A ​frontsebész 74 csillagozás

Frank G. Slaughter: A frontsebész Frank G. Slaughter: A frontsebész Frank G. Slaughter: A frontsebész Frank G. Slaughter: A frontsebész

A második világháború első napjaiban egy légitámadás során irtózatos robaj hasítja ketté az éjszakát. Egy villát bombatalálat ért. A becsapódást követő baljós csendben, a ház belsejében, két emberi lény, egy férfi és egy fiatal lány egymásba kapaszkodva, rettegve várja a véget. Ilyen körülmények között találkozik Rick Winter százados, a cinikus, kiábrándult nőcsábász és katonaorvos azzal a lánnyal, aki felrázza érzelmi fásultságából, és örökre megváltoztatja életszemléletét. Rick képtelen elfeledni azt a különös, rettegéssel és gyönyörrel teli éjszakát, és felteszi magában, hogy megtalálja az elsötétítés lányát, ahogyan ő nevezi a titokzatos nőt, aki azonban minduntalan kisiklik a kezei közül, valahányszor úgy érzi, már-már sikerül rábukkannia. A kutatás azonban értelmet ad az életének, és Rick tudja, hogy sohasem fogja feladni, még ha az életével kell is fizetnie érte

Eredeti cím: Battle Surgeon

Eredeti megjelenés éve: 1944

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Orvosregények K.u.K. · Aranytoll Könyvmolyképző · Célgömb Zrínyi Katonai

Könyvmolyképző, Budapest, 2006
276 oldal · ISBN: 9639492841 · Fordította: Veres Júlia
K.u.K., Budapest, 2000
292 oldal · puhatáblás · ISBN: 963917341X · Fordította: Veres Júlia
Totem, Budapest, 1993
280 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637888136 · Fordította: Veres Júlia

gyuszi64>!

2022/5, otthoni polc, 16/65 eddigi értékelés

Először katonakoromban olvastam (83-84), pár évvel később kölcsönadtam a nénikémnek, aki most adta vissza spoiler. Kíváncsi újévi újraolvasás volt: vajon most is annyira tetszik, mint régen?

Az 1944-es könyv jó. Erősek a párbeszédek, a történet és annak megjelenítése is. Néha kifejezetten modernnek hat a szerző stílusa, általában kevéssé érezni a könyvön az elmúlt háromnegyed évszázadot.
Igazi romantikus regény, és talán itt van olyan érzése az olvasónak, hogy a világ közben előrehaladt, talán megváltozott a férfi-női „vadászat”. :)
Hiába no, lassan már a XXI. század negyedénél járunk…

Egy érdekesség: A könyv a háború alatt jelent meg, de – milyen fura! – több olyan jelenet is van, amit a katonai újságíró „nem ír meg, mert a cenzúra úgysem engedi megjelenni”.

mezei P>!
Frank G. Slaughter: A frontsebész

Ezt a könyvet még nagyon fiatalon, tizenéves koromban olvashattam. Akkor borzasztóan romantikusnak tartottam az alapszituációt spoiler, mai fejemmel, nyilván ezt elég abszurdnak és hihetetlennek tartom. Ettől függetlenül egy izgalmas háborús regényt olvashattam, katonaorvosokról, sebészekről, nővérekről, hogy hogyan végezték embertpróbáló munkájukat a legnagyobb veszélyek közepette is. Óhatatlanul eszembe jutott a MASH c. film, és ha ez a könyv nem is volt annyira humoros, hozta annak a filmnek a hangulatát.

Kedves @gesztenye63, köszönöm szépen a könyvet, örülök, hogy ismét el tudtam olvasni.

Nono_ P>!
Frank G. Slaughter: A frontsebész

Csak azért adtam rá 3 csillagot, mert eszméletlenül érdekesen és részletesen voltak leírva a műtéti beavatkozások.
A romantikus része katasztrófa volt. Végig tudni lehetett, ki lesz az a lány, akivel azt a gyönyörben gazdag éjszakát töltötte, miközben hullottak a bombák. És nem is értem, Ricknek mi tartott ilyen sokáig, hogy kiderítése.
Sajnálom, mert többet vártam volna a könyvtől és nem értem, miért ekkora a százalékos aránya. Erről a borítóról pedig inkább nem nyilatkoznék:/

Frank G. Slaughter: A frontsebész

Évtizedek óta hever a polcomon a könyv, hol innen, hol onnan bukkant elő.
Igazából mindig azért tologattam arrébb, mert a címe és a fülszövege alapján arra következtettem, hogy ez egy ha nem is teljesen, de romantikus könyv.
Végül is sokat nem tévedtem, de azért ott dübörögtek a fegyverek folyamatosan a történések közelében.
Számomra szórakoztató könyv volt, szerettem olvasni.
Igazi kikapcsolódás volt, mert nem kellett sokat agyalni a történteken, mégis érdekes, fordulatos volt.
Érdekes volt viszont számomra olvasni arról, ahogyan a lányok készültek a szórakozóhelyekre. Teljes tudatában voltak annak, hogy bármikor meghalhatnak, és mégis, vagy talán éppen ezért, kimondottan élvezték a szórakozást.
A doki szimpatikus volt, ahogyan felvállalta a főnökei előtt, hogy igenis, ő újítani fog a sebellátásban, akár a fronton vagyunk, akár nem.
Azon, hogy ki volt az éjszakai látogató, nem igazán kellett töprengeni, nem okozott nagy fejtörést, szerinte nem csak nekem, hanem magának az eset „elszenvedőjének” sem.
Összességében remek olvasmány volt.

