Arc ​és hátraarc (Egy lemur vallomásai 3.) 81 csillagozás

Garaczi László: Arc és hátraarc

Arccal ​a múltnak egy lemur kutat az emlékei közt. Hátraarccal a jövőnek menetel vissza a sorkatonaságig. Addig a helyig és időig, ahol „férfi lesz az emberből"; egyszerre magányos és társas lény, és ahol az ő kapott neve innentől: Csont. Lemur-idegenséggel szemléli magát és a közös nyűgöt, a laktanya férfiszagú rutinját, a mókákat és a megaláztatásokat. Nem lemurnak való hely. A számára talán legveszedelmesebb környezetbe csöppen, hiszen ha túlságosan elszaporodnak körülötte a hasonszőrűek, képes a vesztébe rohanni. Ha folytatja régi mániáját, és lelkiismeretesen szótárazza a világot, akkor talán lesznek fogalmai, akkor talán megmenekülhet. És hogy vajon segít-e a megértésben, ha az ember egyszerre nemcsak Csont és lemur, hanem egy meztelen aggastyán is?…

A Mintha élnél (1995) és a Pompásan buszozunk! (1998) regények után Garaczi László újabb lemur-vallomásában az elbeszélő felnőtté válásának lehetünk tanúi. Ennek a beavatódásnak az élménye egyszerre… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2010

csöves (hobó)

Remek.
Ajánlom mindazoknak, akik arról ábrándoznak, hogy visszaállítják a sorkatonaságot, mert az állítólag fegyelemre nevel. Garaczi regényéből egyértelműen kiderül, hogy angyalbőrben elsősorban lopni, hazudozni, részegeskedni, esetenként verekedni, vagy megalázkodni tanul meg az ember fia. Sokkal több áldozata van ennek a rendszernek, mint azt nyilvántartják. Békeidőben nyilván kevesen halnak bele a katonásdiba, s a hivatalosan megrokkantak száma sem kirívó, ám a pszichés kár felmérhetetlen. Akit erőszakra nevelnek, valószínűleg erőszakos lesz. Aki megszokja, hogy minden feladat értelmetlen, az a civil életben sem fog értelmes célt találni. Akit folyamatosan lepattint a hierarchia, az később akkor is igyekszik megkerülni a hivatalos utat ha minden ajtó nyitva áll. Egy ilyen szörnyeteget exhumálni? Hamarabb szavaznék meg egy aranygyűrűt a Hollóknak!

Nikolett0907 P>!
Garaczi László: Arc és hátraarc

Meglepően érdekes és különleges olvasmányban volt részem.
Még mindig szokom az író stílusát, de témáját tekintve bár részese nem voltam ilyen eseményeknek, de sok történetet hallottam felmenőktől. Ki hogyan élte meg ezt az időszakot egyéni, de az alkotó szemszögéből egy új perspektívából szemléltem a történteket. A kötet hangvétele és stílusa néhol „erős”, de rendkívül olvasmámyos volt a számomra.

Cukormalac>!
Garaczi László: Arc és hátraarc

A Lemur-sztorik egyre jobbak lesznek az idő (vagy a kor) / a kötetmennyiség / a testi-szellemi fejlődés mértékének előrehaladtával, ütősebb az élet- és helyzetkép is, alapjaiban pedig ugyanolyan a stílus, csak bizonyos pontokon finomabb, kimunkáltabb (az E/1 és E/3 nagyon okos váltogatása kifejezetten tetszett), összefésültebb (inkább lineárisnak tűnik a sztorivezetés ellentétben az első két kötet szilánkszerűségeivel), mégis ezt tudtam idáig a legkevésbé kedvelni. Talán azért, mert katonákat igazából az Angyalbőrben tévésorozaton meg olcsó vicckönyvekből csórt poénokra épülő kabaréműsorokon kívül nem láttam, Édesapám meg nyolc évvel idősebb Garaczinál, úgyhogy ami akkor úgy volt, az később máshogy, az ő sztorijai kiindulópontnak itt keveset nyomnak a latban. Az előzményekre jellemző eszközök azért még megvannak, de már nem annyira intenzíven, mint korábban, kezdenek felbukkanni a rituálék, rigolyák (ezúttal érdekes szavak gyűjtése, később meg ugye a szerelemlista), ami viszont a legfontosabb, az a hitelesség és komolyság. Hogy tényleg elhiszem, ez ilyen volt, így történt. Nem veszi szándékosan poénkodósra a figurát, nem akar ferdíteni a tényeken, bár eleinte inkább tűnt egy Ernest-filmnek vagy instant 22-es csapdájának (azért az is benne van, ha másképp nem is, hommage formájában mindenképp), de ez több és más is, csak annyira nem tudott közelebb kerülni hozzám. Azt hiszem, egy kicsit várok is, míg felhajtok a Wünsch hídra.

latinta P>!
Garaczi László: Arc és hátraarc

Ez – szerintem – egy nemzedékregény.

