Talpra, ​halottak! 65 csillagozás

Fred Vargas: Talpra, halottak!

Sophia Siméonidis, a görög származású operaénekesnő egy ideje visszavonultan él párizsi villájában, unalmas férje mellett. Egy reggel arra ébred, hogy az éjjel valaki elültetett a kertjében egy bükkfát. A babonás Sophiát rossz előérzet gyötri, ezért segítségért fordul a szomszéd házat bérlő három csóró bölcsészhez. Az énekesnő váratlan eltűnése után a három történész a negyedik lakótárs, egy minden hájjal megkent volt zsaru segítségével izgalmas nyomozásba kezd. A fordulatokban gazdag történetben többen is gyanúba keverednek; gyilkosság gyilkosságot követ, de sem az élőket, sem a holtakat nem könnyű azonosítani. A megfejtés szálai a múltba vezetnek, a majdnem tökéletes bűntényt kitervelő gyilkos viszont ott van a közelben…

A Fred Vargas írói álnéven működő, nemzetközi hírű és igen népszerű írónő civilben középkorász. Okos és mulatságos regényei krimik a javából. A „Talpra, halottak!”-at Fred Vargas-sorozatunk második darabjaként jelentetjük meg.

Eredeti cím: Debout les morts

Eredeti megjelenés éve: 1995

Európa, Budapest, 2012
308 oldal · ISBN: 9789630794558 · Fordította: Orbán Gábor

pat P>!
Fred Vargas: Talpra, halottak!

Aha, szerintem erre szokták azt mondani, hogy bölcsészkrimi! (Ugye?)
Nagyon okos nő ez a Fred szerintem, vicces is, meg jó kacifántos a gondolkodása. Mondjuk ezt a könyvet inkább a hangulata és a fantasztikusan lökött szereplői (történészek! :) miatt szerettem, mint a krimi volta miatt.
Bár a krimisége se rossz, jobban belegondolva, csak nem szeretem, mikor visszatart a csúnya író olyan infókat, amik egyszerűen nélkülözhetetlenek a megoldás kitalálásához.
(Nem, ezt nem azért írom, mert megint nem találtam el a gyilkost, és ezért morcos vagyok, á, dehogy, én nem vagyok olyan, nem, nem. :P)

gyuszi64>!

2022/44, könyvtár, 22/59 eddigi értékelés

Találó a fülszöveg, mely szerint az írónő „okos és mulatságos regényei krimik a javából”. Ez egy egyéni stílusban megírt, összetett bűnügyi történet, amely szép kerek lett a végére. A szerző (és a regény) erőssége a mellékszereplők felvonultatása/ábrázolása (leginkább a három lecsúszott értelmiségi jó és rossz tulajdonságai), ezt végig sajátságos, fanyar humorral teszi, ami egyénivé, jellemzővé teszi a könyvet.

Sajnos megint nagyon hamar ráébredtem a főgonosz személyére (túl sok krimit olvasok), erről a tippelésről le kellene szokni. Akár igazam lesz a végén, akár nem, az előfeltevés mindenképpen csökkenti a regény hangulatiságát.

meseanyu P>!
Fred Vargas: Talpra, halottak!

Az eleje nagyon hangulatos volt, a vége meg izgalmas, de néha el-elkalandoztam a közepe táján. Humoros, egyedi, és a krimi szál sem gyenge, engem most mégsem kötött le úgy, mint azt az első pár oldal után vártam.

hangyalka82>!
Fred Vargas: Talpra, halottak!

Szerettem a történetet, és mindig gyanakodtam valakire!!Egyetlen egyszer sem fordult meg a fejemben az az ember, aki a gyilkosságot elkövette! Ajánlom a könyvet mindenkinek☺️

fülcimpa>!
Fred Vargas: Talpra, halottak!

Meglepő. Meglepően furi stílusú, meglepően könnyed, meglepően nem általános, olyan kis – hogy is írjam – érdekeske. Igen, fontos, hogy ott legyen a „ke”, mert az, hogy érdekes, nos, ezzel leírom a nagy semmit. De így, hogy érdekeske, naaaaaaa, elolvasod és kedved van hozzányúlni, ugye? ;)

olvasóbarát>!
Fred Vargas: Talpra, halottak!

Fred Vergas szokatlan, intellektuális krimiket ír, ez már a második, amit tőle olvastam. A címek is nagyon figyelemfelkeltőek: Messzire fuss, soká maradj! Talpra halottak! Nem közönséges címek és egyáltalán nem szokványos könyvek. Jelentős szerepe van a műveiben a történészeknek – nem véletlenül – különös tekintettel a középkor kutatóira. Ebben a kötetben különböző korokban búvárkodó szakértők kerülnek egy csapatba, kiegészülve egy volt nyomozóval. Szerencsésen kiegészítik egymást és sikerre visznek egy jelenkori „feltárást”. Nagyon szövevényes történetet sikerült kieszelnie az írónőnek, amelyben igen jelentős szerepe van egy hirtelen felbukkanó fának is és az operaszínpadok világának is. A humor is hasznos hozzávaló az írói boszorkánykonyhában.

