Könyves ​király 14 csillagozás

Fehér Tibor: Könyves király Fehér Tibor: Könyves király

A ​szerző új regényének Kálmán király a főhőse, aki nagybátyja, I. László udvarában nevelkedik öccsével, a daliás Álmos herceggel együtt. Kálmánt a kriály papnak szánja, Álmost akarja örökösének megtenni. A nagyeszű és a tudományokban jártas herceg lengyel földre menekül, ahonnan királyként tér haza László halálakor. A regény lapjain megelevenedik Kálmán királynak, a nagy szervezőnek, országépítőnek, törvényhozónak és politikusnak egész uralkodása, tragikus családi életével, harcaival és lázadó öccse ellen elkövetett kegyetlen tettével együtt. A Kálmán és Álmos között zajló testvérharc a cselekmény főága. Ebben a komor történelmi korszakban virul ki Kálmán apródjának, majd comesének, a keresztes lovaggá lett Zoltánnak a szépséges Havaska iránt érzett szerelme. Zoltán igazi lovag, aki idegen tájak és emberek megismerésére vágyik, és sok csalódás után végül is Apuliában, egy normann úr házában találja meg élete értelmét. A regényt sok izgalmas esemény, jó meseszövés és szép magyar… (tovább)

Móra, Budapest, 1971
422 oldal · keménytáblás

semmilyen>!
Fehér Tibor: Könyves király

Fehér Tibor ebben a regényében is nagyszerűen ötvözi a legendákat és történelmi hűséget. Megismerjük Szent László király udvarát, látjuk benne felnőni Géza király 2 fiát. A két hercegnek már az ifjú kora is a hatalomról , egymás legyőzése iránti vágyról szól. Történelmet ismerve tudjuk, hogy végül a két testvér közül Kálmán ér a hatalom csúcsára, de még királyként is az állandó testvér háború árnyékában uralkodik. A könyv vonalvezetése egy kitalált személy életét követi nyomon, aki természetesen találkozik a nagy hatalmú urakkal is. Érdekesség, hogy még a keresztes háborúról is kapunk egy kis ízelítőt.

Vecsi >!
Fehér Tibor: Könyves király

Az ifjúsági regény történetbe ágyazva írja le Könyves Kálmán király uralkodását és Álmos testvérével vívott küzdelmeit. Kálmán korának legműveltebb, politikus és törvényhozó királya volt, ami a kitalált történetben háttérbe szorul. A könyvet Gyulai Líviusz szép rajzai díszítik, a könyv végén jegyzetek adnak tájékoztatást az idegen kifejezések jelentéséről és a történelmi személyekről.

Swoosh>!

A világ a királyi ud­var­ban kezdődik, fiam!

Hyperion>!

…fehér liliomnak is fekete az árnyéka…

Swoosh>!

Meghúzódva a lápok mélyén, itt-ott még a régi vallás elmenekült hívei lap­pang­tak, táltosok, java­sok és bűbájosok, akik egy-egy dom­bon áldoz­tak napis­ten­nek. Nagy, fehér szakállú vének, akik bölcsen tudtak beszélni a múltról, és gyűlölték az új vallás rideg és komor pa­p­jait. A titkos utak ismerői a fal­vakból gyakran vezették hozzájuk a gyógyulást keresőket. A betegek lisztet, keny­eret és sót vit­tek a vadon magányában bu­j­dosóknak. A java­sok tudták, hogy a rontás, a betegség mindig em­bertől vagyon, élő vagy holt em­bertől. A holt ember szelleme ellen megvéd a küszöb mellé leszúrt kés. A láztól gyötört em­bert füstöléssel lehet megsz­abadítani a hagymáztól. Az orbáncos gyul­ladásra kutyaszőrt kell kötni, a fájós szemre nyers marhamájat kell borítani.

Swoosh>!

Semmi sinc­sen ezen a földön, egy porszem sem, ame­ly­hez Is­ten­nek ne volna valami köze. Ez mind igaz, de én mást is tudok, azt, amire a virágok, a fák, a bokrok és a füvek tanítot­tak. Talán eretnekség is, amit mon­dok, nem tudom, de egyszer már erről is beszélnem kell valakinek. Sok­szor gon­do­lok arra, hogy a világ a maga sokféleségében nem­c­sak az Égre emlékeztető jeleket tar­tal­maz.
Egy kissé el­hall­ga­tott, majd így foly­tatta:
– A magot el­vetem, a mag kikél. A napfény, a levegő és a víz hatására virág lesz belőle, és a virág új magot terem. Ez éppen olyan törvény, mint az em­beri törvény, vagy ha úgy tet­szik, az is­teni törvény. Sz­er­in­tem ez a virág, a fű, a bokor és a fa törvénye, és ez független attól, amit mi gon­do­l­unk. A virág virágzik az egyház tanítása nélkül is, mert a virág akkor is virágzott, amikor még az egyház sem volt meg.

Swoosh>!

– Krisz­tusért! Így mondják. Őt is megos­torozták, mielőtt megfeszítették. De Krisz­tus csak egy volt.

Vecsi >!

– „Minthogy ma, kiváló fejedelem, a mi kezünk által, kik az isteni üdvözítő helyett – bár méltatlanul – eljárunk, a szent kenetet és a királyi jelvényeket felveszed, szükséges, hogy téged a nagy felelősségre, mely reád várakozik, figyelmeztessünk. Ma a királyi méltóságot veszed fel, és azt a gondot, hogy hű népedet kormányozzad. Az első helyre jutsz az emberek között, mely azonban gonddal, munkával és veszedelmekkel teljes. Vedd figyelembe, hogy minden hatalom Istentől van, aki által a királyok uralkodnak, és a törvényhozók igazságos törvényeiket meghozzák. Te is számot fogsz adni Istennek a rád bízott nyájról. Mindenekelőtt légy jámbor, szívvel-lélekkel imádd az Istent, a keresztény hitet sértetlenül őrizd meg és azt ellenségeivel szemben oltalmazd meg! Tiszteld az egyház papjait! Az egyház szabadságát őrizd meg! Légy igazságos, mert enélkül semmiféle nemzet nem marad fönn! Jutalmazd a jókat, büntesd a bűnösöket! Védd meg az özvegyeket, árvákat, szegényeket és gyengéket! Mindazok iránt, akik hozzád járulnak, légy kegyes! Úgy viseld magadat, hogy ne a te javadat szeressed, hanem híveidét, és jutalmadat ne a földön, hanem az égben várjad! Ezt adja meg néked az örök Isten! Ámen.”

Hyperion>!

– Nem mindig abból fakad a jó, amiről a lelkünk álmodik!