Amiket ​az útleíró elhallgat 27 csillagozás

Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

Gárdonyi ​kevésbé ismert, ám annál izgalmasabb kötete először 1927-ben jelent meg. „Mindenki utazik, akinek hűs, leveles otthona nincsen, no meg akinek ideje, erszénye engedi. Mindig jólesik a lelkemnek, mikor fiatal embereket látok úton, akár vasúton, akár országúton. Ezek azért utaznak, hogy lássanak. Föl vannak szerelve földképpel, messzelátóval, kalauzkönyvvel, jegyzőkönyvvel s a szemükben az élet szeretete mosolyog. De vajon van-e köztük csak egy is, akit akár a szülők, akár a mesterek megtanítottak volna látni? Mert más a nézés, meg más a látás. Nézni mindegyike tud. Látni nem. S bizony az utazók közül nem mindig az tér a tapasztalatok legtöbb kincsével haza, aki a távolból leghamarabb megmondta, hogy a toronyóra mennyi időt mutat, hanem sokszor az a vaksi útitárs, amelyik szemüveg nélkül még az ajtón is alig tud kimenni.”
Gárdonyi úti naplója Erdélybe, Bukarestbe, Konstantinápolyba, Velencébe, Madridba, Dél-Amerikába, Afrikába kalauzolja olvasóit, de ne várjunk tőle… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1927

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Életrajz / Útirajz Tarandus

Tarandus, Győr, 2013
Dante, Budapest, 1927
176 oldal

encus625 P>!
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

Már nem is emlékszem, hogy mi vagy ki hívta fel erre a könyvre a figyelmemet. Mindenesetre ebben a könyvben az utazó, anekdotázó Gárdonyit ismerhetjük meg.
Utazunk vonaton, hajón, járunk sokfelé: Afrika, Erdély, Konstantinápoly, Madrid.
A történeteket néha csak az ismerőseitől hallja, de amúgy mindegyik írás remek a maga nemében. Vannak köztük viccesek, tanulságosak, érdekesek, mindenfélék. :)

Tarandus, Győr, 2013
Eszter01>!
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

Az írása még mindig szép, élvezetes, de most a történetek nem annyira kötöttek le. Azt hittem, érdekesebb „elhallgatásokról” lesz szó. De ettől még nagyon szeretem Gárdonyi Gézát, és a többi könyvét is el fogom olvasni előbb-utóbb. :)

Habók P>!
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

No igen ezt is lehet útleírásnak nevezni. Ez ugyanúgy novellák fűzére inkább, mint a Hosszúhajú veszedelem. Igaz, ez utazási élményekről szól. És van köztük néhány, amelyik nagyon tetszett (A mi vasutunk vagy a Gyorsvonaton), és volt, amelyik nem (Az afrikai becsület). A többi pedig szórakoztató, vagy elgondolkodtató, esetleg megható. De mindegyiket jó volt olvasni. Hiszen mindegyiket Gárdonyi írta, gyönyörű magyar nyelven.

Ibanez P>!
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

A történetek kevésbé humorosak avagy kevésbé meghatóak, „vidékiesen egyszerűek”, mint más kötetekben, de így is megérte elolvasni, sok jó történetet találunk benne. Nagy kedvencem volt a bogártól irtózó, tisztaságmániás fickó, akaratlanul is végig a Lesz ez még így se! Jack Nicholsonja volt előttem :-D Erdélytől Isztambulon át Velencéig több helyen megfordulunk és kapunk egy-egy szemelvényt az ottaniakból… Másik kedvenc történetem az Oláhországos lett :-D De a magyarokról is kapunk bőven olvasnivalót :-D

„A fülén is sárgállott a betegség. Minden fél- órában görcsrohama volt. Akkor káromkodott. Máskülönben adomázott. Elmondom az orvosnak a betegsége tüneteit: „Reggel semmi baj; tíz óra tájban görcs és égés; délben semmi baj; délután ismét görcsök, égések, nyögések, fekvések; este semmi baj; éjjel kínszenvedés.” – Hogyan él, miket eszik? – kérdezte az orvos. – Mindent megennék, ha tudnék enni, – felel a páciens, – kivéve spenótót, kását, vajat, tejet és más efféle utálatos eledeleket. – Mit szokott reggelizni? – Egy kis foghagymás rostélyost szoktam enni krumplival. – És mit iszik rá? – Egy kis bort, egy-két féllitert. – Délben? – Egy-két pohár sörrel kezdem. Aztán csakúgy ebédelek, mint más. De nem igen tudok enni. – Mit ebédelt tegnap? – Hát egy kis paprikás gulyáslevest, hogy helyre jöjjön a gyomrom, aztán egy kis marhakövérjét ettem gyönge vereshagymával, az rendesen jót tesz az egészségemnek. Hát aztán mi is volt? Igen: egy kis töltött káposztát ettem cigánypecsenyével. Végül pedig egy kis tepertős túrós csuszát eresztettem le. Az igaz, hogy ebből két tányérral ettem, de hát elvégre is az ilyen gyönge eledel nem is számít. No meg közbe zöldpaprikát eszegettünk a sógorommal. – Ej, pásszerkányos! – fakadt ki az orvos magyarul. – Gondoltam magam is, hogy tán a káposzta nem használ, mert abból háromszor is vettem, – mentegeti magát a földim, – de aztán lenyomtattam egy-két liter fehérrel, mégis csak még rosszabbul lettem.”

