A ​Békéltető ereklyéje (Az Új Nap könyve 2.) 31 csillagozás

Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

A Békéltető ereklyéjének hatalmával Severianus igyekszik jobbá tenni a Régi Nap világát, megismerni az államközösséget mozgató erőket, és észre sem veszi: immár maga is közéjük tartozik. A fantasztikumot újraértelmező-sorozat, az Új Nap könyve második részében folytatódik útja az Abszolút-lakig és tovább.

Eredeti megjelenés éve: 1981

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A képzelet mesterei Delta Vision

Delta Vision, Budapest, 2007
304 oldal · ISBN: 9789639679375 · Fordította: Tamás Gábor, Kleinheincz Csilla

TiaManta>!
Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

Ugyanazt érzem mint az első kötetnél. Annyi pozitívumot, továbbra is tudok állítani. Nagy írói munka elismerem még mindig, ilyen stílusban leírni bármit.
Csak sajnos annyira kacifántosak a mondatok, hogy a felénél már elunom olvasni őket.
Nem a szórakoztatás célja, ahogy ezt el is mondja az író.
Egyszerűen követhetetlennek érzem az egészet. Az olvasmányosság teljes hiánya, elveszi a kedvem az egész könyvtől.
én aki általában szeretem a lassú finom történeteket, nem tudok ezzel regénnyel mit kezdeni.

pat P>!
Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

Egészen elképesztő, egészen döbbenetes.
Egészen elképesztő, egészen döbbenetes, hogy milyen kevés cselekmény volt ebben a kötetben. De tényleg. Három dolog történt összesen, szerintem.
Annyira ez nem rémdráma, mert azok a dolgok persze érdekesek voltak, és a stílusát továbbra is szótlan elragadtatással bámulom.
Igazából csak az zavar picit, hogy a világ sem épült tovább. Abba az érdekes irányba, tudjátok.

ftamas>!
Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

Ez egy bitang jó könyv. Egy olyan világot kell elképzelnünk, amely egy modern tudományos világ egy letűnt maradványa, néhol ott maradó régimódi technológiai dolgokkal. A világ szinte középkori világba süllyedt, amelyben felszálló köd gyanánt, egzotikus lények tömkelege varázsol el minket. Mindezt megfűszerezi némi varázslat, egy iszonyatosan jól kitalált kultúra és brutális hangulat. Maga a könyv egyébként rendkívül nehéz olvasmány, egy egy sorát többször is újra kellett olvasnom, hogy érteni tudjam. Mindemellett le merném fogadni, hogy újraolvasás során is sok új dolgot fogok észrevenni.

Sajnálom, hogy annak idején ilyen vázlatborítóval adta ki a Delta, mert ez a könyv nagyobb sikert érdemelne. Annak viszont örülök, hogy be fogja fejezni a sorozatot.

kvzs P>!
Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

Annyira akartam szeretni ezt a történetet, de sajnos a második kötet után sem sikerült. Nem érzem többnek zseniális ötletek kusza halmazánál, ahol a főhős látszólag összekötő erő, számomra azonban csak egy akarat és gerinc nélküli báb, aki a körülmények áldozataként csapódik ide-oda. Közben minden esküjét megszegi, mégis mindenhol örök barátokat és rajongókat talál és persze állandóan szerelmes lesz.
Sajnos a történetet is csak egy logikátlan, erőltetetten túlírt kupacnak látom. Az benne lévő ötletek -a sci-fi és a fantasy keverése- nagyon tetszenek, csak valahogy nem áll össze egy egésszé. Azt hiszem a hamradik rész előtt tartok egy kis szünetet, hátha a távolság segít a lényeg megtalálásában.

kacago_Morfinista I>!
Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

Továbbra is az az érzésem a sorozattal kapcsolatban, hogy ez a narratív böjt majd végtelen farsangolásba torkollik a harmadik és negyedik kötetben.

Severianus halad előre az Új Nap világában, iszonyatos lassúsággal közeledik a küldetés megoldása felé.

Egyre-másra kezdenek megjelenni a szövegben azok az elemek, amelyeket a narrátor már nem tud megmagyarázni. Ez talán meglepőnek hathat, ugyanis ezeket az újdonságokat nem akarja rögtön megmagyarázni, mindössze rácsodálkozik a rébuszokra.

Ami talán heves fejvakarást eredményezett nálam, az az volt, hogy kerestem, sőt igényeltem volna a kötetben a tetőpontokat, azonban ezeket utólag sem tudom rekonstruálni.
Továbbra is a kissé talán mesterkéltnek ható, klasszicistának tűnő, ám annál puritánabb igénnyel létrehozott stilisztikai eszközökkel él a regény. Egyébként pedig metresz! :)

svindler>!
Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

Úgy érzem ez az a könyv (4 részes sorozat valójában) amire én azt értem fantasy. Stílusában semmihez sem hasonlítható, egyedi hangulatú, hátborzongatóan jó mű. Lassan hömpölyög, és nagyon oda kell figyelni minden egyes mondatra – nehéz olvasmány. De ugyanakkor zseniális is. A háttér világot leginkább a Lord Valentine kastélyához, esetleg Vance Haldokló Földjéhez tudnám hasonlítani – egy technológiailag hanyatló világ, ahol a vívmányok ismertek, elérhetőek még kevesek számára, de a többség középkori körülmények közt él. A történet főhőse pedig Severianus, egy kínvallató tanonc, akit árulása miatt száműznek mesterei. A ciklus az ő vándorlásáról, és majdan uralkodó Autharkává válásáról szól.

