A ​nagy Romulus 62 csillagozás

Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

A ​történelem groteszk ábrázolása végre a nagy lendülettel induló fiatal írót egyszeriben híressé, majd világhíressé tette. Ez volt az 1950-ben – huszonkilenc éves korában – írt A Nagy Romulus című „történelmietlen” tragikomédia. A „Nagy Romulus” jelentéktelen, mégis emlékezetes történelmi alak, Romulus Augustulus, az utolsó nyugatrómai császár. A már teljesen legyengült birodalom utolsó uralkodója valójában gyerekember volt, az uralkodás teendőihez nem is érthetett. A népvándorlás diadalmas barbár vezére, Odoaker ellenállás nélkül szállta meg Itáliát, bevonult Rómába, megszűntnek nyilvánította a császárságot és a kiskorú császárt megfosztotta trónjától. De megkímélte életét, sőt egy kellemes vidéki villát bocsátott rendelkezésére, és életfogytig járó jövedelmet biztosított számára. Sokkal későbbi kifejezéssel nyugalomba küldte. Példátlan történelmi példa. – Ez a témája Dürrenmatt komédiájának. Itt azonban Romulus Augustulus idősebb férfi, akit a biztos vég tudatában nem érdekel… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1950

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Populart Füzetek Interpopulart · Populart füzetek – világirodalom Interpopulart

Interpopulart, Budapest, 1996
88 oldal · ISBN: 9636131716 · Fordította: Fáy Árpád
Interpopulart, Budapest, 1995
86 oldal · ISBN: 9636131112 · Fordította: Fáy Árpád

Kicsibogár>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Dürrenmatt újabb gyöngyszeme került a kezembe, ami nemcsak groteszkből és maró gúnyból áll, hanem megmutatja azt is, hogy a felszín alatt sok minden megbújik, és egy hanyatló birodalom csirketenyésztő császáráról is derülhetnek ki titkok.

sebzek>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Romulus csatája a hatalom ellen, zseniálisan megírva.
A harmadik felvonás már belopta magát a szívembe, és a negyedikkel még meg is fejelte.
Eltüntette az összes „de” szóval kezdődő mondatot, ami olvasás közben megfogalmazódott bennem.
Prózában talán Vonnegutot lehetne hozzá hasonlítani, mivel Dürrenmatt is német nevet kapott születésekor :P , másrészt pedig ő operál könnyű forma mögé rejtőző súlyos mondanivalóval.

moni79>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Egész jó, pedig nem vagyok oda a drámákért. Dürrenmatt ügyesen használja a római kori szereplőket, történetet arra, hogy saját korára is reflektáljon és általánosságban is bíráljon társadalmi, politikai jelenségeket.

pakita>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Nagyon tetszett, ahogy az elejétől a végéig Romulus más-más arcát tárta elénk az író, miközben végig humorosan végigvezetett ezen a történeten. Történelmi téma szórakoztatóan tálalva, nem gondoltam volna az elején, hogy ilyen komoly mondanivalója van.

Interpopulart, Budapest, 1995
86 oldal · ISBN: 9636131112 · Fordította: Fáy Árpád
Andrea10>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Dürrenmatt remekművét ajánlom minden kedves Olvasótársamnak, aki szereti a meglepő fordulatokat és nem retten meg számos történelmi (főként az ókori Róma történelmével kapcsolatos) utalástól. Nagyszerű olvasmányélményben lesz része, ha rászán néhány órát.

Elithia>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Sajnos nem haladok vele, feladom. Nem lehet mindent elolvasni.

mohaborz>!

Hazának mindig olyankor nevezi magát az állam, amikor tömegmészárlásra készül.

III. felvonás

Az ember nem borít lángba egy világot, amely amúgy is elveszett.

Megrendülve kell megállapítanom: századunk erkölcsei az idő gyarapodásával rohamosan fogynak.

Kapcsolódó szócikkek: erkölcs
Nieve>!

Hatalmunk csak a jelen fölött van,ezt kihagytuk számításainkból, s most mindketten zátonyra futottunk.

IV: felvonás

Nieve>!

Jelentések sohasem rengetik meg a világot. A tények igen, de ezeken nem tudunk változtatni, mert amikorra a jelentés befut, már megtörténtek. A jelentések csak felizgatják a világot, épp ezért lehetőleg le kell szokni róluk.

I. felvonás

Nieve>!

Odoaker germán fejedelem meghódította Páviát, mert a nevét viselő tyúk ma hármat tojt. Ha még ennyi logika sem volna a természetben, meginogna a bizalmam az egész világrendben.

I. felvonás

Gabriella_Balkó>!

ZÉNÓ Már megint ráléptem egy tojásra. Hát itt már csupa tyúk az egész világ?

Ellenséged is ember, keresi a kivezető utat, akárcsak magad.

Minden belügyminiszter felhördül, ha az igazságra koccintanak.