Barça 24 csillagozás

A világ legjobb csapatának története
Graham Hunter: Barça

Nem csak Barcelona-szurkolóknak. Mindenkinek, akit érdekel az utóbbi évtized és sokak szerint minden idők legjobb csapatának izgalmas története. Pep Guardiola és mentora, Johan Cruyff alapjaiban változtatta meg a katalán focit és jellegzetes csapataik a világ labdarúgásának trónjára értek. Az ő iskolájuk nevelte a jelen csillagait, Xavit, Iniestát és Leo Messit, aki alig 25 évesen joggal pályázik minden idők legjobb játékosának címére. A könyv a 2011-es BL-döntővel, a kupasorozat egyik legfölényesebb diadalával indul, a későbbi fejezetek pedig évről évre és szinte meccsről meccsre mutatják be a többségükben kisgyerekként a csapathoz került játékosok, illetve a játék fejlődését. A Barcelona Guardiola utolsó évében is fogalom, és a rendszer felépítése miatt akár az új szezonban, Villanova vezetésével újra a csúcsra érhet. Graham Hunter, aki több mint 10 éve tudósítja Barcelonából az UEFA-t és az angol médiát, korszakos könyvet írt a korszakos csapatról.

Akadémiai, Budapest, 2012
464 oldal · ISBN: 9789630592581 · Fordította: Hegedűs Henrik, Mártha Bence, Nagy Ádám

Naniii>!

Graham Hunter: Barça A világ legjobb csapatának története

Barca szurkolóként úgy éreztem kötelező megvennem majd elolvasnom a könyvet.
Érdekes volt. Általában nincs sok türelmem a sport könyvekhez. A Vettel könyvön is több hét alatt rágtam át magam.
Itt is kicsit sok volt a rengeteg interjú, számon tartani az eredményeket és a meccseket. A könyvet Iniesta miatt olvastam el a leginkább.

Máté_Szira>!

Graham Hunter: Barça A világ legjobb csapatának története

Nagyon jó kis könyv. Abszolút kielégítő, sok bensőséges információval szolgál azoknak, akik szeretik ezt a csodaszépen focizó csapatot. És csak megerősíteni tudom, hogy aki eddig nem szerette, az ha elolvassa talán kissé megszereti a Barcát.

Alejandro17>!

Graham Hunter: Barça A világ legjobb csapatának története

Kötelező olvasmány minden igazi Barca szurkolónak. Hunter bemutataja a játékosok edzők és megszámlálhatatlan interjú alanyon keresztül a Barcelona, mint klub filozófiáját. A játékosok életének megismerése meg igazi csemege mindenki számára. Különösen tetszett a klub utánpótlásrendszeréről szóló rész Rodolfo Borrellel és Aleix Garcíaval.

barcaxavi>!

Graham Hunter: Barça A világ legjobb csapatának története

Megtudtam belőle rengeteg érdekességet, újdonságot. Nagyon jó insider könyv, néha sajnos az író ide-oda ugrál évtizedek között, amit nem tusom hogy kezelik azok pl., akik kevésbé vannak tisztában a „szereplők” kilétével.

Kilgores>!

Graham Hunter: Barça A világ legjobb csapatának története

Ha Barcelona szurkoló vagy, ez számodra egy kötelező könyv. Ha csak divatdrukker, akkor azért, hogy a facebook like-olgatás és a nyert kupák ideje alatti melldöngetés mellett kissé mélyebben is megismerd a csapatot, ha meg igaz gránátvörös-kék vérű szurkoló vagy, nincs is szükség tovább taglalni. De tovább megyek: ha csak szereted a világ legcsodálatosabb sportját, még ha unod is a tiki-takát, ez a kötet megismerteti veled ezt a teljesen egyedi futball kultúrát.
Graham Hunter fejezetei hihetetlen sok anyaggal, interjúval, kis történettel operál. Mind nagyon érdekes, és hozzájárulnak, hogy a játékosok, az edzők és a stáb további tagjai honnan jöttek. Érezni a könyvön a rajongást, ami néha már kicsit át is esik a ló tulsó oldalára, de ki róhatná ezt fel egy Barcelona szurkolónak?! Az egyedüli, ami kicsit zavaró, a fejezeteken belüli és közti időbeli csapongás. Ha valaki nem élte át a meccseket ebből az arany korszakból, az elején nehezebb lesz belerázódnia, de idővel minden a helyére kerül.
A magyar kiadásról is álljon itt néhány (bővebb) gondolat, mert van pozitív és negatív oldala. Mindenképpen dicsérendő, hogy az Akadémia Kiadó a weboldalán összegyűjtött 99 videót, melyet jelöltek a könyvben, így olvasás közben a videót megtekintve világosabb képet kap az olvasó. A másik a borító, ami nekem sokkal jobban tetszik, mint az eredeti. Ugyanakkor, a fóliázása kicsit gyengére sikeredett, mert hiába vigyázok hihetetlenül a könyveimre, mégis különböző helyeken gyűrődött fel. Viszont ami sokkal jobban elszomorított, az a 3 kiegészítés (1 előszó és 2 utószó) magyar „szakértők” által. Az első kettő még azt mondom elmegy, bár az egyértelmű taglalásán kívül sokat nem tesz hozzá a könyvhöz, ezért pedig kár volt. De az utolsó, Hegedűs Henrik záró fejezete borzalmas. Róla annyit érdemes tudni, hogy mostanában az M4 csatornáján mondja a tutit a Bajnokok Ligája meccsek előtt/között/végén, és akkor szokta az ember lehalkítani a TV-t. Tipikus magyar mentalitással íródott, erőszakkal párhuzamot vonva a Barcelona és az Aranycsapat között, már-már arra kilyukadva, hogy minden Puskásékig vezethető vissza. Mindezt úgy, hogy a csapat magyar legendájáról, egy bizonyos Kubala Lászlóról említést sem tesz. Én álltam a Nou Camp előtt, leírhatatlan az az érzés, hogy csak és kizárólag Kubalának áll szobra a stadion mellett. Még Messinek sem. Talán az ilyen mentalitás miatt tart a magyar labdarúgás ott, ahol…
Egy szó, mint száz, Graham Hunter akár élménybeszámolónak is nevezhető kötetét nagyon élveztem, ajánlom. Biztosan folytatom a spanyol válogatottról szóló értekezésével, és remélem ad még ki könyvet, akár már Luis Enrique regnálásáról.

Akadémiai, Budapest, 2012