Test ​a lélek börtönében 16 csillagozás

Engedj szabadon, Anorexia!
Galgóczi Dóra: Test a lélek börtönében

Mi ​taszíthat egy intelligens, csinos lányt az életveszélyes éhezés csapdájába? Hogyan veszi át észrevétlenül a lélek a hatalmat a test felett, kétségbeejtő soványság felé sodorva? Az anorexia nervosa nevű betegség egyre gyakrabban keríti be áldozatait, elsősorban a fiatal lányokat. Azt gondolnánk, mindent megadott nekik a sors: vonzó alakot, kimagasló képességeket, rokonszenves természetet. Ők azonban örök elégedetlenségben élnek. Úgy érzik, ha nem tökéletesek, alkalmatlanok az életre. Lét és nemlét határán táncolva ijesztő mértékig lefogynak, környezetük tehetetlenül szemléli, hogyan döntik romba egészségüket. A regényben feltárul Anikó naplójának titka. Története felfedi küzdelmét az anorexiával és önmagával, az utat, mely a reménytelennek tűnő harctól elvezette a felszabadító gyógyulásig. Az érzelmi hullámvasút, melyen évekig ült, mindannyiunk számára ismerős lehet. Hiszen ki ne gondolkodna el időről időre a társkeresés, a szülő-gyerek kapcsolat, és valódi életcélunk kérdésein?… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2010

Szaktudás Kiadó Ház, Budapest, 2010
148 oldal · ISBN: 9789639935266 · Illusztrálta: Gerse László

Galgóczi Dóra: Test a lélek börtönében Engedj szabadon, Anorexia!

Ami először megfogott ebben a könyvben az maga a téma. A második a cím. Szerintem valami fantasztikus ez a cím választás A téma pedig…. Bár nem vagyok anorexiás, de szerintem igazán valós képet kapunk róla. Láthatjuk, hogy milyen mélyre nyúlnak vissza a probléma gyökerei, és azt is, hogy van kijutás innen. Bár nem hiszem, hogy ezek az emberek teljes mértékben gyógyultak lesznek, hiszen igen nagy a vissza esés esélye.
A könyvtárból állítólag én hoztam ki elsőre. Amit nem igazán értek, mert tényleg egy érdekes és olvasmányos könyv. Tele olyan gondolatokkal amiken érdemes eltöprengeni.

szibolya>!

Galgóczi Dóra: Test a lélek börtönében Engedj szabadon, Anorexia!

Még csak a felénél járok, de jó! Minden frusztrált, önbizalomhiányos, kamaszodó lánynak odaadnám, meg nőnek is, akik keveset gondolnak önmagukról, meg azoknak is, akik sokat.

Mrs_Rivers>!

Galgóczi Dóra: Test a lélek börtönében Engedj szabadon, Anorexia!

Nagyon szeretném jobban érteni az anorexiát. Bevallom, nehéz empatikusnak lennem, de folyamatosan olvasok róla, hogy közelebb kerüljek a témához. Nem szerettem igazán ezt a történetet. Furcsán régimódinak éreztem a gondolatait. De nagyon jól rávilágított szerintem arra, milyen nagy szerepe van a családnak, a családi dinamikáknak. És hogy valamiben muszáj önállóan dönteni, ha másban nem lehet, akkor abban, hogy nem eszünk.

lulu654>!

Galgóczi Dóra: Test a lélek börtönében Engedj szabadon, Anorexia!

Amilyen vékony ez a kis könyv annál több tartalom van benne. Leírhatatlan szenvedés bújhat meg egy emberben. Kevés az olyan, aki elmondja másoknak, és még kevesebb az olyan, aki tesz is valamit ellene.
Fantasztikus volt, ahogy kibontakoztak az események. Bár nem boldogság lett a vége méltó befejezést nyújtott a témához.

EleoNórra68>!

Galgóczi Dóra: Test a lélek börtönében Engedj szabadon, Anorexia!

Nekem ugyan nincs anorexiám, mégis sokat tanultam a könyvből. Rendkívül érzékletesen ír a szerző, tökéletesen el tudom képzelni a főhős érzelmeit, harcait önmagával és a betegséggel. Önismeretre tanít, reményt ad, példát mutat. Mindenkinek ajánlom elolvasásra!

Kiss_Erika>!

Galgóczi Dóra: Test a lélek börtönében Engedj szabadon, Anorexia!

Azért kezdtem el olvasni, mert pszichológusként dolgozom anorexiás lányokkal. De ahogy haladtam vele, a szakmaiság mellett én is megtaláltam benne önmagam. Olyan problémákat boncol ez a regény, ami a legtöbb nő életében aktuális.

