Erőss ​Zsolt 4 csillagozás

A Mount Everest első magyar megmászójának története
Földes András: Erőss Zsolt

Erőss ​Zsolt nem csak az az ember, aki első magyarként megmászta a világ legmagasabb hegyét, a Mount Everestet. Hamarosan nevezetesebb lesz arról, hogy tudja: miért hajlandóak néhányan az életüket is kockára tenni egy hegycsúcsért. Nem életrajzot tart kezében az olvasó, hanem magát a választ.

Az erdélyi havasoktól a „gerilla-mászásokon” keresztül egy nagy expedícióig vezető út évtizedei alatt Erőss Zsoltnak ezernyi oka lett volna feladni a küztelmet: nem volt pénze, barátok haltak meg mellette. Géppisztolyos hegylakók és pecséttel hadonászó bürokraták állták útját. Az akadályok legyőzéséhez erő vagy agresszivitás helyett valami más kellett.

„Éjszaka volt, hatalmasnak és súlyosnak tűnt az égbolt. A fény furcsamód alúlról jött, parázslott a hómező, és ez a parázsló folt meredeken emelkedve belefúródott a sötétségbe. A derengő hósávon fénypontok sora kúszott felfelé, mintha valami furcsa menet készülne a világűrbe zarándokolni. Az Everest csúcsára tartó hegymászók… (tovább)

Róla szól: Erőss Zsolt

Magus Design Studio, Budapest, 2002
Jaffa, Budapest, 2002

bodr>!
Földes András: Erőss Zsolt

Földes András: Erőss Zsolt A Mount Everest első magyar megmászójának története

Az elején igen lelkes voltam, ez volt az első ilyen témájú könyvem, de amikor elérkeztem ahhoz a fejezethez, amelyik expedíción maga az író is részt vett, rájöttem, az összes többi tök egyhangú és unalmas volt, és utána már elment a kedvem a befejezéstől. Félretettem egy pár napra, jegeltem egy kicsit, aztán persze ismét megjött a kedvem a kalandokhoz. A különbség tényleg nagyon szembetűnő, emiatt arra jutottam, szívesebben olvasnék inkább Földes András kalandjairól, még ha nem is Erőss Zsolt bennük a főhős.

Erőss Zsolt megismerésére kevéssé alkalmas a könyv, aki emiatt akar belevágni, annak nem ajánlom, inkább útinapló jellegűek az expedíciók leírásai, csak elvétve akadnak bennük anekdotikus elemek és háttérinformációk, de ezen nincs is mit csodálkozni, a mű több mint 10 év kalandjait öleli fel. Hiányoltam a gyakorlatias ismeretterjesztést belőle, nekem jól jött volna, ha megtudok tőlük egy-két kulisszatitkot.

A szöveg minősége csapnivaló, tele, de tényleg tele van helyesírási hibákkal (az utolsó fejezet címe a fejlécben például 35 oldalon keresztül hibás, ez hogy nem tűnt fel senkinek?), gyakran hiányoznak komplett szavak a mondatból, és olyannal is találkoztam, hogy egy bekezdés elejétől a végéig copy-paste-elve volt egy másik helyen.