Egri ​csillagok 3102 csillagozás

Bornemissza Gergely élete
Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok Gárdonyi Géza: Egri csillagok

A ​mű tárgya történeti eseményekhez kötődik, Buda elfoglalása és a török 1552. évi hadjáratának kiemelkedő fontosságú eseménye, az egri vár ostroma szolgál fő témájául.

A mű lapjain kibontakozik a három részre szakadt Magyarország állapota: a mohácsi csata után a törökök 1541-ben elfoglalják Budát, az ország középső része török fennhatóság alatt áll. A törökök hatalmuk megerősítését és területük kiterjesztését megcélozva 1552 nyarán újabb hadjáratot indítanak a még el nem foglalt magyar területek ellen, majd több nagyobb végvár birtokbavétele után három seregük Szolnok alatt egyesült erővel indul a végvár ellen.

A vár bevételét követően a 80 000 főnyi óriási haderő Eger vára alá vonul, mely Dobó István kapitány vezetésével, maroknyi csapattal küzd meg az egyesült török sereg ellen. A szeptember 11-től többször megrohamozott, ostrom alá vett védősereg keményen helytáll a támadásoknak, így a törökök súlyos emberveszteségeket szenvednek. Az egyre hidegebb, támadók… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1901

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Móra Klassz Móra · Európa Diákkönyvtár Európa · Talentum diákkönyvtár Akkord · Fehér Holló Könyvek Magvető · Európa Diákkönyvtár Európa · Gárdonyi Géza válogatott művei Kossuth · Millenniumi Könyvtár Osiris · NTK-klasszikusok Nemzeti Tankönyvkiadó · A magyar próza klasszikusai Unikornis · Tanulók könyvtára Dacia · Európa Diákkönyvtár Európa · Diákkönyvek Kreatív · Kötelezők (m)értékkel M-érték · Kincses Könyvek · A magyar irodalom remekei I. Népszabadság · Könyvkincstár Konsept-H · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi · Életreszóló regények Kossuth · Arany Könyvtár Szépirodalmi · Iskola - könyv Magyar Könyvklub · Ifjúsági könyvek Holnap

Osiris, Budapest, 2023
Európa, Budapest, 2023
Móra, Budapest, 2023

Bornemissza Gergely · Dobó István · Cecey Éva · Zrínyi Miklós (1508-1566) · I. Szulejmán szultán · Tinódi Lantos Sebestyén · Bornemissza János · Fráter György · Hegedüs hadnagy · Jumurdzsák · Török Bálint

Eger · Duna · Felnémet · Pest · Szarvaskő · Buda · Drinápoly · Mecsek

bmgrapes I>!

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Amikor ezeket a sorokat írom, már 196 értékelés van fenn itt erről a könyvről, ezért rendhagyó leszek. Elmesélem közös történetünket, mert az Egri csillagoknak és nekem komoly közös múltunk van.
Tízéves koromban apám elvitt a főnökéhez egy esti partira. Baromira unatkoztam a sok felnőtt közt, és véletlenül a kezembe akadt ez a könyv. Elkezdtem olvasni, és azután nagyon bánatos voltam, mikor hazamentünk, és el kellett válnom Tőle. Szerencsére néhány hét múlva úttörőavatás volt (akkor még volt ilyen :D), és ajándékként megkaptam Őt.
Két hét alatt felfaltam, majd súlyos elvonási tüneteim lettek, tehát egy hónap múlva újraolvastam. Névnapomra egy egri kirándulást kértem, és csak ámuldoztam a katakombákban, és természetesen lefotóztam Gárdonyi sírját, ahol mint ismert, „csak a teste” van. .Az elkövetkező két évben még háromszor olvastam el Őt, de ezután eldugta anyukám „Olvass mást is!” felszólítással. Csak húsz év múlva akadtunk újra egymásra, de azóta újra elválaszthatatlanok lettünk. Amikor valamelyik lányomnak kötelező olvasmány lett, felolvastam nekik, pedig már egyedül is boldogultak volna vele. Igazából nekem volt szükségem az élményre. :)
Mi ennek a rajongásnak az oka?
Egyszerű. van benne minden: szerelem, történelem, humor, kaland.

Ibanez P>!

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

„Az az első, fiam, hogy ne féljen a legény. A többi aztán megjön magától is.”

