Filkó 23 csillagozás

Fehér Béla: Filkó Fehér Béla: Filkó

Fehér ​Béla családregényének főszereplője, a negyvenhat éves apa, Görbekerti Filkó beleszeret Bettibe, a legősibb mesterséget űző furcsa lányba. Betti nemcsak hogy nem viszonozza a férfi érzelmeit, hanem szolgáltatásait is megtagadja tőle, ezzel szinte őrületbe kergetve Filkót. Görbekerti teherautó sofőr, aki egy útépítésen dolgozik távol szülőfalujától, ahol felesége és lánya él, míg lánya oda nem költözik „apjához”, vagyis egy munkásszálló raktárhelyiségébe.
Csoda, ha Filkó megtanul repülni?
A háttérben ugyanis egy időben zajlanak a leghétköznapibb és a lehető legkülönösebb események: a munkásszálló közönsége éli a mindennapjait, miközben egy ufó száll le a közelben, és megbolondítja az elektromosságot, falak nyílnak meg, emberek tűnnek el látszólag nyomtalanul. És Filkó egyre elszántabban jár Betti nyomában…
Fehér Béla regényében a kibontakozó, nagyon is hétköznapi dráma a szürreális események tükrében karneváli forgataggá válik, melynek végére az is kiderül,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2000

Magvető, Budapest, 2008
Maecenas, Budapest, 2000
352 oldal · ISBN: 9632030214

murmur>!
Fehér Béla: Filkó

Humoros, groteszk, elvont, abszurd, perverz, kismagyar. Ezer éve nem röhögtem ennyit. Tényleg nem értem miért nem ismerik többen ezt a könyvet, igazán remek darab.

ttapu>!
Fehér Béla: Filkó

Egy ideig úgy volt, hogy részben egyet kellett értenem Csabi hozzászólásával. Úgy a közepe felé. Nekem ráadásul már túl sok volt a poén. Ennyi nyelvi leleménnyel több könyvet is meg lehetne tölteni.
De aztán ahogy lassan kezdtünk kikecmeregni az „intergalaktikus nemi szerv” körüli bonyodalmakból és mindez már jóval inkább Filkó szemszögéből volt ábrázolva, újra szívesebben olvastam. Értelmet nyertek a dimenziók. Mondhatnám, egész életszerű, hogy a végére világosodjék meg az ember.
Na hát az pedig, hogy mennyi új kifejezés (elnevezés) nézett rám a lapokról… hát mindig tanul az ember ;) Gyorsan ki is jegyzetelem őket, mielőtt továbbadom a könyvet.

Csabi>!
Fehér Béla: Filkó

Nehéz erről a könyvről röviden és frappánsan írni valamit. Olvass csak bele az alább belinkelt kritikákba, és majd meglátod.
Van itt egy melós aki belebolondul egy kurvába, aki – nem tudni miért – mereven visszautasítja. Ez a szál húzódik végig a regényen, de ezenkívül csügg ezen a szálon még rengeteg firlefranc, mint egy túldíszített karácsonyfán. Nem könnyű ezeket a mellékszálakat egységbe összerakni. Egy munkásszálló rögvalósága meg egy oroszlánná változó és a városban sétáló főhős azért próbára teszi az olvasó beleélő képességét.
És félve írom le, de néhol kicsit unatkoztam. De nem akarlak lebeszélni róla, egy esélyt meg kell adni a könyvnek, mert olyan ez, hogy vagy nagyon szeretni fogod, vagy földhöz vágod száz oldal után.

Gerimur>!
Fehér Béla: Filkó

Jó volt olvasni. Bár volt néhány dolog, ami elment mellettem, de sok volt olyan is, ami megérintett.

Régi_Hédi>!
Fehér Béla: Filkó

Három csillag. A történet fárasztott néhány oldal után. De jó pár dolgot tud Fehér Béla. A miliőt leírni… A szereplőket jellemezni… NEVEKET ADNI!!!! Uramisten, néhány példa, úgymint a kis Szilimány, Só Ottó, Csiba Dodó, Kabar Sunyó,Szőnyeg Bandi, Püfi Pogácsa, Görbekerti Ibrahim Pityu; a kocsmák és egyéb műintézetek nevei: Csiga, Szőrös, Klinikai halál… Szóval elsőnek tőle nem egy száz százalékig meggyőző élmény, de az említett dolgok miatt is, előbb-utóbb jöhet a következő Fehér Béla.

fülcimpa>!
Fehér Béla: Filkó

Remek, remek, nem tudtam letenni, az elvont részek is fantasztikusak! Kedvelem a szókimondó írókat. Véletlen találkozás volt, amit örömmel nyugtázok.

A szombat reggelnek például még a szaga is más, mint a többinek. Szombaton az ember azt hiszi, hogy ő a kiválasztott, akinek a jövő héten minden sikerülni fog. És a vasárnap? A vasárnap álmos nyugalmában alig észrevehetően lüktet valami fenyegetés. […]
A szombat kényes hölgyike, a vasárnap napbarnított férfi.
A szombat nem engedi, hogy bárki benyúljon a szoknyája alá, a vasárnap cinikus baritonja melankóliát olt a szívekbe. A szombat sunyi kis pihenő, vagyis csapda: messze még a hétfő. A vasárnap: könyöklés az ablakban, üres órák peregnek, és az ember alkarjába vöröslő árkot présel a párkány. A vasárnap az idő múlása.

Kapcsolódó szócikkek: szombat · vasárnap
Nit>!

Úgy volna tisztességes, ha egy szülő végigkísérhetné az utódai egész életét, virraszthatna halálos ágyuknál, foghatná a kezüket, amikor eljön az ideje. Aztán kikísérné őket szépen a temetőbe, megcsókolná a koporsójukat. Akkor az ember megnyugodna. A művet befejezte, jöhet, ami elrendeltetett. Nem jó, ha a húr idő előtt elszakad.

280. oldal 35. fejezet (Magvető, 2008)