Nopcsa ​báró és a Kárpát-medence dinoszauruszai 3 csillagozás

A Magyarosaurus dacus és a többiek
Főzy István: Nopcsa báró és a Kárpát-medence dinoszauruszai

Egyszerre ​volt geográfus és geológus. Etnográfus, katona és kém. az apró részleteket gondosan megfigyelő kutató és nagy tudományos szintézisekre képes széles látókörű szakember. Hazáját féltő magyar és saját elképzelései alapján cselekvő politikai hazárdjátékos. Tudóstársaságok és arisztokrata körök megbecsült tagja, s az erdélyi csobánok és az ellenséges albán törzsek között otthonosan mozgó ember.
Időnként haját megnövesztette, s hónapokra eltűnt barátai szeme elől. Gorlopán Péter névre kiállított hamis igazolvánnyal járta a havasokat. Hangulatjelentéseit egyenesen a monarchia vezérkari főnökének, Franz Conrad von Hötzendorf bárónak továbbította. Személyében különös módon egyesült a mindenre nyitott reneszánsz ember és a századforduló – Jókai-regénybe illő – romantikus alakja. Kalandos élete megdöbbentő kettős gyilkossággal végződött.
Az első csontokat a báró Ilona nevű nővére találta meg a család szentpéterfalvai birtokán. A maradványok kimállva hevertek a… (tovább)

Alfadat-Press, Tatabánya, 2000
168 oldal · ISBN: 9638103248 · Illusztrálta: Szunyoghy András, Gál Lehel

Amrita I>!
Főzy István: Nopcsa báró és a Kárpát-medence dinoszauruszai

Figyelemre méltó a könyv szerkezete. Aki regényre számít, csalódni fog: nem úgy kell tekinteni erre a könyvre, mint regényre, inkább mint egy gondosan összeállított képes albumra. Levélrészletek, fotók, újságcikkek és hozzájuk fűzött mulatságos és meghökkentő kommentárok gyűjteménye. Az internetet felületesen böngésző, szövegfalaktól megrémülő olvasónak is kellemes, könnyen olvasható. Tulajdonképpen modern szerkezetűnek nevezhető, habár 20 évvel ez előtti kiadás, sajnos nagyon nehezen hozzáférhető.
Forrásként hiteles, arra mindenképpen jó, hogy az emberben felkeltse az olvasóban a kalandvágyat és az érdeklődést a báró személye iránt. Nem gyerekkönyv, mindenképpen felnőtt érdeklődőknek venném. Egy ideális világban film, regény is készülne ebből, számos érzékeny tabutémát is felvet, kezdve a báró és a titkára kapcsolatán. Szerettem olvasni.

Terbócs_Attila>!
Főzy István: Nopcsa báró és a Kárpát-medence dinoszauruszai

A dinoszauruszokra vonatkozó közérthető fejezeteket, messzemenően laikus lévén, érdeklődve olvastam, és le is kötöttek. A magára Nopcsára és az albániai vonatkozásokra vonatkozó részek, amik miatt végül is elolvastam a könyvet, viszonylag korrekt, de semmi újat nem adó összefoglalások-összeollózások. Az albán hely- és személynevek írásmódja helyenként tragikus.