Én ugyan nem voltam katona, de a bátyám, a gimis osztálytársaim, a leendő vőlegényem, majdani férjem igen.

Az biztos, hogy a sztorizgatások valahogyan különösen összekapcsolták ezeket/azokat a fiúkat, és az is biztos, hogy akkoriban még viszonylag szemérmesebbek voltak, ha lányokkal is kibővült a társaságuk.

De hogy mit, miket kellett átélniük nekik, akik akár előfelvételisekként, akár „csak mezei” sorkatonákként kerültek az ismeretlen gépezetbe?
    Mi játszódhatott le bennük ott, abban a másfajta rend(?)ben?
    Erre a kérdésre kaphatunk egy olyan válaszszerűséget ebből a regényből, melynek nagyobbik – középső – részében maga az elbeszélő is inkább kívülállóként, harmadik személyben ábrázolva tárja fel azt a húsz-esztendőm-hatalom…-titkot.

Garaczi László: Arc és hátraarc

Figyelem! A szövegben erős kifejezések is előfordulnak.

(felütés)
– Most mit röhög?? Mi a $@!% röhög?? Volt röhögni?
– Száás eetárs jelentem, voltam, de már visszajöttem.
– Garacziii!! Ne baszakodjon velem, mert leharapom a faszát, és szembeköpöm vele!! Úgy vágom futkosóra, hogy a gombás lába nem éri a betont!!

(nosztalgiázás)
A moly ivar- és életkorarányát elnézve, keveseknek adatott meg itt, hogy tápos $@!% lehessen. Mi az a tápos $@!%? Előfelvételis sorkatona. Olyan szerencsétlen balfék, aki az egyetemi felvételi lapján, az erre kijelölt helyen aláhúzta, hogy sorkatonai szolgálatát a tanulmányai után szeretné letölteni. Erre persze rögtön behívták.
Ha négy-öt férfi összehajol valahogy mindig ide lyukadnak ki, pedig nem volt felemelő élmény. De egyes kocsmafilozófusok szerint a távolság megszépíti az emlékeket. Kocsmapszichológusok viszont úgy gondolják, ez egyfajta elfojtás. A kellemetlen emlékeket agyunk mély latrinájába dobáljuk, a vidám és bajtársias (igen, ez a jó szó) pillanatokat pedig könnyedén felidézzük a megfelelő gombok megnyomásával.
Csak gondoljatok bele: harminc, tesztoszterontól csordultig (szó szerint) töltött húsz év körüli férfi egy szobában (szaknyelven: körlet) Hát nem szép?

(eemészteapicsábagaraczi!)
Most miért kellett ezt? Tényleg nem jutott más téma az eszedbe?
Szívatás föntről és szívatás oldalról. Egymás közti kegyetlenkedés és spicliskedés. Örökös fáradtság, hideg, nyirkos hálótermek. Klikkek, szadisták, bolondok.
Az intim szféra tökéletes hiánya, és rengeteg levezetésre váró agresszió.
Sajátos szókincsű és artikulációjú magyar nyelv, aminek kezdetben még a megértése is gondot okoz.
A totális hülyeség és elhülyülés állapota. A kívánatos rend és szervezettség helyett merő irracionalitás.
És mégis, valahogy az egész ellenállhatatlanul röhejes.

(és valamit a könyvről – úgyis mint spoiler)
Egy görcsös, gátlásos gyerek és kamasz képe van előttem. A Szógyűjtő, a Szűz, a Béna Pöcs.
Áldozat. Aki annyira kivan, hogy az öncsonkítástól sem riad vissza. Aki végül is kilábal ebből, ha ki lehet lábalni ebből.
Mondhatnék még valamit a szövegstruktúráról. A történetszövet erős és gyenge pontjai közötti kohézióról. De egy nagy $@!% fogok! ;)

gb_>!
Garaczi László: Arc és hátraarc

Ez volt az első Garaczi-kötet, amit olvastam, de biztos nem az utolsó – kicsit fura is, hogy csak most került sor a szerzőre, pedig jó, erős szöveg volt ez. Az elején kicsit nehezen csúszott, aztán valahogy behúzott és bedarált, egyszerre durván és költőien. Nagy pirospont, hogy az eleinte kicsit esetlegesnek tűnő asszociációk végül mégiscsak egybe tudtak szerveződni, és így az Arc és hátraarc a felnőtté válás regényévé vált. Nekem sokszor megidézte az Iskola a határont, biztos nem véletlen, meg hát hogy máshogy lehetne írni a magyar irodalomban a katonaságról Ottlik mesterműve után.

Az ajánlást köszönöm @mbazsa úrnak, felkészül a Hasítás!