A tízcsillagos könyv. Plusz szerintem az, amit életem során a legtöbbször olvastam (de az első háromban biztos, hogy benne van). Meglátva a szégyenletesen kevés 78%-ot kicsit bekukkantottam a rossz értékelések közé, hogy vajon miért… ja, igen, hogy 90%-uk úgy értékeli, hogy valamikor, nagyon régen kötelező volt és gyerekkorukban el kellett olvasni és annyira emlékeznek, hogy unalmas volt… Na igen, kérem szépen. Én is emlékszem, hogy utáltam a Bánk bánt, Az ember tragédiáját, A kőszívű ember fiait és még sorolhatnám, de nem fogok leülni huszonöt évvel később, hogy egy csillagot adva értékeljem, hogy nem tetszett (majd egyszer újraolvasom és akkor igen). Örülnék, ha az értékelők nem egy homályos, gyermekkori érzetükre hivatkozva húznának le könyveket (azon meg egyszerűen nyerítenem kell, hogy milyen könyveknél virít 90%-nál magasabb értékelés). Külön köszönet @boglinc-nak, aki nagyon korrekt értékelésében elismerte, hogy újra kellene olvasnia a kötetet, s így csillagozás nélkül adta le voksát, remélem, újraolvasod majd és tetszeni is fog ! :-D

Bizonyára gyerekként sokakat megijesztett a kötet oldalszáma és tartalma, így volt ezzel a nővérem is. Mikor megkapta kötelező olvasmányként (jól látom, hogy hatodik osztályban? volt kötelező), odajött hozzám (3.5 évvel vagyok fiatalabb, ergo 2-3-os lehettem), hogy olvastad, ugye, mondd el, mi van benne, hogy felelhessek belőle. És én elmondtam. Mert már olvastam! :-D Már akkor is imádtam és most is, két éve is olvastam de még a molyon se jelöltem, de most rájöttem, hogy nem írtam még értékelést, úgyhogy ideje volt erre hivatkozva (na persze) újraolvasni :-D

Mi a fene az, ami nem tetszik ebben a könyvben másoknak? Ez a könyv tele van humorral, csatával, fordulattal, eszes, bátor, erős férfiakkal (sóhajt, főleg a mai romantikus regények „macsóira” gondolva), s tegyük hozzá: nőkkel, valamint hazafias érzelmekkel, történelemmel. Lehet belőle tanulni, lehet rajta elgondolkodni, lehet rajta izgulni! Olvasása közben még én, aki nem tartom magam egyáltalán hazafinak, legszívesebben időgépbe ülnék és visszamennék oda, hogy bemehessek a várba és büszke magyarként harcolhassak a többiekkel! Akkor is, amikor borzongató a látvány (és tényleg, gondoljátok magatok a várfalra, és erre a látványra és hogy valaki ezt tényleg látta-átélte-megharcolta! hát nem borzongtok bele?!):

„Százötvenezernyi emberarcú fenevad. Nagyobb részüket a zsenge gyermekkortól nyilazásra, lövésre, falmászásra, tábori életre nevelték. Kardjuk Damaszkuszban készült, vértjük derbendi acél, lándzsájuk hindosztáni mesterkovácsoktól való, ágyúikat Európa legjobb öntői alkotják meg, puskaporuk, golyójuk, fegyverük mérhetetlen és megszámlálhatatlan.
S velük szemben?
Itt áll ez a kis vár, s benne alig kétezer ember, s alig hat régi, hitvány ágyú meg holmi lyukas vasrudak: ágyúnak nevezett szakállas puskák.”

Gárdonyi gyönyörűen ír, annyira magyarosan, szeretettel telve, szívvel-lélekkel, hogy az ember szíve összefacsarodik:
A pad még ott áll az udvar közepén. Körülötte a nagy diófa láda töredékei, könyvek, gabonahulladék, elgázolt szobai virágok, széklábak, edénycserepek. S a lábatörött asztal mellett egy fekete ruhás öregasszony, aki hanyatt fekszik, a két karját szétnyújtva. S fekete vértócsa van körülötte.
Az a papnak az édesanyja.
– Itthon vagyunk – mondotta a pap, Gergelyre fordítva könnyekben ázó orcáját.

Ugyanakkor számtalanszor (még a csaták között is) átszövi a humor a regényt, amit főleg Tulipánnak, illetve a cigánynak köszönhetünk:
”- No, maga eszes ember! – szólt őszinte elismeréssel a diák.
– Meghiszem azt! – felelte Tulipán. – Túljárok én még a feleségem eszén is.
S jónak látta utánatenni:
– Mikor józan vagyok."

„- No, cigány – mondja –, te nem kapsz még csak nemességet se. Te még egy törököt se ütöttél agyon.
– Hát tehetek én róla? – feleli a cigány. – Egy se gyün oda, ahun én állok, verje meg a Devla!”

