Gyerekekre ​hangolva 71 csillagozás

A gyerekek öt szeretetnyelve
Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva

A nagy sikert aratott Egymásra hangolva, Családi összhangzattan, illetve Életre szóló ajándék és Nehéz évek íróinak közös műve. A gyermeklélektanban nagy tekintélynek örvendő szerzőpáros arra hívja fel a figyelmet, hogy a nevelésben minden a szülő és a gyermek közötti szeretetkapcsolaton múlik. Ahhoz, hogy gyermekünk az élet bármely területén meg tudja állni a helyét, elengedhetetlenül fontos, hogy betöltsük érzelmi szükségleteit. Minden gyermek – és felnőtt – alapvetően öt kommunikációs csatorna egyikén fejezi ki, és fogadja be a szeretetet. Hiába halmozzuk el például gyermekünket ajándékokkal, ha ő arra vágyik, hogy leüljünk vele játszani. Csak akkor fogja igazán érezni a szeretetünket, ha felismerjük és beszéljük a számára legérthetőbb szeretet-nyelvet. A könyv üzenetének alkalmazásában szemléletes esetleírások és gyakorlati útmutatások segítik az olvasót.

Eredeti cím: The Five Love Languages of Children

Eredeti megjelenés éve: 1997

Harmat, Budapest, 2021
228 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632882703 · Fordította: Péter Erika
Harmat, Budapest, 2019
228 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632882703 · Fordította: Péter Erika
Harmat, Budapest, 2017

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

Egy biztos: a szeretet az alapja minden jónak.
Ebben a rohanó életben még fokozottabban fontos odafigyelni gyermekeink érzelmi életére. A könyv példákon keresztül szemléltetve bemutatja az 5 szeretetnyelvet. Alaposan.
Minden családban ajánlanám az „Azt szeretem benned” című játék alkalmazását, továbbá Will kérdésének feltételét gyermekünknek.

Gyöngyi0309>!

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

Noha érdekel a pszichológia, magamtól ritkán veszek ilyen témájú könyveket, de a kiadó igazgatójától kaptam, mikor a munka kapcsán megismerkedtünk és még Rókus a pocakomban volt.
Sajnos nem tudok rá öt csillagot adni, aminek annyi az oka, hogy tele volt saját reklámmal. Hol a tanfolyamukat, hol a másik könyvüket reklámozták, illetve emellett engem zavart, a túl szájbarágós stílus. Már a férjem is fújja, hogy mindig tele kell lennie a gyerek szeretettankjának. Viszont két dolog kifejezetten tetszett. Az egyik, hogy sok esettanulmány volt benne, a másik, hogy a végén voltak különböző fejezetekhez tartozó gyakorlatok.
Nagyon rövidke könyv volt, nekem majdnem inkább kivonatnak tűnt, bizonyos fejezetekről olvastam volna bővebben.
Viszont annak örülök, hogy férjem tudja az én szeretnyelvemet, én is az övét, és ezt már a könyv olvasása előtt tudattalanul alkalmaztuk.
Rókusét még nem tudom, de szerintem jó úton haladunk vele, mindketten alkalmazzuk ösztönösen mind az ötöt.
Valószínűleg újraolvasom, ha nagyobb lesz a pöttöm.

Niki_>!

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

Chapman szeretetnyelvével már találkoztam a 12 dolog, amit jó lett volna tudni az esküvőm előtt c. könyvében, ami elég érdekes és elgondolkodtató olvasmány volt. Erre a könyvre pedig azért voltam kíváncsi szülőként, hogyan alkalmazza gyerekek esetében.
De lássuk először azt, hogy mi az a szeretetnyelv és mi az 5 féle verziója?
Chapman szerint minden embernek van egy fő szeretetnyelve, amolyan érzelmi „tank”. Ha ez fel van töltve, akkor az illető boldog, kiegyensúlyozott ember. Mivel minden ember más, más teszi az embereket boldoggá. A szerző szerint 5 szeretetnyelv van és ezek közül minden embernek 1 nagyon-nagyon fontos:
– testi érintés
– elismerő szavak
– szívesség
– minőségi idő
– ajándékozás
Az 5 szeretetnyelv nem változik és 5 éves kor után érzékelni lehet, hogy melyik lesz a legfontosabb a gyerekeknek. 5 éves kor előtt mindegyik szeretetnyelv kielégítésére elég időt kell fordítani, hogy a kisgyermek kiegyensúlyozott legyen.
A szerzőpáros tanácsokat ad arra vonatkozóan, hogyan lehet rájönni a gyerek fő szeretetnyelvére – ha nem lenne egyértelmű, mert bizony nem minden esetben az – és persze részletezik is, hogy mit kell tudni róluk, hogyan lehet kielégíteni azokat.
Ez egy olyan könyv, amit minden szülőnek tudok a figyelmébe ajánlani. Érdekes, jó, tanulságos volt.
Bővebben: http://azajtom.blogspot.com/2020/02/gary-chapman-ross-c…

Yvonne4 P>!