Csabi>!
Garaczi László: Arc és hátraarc

Én kérek elnézést a könyv jelenlegi 3,5-es átlaga miatt.
Egyszerű katonasztorizásként olvasni ezt a könyvet több, mint hiba. Nem is tudom hirtelen, kiknek nehezebb ezt érteni: aki volt katona, az hajlamos a sztorizós részt kiemelni olvasás közben, viszont aki meg nem volt katona, az szűz szemmel csodálkozhat rá erre a groteszk világra. (Közbeszúrás: Buchenwaldban sem voltunk, mégis érthetjük, amit Kertész ír.)
Márpedig GL nagyon jól vezeti a kezünket, pontos látleletet kapunk egy civil ember (kamasz) lelki folyamatairól, amikor bekerül egy teljesen idegen, ellenséges világba. Nagyon jól segíti ezt, amikor a középső részben egyes szám első személyből átvált E/3-ba. A személyes hangvételű, és szinte könnyed bevezető, rácsodálkozó részből átváltunk egy elidegenedett, ellenséges környezetbe, majd a befejező részben újra E/1-re vált, mintegy visszavezetve minket a civil életbe. A szokásos sztereotípiák helyett (a katonaság férfit nevel, fegyelemre tanít) itt a valóság: egy lélektelen, automata rendszer, ami nem nevel semmire, legfeljebb a túlélésre.
Kiemelném még azt a nagyon pontos és takarékos nyelvezetet, amivel GL mesterien bánik, nincs egy mondat üresjárat, ennek is köszönhető, hogy nem burjánzik túl a szöveg. Érdekes volt az Esti után olvasni, két nagyon eltérő, de nagyon jó szövegkezelés.

fülcimpa>!
Garaczi László: Arc és hátraarc

Előfelvételis volt a bátyám. Akit imádtam. Elvitték katonának. Szörnyű érzés volt. Főleg az, amikor elmentünk az eskütételére. Az ország másik végébe egy búzatábla közepébe. Nem értettük. Mi ez az egész? Mi ez az objektum?
Semmin nem lepődtem meg. A könyv nagyjából visszaadta azt, amiket elmesélt az 5 évvel idősebb tesóm. Tulajdonképpen nosztalgiáztam. Csíptem, na.
Egy a lényeg: „eü-szabi, káká, megyünk haza, pápá.”
Valahogy mindenki leszerelt…

György_Dragomán IP>!
Garaczi László: Arc és hátraarc

Nagyon jó regény. Híres katonatörténetek ágyazódnak benne egy ritka érzékenységgel megírt szöveg-szövetbe, mégsem a seregről szól, hanem a reménytelen és majdnem önpusztító magányról, és az írói kívülállás természetéről.

bestelelke>!
Garaczi László: Arc és hátraarc

Tegnap ugyan azt mondtam, hogy stílusában érett és egységes, de nem. Alapvetően nagyon jó, erős részekből áll, de nincs ami összetartsa, mert a dramaturgia biceg, a szöveg befullad.
Pedig van vékony, szemüveges, szerelemben-szüzességben vergődő, szógyűjtő hős, aki rosszabb helyre nem is kerülhetne, mint a katonaság. Ott van hát a szokásos klisék között: pszichopata parancs(n)ok, lopó-vedelő öreg kopaszok, harc a falkavezérségért, mindenféle érdekes figura sajátos túlélési módokkal, és a szógyűjtő szenvedélyt lobogó lánggá tápláló szleng meg terminus technicusok. A hős egy átmeneti világban szemlélődik, akár tudomásul is veszi a dolgokat, ha megakasztják a pillantását, ezért van szükség egy robbanásra- titok, tragédia, elkenés, hazugság, aljasság stb- ami megbillenti az üvegburát, és alatta lassan beáramolhat a világ…magány, szégyen, tehetetlenség, hogy nem vagy felelős, sőt nem is vagy, csak puskatartó, felmosórongy mozgató. Hát akkor inkább szivárogjon be toluol, legyen a ragasztó szaga az üvegbura. Aztán menni kell, menni haza, szülők, ünnepi ebéd, haverok, éjféli mise. Szag nélküli kábulat, színtelen, szagtalan, tapinthatatlan a világ- a búra talán most oda került át. Laktanya megint és csak lassan, lassan, mint üres gyomorból a száraz öklendezés szakad ki köhögve a rémület a mindent beborító erőszaktól és hazugságtól, melyet száz meg száz pemzlit mozgató ezer és ezer kéz ken szét, így lesz szép egyenletes, hogy ne látsszék ki alóla semmi, vakuljon bele, ha lát mást, aki akar. Ezt választja a hős is: vakul, vért köp, éhezik, de leginkább kezére üttet kalapáccsal kicsit puska és partvisfogás képtelenségének biztosítása végett- katonai szolgálatra alkalmatlan. Mászik tehát kifelé, kórház, kezelés, vizsgálóbizottság, kegyetlen parancsnok valójában kegyetlen paranccsal óvó jótevő, közben a világ is szépül, szerelem újul és teljesedik, a Csontból Lemúr Miki gömbölyödik ki és készen áll.
Hát kinek-hová-miért? (bevallom, ez idézet, a helyes megfejtők között, satöbbi. Na?)
Érvényes megoldás ez? Ennyit lehetett: még pont bele nem halva élni(túl)? Tényleg elhisszük, hogy akkor most a teher alatt megnőtt a pálma, törzse hajlékony, de erős, súlyos kókuszok alatt ingó? Ez a megoldás egy aljasságra? Hogy tudomásul vesszük, lenyeljük, ha meg kihányjuk, akkor háborgó gyomorral, de a rosszullétet megkönnyebbülten úszva meg elsétálunk? Vagy pont ez az ára az illúziónak- bele nem keveredni, csak nem lepaktálni e-z-e-k-k-e-l?
Az hiszem, Lemúr Mikben ott zörög Csont. Magának tudása a felelősségvállalás kockázatos ösvényére nem vezeti: elmeditál a meztelen szakállas öreggel és eljátszik a kis lemúrral a dzsungelben.