Mon>!
Fred Vargas: Talpra, halottak!

Semmi extra. Így tudnám értékelni röviden.

Az első mondhatni 100 oldal alatt semmi nem történik.. szó szerint semmi. Vagyunk, nézelődünk, fa, új szomszédok, ismerkedés.
Majd egy kicsit megindul a történet: eltűnés, gyilkosság, nyomozás, teóriák, mi van ha..stb..

Igazán nem fogott meg annyira. Az írásmód nem váltja ki belőlem azt az érzést, hogy gyerünk, olvassunk, le ne tegyük, ki a gyilkos.. hanem csak úgy vagyok, olvasok. Unatkoztam közben.

mandarina>!
Fred Vargas: Talpra, halottak!

Nem tudom, létezik-e még egy irodalmi műfaj a krimin kívül, ahol ilyen nagy hagyománya van az alfajokra osztásnak. Van politikai krimi, tárgyalótermi krimi, bonctermi krimi, skandináv krimi, orvosi krimi, meg még nem tudom, mi.
Fred Vargas intellektuális-történész krimiket ír. Jól.

BBarb>!
Fred Vargas: Talpra, halottak!

Kellemes csalódás volt ez a könyv, nem is számítottam rá, hogy ilyen jó lesz. A krimi szál teljesen jó volt, a három evangelistát imádtam és a nagybácsi/keresztapa is érdekes karakter. A nyomozás kellően fordulatos, a hangulat kellemes. spoiler Úgy láttam az író továbbviszi a nyomozó „csoportját”, remélem magyarul is folytatódni fognak a kalandjaik.

Adott egy fa.
Két hulla.
Valamint három félnótás történész.
Fordulatokkal teli izgalmas és humoros történetet kapunk ezáltal a könyv által.
Kevés olyan könyv van, ahol nem egy szuper okos, mégis gondokkal küszködő nyomozó vagy rendőr próbál megoldani egy bűntényt. Frissítésként hat az emberre, hogy három, kissé félnótás, csélcsap, mégis szerethető történész fejt meg egy bűntényt a maga sajátos módján.
A cím és a borító ragadt magával, de egyáltalán nem bántam meg, hogy beszereztem, mindenképp újraolvasós könyv.

Futtetenne I>!

Ha valaki harmincöt évesen otthon van szerda délután három óra húszkor, az ékes bizonyíték arra, hogy elsőrangú szarban van.

Futtetenne I>!

Nincs is annál jobb, mint a valóság fonalára felfűzni egy hazugságot.

Futtetenne I>!

Aki téved, azt nem szokás megölni. Azt ölik meg, aki talál.

Futtetenne I>!

Szerette volna, ha szereti. Csak úgy hirtelen. Csak hogy lássa, milyen volna.

Futtetenne I>!

Az ember csak megy előre, elszántan kalandozik az ismeretlenben, hoz néhány szilárdnak hitt, ellentmondásos elhatározást, de igazából csak tekereg, aztán hazatér.

Futtetenne I>!

Szerelemből annyi terem, amennyi kell, az egyik épp annyit ér, akár a másik, elég lehajolni és szakítani belőle. Ennyi. Nincs jelentősége. Nem igaz, hogy az egyik jobb a másiknál, egyszerűen nem igaz.

olvasóbarát>!

Fogalmazzunk inkább úgy, hogy árnyalt gondolatok társulnak egyenes jelleméhez. Vagy épp ellenkezőleg, egyenes gondolatok társulnak árnyalt jelleméhez.

Futtetenne I>!

A szeme vitathatatlanul könnyes volt. Megkeményítette a vonásait, hogy a könnyek a szemében maradjanak, és ne csurogjanak végig az arcán. Erre azonban az ajkai kezdtek remegni. Vagy ez, vagy az.

Nikodéme>!

– Inkább az a ”ha nincs ló, szamár is megteszi” kategória – pontosított Lucien. – Kényes lévén a minőségre, nem helyeslem, hogy az ember pánikszerűen bárkire lecsapjon.
– Annyira kényes vagy – jegyezte meg Marc –, hogy nincs senkid. Ezt azért érdemes megjegyezni.

Nikodéme>!

Lucien ellenben láthatólag remek formában volt. Gondosan letette tizenkét kilós táskáját, és töltött magának egy pohárral. Megkérdezte, hol tartják a telefonkönyvet.
– A pincében – felelte Marc. – Csak óvatosan, azzal van kitámasztva a satuasztal.
Hatalmas robajt lehetett hallani, majd Lucien jelent meg újra, elégedetten, hóna alatt a telefonkönyvvel.
– Sajnálom, feldőlt.