Millió ​dolláros bébi 35 csillagozás

F. X. Toole: Millió dolláros bébi F. X. Toole: Millió dolláros bébi

„Az edzők, a menedzserek és a bunyósok hívnak. Ismernek abból az időből, amikor még bunyósokat edzettem. De megöregedtem, a nyakam meg a hátam pedig tönkrement a sok ütéstől, amit a manccsal fogadtam. A boksz a féllépések és a félcentik játéka, ahol az öregnek ugyanúgy megvan a helye, mint a fiatalnak. Nélkülünk nem volnának bunyók. A szurkolók azt hiszik, a boksz arról szól, milyen kemény valaki. Akik belülről ismerik, akiket magával ragadott, tudják, hogy a bunyó a tiszteletről szól.”

Jerry Boyd – írói álnevén F. X. Toole – 1930-ban született a kaliforniai Long Beachen, ír bevándorlók gyermekeként. Dolgozott pultosként, teherautó-sofőrként, cipőpucolóként és matadorként, majd több mint húsz éven keresztül volt bokszedző és ringsegéd. 2001-ben jelent meg első kötete, a Millió dolláros bébi. Az ebből készült film sikerét már nem érhette meg, 2002-ig, 72 éves koráig élt.

Eredeti megjelenés éve: 2000

Alexandra, Pécs, 2005
276 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633691516 · Fordította: Loósz Vera, Pásztor Zoltán, Tótisz András

György_Dragomán IP>!
F. X. Toole: Millió dolláros bébi

Nagyon pontos szép és fájdalmas novellák a bokszról, a harc reménytelenségéről, a test esendőségéről. A szerző a Hemingway és London lefektette hagyományok makacs és korszerűtlen követője, igen dallamosan és hitelesen kottázza a rétegszleng ritmusát, nem hiszem hogy le lehet rendesen fordítani. Aki csak teheti, eredetiben olvassa.

n P>!
F. X. Toole: Millió dolláros bébi

Ha van a boksznak varázsa, az a harc varázsa, amelyet akkor is vívsz, ha nincs erőd…
A Millió dolláros bébi (Million Dollar Baby) egy 2004-ben készült színes amerikai filmdráma Clint Eastwood rendezésében, Eastwood egyben a film egyik főszereplője Hilary Swank-el és Morgan Freeman-el.A film forgatókönyvét Paul Haggis írta F.X. Toole Rope Burns: Stories from the Corner című novellagyűjteménye nyomán. A film 2005-ben 4 Oscart nyert, köztük a legjobb film díját.
A bokszról olvasni és nem nézni,vagy „művelni”, majd hogy nem bűn. No, így jártam ezzel a könyvvel. A kötet több novellát tartalmaz, ami a boksz véres, szemöldök szakító rejtelmeibe vezet be. Nem volt rossz az eleje, de tovább lapoztam, miután úgy éreztem, hogy a feszültség már a brutalitástól nő bennem, nem az izgalomtól. De tudom, a boksz világa ilyen. Emlékszem, kislány koromban a család férfi tagjai mindig várták a bokszmérkőzéseket és azt mondták, ez nem lányoknak való. Engem persze annál inkább érdekelt. Anyai nagyanyám mentett meg a tiltástól, mert ő bizony szerette az ütközeteket nézni és izgulni. És ha ő nézte, akkor én is nézhettem, és van emlékem Gedó György csapásairól, pedig régen volt az már. Azóta is nézem a bokszot, főleg, ha van magyar vonatkozása, de a Klicskó fivérek ringtáncát sem hagynám ki soha. A Millió dolláros bébi történetét ismertem, a filmet láttam és az nagyon tetszett. A könyvnél már nem éreztem ugyanazt az élményt, ugyanazt a kűzdelmet. Viszont az mindenképpen az író dicséretére válik, hogy olyan témához nyúlt, amihez úgy tűnt, hogy ért is. Apró lépésekben jut el az olvasó a ringbe és ha már ott van, akkor nyerni is akar. Van a történetben egy kis szentimentalizmus, szenvedély és ettől még „ütősebbnek” érezzük. Való ez lányoknak is, én azt mondom. Ha másért nem is, de azért mindenképpen, mert van az a pillanat, amikor jó lenne tudni (bevinni) egy balhorgot annak, akinek a képzeletünkben már meg is adtuk. :) A hírek szerint, a világ egyik legismertebb, és legjobb bokszolónője, Laila Alia, rekordja: 22 győzelem, ebből 19 KO/TKO és mellesleg még szép is. De itt egy másik bébiről van szó. A Millió dolláros bébi története tanulságos, akár példaértékű is lehet a kitartásról, az elszántságról, a tehetségről.
Néha úgy ütsz a legjobban, ha hátralépsz. De ha túl nagyot lépsz hátra, akkor már nem is harcolsz.