mdmselle I>!
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

A repülőn hallgattam hazafelé, és a körülöttem ülők nem értették, hogy mit vigyorgok annyira.

Ildikó_Nagy_2 P>!
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

Kicsit csalódott vagyok, mert igazán nem útleírásokat kaptam, hanem kalandos történeteket, amelyek akár bekerülhetettek volna más kötetekbe.
Nem bánom azonban, a nyelvezete szép, volt olyan, ami tetszett és volt kevésbé szerethető is. Jártunk sokfelé Konstatinápolytól Velencéig, utaztunk sokféleképpen.
Útravaló olvasmánynak tökéletes volt.

szp79>!
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

Vegyes minőségű elbeszélések, a legtöbb azért jó. Az oláhországi történetek a balkáni viszonyokat tárják elénk, ahol például a török utas sem szívesen utazna oláh útitárssal egy hálófülkében, az értékei biztonsága miatt. Főleg a székelyföldi történetek tetszettek, Antal Ferenc alakjában egy valódi székely ember lép elénk, agyafúrt mondataival, de némiképp naiv együgyűségével is, például amikor a szerző a közeli várról (Bálványosvár lehet) és a helyi babonás hiedelmekről kérdezi. A fogfájós történetnek a humora tetszett.

Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

Nehezen öntöm szavakba a gondolataim, inkább olvasni szeretek.
De amikor egy könyv külleme írásra ösztökél …
Találkozni egy új könyvvel, mindig izgalom, de ez több; nem mersz nekifogni olvasni, attól tartasz, hogy valami közben elillan, az izgalom varázsa, vagy valami más, amit még húzni szeretnél… csak szöszmötölsz az első oldalon, tapogatod, szagolgatod …
A Tarandus Kiadó 2013-ban megjelent kötete került a kezembe. Habár könyvtári példány, még nem itatódott át azzal a nehéz, áporodott szaggal, amely oly jellemző rájuk, még mindig friss nyomdaszaga van. Most vagy kézről-kézre jár, vagy ott gubbaszt a túlzsúfolt polcon, s a többi könyv által szorosan összezárt lapjai még nem tudtak átitatódni. Tapintása bársonyos (a borító matt fóliázott), de még a mérete is olyan igényességre vall, amit inkább régi, antik tárgyaknál észlelsz, amikor még megadták a módját és idejét az alkotásnak, nem 1000 készült belőle, csak 10, s persze a szépség volt a fő szempont. A könyvön nem érződik nyereségvágy, hanem tisztelet mindaz iránt, amit képvisel.
Ezt a könyvet SZERETETTEL készítették. Gratuláció a kiadónak, a nyomdának.
Eltúloztam?
Addig-addig firkálgattam, mégis holnapra marad az olvasás :)

(Másnap.)
Mindig megdöbbent az az ellentmondás, ami az íróban, költőben valóban rejlik (rejlett) és ahogy a suliban tanítottak róla. Már ha része volt a tantervnek. (Eszembe is jut Vekerdy Tamás, valamelyik könyvében írta: nem a huszadik életév előtt kell „sokat” tanulni, hanem ezt követően.)
Gárdonyi Géza: Egri csillagok. És pont. Lezárt ügy. De hát könyörgöm, itt vessző jön, hisz az esszencia még csak ezután következik… És hány magyar szerzővel jártam már meg ugyanígy.
Gárdonyi írja „Legkedvesebb olvasmányom az önéletírás meg az útleírás. (…) De olyan útleírást még nem olvastam, amelyik kielégített volna.” És fogta magát, írt egyet. Ahogy Hamvas Béla is megírta A babérligetkönyvet, tengerparti utazáshoz. Vagy , ha nem is elégedetlenkedés miatt, de Márai Sándor is megírta az Istenek nyomában-t. Mindegyik útleírás, de mégis olyan, amit a szíveddel tudsz olvasni.

