Almárium 38 csillagozás

Fekete István füveskönyve
Fekete István: Almárium Fekete István: Almárium

„Elfelejtjük, hogy emberek mennek el mellőlünk – örökre –, elfelejtjük az élet árkait, hová belehullott egy-egy szív, aki szeretett bennünket; mindent elfelejtünk – de a jó könyvet éppen úgy nem felejtjük el, mint magunkat."
Orvosságos könyv? Valami olyasmi. Rövid szövegekből szőtt, őszinte vallomás. Bármikor fellapozható barát. Olyan könyv, ami Fekete Istvánnak újabb olvasókat toboroz, de a régieknek is örömére szolgál.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Füveskönyvek Lazi · Fekete István művei Móra

Móra, Budapest, 2015
144 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634151173 · Illusztrálta: Vida Győző
Móra, Budapest, 2012
140 oldal · ISBN: 9789631193558 · Illusztrálta: Vida Győző
Lazi, Szeged, 2006

Anó P>!

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Fekete Istvàn sorai mindig megsimogatjàk a szívemet. Egyszerűen és tisztàn ír, hangvétele mégis gyakran szinte lírai szépségű. Nem lepődünk meg, ha életre kelnek a régi tàrgyak, megszólalnak az àllatok, zsong az erdő…
Szépséges sorai megnyugtatnak, ha szomorú vagyok, soha nem tudnék ràjuk unni.
Bàr ezeket az idézeteket nem ő vàlogatta össze, aki tette, értő kézzel és szeretettel àllította össze a kis kötetet.
Örülök, hogy én is ràtalàltam.

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Hogy én ezt miért nem olvastam el eddig, fel nem foghatom. Csak le kellett vennem a polcról. De most beteszem a párnám alá.

Habók P>!

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Mit lehet a sokadik Fekete István kötetről mondani, amit még nem írtam le a korábbiaknál? (Azon kívül, hogy itt nincs cselekmény…) Néhány sorra ráismertem, néhány ismerősnek tűnt, néhánnyal nem értettem egyet, de mindet örömmel olvastam.

Rodwen P>!

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

„Az út végtelen. Végtelen utak azonban se lefelé, se felfelé nincsenek.”
Szinte minden sorát csodálattal olvastam, nagyon szeretem Fekete István gondolatait.
Egy kis tanyán nőttem fel, erdők és mezők között és olyan érzések kerítenek hatalmukba ha a gyermekkoromra gondolok amit az író tökéletesen meg tud fogalmazni. A növények, az állatok, a falusi élet, az évszakok, a köd, az aratás, a mezítlábas gyerekek…mind olyan kedvesek számomra is! Nagyon örülök, hogy a könyvtárban ráakadtam erre a könyvre.

Aquarius >!

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Most sem ért meglepetés. Az aforizma és idézet-részletek ugyanolyan kedvesek és pihentetőek voltak számomra, mint bármely műve. Sok ismert részlet visszaköszönt, részben az Őszi számadás, másrészt egyéb műveiből, ami egyáltalán nem rontotta a válogatás élvezeti értékét.
Fekete István az egyik kedvenc szerzőm. Szeretem tájleíró- és természeti képeit, melyeket hihetetlen képi anyagban tud tolmácsolni, hogy úgy érzem, mintha ott lennék.
Érdekes, tanulságos gondolatokkal teli füveskönyv. Jár az öt csillag.

padamak>!

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Nem gondoltam, hogy egy gondolat-gyűjteményből majd még tudok néhány idézetet gyűjteni – mégis sikerült. A tíz rövidebb mellett (melyekből hármat már itt találva csak csillagoztam, a többit beírtam) még három hosszabbat is feljegyeztem magamnak, ezek az imáról, az aratásról és a karácsony-harácsol szókapcsolatról szóló fejtegetések. Olvasás közben meg-megálltam, és a családomnak ki-kiidézgettem okosságokat.
Köszönöm Bányász Istvánnak a válogatást! Annyit még megtehetett volna, hogy nemcsak felsorolja a forrásokat a végén, hanem mindegyik idézet után jeleníti meg annak forrását…

Trudiz >!

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Imádom Fekete István írásait. Minden szava olyan kimondhatatlanul megérinti az embert. Mesésen, lélegzetelállítóan fejezi ki az érzéseket. Örömmel szemezgettem e gyönyörű gyűjteményben :) Szívből ajánlom mindenkinek!