F. X. Toole: Millió dolláros bébi

Nekem nagyon tetszett a kötet. Régen figyelemmel kísértem jó pár bokszmeccset. Érdekes volt bepillantani a „kulisszák” mögé.

arsenal0522>!
F. X. Toole: Millió dolláros bébi

Furcsa volt a film után elolvasni (hogy lehet ilyen rövid?!).És persze furcsa a boksz kemény világáról olvasni úgy, hogy az ember nem egy boksz-rajongó.Ettől függetlenül érdekes, megragadó, és nagyon kemény.Simán odafér Hemingway és D.Hammett bokszolós novellái mellé.

Magyarossy_Fanni>!
F. X. Toole: Millió dolláros bébi

Hihetetlenül tetszett. Többször elsírtam magam rajta.. gonosz könyv volt, nem tudtam a metron olvasni. Merthát furán néznek az emberre ha a betűk megsiratják..

Lanti18>!
F. X. Toole: Millió dolláros bébi

Az elején semmi extra, érdekes könyv egy felemelkedő boxolóról / boxolónőről. Edző és edzett kapcsolatának fejlődése, egymás bizalmának elnyerése. Ami igazán érdekes, az a könyv vége, spoiler A film is kiváló belőle, de a mű végét nem tudja olyan precízem körüljárni.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

A negyvenes éveim közepén jártam, amikor úgy döntöttem, belevágok. Vagy egy évig izzadtam egy remek edzőteremben a kaliforniai Ocean Parkban. Nem sokat tanultam, mert nem volt edzőm, de sikerült megint betöretnem az orromat. Magamfajta balfácánnal gyakoroltam, ez volt a baj. Egy profi csak játszott volna velem, mert egy profi tudja, mi a különbség a munka és az igazi harc között.

9. oldal - A bunyó a tiszteletről szól

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Mindössze egyetlen dolgot nem értem el a boksszal, nem kerestem pénzt vele. A legtöbb bunyós így van ezzel. De ez ugyanúgy nem tartott vissza a boksztól, ahogyan az írástól sem. Mindkettő olyan, amit az embernek csinálnia kell, és még akkor is hálával tartozik azért, hogy képes rá, ha csóró, ha beflúgol, ha belebetegszik. Ésszerű emberek nem gondolkodnak így. De az ő életükből hiányzik valami, ami az enyémben megvan. A varázslat. Annak a varázsa, hogy olyan háborúba megyek, amelyben hiszek. És a boksz humorának varázsa, a tréfáé, ami szinte mindig ott van egy jól célzott ütésben, és ami minden lépésnél elkísér.

13–14. oldal, Bevezetés – A bunyó a tiszteletről szól (Alexandra, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: ökölvívás
Sándor_Langer_Pudingman P>!

Mindvégig bokszrajongó maradtam, mert lenyűgözött az ökölvívás tudománya és művészete, ahogy azok a férfiak is, akik voltak olyan bátrak, hogy testük és lelkük minden porcikáját beleadják a küzdelembe. A veszteseket éppúgy tiszteltem, mint a bajnokokat, mert ők is ugyanannyit kockáztattak, mint a győztesek.

8. oldal - A bunyó a tiszteletről szól

Kapcsolódó szócikkek: ökölvívás
Vhrai P>!

A boksz a hazugságok játéka.

190. oldal, Nemsoká' (Alexandra, 2015)

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Pite és rádió. A Nagy Válság idején ez jelentette a családomnak a szórakozást. Még a második világháború után is, amikor messze nem volt mindenkinek tévéje. A villámmal felszedtem a morzsákat, aztán csak ültem és emlékeztem. Egyre többször vagyok így. Olyan emberek kezdenek hiányozni, akik azelőtt sohasem, és képek villannak be a gyerekkoromból, olyan élesen, mintha újra ott lennék.