sophie P>!

Leszereltek, elvesztettem a szüzességem, és még csak fél négy.

161. oldal (Magvető, 2010)

SteelCurtain>!

Apa soha nem vesz ajándékot, neki nemcsak az a meglepetés, amit ajándékba kap, de az is, amit ad, mert azt is anya veszi meg helyette.

SteelCurtain>!

Két eü-tiszt dolgozik a gyengélkedőn, Mónus és Szász őrnagy. Szász mindenkinél áttételes szimulációt állapít meg, és Kalmopyrint ad.

sztimi53>!

A buzi bölcsészek szipuznak. A jófej csöves gyógyszerezik és piál.

Kapcsolódó szócikkek: csöves (hobó)
SteelCurtain>!

A lány mondat közben észrevesz valamit, vagy eszébe jut valami halaszthatatlan, fölpattan, és eltűnik. Egy perc múlva berohan, hogy táncoljanak, ez a kedvenc száma, a Család a Kextől. Lassúznak, érzi a mellét, a közös izzadságszagukat. A huligánokhoz tartozik, a neve Hajni, a táskája tele fiolákkal, gyógyszeres levelekkel, receptekkel, egy egész kis patika. Csont a precíz utasításokat követve bevesz négy Noxiront, egy Coderitet, és megiszik rá egy deci vodkát. Hajni azt mondja, figyu, mindjárt röpülni fogsz. És hogy ők sose szipuznak, ők gyógyszereznek, a buzi bölcsészek szipuznak, a jó fej csöves gyógyszerezik és piál.

egy_ember >!

A lényeg: nem látszani. Terepszín. Mimikri. Kivonod magad a forgalomból. Kerülöd a feltűnést, feloldódsz a tömegben. Megbújni, sose légy szem előtt, láb alatt. Legjobb, ha fogalmuk sincs, hogy létezel. Khakiszínű folt khaki alapon. Úgy csinálsz, mintha csinálnál valamit, távolról nézve krumplit pucolsz, valójában félálomban előre-hátra hajladozol, és a legkisebb gyanús jelre folytatod a krumplipucolást.

44. oldal (Magvető, 2010)

SteelCurtain>!

A rend ellenőrzése nem a rendre irányul, hanem a rendre vonatkozó parancs végrehajtására. A parancs azért követel lehetetlent, hogy a katona megtegye a lehetséges maximumát, de mindig készen kell állnia arra, hogy megbüntetik, mert nem hajtotta végre a lehetetlent.

Frank_Waters I>!

Ha egy nőnek jó a melle, egy lépéshez kétszer rugózik, se többet, se kevesebbet.

16. oldal (Magvető, 2010)

egy_ember >!

Tizenkilenc éves vagyok, aknavető, ütegkezelő honvéd elvtárs. Tüzérújonc. Kisbuktás. Jelenleg emgé, azaz mezőgazdasági munkán. Csont a beceneven, még nem voltam nővel. Rágom a körmöm, a lában izeg-mozog, könnyen elpirulok. A tizennyolcadik születésnapomon arra gondoltam, ha húszévesen sem lesz csajom, akkor vége, annyi, aki húszévesen szűz, az is marad. Alkalmatlan, tehetetlen, önfertőző szörnyeteg, gerince elsorvad, arcán ott a bűn, a gyengeség stigmája, leszokik a társaságról, nem megy ki az utcára, magányosan, nyomorultul végzi.

5. oldal (Magvető, 2010)

Egy lemur vallomásai sorozat · Összehasonlítás