Die ​Physiker 22 csillagozás

Friedrich Dürrenmatt: Die Physiker Friedrich Dürrenmatt: Die Physiker

Kernphysiker Möbius, Entdecker einer furchtbaren und gefährlichen Formel, flüchtet, seine Familie preisgebend, ins Irrenhaus. Er spielt Irrsinn, er fingiert die Heimsuchung durch den Geist Salomos, um das, was er entdeckte, als Produkt des Irrsinns zu diffamieren. Doch zwei Geheimagenten, ebenfalls als Wahnsinnige getarnt, sind ihm auf der Spur.

Eredeti megjelenés éve: 1962

Diogenes, Zürich, 2001
Diogenes, Zürich, 1998
Diogenes, Zürich, 1986
94 oldal · puhatáblás · ISBN: 3257208375

Ratoncita P>!
Friedrich Dürrenmatt: Die Physiker

Az atomfizikusok (de akár kiterjesztve a tudósok) erkölcsi felelősségéről szóló abszurd dráma. Az a kérdéskör, hogy ki őrült és ki épelméjű, már önmagában megér egy misét. spoiler A nyomasztó és a mosolyogtató közt jól egyensúlyoz. Könnyen olvasható, nehezen letehető, érdekfeszítő alapmű.

Noncs21 P>!
Friedrich Dürrenmatt: Die Physiker

Korábban olvastam már magyarul, akkor nagy kedvenc volt. Most németül egy kicsit lassabban haladtam vele, de megérte idegen nyelven újraolvasni.

Aylen>!
Friedrich Dürrenmatt: Die Physiker

Igazán elgondolkodtató mű, ami mindig aktuális lesz.

KWera I>!
Friedrich Dürrenmatt: Die Physiker

Kiváló dráma, érdekes volt eredetiben olvasni. Nagyon örülnék, ha egyszer színdarabként is láthatnám.

Arwenn>!
Friedrich Dürrenmatt: Die Physiker

Számomra kifejezetten kellemes meglepetés volt ez a mű. A történet gördülékenysége és a nyelvezete miatt németül is jól olvasható volt. Örülök, hogy errdetiben olvastam el, mert így a sajátos nyelvi kifejezések és a stílus által a történet is jobban átjött. Bár néha elvesztettem a fonalat, hogy akkor most ki őrült, ki nem és hogy akkor kinek is képzeli magát egy adott szereplő. De természetesen a végső fordulat volt az, ami mindent véglegesen a feje tetejére állított. A legjobban összességében az tetszett, hogy nagyon jól érzékelteti a szerző az adott komikus (vagy inkább tragikomikus) szituáció mögött húzódó mondanivalót.

OlvasóBari>!
Friedrich Dürrenmatt: Die Physiker

Csak azért kapott négyest, mert a végén már alig tudtam követni, hogy ki kicsoda. Egyébként fantastisch!

Babó_Buca P>!

Für wen sich mein Patienten halten, bestimme ich. Ich kenne sie weitaus besser, als sie sich selber kennen.

25. oldal, Erster Akt

Es gibt Risiken, die man nie eingehen darf. Der Untergang der Menschheit ist ein solches.

Verrückt, aber weise.
Gefangen aber frei.
Physiker, aber unschuldig.

77. oldal, Zweiter Akt

Ich ertrage Unordnung nicht. Ich bin eigentlich nur Physiker aus Ordnungsliebe geworden. […]
Um die scheinbare Unordnung in der Natur auf eine höhere Ordnung zurückzuführen.

Aber warum weigern Sie sich nicht, Licht anzudrehen, wenn Sie von Elektrizität nichts verstehen?

Babó_Buca P>!

Was einmal gedacht wurde, kann nicht mehr zurückgenommen werden.

85. oldal, Zweiter Akt