A ​kicsi szép 12 csillagozás

Tanulmányok egy emberközpontú közgazdaságtanról
Ernst F. Schumacher: A kicsi szép Ernst F. Schumacher: A kicsi szép

A ​hetvenes–nyolcvanas évek egyik legsikeresebb közgazdasági esszéjét tartja kezében az olvasó.

A kicsi szép alapművé, a nyugati értelemben vett alternatív, azaz ökológiai és humán személetű közgazdaságtan bibliájává vált. Szerzőjét, Schumachert közgazdászként, újságíróként és modern vállalkozóként tartottak számon, a mű páratlan sikerét követően egyenesen Keyneshez fogható gondolkodóként emlegették.

A schumacheri világszemlélet terjesztésére külön folyóriat indult; nemzetközi kutatási programok szerveződtek eszméinek továbbgondolására és gyakorlati megvalósítására. Schumacher az emberléptékűség eszméjét hirdette és ennek valóra váltásáért küzdött a modern gazdaság körülményei között. Ez egyrészt a független kisvállalkozások szorgalmazását, másrészt a nagy gazdasági szervezetek belső vállalkozási típusú átalakítását jelentette és jelenti. Nagy hangsúlyt kap nála az ökológia, a természeti erőforrások megőrző hasznosítása, a gazdsági értékek mellett az egéy,… (tovább)

Katalizátor, Budapest, 2014
272 oldal · ISBN: 9789638859990 · Fordította: Perczel István
Katalizátor, Budapest, 2014
272 oldal · ISBN: 9789638859952 · Fordította: Perczel István
Közgazdasági és Jogi, Budapest, 1991
304 oldal · ISBN: 9632223527 · Fordította: Perczel István

XX73>!
Ernst F. Schumacher: A kicsi szép

Ernst F. Schumacher: A kicsi szép Tanulmányok egy emberközpontú közgazdaságtanról

A könyvet születésem évében adták ki először. Megírásakor nyilván újszerű és radikális volt. A gazdasági növekedés fentarthatatlanságáról szól, egyrészt a tőke jellegű javak (pl. gáz/olaj) áruba bocsátásáról, externáliák figyelembe nem vevéséről (esőerdők kiirtása.) Eltelt majd' ötven év és még minden ugyanott tartunk, mert valami alapvető emberi tulajdonság miatt legtöbbünk nem tudja elfogadni, hogy a kicsi szép. (Esetleg az apró csemegeuborka vagy bébirépa, netán szopós malacból készült pecsenye. De utóbbiak esetében az egységár inverz: minél kisebb a termék, annál drágább.)

Mennyit etikus termelnünk? Mennyit etikus fogyasztanunk? Mennyit etikus tanulnunk? (Utóbbit főleg annak tükrében, hogy milyen nehéz ma egy jó mesterembert találnunk. Noha az értelmes és kreatív munka elvileg alapjog lenne a szerző szerint, ehelyett sokan „egy nagyobb mű” mozgatórugói vagyunk csak.

És fogyasztunk, fogyasztunk, midőn giliszta rágja át magát a talajon, újra és újra.

Szasza654>!
Ernst F. Schumacher: A kicsi szép

egész jó. ma is aktuális pár pontja, némelyik még inkább, mint amikor íródott. ajánlom azoknak akiket foglalkoztat a társadalom sorsa!

Tartó_Levente>!
Ernst F. Schumacher: A kicsi szép

Nagyon időtálló írás a növekedés hajszolásának és az ökológiának a kapcsolatáról, a 70-es évek végéről. A könyv első fele kifejezetten érdekes és magával ragadó, szépen írja körül azt, miért hibás elképzelés a jólétet csak gazdaságilag eredményesnek tekinteni. A második fele kicsit érdektelenebb és jobban szájba rágós, de vannak benne nagyon fontos pontok. Összességében nagyon ajánlott minden környezettudatosságra nyitott, a jövőnk iránt aggódó embernek.

Relentless >!
Ernst F. Schumacher: A kicsi szép

Nagyon érdekes könyv a közgazdaságról, modern ipari szennyezésről, kizsákmányolásról. Érdekes érvek és elvek vannak benne. Nagy hatással volt sok későbbi szerzőre,
gondolkodóra állítólag. Az eleje nagyon jó volt, a vége kicsit sűrű ,de nagyon jó könyv volt.
Érdekes.

dtk8>!

Az ember kicsi, következésképpen a kicsi szép. Az óriás méretek hajszolása az önpusztítás szenvedélye.

Kemese_Fanni_ IP>!

Sőt, még a közgazdász is felteheti a kérdést: mi értelme van a gazdasági haladásnak, az úgynevezett magasabb életszínvonalnak, ha a Földet, a mi egyetlen Földünket olyan anyagok fertőzik meg, amelyek gyermekeinkben vagy unokáinkban torzulásokat idézhetnek elő? […] Szabad-e ilyen alapvető dolgokat puszta megnyugtató ígéretek vagy efféle hivatalos figyelmeztetések alapján kezelni: „amennyiben nincs rá bizonyíték, hogy (ez vagy az az újítás) bármilyen mértékig is ártalmas volna, felelőtlenség volna nyilvánosan megkongatni a vészharangot”? Kezelhetjük-e ezeket a problémákat pusztán rövid távú nyereségességi számítások alapján?

144

Eperjó>!

[…] képesek vagyunk meglátni, milyen üres és alapjában véve mennyire nem kielégítő az olyan élet, amely mindenekelőtt anyagi célok hajszolásának szenteli magát, és a szellemieket elhanyagolja. Az ilyen élet szükségképpen embert ember ellen, nemzetet nemzet ellen lázít, mert az ember szükségletei végtelenek, de a végtelenséget csak a szellemi világban érhetjük el, az anyagi világban soha.

49. oldal, Béke és maradandóság (Katalizátor, 2014)

dtk8>!

Csakhogy, míg minden fanatizmus értelmi fogyatékosságra utal, addig ha valaki teljesen bizonytalan célokat tűz maga elé, és fanatikusan ragaszkodik bizonyos eszközökhöz a cél eérése érdekében, ez már merő gyengeelméjűség.

dtk8>!

[…] a kettős gazdaság, ha nem harcolunk ellene tudatosan, arra az eredményre vezet, amit a „kölcsönös mérgezés” folyamatának neveztem el: a városok sikeres ipari fejlesztése lerombolja a hátország gazdasági szerkezetét, és a hátország ezért azzal áll bosszút, hogy a tömegek a városokba áramlanak, megmérgezik és teljesen kezelhetetlenné változtatják őket.

Eperjó>!

[…] aminek ára van, abban nincsen semmi szent.

55. oldal, A közgazdaságtan szerepe (Katalizátor, 2014)