!

A macskát visszafelé simogatják 104 csillagozás

G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják
Könyvtár

A regény hősnője, Jutka, igen jellemző tulajdonságaiból következően lovagolni akar tanulni, de nem kevésbé jellemzően – rögtön első alkalommal leesik a lóról, és az egyik gerinccsigolyája megsérül. Hosszú ideig feküdnie kell, és éjszakáit, jobb híján, gondolkodással tölti. A fölöttébb hiteles, szívderítő és néha szívbe markoló belső monológjait voltaképpen mostohaanyjához intézi, akit nagyon szeret, csak többrendbeli félreértés folytán arról nincs meggyőződve, hogy az szereti őt. Igazi anyja disszidált, amikor Jutka még egészen kicsi volt, és a kislány nem is táplál iránta semmiféle érzelmet, megvan róla a véleménye. Éjszakai monológjaiban feltárja eddigi életének számára legemlékezetesebb mozzanatait, amelyekből a fiataloknak minden bizonnyal sok dolog ismerős lesz. Az írónő hallatlanul kedves, mersterkéletlen női humorral, sok iróniával és öniróniával villant fel fiatalokat, felnőtteket, végig hitelesen a bakfis Jutka látásmódján és stílusán belül maradva.

Eredeti megjelenés éve: 1971

750 Ft ★★★★★ Eladó Elcserélhető
Gubanc könyve G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

jezsek
G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

Bitang jó, irtóra elit a szöveg, egyáltalán csak vigyorogni meg vörösödni lehet az egész történettől, de úgy, hogy frankón fáj bele a szíved, hogy neked is pont ugyanilyen vacak meg rohadt volt, pedig tudd meg: „Az élet nem vacak. Az enyém sem! Csak nem kell hülyének lenni állandóan, mint ahogy én csináltam!”

G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

Volt egy-két rész, amik annyira nem tetszettek, pl. sokszor ismételte ugyanazokat a mondatokat az írónő, de ettől eltekintve jól szórakoztam. Időnként akkorákat nevettem, élmény volt.
E kihívás kapcsán „találkoztam” először az írónővel, nem tudom hol „bújkált” eddig :)
Köszönöm, hogy megcsináltad a kihívást @blankaveronika !

Nagyon kedveltem főhősünket, Szabó Juditot, bírtam a stílusát, így fel is került a polcomra:
Érezhető volt rajta a régies nyelvezet (anno a szocializmusban voltak jellemzőek) viszont szórakoztató volt:
„- Szia Szöszi! Nem hiányzik neked valami? – De igen. A te bitang hülye megjegyzésed.”

A legjobb mondat:
„Nem vacak mégsem az élet. Hanem szép! Csak sok mindentől nem bírja az ember észrevenni. ”

Arianrhod MP
G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

Nagy kedvenc volt a folytatással együtt, kultuszkönyvnek minősült az osztályban. Ebből tanultunk fiúzni a barátnőimmel.

G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

Érdekes volt olvasni a kamasz lány gondolatait. Már el is felejtettem, hogy abban a korszakban mennyire ellenségnek érzi az ember a felnőtteket.
A nyelvezete érdekes. Az elején még egész visszafogottnak éreztem, de a könyv vége felé az ingerültségtől egyre többet használ közönségesebb szavakat, amik egy kicsit a szememet bántották. Főleg, mikor felnőttel szemben használta azokat.
De összességében jó könyv.