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

Nagyon tetszett a könyv. Szeretem a „jó pap holtig tanul” elvet követni gyermeknevelés szakágon is :) Négy gyermek édesanyjaként igyekszem a legtökéletesebbre fejleszteni, ebben a tökéletlen világban anyai létem ♥
Szeretek gyermeknevelésről olvasni, mert mindig találok valami hasznosat, amit beépíthetek az életünkbe. Egy-egy ilyen jellegű könyv hatalmasat képes lökni rajtam. Volt olyan, melyen már az első oldalakon sírtam, mert olyan tükörbe néztem általa, ami nem tetszett. Olyan is akadt, ami megkönnyebbülést hozott azáltal, hogy nem vagyok egyedül a gondokkal. És olyan is akadt (mint például ez a könyv is) ami úgy érzem sokat adott és segít tisztán (tisztábban) látnom.

„Nem törölhetjük ki a múltat, de a jövőt
másképp alakíthatjuk.

pepita_ofelia>!

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

Az Egymásra hangolva utolsó fejezete foglalkozik egy kicsit azzal, hogyan használjuk az 5 szeretetnyelvet gyerekekkel. Nos, ebből a könyvből semmi újat nem tudunk meg. Nem is olyan könnyen olvasható, mint az előző (ez Campbellnek köszönhető?), idegesítően szájbarágós. A „gyerekek mondták” rész nekem nem hiteles. De a könyv első fele, pláne, ha nem hallottál még a szeretetnyelvekről, hasznos.
A második fele aztán szájhúzogatós volt. Az alapvetés, hogy határozottak és kedvesek legyünk, oké. De egyébként semmi konkrét tanács nincs, vagy kusza, és nem vesz figyelembe életkori sajátosságokat. Meg, hogy a drog rossz, értem?! link (Értjük, igen.) Nem ártana egy újragyúrás, mert ezen bizony nagyon érződik, hogy 97-ben írták. És nem, nem tudom elfogadni, ahogy olyan könnyedén átsiklik a verés fölött. Gyereket – nem – ütünk – meg. Tök mindegy, üresen áll-e a kedves szülő szeretettankja. A verés nem „túl szigorú büntetés”, hanem elfogadhatatlan. És ha szakemberek ebben a megfogalmazásban, hivatkoznak rá, félek, csak igazolják magukat a „csak túl szigorú” szülők. Bár, gyanítom, aki veri a gyerekét, az nem fog ilyen könyvet a kezébe venni…
Akármilyen jó a módszer, brutálisan kiborított a második résszel, szóval még jófej vagyok, hogy 3 csillagot adok rá.

bbea>!

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

Mivel még saját gyerekem nincs, így a családban élő gyerekekre vonatkoztatva gondoltam végig olvasás közben a leírtakat. Még így is működhet, de azért nem könnyű kitalálni melyik gyereknek melyik a szeretetnyelve. Nem is sikerült minden esetben. El is határoztam, hogy a családomban minden anyukának fogok adni egy példányt ajándékba a közeljövőben.
Azonkívül nem tudtam anélkül olvasni a könyvet, hogy időnként ne gondoljak vissza a saját gyerekkoromra is olvasás közben, de rájöttem, hogy a múltat már jobb nem bolygatni. Nem mintha rossz lett volna, de biztos lehetett volna másabb is, ha a szüleim egy ilyen könyv birtokában vannak. :)

Morgiana>!

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

Nagyon érdekes könyv volt, még sohasem hallottam az öt szeretet-nyelvről, de ahogy elgondolkodtam, tényleg fellelhetők bizonyos mintázatok, hogyan, mire reagál a kislányom, mi az amivel a legjobban lehet motiválni.
Összességében azt mondom, hasznos könyv volt, utána fogok nézni még a szerzők műveinek, munkásságának.
Ha kritikát kellene megfogalmaznom, talán az lenne, hogy a vallást ennyire nem kellett volna behozni – nem volt nagyon zavaró, de aki nem származik vallásos családból, nincs ilyen háttere, annak talán egy kicsit zavaró lehet (sietek mindenkit megnyugtatni, semmi „térítő” szándékot nem vettem észre, gondolom a szerzők és családja vallásos, és nekik ez teljesen természetes volt, hogy bibliai idézeteket is hoznak).
Mindettől eltekintve ajánlom azoknak a szülőknek, akik szeretnének minél jobb kapcsolatok kialakítani a gyerekeikkel.

repe993 P>!

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

Gary nagyszerűen megél abból, hogy kitalálta ezt a szeretetnyelves dolgot és megpróbálja úton-útfélen elsütni. Megpróbáltam valami használhatót kihámozni ebből a könyvből, de kudarcot vallottam. Jottányit sem lettem okosabb, mint eddig voltam, tök egyértelmű dolgokat ismételget unásig, de semmi/alig kézzel foghatót ad, amivel el lehetne indulni valamerre. A szokásos hurrá-optimizmustól meg konkrétan kirázott a hideg. Brrrr!