Érzem, most is túlbuzogtam :) Na, majd egyszer írok valami tárgyilagosat is…

Gvendolin P>!
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

Hasznos olvasmány különösen utazás előtt, utazások között kikapcsolódásként. Az előszóként szolgáló Látás című novellát mindenképp érdemes utazáselőtt elolvasni, gondolatait megfontolni. Képet kapunk a két világháború közötti ember más nemzetek iránti előítéleteiről, hogy aztán mi magunk ugyanazzal szembesüljünk (Oláhországi történetke). A néhány erdélyi történetekben szereplő székely embert, Antal Ferencet odaállíthatjuk Úz Bence vagy Táncos Csuda Mózsi mellé.

kzsuzsu>!
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat

A cím nem teljesen fedi le a novelláskötetet, ez inkább Gárdonyi kalandozásairól szóló anekdoták fűzére. Voltak a történetek között kicsit gyengébbek és voltak kifejezetten élvezhetők is.

mdmselle I>!

– Én is csalódtam magában… Viszonzom a nyiltságot: csalódtam magában!
– Énbennem? Mi a hiba énbennem?
– Hortyog!
– Én?
– Hortyog!
– Én?!
– Teljes leánykoromban azon imádkoztam, hogy olyan férjet adjon az Ég, aki nem hortyog. Mert édesatyám is hortyog. Nem lehet meghálni a szomszéd szobában se. Mintha vásznat repegetne. Maga nálánál is csúnyábban hortyog.
– Én?!
– Maga. Mintha lóbőrt repegetne.

JÁRT KONSTANTINÁPOLYBAN...

vigili>!

Kapcsolódó szócikkek: erszénye
Jesper_Olsen>!

Nekünk magyaroknak nem csekély hibánk az, hogy rohanvást szoktunk utazni. A futó ember pedig nem lát semmit, nem hall semmit, nem érez semmit. Csak az álló ember, a nyugodtlelkű és nyugodtszemű, az az öterejű fölfogó, aki az öt érzék képességeivel a tudásának birtokába szedi az utazásban eléje forduló kincseket.

Képopera P>!

Más késés nem igen fordult elő még hófúvások idején sem. Nem mintha kitűnő hóekéink volnának, hanem, mert ilyenkor a közlekedést egyszerűen megszüntetjük.

A mi vasutunk

Francesco>!

– Mit szokott reggelizni?
– Egy kis fokhagymás rostélyost szoktam enni krumplival.
– És mit iszik rá?
– Egy kis bort, egy-két féllitert.
– Mit ebédelt tegnap?
– Hát egy kis paprikás gulyáslevest, …aztán egy kis marhakövérjét ettem gyönge vereshagymával, ..Igen: egy kis töltött káposztát ettem cigánypecsenyével. Végül pedig egy kis tepertős túrós csuszát eresztettem le. No meg közbe zöldpaprikát eszegettünk a sógorommal.
– Ej, pásszerkányos! – fakadt ki az orvos magyarul.

MAGYAR FÜRDŐ STÁJERFÖLDÖN

Kapcsolódó szócikkek: cigánypecsenye
vigili>!

Aki élményekről beszél, elsősorban is magának beszél, – mert hiszen beszélve újra végig éli az utazását, vagy az utazásának egyes izgalmait, gyönyörködéseit, bámulásait, okulásait, okosodásait, szívének és elméjének nagyobb rezgéseit. Az ő izgalmai a hallgatóknak akkor is kellemes izgalmak, ha neki kellemetlenek voltak. Ő boszankodott – s tán mikor elmondja, akkor is boszankodik, – mink meg mosolygunk vagy nevetünk a történetén. Örülünk, hogy nem velünk történt.

B_Bori>!

Márpedig ez az igazi érdekesség: AZ EMBERNEK AZ EMBER.
Aki ír, nem erről ír.
Aki beszél, erről beszél. Akár magáról beszél, akár másról beszél.

B_Bori>!

Amit az útleíró megír, nem magának írja, hanem a világnak.
Szedeget hozzá a lekszikonokból, bédekkerekből, történelemből, sőt más tudós utazók könyvéből is.
És kihagyja az írásából éppen azt, ami legérdekesebb: AZ ÉLETET. Az idegen ember életét, ahogy a maga kövei között, maga fái alatt, a maga valóságában, porában, szennyében, becsületességében, huncutságában vagy egyéb leveiben, páráiban, szagaiban látta.

loz>!

Aki siet, vagy bolond, vagy sánta, vagy harangozó.

117. oldal, A mi vasutunk (Tarandus, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: sietség
Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

A pénz ragad. A pénzért verejték és vér csorog mindenfelé a föld színén.