A szereplők nagyon jól kidolgozottak, köszönhetően annak is, hogy már évekkel korábban megismerjük őket és követjük sorsukat. Nemcsak Gergőét és Éváét, de Dobót, Mekcseyt, Sárközit és sok más „mellékszereplőt” is. Így mire Egerbe érkezünk, már mind jó ismerős, izgulhatunk értük rendesen. Hatalmas elszántság, bátorság van bennük, s ha belegondolunk, hogy abban az időben milyen sebeket kaptak (és milyen orvosi segítséget), hát, megnézném, a mai bátrak közül hányan állnának oda a várfalakra!
„Nekem férfiak kellenek. Inkább kevés oroszlán, mint sok nyúl.”

S végezetül:

„Itt mindenki a hazát védi. Ha vér kell, vérrel. Ha élet kell, élettel. De ne mondhassa azt ránk a jövendő nemzedék, hogy azok a magyarok, akik 1552-ben itt éltek, nem érdemelték meg a magyar nevet.”

MEGÉRDEMLIK!

Klodette >!

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Egyszerűen képtelen vagyok elszakadni Egertől, pedig lassan már egy hete, hogy hazajöttünk. :( Szomorú, de akkor is igaz. Eger pedig csodálatos város. Mindenkinek el kell mennie oda, legalább egyszer.
Az Egri csillagokat még általános iskolában „olvastam" és azért az idézőjel, mert kimondottan szenvedtem vele, így néha anyukám is besegített pár fejezet erejéig. Most viszont, évekkel később, immáron felnőtt fejjel, sokkal, de sokkal jobban tudtam értékelni.
A kedvenceim természetesen Dobó kapitány és Bornemissza voltak. Igazi hősök ők, akik valóban éltek. Ez jó érzésekkel és reménnyel töltött el.
Kimondottan haragudtam Szulejmán szultánra és Jumurdzsákra is. Kövezzetek meg, de Vicuskától sem voltam elájulva.
Gárdonyi Géza kivételesen írt, ez tagadhatatlan. A stílusa számomra elég gördülékenynek bizonyult, de lassan haladtam az olvasással, mert nem volt mindig időm.
Örülök, hogy újraolvastam, mert tanulságos volt, több szempontból is. Lehet, hogy újra elő kellene vennem a régi, iskolai kötelezőket, mert most sokkal jobban szeretném és értékelném őket? Elképzelhető és mindenképpen meggondolandó. :)

Niki_néni_olvas P>!

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Megint csak az a probléma, mint a kötelezőkkel általában. Sajnos sem a terjedelme, sem a nyelvezete nem megfelelő a hatodikosoknak.
A legnagyobb gond a terjedelmével van, már az elriasztja őket, ha ránéznek.
Felnőttként értékes olvasmánynak tartom, és sokat megtudhatunk a történelmi korról is.

Bla IP>!

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Ez a könyv az elsők közt volt, amelyeket olvastam olyan 8 éves koromban. Beleszerettem. Ma is megvan a példány, amelyet – állapota is mutatja – szinte lapjaira olvastam, pedig jó állapotú, keményfedelű, kötött példány volt. Évtizedek óta nem volt a kezemben, de most újra elővettem. Érzéseim nem változtak. Gárdonyi Gergőről szóló meséje, az igaz történet a törökök hódításáról, a szultán elleni merénylet-kísérlet, Török Bálint kiszabadításának kísérlete, az egri vár ostroma, Dobóék hősies ellenállása, elvarázsolt, s ma is leköt. Élénken emlékszem még az általánosban kötelezően készített olvasónapló rajzára is. Osztálytársam Kertész Robi is illusztrálta a sajátját, akkor vetélkedtünk. Mindenkinek – kinek még nem került a kezébe – ajánlom!

Zsuzsanna_Makai>!

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Húsz évvel késôbb. Most, még jobban imádtam, mint elsôre!
Egy csomó mindent elfelejtettem, vagy csak akkoriban nem figyeltem fel a részletekre.
Kaposváriként felkaptam a fejem, amikor Kaposvárt megemlíti Gárdonyi, persze, a Dél- Dunántúlról indul a történet, szóval még a Balaton is benne van!
Aztán itt van Mekcsey. Egyáltalán nem emlékeztem rá. Kicsit se. Éva, Gergely, Török Jancsi, az öreg Cecey, Miklós… sorolhatnám még, mind megvoltak, Mekcsey úgy, ahogy volt kiradirozódott. Semmi. Még csak nem is rémlett.
Ezt kicsit szégyellem.
Most ez a török vonal elkezdett érdekelni, keresek még vmi ilyesmit.
Amikor pedig elmentek Török Bálint után, én is el akartam menni Sztanbulba, h lássam.
Szóval nagyon örülök, hogy vannak ezek a kihívások, amik régi klasszikusok olvasását kérik, mert így újrafelfedezhetek kedvenceket!

gabiica P>!

