Csupafül ​22 meséje 66 csillagozás

Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

„A Csupafül 22 meséje fordulatos, izgalmas mesekönyv, benne van a gyermekvilág megannyi kérdése, szorongása, vágya – és a megoldások iránya, a vigasztalás, a bátorítás is. Pontosan azt tudja, amit egy jó mesének tudnia kell. Segít élni, segít jól, okosan és örömben élni. Ahogyan Fésűs Éva egy versében írja, benne van „…a lényeg, / a rejtőzködő, ami sosem látszik, / de a lélekhez szelídült anyagban / tündöklőn ott sugárzik.” Tehát nem kézbe-(vagy észbe)adja, nem kiokít az értékekre, hanem az élményeken keresztül, a gazdag fantáziavilág megelevenítésével „szívbe-írja” mindazt, amit minden szülő feltétlenül át szeretne adni a gyermekének. Felelősségérzet, barátság, talpraesett bátorság, igazmondás, becsület, áldozatkészség, humor és életrevaló huncutság, tisztelet, önzetlenség, szerénység – és sorolhatnánk mindazokat a lélekemelő erényeket, amelyeket finom színekkel rajzol meg az írónő Csupafül derűs és fordulatos kalandjaiban.”

Uzsalyné Pécsi Rita PhD (neveléskutató)

Csupafül címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1968

Panka&Pietro, 2021
124 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150025414 · Illusztrálta: Szűcs Édua
Panka&Pietro, 2018
124 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150025414 · Illusztrálta: Szűcs Édua
Kairosz, Budapest, 2012
172 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636625252 · Illusztrálta: Szekeres Erzsébet

Kri_Anikó P>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

„Az utat őszi szelek söprögették, és egészen le kellett eresztenem a fülemet, nehogy megcibálják.”
Fésűs Éva Csupafül nyusziról szóló 22 története jóságra, őszinteségre okít bennünket. A kis nyuszi kezdetben sok ostobaságot követ el off , de szerencsére minden hibájából tanul és ezzel bennünket is tanít. Nyelvezete is zseniális, könnyen olvasható és a kicsiknek is érthető.

AeS P>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

Leginkább a folyamatos szégyenérzet maradt meg bennem sajnos, én folyton szégyelltem magam Csupafül helyett is, és azt hiszem, hogy gyerekként nem a kívánt hatást érte el nálam. Vagy itt mi a kívánt hatás?
Ettől még persze mindig újra és újra és teljesen rongyosra sikerült olvasni, úgyhogy nyilván megtaláltam benne az örömöt is, de hát na.

vegan_with_books>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

Nagyon érdekes élmény volt újraolvasni gyerekkorom egyik legkedvencebb mesekönyvét. Ugyan maga a könyv sajnos nem hozta a régi élményt és sok negatív tulajdonságára is felfigyeltem, mégis örülök, hogy elolvastam. Elvégre nem azt vártam tőle, hogy ugyanazokat az érzéseket hozza ki belőlem, mint 5 éves koromban, hanem, hogy felidézhessek vele pár kellemes emléket, ami pedig tökéletesen sikerült is.:)

repe993 P>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

Az égigérőn ajánlották ezt a könyvet. Benn volt, kivettem.
Az én gyerekkoromból kimaradt, nem ismertem. Egy idő után már én is izgatottam vártam, hogy az a sunyi Kajlatapsi milyen turpisságba viszi bele Csupafült, és vajon ott lesz-e Tüskeböki, hogy hasson a józan eszére/lelkiismeretére. Minden történetben van egy erkölcsi gondolat (becsületesség, igazmondás, másokon való segítés, testvéri szeretet, mértékletesség, őszinteség stb.), ami be nem tartása okoz némi galibát. Csupafül általában meg#ússza, de olykor elég kellemetlen meglepetések érik a sompolygás miatt, amit többnyire méltósággal visel.
Kiskrampó (5) eleinte kétketve fogadta, de aztán rákapott az ízére. Több mese után is beszélgettünk a meséről, az esetleges tanulságokról, amire általában nem szokott referálni.
Én nem hiszem, hogy el fogom olvasni még 1x Kiskrampónak, de remélem, hogy ő majd előveszi majd, amit olvasni tanul. (A könyvtári példány tipográfiája kiválóan alkalmas kezdő olvasóknak.)

ancineni P>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

Csodálatos egy mesekönyv, mind a 3 gyermekemmel elolvastuk. Ők is nagyon szerették, olvasás után mindig megbeszéltük, hogy mi is a történet tanulsága, mit kellett volna tennie Csupafülnek.
A mesék egyik főhőse Csupafül, a csetlő-botló nyulacska. Persze nem a szó szoros értelemben botladozik, hanem az élet útvesztőiben. Tanulja a helyes viselkedést, mert bizony ez a nyulacska olykor irigy, féltékeny, falánk, hazug, nagyképű stb. A történetek során egyre inkább megismeri önmagát is, és a helyes magatartásokat az adott szituációkban.
Az abszolút „jófiú” Tüskeböki a mesében, egy édes kis sündisznó, aki mindig tudja mi a helyes. Ő is próbálja terelgetni Csupafült a jó irányba.
Felnőtt fejjel is nagyon élvezem ezeket a történeteket, mert egyszerűek, viccesek és megfelelő erkölcsi tanulsággal rendelkeznek.

Zsuzsanna_Everling>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

Ez valami tündéri volt. A könyv a harmadikosom miatt került le a polcról,mert ugye nem áll meg az élet, csak mert bezárt az iskola, az olvasást gyakorolni kell. De a NIOK miatt gyorsan én is elolvastam és őszintén mondom, annyira jót tett a lelkemnek,hogy kedvet kaptam, így 32 éves fejjel a meseolvasáshoz.
Mind a 22, tanulságot rejtő mese a szívemhez nőtt. Egyszerű, de nagyszerű.

