A ​buddhizmus 35 csillagozás

Lélektana, spiritualitása, irányzatai
Gánti Bence: A buddhizmus

Először tart az olvasó a kezében a buddhizmusról ilyen átfogó és a hétköznapi ember számára gyakorlatilag is hasznos könyvet. Garancia erre a szerző, Gánti Bence személye. Az Integrál Akadémia alapító igazgatója klinikai szakpszichológus, így a pszichológus szemével láttatja ennek az egész világon elterjedt vallásnak és meditációs ösvénynek a lényegét és különféle irányzatait. Nemcsak kultúrtörténeti áttekintést ad, hanem fogódzót is az útkeresők számára, akik szeretnék megtalálni saját ösvényüket, szeretnének elmélyedni a meditáció gyakorlatában, amihez mégiscsak Keleten értenek a legjobban.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Kossuth, Budapest, 2021
Kossuth, Budapest, 2012
Kossuth, Budapest, 2012

Black_Angel>!

Gánti Bence: A buddhizmus Lélektana, spiritualitása, irányzatai

Szerintem a Buddhizmus az egyik legérdekesebb vallás.
Érdekelt régóta már, hogy mi hogyan is zajlik náluk, és egy projekt miatt kellett is, így hát utána néztem, és nagyon érdekesnek találom ezt.
A négy nemes igazság, a nyolc ösvény, a karma, a nirvána.. ezek a dolgok , ahogyan ők élnek,nekem nagyon tetszik. Nem lennék buddhista, de tetszik amit ők csinálnak, és szeretném még jobban megismerni a kultúrájukat :)

Bori_L>!

Gánti Bence: A buddhizmus Lélektana, spiritualitása, irányzatai

Nem adott sem többet, sem kevesebbet, mint amit ígért: egy átfogó áttekintés a buddhizmus történetéről, irányzatairól és gyakorlatairól. Teljes mértékben laikus olvasóként ez nekem bőven elég volt, régóta kerestem már ilyen könyvet, ami „tisztán” elmagyarázza a buddhizmus lényegét anélkül, hogy részletekbe menne. Aki Buddha részletes élettörténetére vagy a különböző irányzatok nem csupán felületes bemutatására kíváncsi, az rossz helyen keresgél, és nyilván meditálni sem ebből a könyvből fog megtanulni az ember. Aki viszont csak szeretne egy kicsit tudni a buddhizmus alapjairól és a meditációról, mindenféle erőszakos vallásos felhang nélkül, annak tökéletesen megfelel ez a mű, bevezetésnek a Föld egyik legrégebbi vallásának/filozófiájának világába. Sokszor nem tudományos pontosságú, viszont nagyon érdekes mű, csak ajánlani tudom. A fél csillag levonás azért jár, mert egész bekezdések vannak megismételve, ami engem zavart egy kissé.

Gánti Bence: A buddhizmus Lélektana, spiritualitása, irányzatai

Ellentmondásos érzéseim vannak a könyvvel kapcsolatban. Az elején jól bevezeti a szerző azzal, hogy ki Buddha, hogyan is jött létre a buddhizmus. Utána betekintést kapunk többé-kevésbé alaposan a négy nagy ágazat továbbélésébe. Ezt követően azonban néha teljesen rendszertelenül jár el. Legtöbbet talán a tibeti ágazatról beszél, ami plusz pont, mivel engem az érdekel, de következetlenül csapong az egyes fajták közt többször is, például a meditációs, a gyakorlati részen. A zenről az elején kívül alig esik szó, így gyakorlatilag aligha mutat egy teljes összképet, inkább csak kiragadott információk sokasága. A végén található könyvlista talán épp ezt a hiányt igyekszik betölteni.
A legjobban bemutatott részek a Négy Nemes Igazság, a Nyolcrétű Nemes Ösvény, valamint a buddhista univerzum- és halálfelfogás.
Akik egy olyan szintű képet szeretnének kapni csak, mint amit egy nem keresztény ember tud a kereszténységről mondjuk, azoknak tökéletes.

RandomSky>!

Gánti Bence: A buddhizmus Lélektana, spiritualitása, irányzatai

Nem olvastam minden, a buddhizmusról szóló könyvet, de még csak sokat sem, mégis úgy érzem, igaz, amit a fülszöveg ígér. Ez valóban egy jól érthető, tömör, de nagyon alapos bevezetés a buddhizmusba. Kellett némi ráhangolódás, mert a nyugati agynak sűrű és nehéz téma ez, de az író eléggé világosan fogalmaz. Ráadásul személyesen is érintett, az egyik buddhista irányzat követője, ennek köszönhetően mélyebben átélt, „megérintőbb”, mint egy tisztán tudományos munka – bár nagyon igyekszik objektív lenni.
Bővebben: http://www.ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2013-08…
Interjúm a szerzővel: http://www.youtube.com/watch…

szuzii>!