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Nehezen haladtam vele, nem is sikerült megszeretnem még a végére sem, de kötelező olvasmányként elolvastam. Talán másodjára jobban tetszene, de egyelőre még nem tudom rávenni magam az újraolvasására.

sophie P>!

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Nagyon jó. Nagyon jó ötlet volt Bitskei Tiborra bízni. Nagyon tud bánni a hangjával. És ez az orgánum …akár el is hihetném, hogy szemtanú, ha nem egyenesen egy várvédő vitéz. És amikor például a veszteségeket sorolja a végén … lehet, hogy tényleg sírva fakadt.
Hogy őmiatta éreztem, hogy ez egy csodálatos könyv, izgalmas és életszerű, vagy mástól, az már sosem derül ki. Úgy emlékszem, gyerekkoromban Vicát bírtam a legjobban, a filmben meg a cigányt és Jumurdzsákot, most már azért más dolgokat is belelátok.

Kossuth, Budapest, 2007
ISBN: 9789630947534 · Felolvasta: Bitskey Tibor
Alvarando P>!

2017-es értékelés:
A legtöbb magyar diák legalább egyszer, hatodikos korában találkozik ezzel a könyvvel. Mivel kötelező olvasmány és elég hosszúnak mondható a maga 602 oldalával, a többségben nem arat osztatlan sikert. Azonban ha az oldalszámot nem nézzük és nem is úgy állunk neki, hogy ezt nagyon el kell olvasni, egy rendkívüli könyvet olvashatunk. Jómagam is negyedszerre olvastam el, de hallottam olyanról, aki mindig talál valami újat benne. Felnőtt fejjel már nem az a tipikus szétverem a törököt olvasmány volt számomra, hanem egy rendkívüli korrajzzal megáldott történelmi és fejlődésregény. Történelmi, mert a magyar történelem egyik nagy epizódját mutatja be és fejlődésregény, mert egy szereplő életét és fejlődését követi végig gyerekkorától egészen huszonéves koráig. A tökéletes korrajz mellett az író a későbbi korok olvasójára gondolva rendkívüli részletességgel magyarázza el a korabeli életet, a korabeli postát és a török közigazgatás részeit. A csatajelenetek már-már a korhatáros besorolást ütik, de ebben a korban a gyerekek többsége sokkal durvább dolgok megnézését is abszolválta már. A történelmi vonulat mellett fontos kiemelni Bornemissza Gergely alakját is, aki a regény főszereplője. Láthatjuk ahogy gyerekkorában már vitéz szeretne lenni és végigkövethetjük, amint az egri vár esze lesz. Emellett a szerelmi szál sem hiányozhat a történetből, gyerekkori szerelme, Vicuska is központi szerepet játszik, csak éppen nagykorában már Évának hívják. És természetesen ott vannak az életébe folyamatosan visszatérő mellékszereplők, a gonosz Jumurdzsák, az öreg Cecey és a mindig segítőkész cigány. Felnőtt fejjel, sokadik olvasásra is szórakoztató történet!

2022-es értékelés:
Gárdonyi klasszikusa felnőtt fejjel is nagyszerű olvasmány, jómagam azok közé tartozom, akik szerették általános iskolában is. Ugyan egyszerre sok a kb. 600 oldal egyszerre egy 12 éves gyermeknek, főleg ha kötelező. Azonban ezt a történetet véleményem szerint mindenképpen a hatodikban sorra kerülő török korszakkal együtt kell olvasni, mert minden benne van, amit ebben a korszakban a diák megismer. Ez a korszak nem éppen vidám része történelmünknek, de a diák regényes formában megismerheti a reformáció hatását, a három részre szakadt Magyarország történetét, a korabeli életmódot magyar és török földön egyaránt és azt, hogy a reménytelen küzdelmet vállaló egri vitézek hogyan készülnek fel a vár védelmére, hogyan telik el egy nap a nagy ütközetre készülődve és az ostrom alatt egyaránt. A történések közepette a szerző pedig szájbarágósan mondja el az ismeretlen fogalmak magyarázatait. A történelmi háttér mellett láthatjuk hogyan érik kisgyermekből vitéz férfivá Bornemissza Gergely, aki különböző életszakaszaiban szinte mindig ugyanazokkal fut össze (a cigány, Jumurdzsák, Hajván és a többiek). A vitézzé érés mellett láthatjuk, hogyan lesz a Vicuskával való kapcsolat gyerekkori szerelemből házassággá. Maga a szöveg nagyon könnyen olvasható, általában könnyű párbeszédek színesítik a szöveget a történelmi magyarázatok mellett. Ezért bátran ajánlható a tizenéves korosztálynak, de a felnőttnek is egyaránt, aki nosztalgiázni szeretne!