Bobe0402 >!
Frank G. Slaughter: A frontsebész

A könyv a Célgömb sorozatban jelent meg 1979-ben, amikor gimibe kerültem. Akkor “kaptam rá” a sorozat olvasására, amikor megjelent A piszkos tizenkettő. Ezt a könyvet is a városi könyvtárból kölcsönöztem ki, és nagyon tetszett. Kb. ennyi emlékem maradt róla. Aztán pár éve megvettem antikváriumból, és rögtön elkezdtem olvasni. Még az első fejezetet sem olvastam végig, annyira unalmasnak éreztem. Azon gondolkodtam, mi tetszett ezen a könyvön nekem olyan nagyon annak idején? Most, egy kihívás miatt úgy gondoltam, adok neki még egy esélyt!
És milyen jól tettem! Hát persze, hogy rájöttem, miért tetszett annak idején olyan nagyon! Kiderült, hogy ez egy nagyon érdekes és olvasmányos háborús könyv, egészen különleges cselekménnyel.
spoiler
Hogy mi történik Afrikában, hogy milyen felelősségteljes munkát végez Winter és csapata, hogy hány ember életét sikerül megmenteni egészségügyi újításaival, hogy feleségül megy-e hozzá szíve királynője? Nos erről szól a könyv nagy része, fantasztikus stílusban és nagyszerű fordításban. Azért, hogy nem ennyire sima a sztori, abból is látszik, hogy még az utolsó mondatban is van egy csavar! :)
Mindenkinek csak ajánlani tudom! Szinte hihetetlen, hogy a könyv eredetileg 1944-ben jelent meg!

Rune>!
Frank G. Slaughter: A frontsebész

Sokkal-sokkal-sokkal többet vártam ettől a könyvtől. Sajnos hatalmas csalódás volt számomra. Egy háborús-romantikus könyvre vágytam, de felszínes párbeszédeket és érzelmi leírásokat, motivációkat kaptam. Borzasztó volt olvasni. Egyedül azért kapott 3 csillagot a kötet, mert az orvosi részek viszont ehhez képest elég jól sikerültek. Hitelesnek éreztem a fronton történő orvosi ellátás folyamatának bemutatását. Hogyan osztályozták a beérkező sebesülteket, milyen nehéz volt meghozni azokat a döntéseket, amelyeken emberéletek múltak. Csak sajnos a kettő együtt nem állt össze egy kerek egésszé.

Páncélpillangó>!
Frank G. Slaughter: A frontsebész

Frank G. Slaughter A frontsebész című könyvét ajánlás alapján olvastam egy kihíváshoz kapcsolódóan, egyébként valószínűleg soha nem került volna a kezembe a történet. De abszolút nem bántam meg, hogy elolvastam! Ugyan még nem sok könyvet olvastam a II. világháborúról, de ahhoz a kevéshez viszonyítva is biztosan állíthatom, hogy egy teljesen más szemszögből láthattam a második nagy háború történéseit. Az sebészi és orvosi részek nagyon érdekesek voltak számomra, és már az elején felkeltette az érdeklődésemet az író, hogyan is alakul majd Rick élete a továbbiakban. A férfi egy bombatámadás ideje alatt történt szenvedélyes órák alakját igyekszik kideríteni, hiszen annak a nőnek sikerült rabul ejtenie a szoknyapecér férfiú szívét. A rejtélyes hölgy címére három hajadon is eséllyel benevezhet a sebésznél. Kezdetben ő sem sejti, hogy a három lehetséges nő közül melyikőjük lehet az, akire vágyik, majd a jelek alapján körvonalazódik számára a feltételezhető jelölt, azonban a felfedezett ismertetőjelek mindvégig megtévesztették őt … mást mond a szíve, és mást mond az esze. Melyikre is hallgathatna egy háború kellős közepén, amikor minden másodpercnek és hirtelen meghozott döntésnek jelentősége, és még mekkora jelentősége van! Azonban pontosan ezeknek a tényezőknek köszönhetően fény derül a titokzatos hölgy kilétére, amely által Rick szembesülhetett azzal is, hogy a megérzései mindvégig jók voltak. A borzalmak között – egy reményt adó sugár révén – (is) esély van a két fél számára a boldogság érzésére, a beteljesült szerelem megvalósulására.
Ajánlom mindenkinek Frank G. Slaughter történetét, akik érdeklődnek a második világháború iránt – egy sebész szemszögén keresztül is.

