Georg ​Büchner művei 1 csillagozás

Georg Büchner: Georg Büchner művei

Amilyen ​ritka bőkezűséggel méretett ki Georg Büchnernek a sokféle tehetség (de bátran mondhatunk zsenialitást is), olyan kegyetlen szűkmarkúsággal az idő, amely alatt, és a tér, ahol kivételes képességeit kifejthette. Ott voltak először is a metternichi korszak nyomorúságos politikai viszonyai, amelyek 1835-ben, huszonkét éves korában – egy lázító politikai röpirat miatt – menekülni kényszerítik hazájából; a betegség – a tífusz –, amely alig több, mint huszonhárom éves korában végez vele, és végül még hagyatékának mostoha sorsa is: egy befejezett színdarabja áldozatul esik menyasszonya öregkori bizottságának, a kézirat minden valószínűség szerint megsemmisült; a Woyzeck töredékeit csak a legutóbbi időkben sikerült nagyjából megnyugtató módon rendszerezni, és még leveleinek is csak töredékei maradtak az utókorra.
Holott ez a tüneményes fiatalember huszonhárom évesen már a strasbourgi tudományos társaság tagja, a doktori cím tulajdonosa és a zürichi egyetem magántanára, akinek… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szerző válogatott művei Európa

Európa, Budapest, 1982
338 oldal · ISBN: 9630725959 · Fordította: Kosztolányi Dezső, Kovács István, Paulinyi Zoltán, Rónay György, Thurzó Gábor

Robespierre

Richard_the1st>!

DANTON: Nem mi csináltuk a forradalmat, hanem a forradalom csinált bennünket.

34. oldal - Második felvonás

Kapcsolódó szócikkek: Georges Jacques Danton
Richard_the1st>!

DANTON: […] A sors vezeti karjainkat, de csak kiváló emberek lehetnek eszközei a sorsnak.

58. oldal - Harmadik felvonás

Richard_the1st>!

LACROIX: ( a néphez) Azon a napon öltök meg bennünket, mikor elvesztettétek az eszeteket. Őket pedig azon a napon fogjátok megölni, amikor ismét megjön az eszetek.

79. oldal - Negyedik felvonás

Richard_the1st>!

DANTON: (Robespierre-hez) […] Te túlságosan erényes vagy, Robespierre! Pénzt senkitől sem fogadtál el, adósságot se csináltál, nővel se háltál, mindig tiszta kabátot viseltél, berúgva se voltál soha. Robespierre, te felháborítóan tisztességes vagy. Én szégyelleném magamat, ha harminc éven át mindig ezzel az erénycsősz arccal járkáltam volna ég és föld között csupán azért a sanyarú örömért, hogy másokat hitványabbnak találjak magamnál. Nem szólal meg benned néha egy titkos hang, hogy hazudsz, hazudsz!

28. oldal - Első felvonás

Richard_the1st>!

DANTON: Az idő úgyis elveszít bennünket. Nagyon unalmas az, hogy minden reggel föl kell kelni, föl kell húzni az ingünket, aztán a kabátunkat, este pedig ágyba menni, reggel újra kimászni belőle, egyik lábunkat szépen a másik elé rakosgatni, s nincs kilátás, hogy valamikor is másképp legyen. Milyen szomorú, hogy előttünk milliók is ezt művelték, s utánunk is milliók és milliók szintén ezt fogják művelni, és hogy ezen felül még két részből vagyunk, s mindkettő egyszerre ugyanazt teszi, s így mindez duplán történik meg. Ez végtelenül szomorú.

33. oldal - Második felvonás

Richard_the1st>!

SAINT-JUST: A forradalom Peliasz leányaihoz hasonlatos: ízekre szaggatja az emberiséget, hogy megifjítsa.

50. oldal - Második felvonás

Richard_the1st>!

HERMANN : Danton, Önt a Konvent azzal vádolja, hogy Mirabeuval, Dumouriez-vel, az orléans-i herceggel, a girondisták-kal, a külföldiekkel és XVII. Lajos környezetével összeesküvést szőtt.[…]
DANTON: Rá akarjátok nyomni a bélyeget egész életemre, de az fölkél és szembeszáll veletek. Vádjaitokat tetteim súlya zúzza majd pozdorjává. […]
A Mars-mezőn hadat üzentem a királyságnak, augusztus tizedikén levertem, január huszonegyedikén pedig megöltem és a királyok elé kihívásul egy király fejét gurítottam oda.

58. oldal - Harmadik felvonás - A Forradalmi törvényszék

Richard_the1st>!

DANTON: Ha bepillantok ebbe a szennyiratba, egész valóm megremeg. Hát kik azok, akiknek Dantont azon az emlékezetes napon, augusztus tizedikén ösztökélniük kellett, hogy megbuktassa a királyságot? Kik azok a kivételes lények, akik erőt adtak nekem kölcsön? Álljanak ide a vádlóim! Teljesen eszemnél vagyok, hogy ezt követelem. Le fogom álcázni a semmiházi kóficokat, s visszarúgom őket a semmibe, ahonnan jobb lett volna nem előmászniok.

58. oldal - Harmadik felvonás - A Forradalmi törvényszék

Richard_the1st>!

DANTON: […] Szeptemberben a forradalom fiókáját az arisztokraták felkoncolt testével etettem, hogy erőre kapjon. Hangom az arisztokraták és gazdagok aranyából fegyvereket kovácsolt a népnek. Az én hangom volt az az orkán, mely a zsarnokság minden tányérnyalóját és poroszlóját elsodorta, és a szuronyok közé temette.

58-59. oldal - Harmadik felvonás - A Forradalmi törvényszék

Richard_the1st>!

LACROIX: (Dantonhoz) […] A kisasszony combjai leguillotinoznak, Danton, a mons Veneris* lesz a tarpéji sziklád**.
(*Mons Veneris – vénuszdomb, szeméremdomb
** Tarpéji szikla – szikla Rómában, ahonnan az ókorban a halálraítélteket a mélységbe taszították.)

27. oldal - Első felvonás