Gánti Bence: A buddhizmus Lélektana, spiritualitása, irányzatai

Érdekel a téma, ezért fogtam a kezemben. Nagyon tetszett, olvasmányos, érdekes kis könyv.

kat_fromthemoon>!

Gánti Bence: A buddhizmus Lélektana, spiritualitása, irányzatai

Elég átfogó, és mégsem amolyan „szakirodalmasan” bonyolult. Nekem felkeltette az érdeklődésemet ezen életforma iránt, bár értelemszerűen már eddig is érdeklődtem ha már a kezembe vettem a könyvet, de nem rettentett el, az a lényeg. :)

chs20>!

Gánti Bence: A buddhizmus Lélektana, spiritualitása, irányzatai

Úgy éreztem kicsit „meghízott” az egóm az utóbbi időben. Lehet ez magam és mások miatt is. Mindenesetre a megoldást mindig magában keresse az ember, és ezért olvastam el ezt a könyvet. Aki úgy érzi szeretne kicsit „elmélyülni” ebben a témában, biztos talál benne választ 1-2 kérdésre, ami foglalkoztatja.

daney>!

Gánti Bence: A buddhizmus Lélektana, spiritualitása, irányzatai

Egy egészen jól sikerült gyorstalpaló azoknak, akik bármilyen okból érdeklődnek a buddhizmus iránt. Komolyabb igényeket azonban biztosan nem fog kielégíteni, erre ott vannak a könyvben is megjelölt források, hivatkozások (melyekből helyenként jócskán merített is a szerző).

MilanMor>!

Gánti Bence: A buddhizmus Lélektana, spiritualitása, irányzatai

Buddháról sok könyv van magyarul is, de a buddhizmusról közérthetően és átfogóan nincs. A világvallásokról szóló könyvek adott fejezetei egyedül, amit ezen a könyvön kívül tudok, és amely betölti a fent említett űrt. Két dolog zavaró a könyvben: az időnként felmerülő erősen szubjektív hangvétel, a másik, hogy a könyv első és második fele nem nagyon kapcsolódik, inkább két könyv kellene legyen.
Mindent összevetve akiket érdekel a buddhizmus és magyarul szeretnének ismerkedni vele annak ezt a könyvet, főleg az első felét nagyon szívesen ajánlom.

RandomSky>!

Karuná – együttérzés
A megvilágosodott tudat együtt érez minden érző lénnyel. Az együttérzés nem azt jelenti, hogy sajnálom a másikat, hanem azt, amit a szó mond: érzem azt, amit ő érez. Együtt érzek vele. Azt érzem, amit ő. Ha ő szomorú, érzem a szomorúságát. S ez indít jóságos cselekvésre.

Iustitia>!

Sokáig kerüljük, hogy belássuk, szenvedünk, és igyekszünk úgy tenni, mintha minden rendben lenne.

95. oldal, A Négy Nemes Igazság

Iustitia>!

Az ember szabadon dönt, hogy akar-e vágyódni vagy nem, mikor és mennyire.

neko>!

A beszédünkben kerüljük a felesleges locsogást, s amit mondunk az legyen lényeges és valós. Az elménket a tanításokkal tápláljuk, hogy kialakuljon és fennmaradjon bennünk a helyes nézet. Az emberi kapcsolatokban kerüljük a játszmákat, törekedjünk a nyíltságra, hitelességre, őszinteségre. Ezeket senki nem fogja helyettünk kialakítani bennünk. Az életet le lehet élni játszmákban, helytelen nézetekkel, mindennapi apró hazugságokkal, felesleges fecsegéssel telve is – ahogyan sok ember teszi.

Zárszó

Iustitia>!

A szenvedés további oka: a ragaszkodás a vágyhoz és a vágy tárgyához. A szenvedés abból ered, hogy a vágyott dolog múlandó, miközben mi örökként ragaszkodunk hozzá.

97. oldal, A Négy Nemes Igazság

RosieCotton>!

A végső menedék soha nem egy másik múlandó ember, hanem a saját gyakorlásunk és felébredt tudatunk. A másik átmeneti menedék, amíg odasegít tudatunk megismeréséhez.

Iustitia>!

Ami tegnap cselekvés volt, az másnapra késztetéssé válik.

102. oldal, A Nyolcrétű Nemes Ösvény

RosieCotton>!

Mi, emberek, jövünk, megyünk az élet színpadán. A tanítás, a meditáció, a végső valóság pedig időtlen és örök.