ChEebor>!
Frank G. Slaughter: A frontsebész

Na, hát nekem csalódás volt a könyv, nagyon úgy érzem, hogy két szék közt a pad alá esik. Háborús regénynek túlságosan romantikus, orvosos szerelmes regénynek meg túl háborús, így a végén egyik oldalát sem sikerül élvezhetően ábrázolnia. A háború ábrázolása nem jött be, egyszerűen nem izgalmas, nem rémisztő, még a végén történő eseményeknél sem mondtam volna meg, hogy épp a II. Világháború folyik, egyszerűen túlságosan távolságtartó. A romantikus regényrésze pedig banális, ami azért pazarlás, mert a karakterei egyébként megfelelően működnek, önmagukban nem érződnek hiteltelennek. A kórházas részek szintén nagyszerűek, tulajdonképp ezért vettem meg a könyvet és pont ez volt az, ami miatt működött valamennyire. A vége pedig szánalmasan mesterkélt.

regulat>!
Frank G. Slaughter: A frontsebész

Női szívek megdobogtatója. Romantikus. Izgalmas. Orvosos… Szegény Rick Winterről az jutott folyton az eszembe, hogy „…erős, ügyes, a feje sem üres. Kész főnyeremény!” [Bocs az nem Winter doki, hanem a Magilla gorilla.]
Nem tudom, engem csak a rejtély zavart a könyvben, hogy ez a már-már szuperember csak pont arra nem emlékszik, hogy ki a bánattal feküdt le a bombatámadás alatt. Mert az addig ok, hogy sötét volt… de akkor is. Nem volt részeg, nem lett fejsebe, nem kapott légnyomást.

Nekem ez valahogy… mínusz egy csillagot ért.

cirbu>!
Frank G. Slaughter: A frontsebész

Még tinikoromban sokat találkoztam ezzel a könyvvel vagy a polcon, vagy valahol a lakásban, amikor apukám éppen elővette olvasni :) Szereti ezt a könyvet, de én akkoriban nem kaptam utána. Aztán eljött egy kihívás, melyben orvos szereplős könyvet kaptam a sorsoláskor. Mondom édesapámnak, erre ő, olvasd el a Frontsebészt. Én meg, miért is ne? Mesélt belőle pár történetet és mint mindig, kedvet csinált az elolvasásához. (Az aranyembert is csak miatta olvastam el, csak ő tudott meggyőzni, hogy érdemes az első 50 oldalon átvergődni, mert utána sokkal jobb lesz, és így is lett :D.)
No és akkor most az értékelés.
Nagyon tetszett! A mai modern nyelvezetű, stílusú könyvekhez képest picit szokatlan volt, nem mondom, hogy poros, de a II. világháború idején élt emberek teljesen mások voltak, a világ volt más. Tetszett, hogy a nők nők voltak, a férfiak férfiak (még ha szoknyapecérek is). Nem bonyolítottak túl dolgokat (pláne érzelmeket, habár lehet ebben a háborús közeg is szerepet játszott). Nem gondoltam volna, hogy ez a könyv egy háborús történetbe oltott romantikus könyv :D Édesapám meglepett ezzel. Az orvosos jeleneteket nagyon éveztem (magam is kacérkodtam a gondolattal, hogy az legyek, ma már bánom, hogy máshogy alakult), szóval azok nagyon élvezetesek voltak. Sokat megtudtam a háborúról egy másik, egy orvos, egy egészségügyi csapat szemszögéből. Ahogy partra szálltak és képesek voltak egy komplett, műtővel ellátott sátortábort felállítani max 1 óra alatt, ahogy dolgoztak ágyú és géppuskadörgés közepette, ahogy kezelték a sebesülteket, az emberi bátorság, józanság, néhol aljasság megjelenése… No meg a rejtélyes szerelmi szál :)
Sírtam, nevettem, tanultam, elméláztam.
Köszönöm apukám az ajánlást :)
Köszönöm a szempontot. :)
Köszönöm a kihívást :)

mezei P>!

Rick éppen eleget tudott a nőkről ahhoz, hogy elhiggye, nem tud róluk semmit.

KBCsilla P>!

Talán nincs az idegrendszernek nagyobb ellensége, mint a túl sok gondolkodás.

Galambdúc>!

Miközben csodálattal figyelte, Ricknek eszébe jutott, hogy Wellington is megállt tréfálkozni Waterloo-nál. A háború is elviselhető, gondolta, ha az ember megőrzi a humorérzékét.

KBCsilla P>!

Ha az ember nem tudja eldönteni, hogyan tovább, nincs megnyugtatóbb, mint egy temető. Különösen, ha öreg fák vannak benne.