34. oldal - A majompillantás

Piccolo_Carlo>!

A ring varázsa különbözik a színház varázsától, mert itt soha nem hull le a függöny. A ringben a vér valódi, ahogyan valódiak a betört orrok és összetört szívek is, és néha örökre összetörnek. A boksz a harcoló férfi varázsa, az akaraterőé és ügyességé, a fájdalomé, és azé, hogy mindent kockára teszünk, hogy aztán életünk végéig tisztelhessük magunkat. Eléggé úgy hangzik, mint az írás.

14. oldal, Bevezetés – A bunyó a tiszteletről szól (Alexandra, 2005)

Piccolo_Carlo>!

Másnap sokáig aludtam, aztán sétáltam egyet a Missouri partján. Sáros, sötét volt a folyó, a vízinövények körül tajtékfoltokkal a hó borította part mentén. Ez az a folyó, amelyet a Lewis–Clark-expedíció nyitott meg a Csendes-óceánig. Szívesen ott lettem volna azon az úton. Nem egészen kétszáz évvel ezelőtt, ahol most állok, még felderítetlen indián föld volt.

37. oldal, A majompillantás (Alexandra, 2005)

Piccolo_Carlo>!

A tisztelet hozzátartozik a boksz varázsához. A bunyósok világán kívül a legtöbben azt várják, hogy a győztes becsmérelje a legyőzöttet. De ez lerombolná a varázslatot. Alinak nagy volt a szája – meccs előtt, közben és még utána is –, de mindig tisztában voltunk vele, hogy csak bolondozik, olyan volt, akár egy kiskutya, ami annyira teli van élettel, hogy kénytelen csaholni, harapdálni, ugrálni. Persze vannak utánzói, de az biztos, hogy nincs sok mulatság abban, amit ők csinálnak.
De még ha az egyik bunyós úgy is érzi, hogy elvették tőle a meccset, és függetlenül attól, miket hordtak össze a meccs előtt, utána a bunyósok mindig gratulálnak egymásnak, eltekintve néhány kivételtől. Jó bunyó volt, legalább ennyit mondanak. Van valami rokonság a győztes és a vesztes között, amit kívülállók nem érthetnek meg, mert a boksz alapja, miután mindent elmondtak és megtettek, nem más, mint a tisztelet. Ha egy bunyós nem kap tiszteletet, mondjuk túl szürke, és valaki azt mondja: „Keress magadnak munkát!” – a bőre olyan lesz, mint a légypapír, és szörnyű dolgok tapadnak rá egész a sírig.
Emlékeznek, milyen emberséges volt Mike Tyson a sajtótájékoztatón, amikor elvesztette az első meccsét Holyfield ellen? Mennyire próbált a kegyeibe férkőzni, az pedig mosolygott, hagyta, hogy kezet rázzon vele. Ha egy bunyósnak elverik a seggét egy menetben, nem azt mondod neki, hogy verje szét a szarházit, aki ezt tette vele. Hanem azt, hogy tisztelje. Különben is, olyanok vagyunk, mint egy kis család. A tagjainak, akiket mind megfogott ez a varázs, szükségük van egymásra, és nem csak a pénz miatt, hanem azért, hogy végső esetben próbára tegyék önmagukat.

16–17. oldal, Bevezetés – A bunyó a tiszteletről szól (Alexandra, 2005)

Vhrai P>!

– A boksz természetellenes – susmorogta a hang. – Nekem elhiheted, kölyök. A bokszban minden az élet visszája. Ha balra akarsz mozdulni, nem balra lépsz, a jobb lábaddal lököd magad, így ni. Hogy jobbra mozdulj, a bal lábad használod, érted? – A fehér öregember nem a szemedbe nézett, tekintete akadálytalanul áthatolt rajta, egyenest az agyadba. – Ahelyett hogy kerülnéd a fájdalmat, ahogy egy normális ember tenné, a bunyóban elébe mégy, világos? Tehát ha egyszer eldöntötted, hogy bokszoló leszel, akkor tudnod kell hogyan harcolj, mert nem számít, milyen tökös vagy, barátom, ezek a nagydákós ürgék kiütnek.

77. oldal, Millió dolláros bébi (Alexandra, 2015)

Tóth_Kata>!

A győztesek egyszerűen hajlandóak megtenni azt, amit a vesztesek nem.