Nikkancs5>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

A kicsit még nem kötötte le, de én helyenként jól szórakoztam rajta. De néha már nagyon kínosnak éreztem, már abból a szempontból, hogy miket csinált Csupafül. Persze, értem én, hogy tanmese és tanulnia kell a hibáiból, de akkor is. Tüskebökit viszont nagyon szerettem, remélem a kislányom is hasonlóan fog majd viselkedni, ha nagyobb lesz.

lauranne>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

Kedves mesék, de úgy a tizedik tájékán telítődtem erkölcsi prédikációkból. A lányom rá is unt, pedig ő kapta még nyáron, ajánlott olvasmányként. (A végét már csak magamnak olvastam el.)

tpanka>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

Nagymamám, Fésűs Éva, első mesekönyve Csupafül címmel éppen 50 évvel ezelőtt jelent meg. 2018-ban új köntösbe öltöztetett mesekönyvével köszöntjük őt ezen a szép évfordulón. Nagyon ajánlom ezt a mesekönyvet minden óvodásnak és kisiskolásnak.

„Ha jó a mese, és azzal foglalkozik, ami engem mélyen érint, akkor akárhányszor is meghallgatom! Miért? Mert észrevétlenül elleshetem és mélyen átérezhetem, hogyan tudom kézbe fogni ismeretlen önmagamat és a világot. Mit kezdjek az irigységgel? A féltékenységgel? A csábító, de gyanús „kísértésekkel”? Hogyan szerezhetek barátokat, és mit tegyek, ha megbántottam valakit? Miért nem csak az számít, hogy látták-e a tettemet, vagy nem? Mi ez a belső hang, amit lelkiismeretnek fogunk hívni? Mindezek ott kavarognak minden növekedő személyiségben, (és Csupafül meséiben is!) csak sajnos – vagy hál’ Istennek! – magyarázattal, okfejtésekkel nem segítjük a kibontakozást. (Nyilván Csupafül, Tüskeböki, Kajlatapsi, Szürkeanyu és Drágajó nagypapa sem előadásokat tart vagy szabályokat elemez!) Az élmény azonban mintegy bepecsételődik az idegrendszerbe, és mintává szilárdul bennünk.” – írja előszavában Uzsalyné Pécsi Rita PhD neveléskutató.

Olvass többet az új mesekönyvről itt:

Miki_Lőrinc I>!
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje

Nagyon ajánlom a 3-6 éves korosztálynak. Tanulságos, sokszor újramesélhető, kedves történetek, semmi komolyabb giccs, sőt olykor még én is nevettem egy-egy gyerekpoénon, olvasás közben.

monica>!

Szürkeanyu felkiáltott:
– Jaj, fiacskám! Hiszen, ha megfordultál, ami jobbra volt, az bal oldalra esett… és ami balra, az jobb felé került! Lám, lám milyen csacska nyulacska vagy!
Itt felemelte az államat és a szemembe nézett:
– Csak a jó meg a rossz nem változik, akármerre fordulunk is.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Hidd el nekem, Szürkeanyu!
Azzal a varázspálcával a világon
mindent meg lehet csinálni!
– Elhiszem – felelte Szürkeanyu. – Csak egyet
nem lehet. A hazugságot igazsággá tenni. Ugye, kis-
fiam?
Némán bólintottam.

123. oldal A tizenhatodik mese

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

A polc a fejemen koppant, és egészen közelről
láttam szikrázni rengeteg sok csillagot.
Elég sokáig szikrázhattak, mert mire magamhoz
tértem, a Csőszök alkonyának is vége lett, és Szürke-
anyu meg Szürkeapu léptek be az ajtón, jánosbogarak-
kal teli zseblámpával világítva maguk előtt. Halkan lép-
kedtek, de amint megpillantottak, Szürkeanyu rémülten
felkiáltott:
– Jaj, Csupafül! Mi történt veled?
Én csak makogtam, szipogtam, de annál ékeseb-
ben beszélt az összetört tányérkák romhalmaza, meg az
nagy , piros pacni, aminek a kellős közepén ültem és
ami nemrég még szamóca volt.

157. oldal A huszadik mese

Ingryd>!

A Jószagú réten lakom,
nyáron pitypangra néz az ablakom.
Egér szomszédék és a katicák
úgy ismernek, mint rendes nyuszikát,
ki szépen fülel, s jókor megijed,
ha fű között a szél zizeg.
Szeretek bukfencezni a vetésben,
vagy hintázni a Ritkabúza téren,
és az is mindjárt kiderül,
hogy miért lett a nevem Csupafül…

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Még a mi lábunk elé is potyogott, és Kajlatapsi
felujjongott:
– Szedjünk fel néhányat! Jó lesz játéknak, ezek
meg észre sem veszik, ha egy – kettő hiányzik!
Nekem is eszembe jutott, hogy milyen pompásan
lehetne malmozni ezekkel a kerek, fekete pettyecskék-
kel a hosszú unalmas napokon, de előbb felsandítottam
az első emeleti ágra, és akkor a markolni készülő
nyuszikezem megállt a levegőben.
Mert pettyenpetty kisasszony meghökkent arcocs-
káján hirtelen boldog mosoly futott át és lemutatott ránk:
– Odanézz, Pöttyönpötty! Két derék kis nyuszifiú
már segít összeszedni a pettyeinket! Lám, mégsem va-
gyunk egyedül!…Mit gondolsz megérhetnénk-e őket,
hogy költözködni is segítsenek?
– Hát persze!
A fülem hegyéig pirultam, amiért magamtól nem
jutott eszembe.
– Nagyon szívesen Pettyenpetty néni!

169. oldal A Huszonkettedik mese