StAngela>!

Galgóczi Dóra: Test a lélek börtönében Engedj szabadon, Anorexia!

Sosem hittem volna, hogy valaki képes lesz egyszerre hétköznapi és mégis érzékletes módon írni az anorexiáról. Ennél a regénynél nem éreztem egyfajta varázslatos buborékot a főhősnő körül, ahogy más könyvekben. Anikó lehetett volna akár az egyik barátnőm, vagy én magam is. Az írónő nagyon szépen végigvezet a lány (később nő) anorexiával való kapcsolatán. Megmutatja hogyan sodródik mind jobban ennek az emésztő kórképnek a karjaiba, ahelyett hogy valóban élne, szeretne.
Itt is feltűnik a szülőkkel való ambivalens viszony, a gyermeki lét, az önelfogadás hiánya illetve a perfekcionizmus, ami lényegében a legtöbb evészavarral küzdő lányt/nőt érint.
A vége felé kicsit beleragadt a hősnő a társkeresésbe, túl sok oldalon és túlságosan hasonló szavakkal fejezi ki kétségeit a pártalálás és a gyermekvállalás tekintetében.
Emiatt muszáj voltam levonni fél csillagot sajnos.
Ezt leszámítva szerettem olvasni, néhol magamra is ismertem. Rettenetesen szomorú volt, de nem lehetett letenni!

Melia>!

Mit várok tőle, az Igazitól? Hogy előtte ne kelljen maszkot viselnem. Engem szeressen, ne egy megformált képet! Nevetéssel és könnyekkel, hibákkal és tettekkel. Végre adhassak, igen! Ez fontosabb bárminél. Magamból, neki. Értelmet adjon, ne önmagamért éljek. Aki mellett érzem, jobb vagyok, mint nélküle. A szemében azt a nőt lássam, akivé mindig is szerettem volna válni. Aki belelát a lelkemnek azokba a zugaiba is, ahová én is félve nézek be. Létezik ő? Ha igen, megtalálom-e? Tudtam, ha él valahol, más nem pótolhatja. Hányan kapaszkodnak egy épp hogy jó kapcsolatba, csak ne maradjanak egyedül! Bizonyítékot akarnak, hogy ők is kellenek valakinek.

Melia>!

El kell bukni néhányszor, hogy legyen honnan felállni, s közben gazdagodni egy zsák tapasztalattal.

Melia>!

– Rád férne néhány kiló! Nem igaz, hogy ennyit nem lehet megenni!
Engem viszont megnyugtatott, ha láttam, hatalmam van a mérleg fölött. Végre volt egy kis külön világom, egy láthatatlan ajtó, ami mögé nem engedtem be senkit.

Melia>!

Mi hiányzik belőlem, hogy nem adok esélyt magamnak? Egy tátongó hiány: az önbizalom. Ami nem függ külső megjelenéstől, sem észtől. Nem vásárolható meg, pedig nagyobb érték lehet minden anyagi jutalomnál. Nélküle elvesztünk, nem tudunk alkotni, adni és elfogadni, szorongástól mentesen élni.

Melia>!

Mint egy drogos, úgy függtem az elismeréstől.

Melia>!

Leköt a tanulás, látjátok, nincs is idő másra! Aztán megkérdezed magadtól: tényleg helyén van ez az alibi? Rájössz, nem tagadhatod tovább, az álca meggyőzhet másokat, de magadat nem csaphatod be vele. Vágyaid lerántanák már arcod elől, de fogva tartja a félelem, mi lesz, ha lehull?

Melia>!

Ha nem vagy valaki, inkább senki se legyél – az anorexiások fejében ilyen feketén-fehéren létezik az élet.

Melia>!

Minden este elhatározod, holnaptól másképp lesz. Olyan leszel, mint a többi ember. Szabad. Ösztönös. Merész. Majd eljön a reggel, és úgy cselekszel, mint tegnap. Vágy marad a gondolat.

Roslyn>!

… Felszínre hozni mindazt, amit elásnál, és amiről azt sem tudtad, hogy létezik. Megismerni, ki is vagy valójában. Magadat látni végre a tükörben, nem egy maszkot, ami mögött rejtőzöl.

Roslyn>!

Kiszolgáltatott lettem a hullámzásoknak: a siker mennyekbe repített, ám egy kisebb kudarc is megtiporta a lelkem. Aki szilárdan hisz az értékeiben, nem törődik ilyen élet-halál módon mások véleményével.