A ​szív kutyája (Kitakart Psyché 4.) 8 csillagozás

Lányok és apák antológiája
Forgács Zsuzsa Bruria (szerk.): A szív kutyája

Nagy örömmel tudatjuk olvasóinkkal, hogy háromévi szívós munkával megszületett ikerköteteinkben mintegy félszáz szerző – írónők, költőnők, színésznők, énekesnők, festőnők, rendezőnők és képzőművészek – 66 írása mutatja be, hogyan is látják korunk lányai apáikat és anyáikat.
Dzsungel a szívben – A szív kutyája, a Kitakart Psyché sorozat 3. és 4. kötete a nagy sikerű Szomjas oázis és Éjszakai állatkert folytatásaként jelenik meg.
Kedves olvasó, kóstolj bele korunk legfontosabb történeteibe, melyeket irodalmunk legérdekesebb szerzői hoztak világra! Ikerköteteink a magyar irodalom első átfogó antológiái a lányok és anyák, lányok és apák kapcsolatáról.

Eredeti megjelenés éve: 2010

A művek szerzői: Szabó Ildikó, Lovas Ildikó, Vajda Róza, Selyem Zsuzsa, Ladik Katalin, Kali Kinga, Rapai Ágnes, Forgács Zsuzsa Bruria, Radics Viktória, Ivacs Ágnes, Berniczky Éva, Drozdik Orsolya, Lángh Júlia, Falcsik Mari, Takács Zsuzsa, Polcz Alaine, Molnár Gabriella, Palya Bea, Kapecz Zsuzsa, Kiss Judit Ágnes, Nagy Ildikó Noémi, Nagy Gabriella, Bak Zsuzsanna, Fiáth Titanilla, Babarczy Eszter, Czapáry Veronika, Házi Eszter

Jaffa, Budapest, 2010

barburu>!
Forgács Zsuzsa Bruria (szerk.): A szív kutyája

Apránként tudtam csak elolvasni, nehezek voltak a történetek. Nem lehetett egy-egy novella (vagy épp visszaemlékezés) után tovább lapozni; ülepedniük kellett. Gyakran eltűnődtem, hogy a történetekben mennyi az igazság és mennyi a fikció, de sokszor inkább bele sem mertem gondolni.
Csak azért nem öt csillag, mert volt pár szöveg, amelyet nem értettem, miért is kerültek be a válogatásba. Nem ütötték meg a többi írás szintjét, érdektelenül vagy épp türelmetlenül, idegesen olvastam a szerzők sorait. Egyet sajnos ki is hagytam, pedig kitartó, makacs olvasó vagyok, ha már belekezdtem egy könyvbe.
Egyszer majd elolvasom az anyás könyvet is. Biztos teljesen más. De abban nem merek bízni, hogy vidámabb vagy sokkal könnyedebb lenne.

magyar_karoly>!

Kedvenc történeteim a kötetből:

Gindert Mariska: Klottgatyás angyal
Lovas Ildikó: Feltámadás
Vajda Róza: Volt nekem egy kecském, tudod-e?
Kali Kinga: Örökszűz

Bak Zsuzsanna: Hopp
Fiáth Titanilla: paparappa
Házi Eszter: Hogyan lettem nagylány
Új Éva: Altató

A könyv egy nagyon gazdag, érzékeny körbepillantás az apalánya kapcsolati tájképre…

cassiesdream>!

„Első férjnek jó lesz” – mondták neki az esküvőn a nagynénik, és megveregették a pofiját.

37. oldal (Vajda Róza: Volt nekem egy kecském, tudod-e?)

cassiesdream>!

Apád jampec volt. Persze anyám mondta így. Vajon dicsekszik vagy panaszkodik?

189. oldal (Molnár Gabriella: Séta)

cassiesdream>!

Májrák, de én tudom, hogy legjobb barátja árulásába halt bele, mert szerintem minden rákot megelőz egy nagy árulás.

21. oldal (Szabó Ildikó: Ilyen ez a szelavi)

Kapcsolódó szócikkek: májrák
cassiesdream>!

Apám gyakran kérte nagyapámat, hogy mesélje el, milyen volt először meghalni.

13. oldal (Gindert Mariska: Klottgatyás angyal)

Annamarie P>!

Mert a boldogság olyan, mint egy giccses sanzon, nyár van, tündöklően vibrál a lombok között a verőfény, és átöleled azt, akit szeretsz.

Lángh Júlia-Hidegszoba 115 oldal

tshehip>!

…erre nagy gőggel leguberáltunk a padlásról apámmal néhány sánta bársonyszéket még valami csehszlovák kastélyból maradt a famíliára csak nem mertek ráülni a tanyán mert ami nem hokedli az gyanús errefelé a rugója beleáll a valagunkba…

249. oldal, Fiáth Titanilla - papparappa (Jaffa, 2010)

Annamarie P>!

Úgy rémlik, a halottak Isten lesznek; a halottak lelkéből van az Isten., miközben ők azért önállóan is megvannak, hogy ne mondjam, megállnak a lábukon. Az Isten ilyen nagyon összetett szerkezet lehet, látni benne őseinket, szeretteinket és nemszeretteink kikristályosodott sejtjeit, hószemcséit…az örök fagyban. Vagy nyárhajnal van?

Radics Viktória-Szívbillentyűk 111.oldal

cassiesdream>!

…nem is tudtam, hogy apámnak ilyen szép feneke van. Anyám rettentően csodálkozott, hát persze, mondta.

36. oldal (Lovas Ildikó: Feltámadás)

koncsika>!

Irigylésre méltó kapcsolat volt az övék, apám fenntartások nélkül tisztelte öreg apját és végsőkig védte anyám előtt, aki gyakran szapulta a negyvenhetes csizmájára ragadt tehén- és tyúkszar miatt, amivel gyakran összejárkálta a frissen felmosott konyhakövet. De ugyanígy szidalmazta a pipája miatt is, amit mindig égve vágott zsebre és kiégette vele a gatyáját.

(Gindert Mariska: Klottgatyás angyal)

koncsika>!

Apám gyakran kérte nagyapámat, hogy mesélje el, milyen volt először meghalni. Nagyapám ugyanis kétszer halt meg. Először az első világháborúban a csatatéren. Az orra alatt, a felső ajkán érte a golyó, ami aztán hátul a nyakszirtjén távozott a koponyájából. Azt mesélte, hogy a golyó becsapódásakor egy nagy, tölcsér formájú alagút szívta be őt szőröstül-bőröstül, aminek jó volt megadnia magát, melynek nem tudott és nem akart ellenállni, míg egyszer csak elsötétült minden. Eszmélésekor változatlanul a csatatéren találta magát, meghalva, egy csomó sérült között. Aztán jöttek a szanitécek összegyűjteni a hullákat, és őt is vonszolták volna már el, mikor váratlanul orrán-száján ömleni kezdett a vér, ő pedig alig hallhatóan, artikulálatlanul motyogott, nyögdécselt mindehhez. A golyómaradványokat aztán nem találták meg benne, akárhogy is keresték, viszont a golyó behatolási helyét egy ló később kiharapta, és nagyapám mindig abban a lukban tartotta a pipáját. Gyerekként azt hittem, a pipaszártól kopott ki a szája. Apámnak és nekünk gyerekeknek nemcsak egy a szűrűben matató vén trotli volt nagyapám, hanem egy mennyeket megjárt és még onnan is visszatért hős.
(Gindert Mariska: Klottgatyás angyal)