Mi ​a filozófia? 0 csillagozás

Gilles Deleuze – Félix Guattari: Mi a filozófia?

Qu’est-ce ​que la philosohie?Az 1991-ben megjelent (Mi a filozófia?) a Deleuze–Guattari szerzőpáros legismertebb és legolvasottabb könyve. Az 1968-as francia diákmegmozdulások egyik szimbolikus eseménye Gilles Deleuze

és Félix Guattari találkozása, majd a barátságukból születő közös alkotások sora. A mintegy két évtizedes együttes munka utolsó szisztematikus művét tarthatja kezében az olvasó.
Mi a filozófia?A természetesen nem csak a filozófia mibenlétéről szól: a szerzőpáros különböző tudatformák (filozófia, logika, tudomány, művészet) vizsgálatán keresztül a filozófiai gondolkodás alapfeltételeire kérdez rá.
A könyv utolsó nagyobb fejezetében a művészet érzéki rehabilitációja, egy komplex és újszerű művészetfilozófia körvonalai bontakoznak ki. A szerzők álláspontja szerint a filozófiát nem illeti meg különleges hely, státusa mellérendelő. Mind a tudomány, mind a filozófia, mind a művészet gondolkodik, de mindegyik másképpen: a filozófia feladata,… (tovább)

Műcsarnok, Budapest, 2013
184 oldal · Fordította: Farkas Henrik

missing_person>!

Még az állatokért is gondolkodunk és írunk. Állattá válunk, hogy ezzel maga az állat is valami mássá váljon. Egy patkány haláltusája vagy egy borjú leölése intenzíven él a gondolkodásban, de nem a szánalom miatt, hanem mert az ember és az állat között húzódik egy átjárási zóna, ahol a dolgok cirkulálnak és átjárnak egymásba. Ez a filozófia konstitutív viszonya a nem-filozófiához.

BarbyMalik0112 P>!

A művészet az érzetek nyelve, mely szavakkal, színekkel, hangokkal vagy kövekkel kommunikál.

missing_person>!

Pascalnál és Kierkegaard-nál már láthattuk, hogy a hit talán csak akkor válik valódi fogalommá, amikor az evilágon belüli hitté válik, és már nem kivetül, hanem összekapcsolódásokban létezik. A keresztény gondolkodás talán csak önnön ateizmusán keresztül gyárt fogalmakat, egy olyan ateizmuson keresztül, amelyet bármely más vallásnál jobban titkol. A filozófusok számára az ateizmus nem jelent problémát, ahogy Isten halála sem. A problémák csak azután kezdődnek, hogy a filozófusok elértek a fogalom ateizmusáig. Megdöbbentő, hogy még mindig annyi filozófus viszonyul tragikusan Isten halálához. Az ateizmus nem dráma, hanem a filozófus derűje és a filozófia fegyverténye. Bármely vallásból kinyerhető az ateizmus. Megtaláljuk ezt már a zsidó gondolkodásnál is, mely az alakzatait a fogalomig feszíti, de a fogalmat csak az ateista Spinozával éri el.