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

A könyv első felét szerettem. Bele tudtam volna kötni, de miért akarnék belekötni egy könyvbe, ami arról szól, hogy szeressük a gyerekeket, szeressük figyelmesen és nagyon.
A második fele viszont – a fegyelmezésről, iskolai teljesítményről, stb. – számomra már nem volt olyan meggyőző, és emiatt kicsit unatkozva, fintorogva fejeztem be az olvasást.

Eli>!

Gary Chapman – Ross Campbell: Gyerekekre hangolva A gyerekek öt szeretetnyelve

Ha lehetne 6 csillagot adni, annyit adnék. Árad belőle a szeretet. Aki igazán élni akar, és nem csak magának, hanem a gyerekeinek, a házastársának, feltétlenül el kell olvasnia. Vannak evidenciák, amelyeket sokszor már fel sem veszünk, de ez a könyv megtanít arra, hogy ne azok irányítsák az életünket, hanem a szeretet és azon belül is az, hogy úgy szeressük a másikat (itt a gyerekeinket), ahogy ők azt a legjobban érzik.

K_Maria P>!

Az érdeklődés az egyik legnagyobb ajándék, amit egymásnak adhatunk.

imma P>!

Mindenki meg tudja tanulni, hogy akkor is barátságos maradjon, amikor feszültség van benne.

Kapcsolódó szócikkek: feszültség
imma P>!

Néhány évvel ezelőtt a Reader's Digest közzé tette egy középiskolai matematika tanárnő figyelemreméltó történetét. Egy péntek délután megkérte diákjait, hogy vegyenek elő egy-egy lapot, írják rá az összes osztálytársuk nevét, és sorolják fel azokat a tulajdonságokat, amelyeket a nevek gazdáiban a legrokonszenvesebbnek tartanak. Óra végén a tanárnő beszedte a listákat, és hétvégén minden diáknak egy-egy személyre szóló papírra összesítette a rá vonatkozó jellemvonásokat, a következő héten pedig mindenkinek kiosztotta „dicsérőlevelét”.
A diákok nem győztek csodálkozni listájuk olvastán: „Soha nem gondoltam volna, hogy ez bárkinek is jelent valamit!”, „Nem is tudtam, hogy ilyen népszerű vagyok!” – mondták. Többet nem beszéltek erről, de a tanárnő tudta, hogy elérte célját, mert diákjait pozitív érzések töltötték el saját magukkal kapcsolatban.

Trudiz >!

A minőségi idő lényege nem a tevékenység, hanem az együttlét.

imma P>!

A tizenegy éves Marktól ezt kérdeztük:
– Ha osztályoznod kellene szüleid szeretetét, hányast adnál nekik?
Szemrebbenés nélkül válaszolta:
– Ötöst.
Amikor pedig azt kérdeztük, miért, így felelt:
– Először is, mert gyakran mondják, hogy szeretnek. De leginkább abból tudom, ahogyan bánnak velem. Apa mindig megbökdös, amikor elmegy mellettem, és birkózni is szoktunk. Nagyon vicces ember. Anyu pedig gyakran megölel és megpuszil, bár ezt most már nem teszi a barátaim előtt.

Trudiz >!

Úgy tölthetjük meg gyermekünk érzelmi tankját, ha az ő szeretetnyelvén beszélünk vele. Ha érzi, hogy szeretjük, sokkal könnyebben tudjuk fegyelmezni és nevelni, mint ha érzelmi szükségletei betöltetlenül maradnának.

vilmos>!

A szavaknak hatalma van. A gyengéd, dicsérő, bátorító és útmutatást adó szavak mind azt fejezik ki: „Fontos vagy számomra.” Olyanok, mint a langyos tavaszi eső – a gyermek lelkét ösztönzik, biztonságérzetét és önértékelését táplálják. Nem nehéz kimondani őket, de hatásuk maradandó. Életre szóló erőforrást jelentenek a gyermek számára.
Ennek a fordítottja is igaz. A pillanatnyi indulatunkból fakadó bántó szavak alapjaiban rendíthetik meg gyermekünk önértékelését, és komoly kételyeket támaszthatnak benne képességeit illetően. A gyermekek ugyanis azt hiszik, hogy a felnőttek komolyan gondolják, amit kimondanak. Az ősi zsidó közmondás nem túloz, amikor azt állítja: „Élet és halál van a nyelv hatalmában.” (Példabeszédek könyve 18,21)

imma P>!

„Köszönd meg a néninek…!” vagy „Megköszönöd a néninek…?” A kérés szelídebb, nem gerjeszt haragot, és jobban motiválja a gyermeket arra, hogy kérésünket teljesítse.