A ​dosadi kísérlet (SzabIr 2.) 45 csillagozás

Frank Herbert: A dosadi kísérlet

Egy távoli, elszigetelt bolygó lakóit – a galaxis népeinek kísérlete „jóvoltából” – éhínségek, háborúk pusztítják. A nélkülözés azonban nem csupán könyörtelenné, ravasszá is tette őket. Módot találnak rá, hogy áttörjenek az áttörhetetlen Istenfalon, hogy bosszút álljanak a kísérlet kiagyalóin – s az egész Univerzumon…

Eredeti cím: The Dosadi Experiment

Eredeti megjelenés éve: 1977

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Valhalla Science Fiction

>!
Valhalla Páholy, Budapest, 1994
444 oldal · ISBN: 9638353414 · Fordította: Gáspár András

Kedvencelte 3

Várólistára tette 18

Kívánságlistára tette 28

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

marschlako>!
Frank Herbert: A dosadi kísérlet

A SzabIr (Szabotázs Iroda) különleges szabotőre, Jorj X. McKie ismét egy különös jelentőségű ügy kihívása előtt találja magát, s a megoldás természetesen most is azon áll vagy bukik, mennyire képes egy idegen faj fejével gondolkodni.

A Dosadi kísérlet is zseniális és őrült is egyben, miként a Csillagkorbács is az volt, de ezúttal egy kicsit másként az. Most sajnos nem sokat találkozhatunk a kalebánokkal,spoiler ellenben mélyebben megismerhetjük – többek között – a gowachinokatspoiler. A háttérben zajlóspoiler hatalmi játszmák a Dűne-ciklus utolsó köteteire emlékeztettek (bár természetesen egy egészen más világról van szó). Izgalmas, érdekes, intellektuális kihívás egy gondolatkísérletben való részvételre.

page>!
Frank Herbert: A dosadi kísérlet

.Sztem ez totál nem egy „Dűne-könyv”, nem igazán állítható párhuzamba vele, ha csak a társadalomelemzéssel való foglalkozást nem tekintjük a párhuzam alapjának.
Talán még jobb is, mint a Dűne! (Nem kell kövezni, az is mega!) :)

Noro P>!
Frank Herbert: A dosadi kísérlet

Ez a könyv a Csillagkorbács folytatása , bár magyarul jóval korábban jelent meg annál. Az eleje és a vége elég nehézkes: McKie-nek egy idegen faj paradoxonokra épülő jogrendszerében kell helytállnia. Ha valaki minden egyes mondatot megpróbál értelmezni, jó ideig elrágódhat rajta. Érdemesebb csak a lényeges történésekre koncentrálni. A könyv középső része jobban sikerült: ez maga a Dosadi története, egy olyan groteszkül pragmatikus bolygóé, ahol a szociáldarwinizmus elvei uralkodnak, és az emberek szó szerint mindenre képesek a túlélésért.

ChEebor>!
Frank Herbert: A dosadi kísérlet

Nagyon jó, de erőteljesen komplex könyv, sok érdekes ötlettel és gondolattal. Herbert jól keveri a politikai intrikákat a filozófiával, aminek segítségével ügyesen, érthetően halad előre az amúgy relatíve bonyolult cselekmény.

kharoon>!
Frank Herbert: A dosadi kísérlet

le sem tagadhatná a dűnés párhuzamot az író. remek scifi, ami az írótól megszokott módon ismét mély filozófiai, és politikai kérdéseket feszeget.
a karakterek a szokásos precizitással ábrázolva, bár véleményem szerint a világ nem annyira kidolgozott, mint a dűnében.

Laurelin>!
Frank Herbert: A dosadi kísérlet

újra kellene olvasnom, már rég volt, és nem emlékszem rá.


Népszerű idézetek

marschlako>!

Egyszer, sok-sok évvel ezelőtt, egy zsarnoki többség ragadta magához a hatalmat. Azt ígérték, mindenkit egyenlővé fognak tenni. Ezen valójában azt értették, nem fogják hagyni senkinek, hogy bármiben jobb legyen, mint a többi. A kiválóságot el kellett nyomni, vagy el kellett titkolni.

94. oldal

Noro P>!

McKie-nek immár tisztább fogalma volt arról, hogyan viselkedjék. Kétoldalú, feltétlen bizalom nem létezik. Mindig kételkedni kell. Mindig boldogulni kell. Az egyetlen nyíltan kifejezhető érzés egyfajta vonakodó tisztelet. A dosadiak a túlélésért dolgoznak, vagy ha teljesen nyilvánvaló, hogy a közös munka révén személyes előnyökre tesznek szert. Még ha egyesítik is erőiket, legbelül mindig csak saját magukkal foglalkoznak. Minden ajándékot gyanakvással fogadnak, mert önzetlenül senki nem ad semmit a másiknak.

296. oldal

maerlyn>!

A hatalom képviselőinek öregedésgátlással, illetve egyéb módokon történő élethosszabbításai hasonló veszélyt jelentenek az érző fajokra, mint a történelem során az önmagukat megújító közigazgatási rendszerek dominanciája. Mindkettő halhatatlansági előjogokat követel magának, minden múló perccel nagyobb befolyást szerezve. Olyan hatalom ez, mely vallási álruhát ölt: a támadhatatlan törvény, az uralkodó isten általi felhatalmazása a sorsok irányítója. A túl hosszú ideig túl szűk keretek között koncentrálódó hatalom egyre távolabb sodródik a változó körülmények alkalmazkodási követelményeitől. Az uralkodó réteg egyre paranoiásabb lesz, gyanakvással néz mindenfajta kreatív reakciót a változó körülményekre, félénken őrzi személyes hatalmát, es az általa kockázatként értékelt megnyilvánulások rettegéssel körített kikerülése folytán népét vakon vezeti a megsemmisülés felé.

– SzabIr oktatóanyag

Thervinga>!

Vannak az őrültségnek olyan formái, melyeket ha a végsőkig feszítenek, a józanság új modelljeivé lehetnek.

Chöpp >!

A legjobb társadalom mindenkinek egyenlő esélyt ad arra, hogy saját szintjén létezhessen.

Chöpp >!

Passzív belenyugvása során a populáció bűnrészes lesz mindabban, amit a nevében elkövetnek.

Thervinga>!

A megfelelő ponton gyakorolt megfelelő nyomással bármely értelmes tudat megdöbbentő önismeretté robbanhat.

(első mondat)

Chöpp >!

Micsoda őrültség bárminek is a rabjává válni, legyen az akár az élet.

Thervinga>!

MInél több az ellenőrzés, annál többet kell újfent ellenőrizni. Ez a káosz felé vezető út.

(első mondat)

Thervinga>!

Ahol a fájdalom uralkodik, az agónia nagyrabecsült tanító lehet.


Hasonló könyvek címkék alapján

Ray Bradbury: Fahrenheit 451
Aldous Huxley: Szép új világ
Stephen King: A búra alatt
Kurt Vonnegut: Időomlás
Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake
Neal Stephenson: Snow Crash
Philip K. Dick: Az utolsó szimulákrum
Daniel Keyes: Virágot Algernonnak
Isaac Asimov: Asimov teljes Alapítvány – Birodalom – Robot univerzuma I.
J. D. Robb: Halálos menekülés