A ​háború művészete (A Hadak Útja 2.) (Fekete Horka 1.) 25 csillagozás

Fonyódi Tibor: A háború művészete Fonyódi Tibor: A háború művészete

A ​Fekete Horka-sorozatot útjára indító A háború művészete azokban a vészterhes időkben játszódik, amikor Atilla halála után összeomlott a Hun Birodalom, és keleten egy új, hódításra született nép csillaga emelkedett az égre: az avaroké.
Közel ötven évvel a sorsfordító események után titokzatos szarmata harcos érkezik a Kaukázustól északra található Keleti Avar Birodalom árnyékában meghúzódó Szabirföldre. Az Íjásznak hívott férfi titkos küldetést teljesít: fel kell kutatnia és harcossá kell képeznie egy fiatal szabir fiút, aki egy hun magus jóslata szerint Atilla kardjának méltó örököse lesz.
Miután Levente és a szarmata fokosmester találkoznak, elkezdődik az embert próbára tevő kiképzés, csakhogy Íjász számításait keresztülhúzza egy nem várt fordulat: a leendő hadvezér beleszeret Csillavérbe, a déli avar tartományok rettegett tudunjának akaratos lányába. A helyzetet tovább bonyolítja egy görög kalandornő felbukkanása; Akté ugyanis nem válogat az eszközökben, hogy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2002

Lazi, Szeged, 2021
Kalandor, Budapest, 2002
352 oldal · ISBN: 9638627123 · Illusztrálta: Ábrai Barnabás, Temesi Péter

nyolcadikutas>!
Fonyódi Tibor: A háború művészete

Annyira magával ragadott, hogy el sem tudom mondani. Egy igazi varázslat. A teljes sorozatot olvastam, amiből kiemelkedett ez a második könyv. Önmagában is kerek történet egy páratlanul remek befejezéssel. Magyar mondák, őstörténet és fantasy imádóknak kötelező.

Zoltán_Pető>!
Fonyódi Tibor: A háború művészete

A könyv címe egyrészt utalás Niccoló Macchiavelli azonos című, hadtudományi-politikai-diplomáciai művére, másrészt pedig Szun-Ce, a Krisztus előtti VI. században (Nagyjából Sákjamuni Buddhával egyidőben élt) kínai taoista filozófus, hadvezér művére utal, (Szun-Ce: A hadviselés művészete/tudománya).
A regényben találhatóak is bőséggel utalások az ókori és a reneszánsz műre, a háború és háborús készülődés mindvégig jelen van, azonban mégsem ez áll valójában a középpontban. A háború művészete több szálon is kapcsolódik Az Isten ostorai-hoz, amely Torda, Attila táltosának „önéletírása” – anélkül, hogy le akarnám lőni a fordulatokat biztosan állíthatom, hogy aki az Isten ostorait szerette, annak A háború művészete is tetszeni fog. A stílus hasonlóan könnyed, olvasmányos, a cselekmény valóban filmszerűen pörög és rendkívül izgalmas – olyannyira, hogy a történet voltaképpen megfilmesítésért kiált, több okból is – egy pillanatra sem ül le, vagy fárad el. A karakterek nagyon élvezetesen vannak megformálva (sokszor jó adag humorral, jóféle „adomákkal”) ugyanakkor a mulatságos kiszólások, helyzetek, események az Isten ostoraihoz hasonlóan ezúttal sem veszik el a cselekmény lényegi komolyságát. (Mint az Isten ostoraiban, itt is előfordul, hogy a humor hirtelen horrorrá válik.) A cselekmény pedig igen komoly, egyszerre szól, magánéletről, szerepet kap benne a szexualitás, szól diplomáciáról és politikáról, vallásról és misztikáról, de ami igazán érdekessé teszi az a megrajzolt világ képe: Fonyódi ezúttal is az ősmagyar szakrális hagyományból, mitológiából merít. Felismerhetjük néhol a magyar népmesei fordulatokat (akár még konkrét szó-fordulatokat is), a magyar néphagyomány gazdag elemeit, emellett pedig a regény arról szól, amiről minden „nagy” történet – nem egyszerűen politika, vagy hatalomért és pozícióért való küzdelem, népek születése és népek bukása, hanem a sötétség és a fény örök küzdelme. A középpontban Attila (Hadúr) kardja áll, – a magyar hagyomány egyik legfontosabb eleme – és tanúi lehetünk a népegyesítő szakrális fejedelem kiválasztásának és eljövetelének: olyan motívumok ezek, amelyek túlmutatnak az egyszerű „történelmi regény” keretein.A szerző egy sajátosan (újra)értelmezett, mai nyelven (is) szóló mitológiát teremt, amelynek szimbólumai mintha többet is mondanának, mint egy dokumentumszagú történeti-történelmi leírás őseink életéről (amely persze, megint csak mindig fikció…ahogyan – Nietzsche szavaival élve a „tényeket” mindig előzik az "értelmezések") A regény folytatásával, az Ármány énekével szorosan összefügg, külön is olvasható, ugyanakkor nagyon sok itt elinduló szál csak ott lesz elvarrva. Akinek azonban ez a regény tetszett, az szinte biztosan elolvassa a következőt is.