AsesinaReina
G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

Nagyon nagy régi kedvencem. Imádtam a történetet, a nyelvezetet, mindent. Jó könyv volt. :)

Mockingjane
G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

G. Szabó Judit ezzel a könyvével nyert el. Röhögtem, mint egy ló, szóval jó regény.

pat
G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

Jaj, ez nem tetszett. Az eleje még kb. a szokásos gészabójudit, borongósabban és kevesebb humorral, de a vége felé, hogy milyen szexuális és egyéb szörnyűségek lesnek egy serdülő lányra… Ha tini koromban olvasom, valószínű felkötöm magam.

marcipan007
G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

1971-es a könyv, de nem éreztem porosnak. Judit néni nagyon átérzi a kamaszok örök problémáit.
A gimnáziumi évek nekem se voltak a kedvenceim, mintha egy osztályba jártam volna Jutkával. A balatoni csavargás is megvolt, bár elhagyatott helyen aludni nem mertünk.:-)

Protonpumpa
G. Szabó Judit: A macskát visszafelé simogatják

Szeretem ezt a regényt, tanulságos és a stílusa is vicces. Annyira jellegzetes, hogy anno az egyetemen ebből írtam szemináriumi dogát stilisztikából. :))

mama_gold

Nincsenek kis gondok és nagy gondok.
Nincsenek felnőttek és gyerekek.
Emberek vannak. És embernek lenni
nem is olyan egyszerű…

Miketten

Belebújtam a fejemmel a párnába, és bőgtem boldogságomban! Csak nem sokáig, mert úgy megfullad az ember.

Miketten

Másnap reggel együtt indultunk el az Imrével! Figyeltem már korán, hogy mikor indul. És összetalálkoztunk véletlenül.

Miketten

– Én nem teszek tönkre senkit. Nekem úgyis mindegy. Én nem is akartam megszületni. Csak engem nem kérdeztek meg. És én élni se akarok.

mama_gold

Megpróbáltam én is a Krisztának jókat mondani. Hogy velem legyen barátnő, ne az Ágival!
Úgyhogy mondtam neki:
– Majd gyere velem úszni. Mert marhára löttyedt vagy.
Frankó, ez volt az igazság!
Mert nem sportolt semmit. Csak a szemét húzkodta körbe, de a melle lógott neki.
A szeme mindig ki volt húzva feketére!
Egyszer láttam a Krisztát a kádban ülni. Fejet mosott. De a szeme akkor is ki volt húzkodva!
Úgyhogy gondoltam magamban:
„Ez már az anyjából is kihúzkodott szemmel bújt ki. Nehogy az orvos máshogyan meglássa!”
Néztem a Krisztát a kádban. És azon is töprenkedtem:
Mit csinál majd, ha leveszi a férje róla a melltartót?
Mert ha nem fürdött, akkor beletette a mellét bitang jó melltartóba. Kidülledt a krapekok szeme tőle!

mama_gold

– Tudod, milyen név lenne jó neked?
Egyből odajött mellém a rekamémra.
– Milyen?
Egy csupa csillogás lett a babakék szeme. Mert csak azt bírja ki, ha róla van szó. Mondtam neki:
– Boci. Az lenne a jó neked. A marék eszedhez! Frankó név lenne a számodra. Ipszilonnal még jobb lenne. Bocy! Ipszilonnal haláli elit lenne!

blankaveronika P

– A viszontlátásra!
És elment a fenébe!
Ilyen hülye! Két éve tegez egyfolytában, és akkor azt mondja, hogy viszontlátásra! Ami szerintem egyáltalán nem tegezés!

237. oldal, XV.

blankaveronika P

– Szabó, definiáld nekem az evidenst.
Én meg csak állok, és nem bírok szólni, mert harapom a számat belül, nehogy röhögjek. Mert ezt mondom magamban:
– Finiálja neked de a halál!

197. oldal, XIII.

[névtelen]

Mert mindig csak utólag tudom, hogy mi a jó. És akkor se mindig.

61. oldal (Kozmosz Könyvek, 1974)

mdmselle IP

…addigra ott állt veletek az ajtóban az adjunktus bácsi. És bámult téged!
Hogy milyen frankó aránylag még a mamám az öregségére! Csak te sose veszed észre, ha bámulnak. Én is mindig direktből úgy csinálok, mintha nem venném észre, mert marhára tetszik az, ahogyan te ezt csinálod. Csakhogy engem nem bámul senki. Ami különbség.

Első éjszaka