4 ​hét 10 csillagozás

Adventi gondolatok
Fekete Ágnes: 4 hét

Karácsonyra lehet lélekben, hitben is készülni. Aki elindul ezen az úton, vegye kézbe ezt a könyvet, és olvasson el mindennap egy bibliai igét, áhítatot. Fekete Ágnes írásai nem hagyják, hogy sematikus, megszokott gondolatokkal, közhelyekkel a lelkünkben közelítsük meg Jézus születésének ünnepét, hanem arra indítanak, hogy elgondol­kodjunk a szeretet, a várakozás, az idő mélységeiről, és Isten jelenlétének fényében lássuk az ünnepet.
Fekete Ágnes református lelkész, a Református félóra című rádióműsor szerkesztője.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Kálvin, 2021
Kálvin, Budapest, 2018
Kálvin, Budapest, 2015
88 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635583102 · Illusztrálta: Mészáros M. Márta

encus625 P>!

Fekete Ágnes: 4 hét Adventi gondolatok

Az advent minden egyes napjára találunk a könyvben néhány oldalas ráhangolódást. Nem volt egyforma színvonalú (nekem legalábbis), de összességében tetszett.

Kálvin, Budapest, 2015
88 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635583102 · Illusztrálta: Mészáros M. Márta
ptagi P>!

Fekete Ágnes: 4 hét Adventi gondolatok

Sajnos nem olvastam el minden naphoz az aktuális fejezetet, de amit igen, az nagyon jókor és jól jött.
Sok-sok példája egész nap a fejemben motoszkált, továbbgondolásra is alkalmassá vált.

Ps.1. még mindig „rádióból hallgattam” az egészet.
Ps.2. a böjti könyvhöz hasonlóan ennek is pocsék a szerkesztése is (ha kihullott a könyvjelző, elég nehéz volt megtalálni, hol is tartok éppen), meg a kötése is (potyog lapjaira). Miért olyan roppant nehéz egy minőségi könyvet kiadni?!

Fekete Ágnes: 4 hét Adventi gondolatok

Nagyon jó adventi olvasmányt kaptam az édesapámtól. Minden napra egy-egy szentírási részlet, mondat, majd a szerzőnek a hozzá fűzött, sokszor a saját életéből vett példákat, érdekes gondolatmeneteket tartalmazó elmélkedései következnek. Nekem segített a karácsonyi készület során.

ritusss>!

Úgy szerette Isten ezt a világot, hogy kitárta a kezét, elengedte a Fiát, akit addig ölelt, és nekünk adta.

ritusss>!

Isten itt nem azt tanácsolja, hogy ne féljünk. Nem tagad, hanem azt mondja: szeress és a teljes szeretet kiűzi a félelmet. Nem a hétköznapi szeretetről van itt szó, hanem arról, amikor egészen át tudom magam adni. Amikor nem én vagyok a legfontosabb, nem körülöttem folynak az események, nem az én életem elvesztése vagy megnyerése a kérdés, hanem valami titkos módon belém költözik Krisztus és az Ő léte válik a legfontosabbá.

46. Oldal

ritusss>!

Érdekes, hogy a karácsonyi történetben milyen fontos és visszatérő szó a sietség: Mária sietett, hogy elmenjen Erzsébethez, aki Keresztelő Jánost hordta a szíve alatt. A pásztorok is gyorsan mentek Betlehembe, mert látni akarták a kis Jézust. Mindenki rohant valahová. Ez azonban egy másfajta szaladás volt. Ezek az emberek mindent félretéve siettek azért, hogy a megértett igazságot megerősítsék tapasztalatukkal. Ezek az emberek zarándokok voltak. Nem a rutinfeladatokban siettek, hanem valami különleges, szent tapasztalatban.

Kapcsolódó szócikkek: sietség
Jesper_Olsen>!

Adja Isten, hogy karácsonykor mi is megértsük, csak belülről megváltozva alakulhat át az élet!

Kapcsolódó szócikkek: karácsony
Jesper_Olsen>!

Semmi más dolgunk nem lenne az életben, mint hagyni magunkat, elengedni mindenünket, és Istenre bízni a sorsunkat, de pont erre a nagyon egyszerű tettre vagyunk képtelenek.

Jesper_Olsen>!

Állandóan zakatol az agyunk, terveket szövögetünk, sokszor bolond szempontok szerint megyünk előre, vélt célok, ügyek hajtanak, és közben Isten talán egy másik tervet sző.

ritusss>!

Számos esetben a szeretet ellentéteként a gyűlöletet mutatják fel. Pedig a félelem a szeretet valódi ellenpontja. A félelem bezár. A félelem nem keres kapcsolatot. Sőt minél erősebb, annál inkább felépít egy sajátos világot.

45. Oldal

Kapcsolódó szócikkek: félelem
ritusss>!

Évről évre eljön karácsony. Mit várunk ezen? Minek várjunk valamit, ami úgyis itt lesz? Mert amikor így lelassul az idő, egy út keletkezik bennünk, amelyen eljöhet a Mindenható. Ha mi magunk is készülünk és minden évben elhordunk egy akadályt, akkor bizonyára egyre nagyobb fénnyel világítja be a karácsonyi gyermek jászol-életünket.

7. Oldal

ajikarei P>!

Advent másik neve […] kisböjt. Nagyböjt mintájára ilyenkor is lemondásokkal készültek az emberek az ünnepre. A 6. században Szent Márton ünnepétől az Úr születése ünnepéig tartott. Az úgynevezett stációs napokon, hétfőn, szerdán és pénteken nem ettek húst vagy egyáltalán semmit sem. Manapság elég nehéz a karácsonyi időszakban lemondásról beszélni, hiszen az ünnep felé haladva egyre nagyobb a csillogás, egyre több ember tolong a boltokban, és az út nem az elcsendesedés felé tart. […] Kisböjt igazi útja nem a szeretet bebizonyítása felé, hanem a szeretet befogadása, a kiüresedés felé tart. Képessé kell válnunk a szeretetre ahhoz, hogy a szavakon, a tárgyakon túllássunk. Valamit el kell hagynunk, valamit ki kell tennünk a lelkünkből, hogy Isten teljes, önmagát megüresítő szeretetét befogadhassuk karácsonykor.

5-6. oldal Bevezető (Kálvin Kiadó, 2018)

Hóvirág72>!

A szeretet tud elengedni. Nincs szeretet ott, ahol nem ismerik ezt a ritmust: átölelni és elengedni. Abból az emberből is hiányzik valami, aki mindig csak az eloldódásra gondol, mert nem tud forrón szeretni. Bár megtalálnánk életünk egyensúlyát! Mi is a szeretet? Egy életen át tanulgatni az ölelést, és az elengedést..