Azonban két gondom is van ezzel a ciklussal. Az egyik, hogy úgy tudom a DeltaVision elkaszálta a négy részes sorozat kiadását a harmadik kötet után. A másik, hogy a magyar fordítás néhol szerintem borzalmas. Olyan nyakatekert mondatok vannak, hogy az hihetetlen. Most nincs mellett a könyv, nem tudok idézni, de ez miatt szerintem ezt az amúgy sem könnyű művet még nehezebb olvasni. Bár úgy tudom az eredeti verzió nyelve is nagyon nehéz, mert Wolfe rengeteg archaikus szóval és kifejezéssel szőtte át az egészet. Mindezek ellenére a magyar fordítás szerintem elhibázott, és sajnos a későbbi részekben sem lesz jobb.

Heléna_Szilágyi I>!
Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

Ez most nagyon nyögvenyelősre sikerült. Az első kötet világa, főleg a kínvallatók mindennapjai igazán szokatlan és érdekes táptalajt szolgáltak ennek a történetnek, amelyből kinőtte magát ez az igazán eredeti és szerteágazó fantasy. A második kötet számomra már szinte követhetetlen volt, a főszereplőben is csalódtam, mert csak hagyja magát sodródni, és történet is kezd felfoghatatlanul összegubancolódni. Kicsit félreteszem, de ha már a feléig eljutottam a sorozatnak, valamikor még biztos elolvasom a két folytatást is. Szeretném megérteni, mi a nyavalya történik itt!

Kimmuriel>!
Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

Ha egyetlen szóval kellene jellemeznem, akkor azt mondanám: furcsa. Ezzel viszont az a gond, hogy sokan negatív felhangot vélnek fölfedezni ebben a szóban, hogy „furcsa”. Pedig ilyesmiről szó sincs, csak egyszerűen nem találok rá jobb szót. Talán a legfurcsább regények közé tartozik ez a sorozat, amit valaha olvastam. Ezidáig azt a furcsa érzést, amit ezek a könyvek bennem keltettek, egyedül A Mester és Margarita tudta bennem előhozni.
Bár a sorozat négy kötetes, sajnos a kiadó nem tudja vállalni egyelőre, hogy kiadják a negyedik kötetet is, mert állítólag nagy bukás volt nekik A képzelet mesterei sorozat. Nagy kár, mert igazi ínyencségekről van szó!
Gene Wolfe Az új nap könyve sorozatban megjelent regényeinek főszereplője egy kínvallató. Ha ez nem lenne önmagában is eléggé érdekes, akkor a dolgot fokozzuk fel egy kicsit: egyesszám első személyben íródott! Vagyis mintha mindent maga a hóhér jegyzett volna le. A negyedik, hiányzó kötetet először úgy gondoltam, hogy eredetiben, angolul kellene elolvasni, de erről teljes mértékben letettem, mert még a magyar kiadásnak is rendkívül nehéz, archaikus nyelvezete van, melyet a szerző mindenféle saját maga által kreált, görögös-latinos hangzású szavakkal tűzdelt tele. A könyvek végén egy szószedetbe ezek a szavak és jelentésük rövid leírása ki van gyűjtve, és bizony sokszor kell emiatt hátralapozgatni.
Maga a környezet leginkább a középkori világhoz hasonlítható, és bár vannak benne mitikus lények, semmi high fantasy jellege nincsen. A kínvallató különféle kalandjait kísérhetjük nyomon benne. A kivégzések leírása nagyon autentikusnak hat, ebből a szempontból a regény igazi (morbid) csemege. Vannak benne viszonylag unalmasabb részek, de vannak olyan események is, melyek már-már horror jelleget kölcsönöznek a történetnek.
Maga a regény világa véleményem szerint már-már tolkieni zsenialitással kifundált, aprólékosan kidolgozott; sajátos politikai háttérrel.
Borzasztóan sajnálom, hogy a negyedik kötetet visszatartja a kiadó, mert rettenetesen kíváncsi vagyok, mi lesz Severianus, a főszereplő sorsa! Mindenesetre életem egyik legkülönlegesebb olvasmányélménye! Szvsz Gene Wolfe egy zseni!

Aki akar valami igazán furcsát olvasni, annak érdemes belekezdeni, még a befejező rész hiányában is.

Mucimag>!
Gene Wolfe: A Békéltető ereklyéje

Kicsit nehézkes, a színdarab nem annyira jött át, kevés történés van, és persze kicsit megfoghatatlan, mint az előző kötet is. Severianus nem jutott még messzire, remélem 3. rész felpörög :) Vajon mi lesz Jónással? :)

Az Új Nap könyve sorozat · Összehasonlítás