Móra, Budapest, 2012
140 oldal · ISBN: 9789631193558 · Illusztrálta: Vida Győző
Ági_Marton>!

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Kedves gondolat volt ennek a könyvnek a megírása, szerző számára a legkedvesebb idézetek összegyűjtése. Szerintem mindenki másképp írná meg ezt a könyvet, aszerint, hogy melyik történetek tetszettek a legjobban. Volt, hogy helyenként a pár soros idézetből ráismertem az adott történetre, de volt ahol nem. Tetszett ez az összefoglaló. Azt hiszem most újra elmerülök Fekete István világában. :)

blankaveronika I>!

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Még szemezgetek belőle és remélhetőleg amíg élek, fogok. Gyönyörű összeállítás! Legszívesebben az egészet kiidézném. Semmi sallang, semmi felesleges beszéd. Fekete István minden egyes könyvében egyenesen az olvasó szemébe mondja, milyen a természet, milyen az élet. Ezekből a mondásokból szemezget e füveskönyv. Nekem a legszebb, „leg-otthonillatúbb” mind között.

marcipáncica>!

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Hiába a rövid terjedelem, nagyon tartalmas írások kaptak helyet a kötetben, tényleg igazi kedvcsinálók. Én Fekete István eddig csak állatmeséi kapcsán ismertem, de ez a kiadvány meggyőzött róla, hogy többet, sokkal többet kell tőle olvasnom. Velős, nagy igazságokat kimondó, mégsem közhelyes (illetve a közhelyeket is igazságokkal megtöltő) rövid írások gyűjteménye, amit csak ajánlani lehet. Örülök, hogy egy kihívás kapcsán megismerkedtem vele.

Aquarius>!

A fantázia vágtató csikóit el nem veheti senki, és álmaim tobzódásába senki bele nem szólhat.

BookShe >!

Nem kívánok ragyogást, pénzt, dicsőséget. Csak egy tűzhelyet kívánok. Hívó lámpafényt, meleget azoknak, akiket szeretek. Egy darab kenyeret, csendet, pár halk szót, jó könyvet és kevés embert.
De az aztán Ember legyen ám!

53. oldal - Emberpor

Szelén>!

Valami szelíd csillogás hömpölygött a gabonatáblák fölött, s úgy éreztem , lélegzetemben benne van az egész táj, mámoros virág ,mező, nyárfa illata.

Aquarius>!

Elég egy mozdulat, valamilyen rég elfeledett illat, egy tárgy, egy ágroppanás, a szélnek a zizzenése, s az emlék felüti fejét, ránk néz, és olyan üdén, vidáman vagy szomorúan valódi, mint a jelen minden valósága.

Aquarius>!

Lám, jó: jónak lenni. Megemelni a kalapot annak is, aki elesett, annak is, aki kopott és megfáradt, mert mindent, de mindent visszakap az ember: az ütést is meg a simogatást is.

Hallgatom a szívem.
Ha majd egyszer megáll, és elszakad testemtől az, ami én vagyok, lehajolok még egyszer, és megcsókolom a szívem; megcsókolom, mert szeretett engem, és szerette az egész világot. Jól tudom: a fényt a szemem itta, a dalt a fülem fogta, a simogatást a kezem érezte, szép utakon a lábam vitt, és a gondolatok a fejemben születtek, mint az ég távoli villódzása, de mindezt a szívem gyűjtötte össze, és belőle lett minden, ami Szeretet.

30. oldal, A magam erdeiben

Aquarius>!

Az igazi boldogság néma, mint a harmatcsepp közepe, mint a titkos vágy, amelyet nem kiált el senki.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Aquarius>!

A házasélet felhői éppen úgy megérkeznek villámlással és dörgéssel vegyest, mint a természetben, s éppen olyan természetesek is. Sőt éppen olyan hasznosak is, mert utána kitisztul a légkör, az egyformaság szürke porát leveri az eső, újra süt a nap, és csak akkor látni, milyen szépen süt, akkor érezni, milyen áldóan meleg.

40. oldal, Apróságok (Móra, 2012)

Aquarius>!

A politikám ott kezdődik, ahol a csodaváróké végződik. De ez már nem is politika, hanem egyszerűen Hit.

Aquarius>!

Csak önmagával nem tud mit kezdeni az ember, és önmagát nem tudja meghódítani. Pedig amit keres, nem kívül van, hanem belül.