Alumnus>!
Fonyódi Tibor: A háború művészete

2003. Csoportbontott német óránk volt a szomszéd osztályteremben, és én a padon, amelyikhez leültem, megpillantottam ezt a könyvet. Tisztelem a magántulajdont, ezért 2 teljes másodpercig hezitáltam, hogy beleolvassak-e :D (természetesen legalább óvatosan nyúltam hozzá, hisz nemcsak könyv, de nem is az enyém, és nem is azért lett odatéve, hogy rátegyem a mancsomat). A beleolvasásból az lett, hogy a szünetben megkérdeztem a srácot, eladná-e. Eladta, én pedig új kedvencet avattam, és Fonyódi Tibor további köteteit is faltam a sorozatból.
Egyszerűen tökéletes regénynek találtam. Erről a korról még egy történetet sem olvastam, s éreztem a szerző alapos háttértudását, melyből tökéletes arányban merítve mutatta be a korabeli népeket, eszközöket és az egész akkori élet apró-cseprő dolgait. Olvasmányosan, lényegre törően, nem feledkezve el a párbeszédekről (szívügyem). Erős, összetett jellemű, szimpatikus karaktereket alkotott. Alkotásában szerepet kap a sok kaland mellett némi erőszak, néhány bölcs meglátás, számottevő meztelenség, csipetnyi humor és rengeteg intrika, árulás (semmivel sem gyengébb e téren a Trónok harcánál!). A cselekmény nem ülteti le sehol, és mindent megfelelő dózisban adagol. A nagyszerű nevek közül is kiemelkedik Tsilluver aka. Csillavér – vele az élen örök időkre kimetszhetetlen részemmé váltak A háború művészete figurái, s az ő históriájuk.

Fonyódi Tibor: A háború művészete

Abszolút 5 csillag! Újraolvasás! Először olyan 2011/2012 környékén került kezembe a kötet, egy gimis osztálytársam jóvoltából, aki karácsonyi ajándék gyanánt adta nekem. Mikor el kezdtem olvasni azonnal magával ragadott a történet és annak hátteréül felépített világ mitikus varázsa. Később szisztematikusan vadásztam a sorozat többi kötetét, az Isten ostorait már az új (Gold Book-os) kiadásban, a többit viszont az eredeti Kalandor kiadós verzióban sikerült beszereznem. Emellett hasonlóan nagy kedvencemmé vált Szélesi Sándor Legendák földje trilógiája is, ami ugyanezen világ mitológiáját dolgozza fel.

Odin94>!

Levente földre huppantotta a magával hozott kumiszos tömlőt. Megrázta az öreg vállát.
– Ébredjen, öregapám! – Levente a legyeket hajtotta.
Borsovád felnyögött, és lassan megfordult. Bozontosra nőtt szakálla a mellét verte, haja csimbókokban lógott, ruhája a kumisz savanyú szagát árasztotta magából. Laposan pislogott a fiúra.
– He?
– Levente vagyok, az előd fia!
– És akkor most hova szarjak? – Borsovád befordult a fal felé.
Levente körülnézett, felállt, és visszatért az egyik vizestömlővel. Megbontotta a száját, és meglocsolta az öreget.
– Ébresztő!
– Vizet neeee!

63-64. oldal, 10. fejezet (Kalandor, 2002)

Odin94>!

Eltartott egy darabig, mire Leventének sikerült életet vernie az öreg íjászba. A kumisz sokat segített. Alighogy az első korty leszaladt Borsovád torkán, máris megeredt a nyelve. Sokat köhögött beszéd közben, Levente ilyenkor türelmesen várakozott.
– De ilyen rövid távon három lövést akkor sem lehet leadni vágtában – erősködött a fiú.
– Gyakorlás kérdése az egész – törölte a száját Borsovád.
– Meddig kell gyakorolni?
– Egy életen át… Nem gondoltam volna, hogy ilyen jó kumisza van az elődnek.
– Akkor is képtelenség, nem marad idő a célzásra.
– Célzás? Ne röhögtess, fiacskám, az igazi mesterek sohasem céloznak! – Borsovádot megint elfogta egy köhögőroham. Elhanyatlott a fekhelyén.

64-65. oldal, 10. fejezet (Kalandor, 2002)

A Hadak Útja sorozat · Összehasonlítás
Fekete Horka sorozat · Összehasonlítás