Jagika P>!

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Nagyon szeretem ezt a regényt és mindig is szerettem.
Hogy miért tartom jó regénynek?
Mindig újabb és újabb részletek bukkanak fel: olyan, mint valami kirakó. Első olvasáskor csak a történetre figyeltem és a főszereplőkre, később a mellékszereplők sorsa állt össze, például a babonás Hajván, Gábor pap vagy Balázs és Kristóf apród tragikus sorsa.
A regény gyönyörű nyelvezete is csodálattal tölt el; a hazaszeretet, a szerelem és az önfeláldozó hősiesség pedig olyan értékként jelenik meg, mely mindig megdobogtatja a szívemet.
A várostrom izgalma, a gyorsan zajló események folyamatosan feszültségben tartanak, de a pergő cselekmény mellett a lélek küzdelme is nagy jelentőségű: a rendíthetetlennek tűnő Dobó István imája csodálatos…

Zizzer>!

– Az okos madarász annak a madárnak sípol a legszebben, amelyikre legjobban fáj a foga.

17. oldal, 2. rész; 152. oldal (Holnap, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: Török Bálint
Izolda P>!

Az idő egész nap olyan volt, mint a kényes gyerek arca, aki sírni akar, csak azt kell még kitalálnia, hogy miért sírjon.

298. oldal, Negyedik rész - Eger veszedelme, 3. (Móra/Kárpáti, 1987)

Szelén>!

Esküszöm az egy élő Istenre, hogy véremet és életemet a hazáért és királyért, az egri vár védelmére szentelem. Sem erő, sem fortély meg nem félemlít. Sem pénz, sem ígéret meg nem tántorít. A vár feladásáról sem szót nem ejtek, sem szót nem hallgatok. Magamat élve sem a váron belül, sem a váron kívül meg nem adom. A vár védelmében elejétől végéig alávetem akaratomat a nálamnál feljebb való parancsának. Isten engem úgy segéljen!

Ha félsz, nem élsz!

176. oldal, 3. rész 3. (1978-as kiadás)

Zizzer>!

– És hogyan jutottál a bég mellé?
– Barátságot kötöttem a szolgájával, és mindig a sátornál lődörögtem. Hatvan alatt a bég megharagudott rája, és elverte, engem meg, hogy már sokszor látott, csak magához szólított, mert én is tudtam már téntát főzni.
– Mit?
– Téntát. Úgy issza a téntát, mint mink a bort. Reggel, délben, este csak téntát iszik.
– Nem ténta lesz az, te!
– De bizony ténta, valóságos, jó fekete ténta. Valami babból főződik, oszt olyan keserű, hogy még másnap is pöktem tőle, mikor megkóstoltam. A babot úgy híjják, hogy kávé.
A vezérek egymásra néztek. Egyik se hallotta még közülük a kávét.

332. oldal, Negyedik rész - Eger veszedelme, 6. (Móra/Kárpáti, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: kávé
Uzsonna>!

– No, cigány – mondja –, te nem kapsz még csak nemességet se. Te még egy törököt se ütöttél agyon.

5. rész 17., 471. oldal (1978-as kiadás)

Kapcsolódó szócikkek: cigány
Beja>!

A patakban két gyermek fürdik: egy fiú meg egy leány.

encus625 P>!

A fának nem fáj, ha letörik a virágát, ó, de az anyai szívet fájdalomból gyúrta a Teremtő.

2. rész, 17.

Kapcsolódó szócikkek: anya
Uzsonna>!

A part körös-körül fűzfabokrokkal volt besürüzve. A bokrok barkától sárgállottak. A föld kéklett az ibolyától. A tavasz édes illatát köténnyel hordta onnan a délutáni szellő.

161. oldal, 3. rész 1. (1978)

Kapcsolódó szócikkek: ibolya
Ninácska P>!

Áll nyugodtan, mint a szikla a háborgó tenger partján.

Kapcsolódó szócikkek: tenger