Nagaszaki 6 csillagozás

Éric Faye: Nagaszaki

A minden kilengéstől mentes lekottázhatóan szabályos életét élő agglegény apró kis változásokra lesz figyelmes a lakásában: távollétében élelmiszerek tűnnek el a hűtőszekrényből és néhány tárgy elmozdul a helyéről. Alig észrevehető az egész, a gyanú mégis arra sarkallja, hogy webkamerát szereljen fel, amelyen keresztül munkahelyéről szemmel tarthatja a konyháját. Így derül fény az események okára…
A szerző a japán metszetek mértéktartásához és kifejező erejéhez hasonlítható egyszerűséggel, mégis csodálatra méltó gondolatgazdagsággal vezet végig a történeten. Az életszerűvé tett abszurd helyzet egyén és környezete viszonyának elemzésén kívül módot ad korunk számos társadalmi problémájának felvillantására is. A tartalmi és formai erények mellett a rövid regény további érdeme az alapigazságok megkérdőjelezése, a lenyűgöző emberismeret és az őszinteség.

Göncöl, Budapest, 2012
112 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639183766 · Fordította: Boros Krisztina

Éric Faye: Nagaszaki

Ez a könyv olyan, mint egy szösszenet. Minden rendben van vele, csak épp olyan rövid. Nem tartom magam kifejezetten buta lénynek, értem, hogy Éric Faye mire akart ezzel a kisregénnyel célozni, csak épp, aki így tud írni, az miért nem dédelgeti egy kicsit jobban gyermekét?
Japánban, a múltjától terhes Nagaszakiban vagyunk, ahol egy tipikus egyszerű japán férfi él. Minden olyan sima és világos az életében. Agglegény, meteorológus, nincs hobbija, nincs háziállata, sem barátai, sem kapcsolatai. Egyszer csak feltűnik neki, hogy apró változások vannak a lakásában. Az ajtót zárni kezdi, a vásárlásokról listát vezet, végül csapdát állít, amibe valaki valóban belesétál. Most már csak azt kell tudnia, hogy kezelje az igazságot. Kurtán, furcsán lecsapott befejezés zárja a történetet, amibe pont az a zavaró, hogy bár rengeteg kérdést hagy maga után, mégsem akaródzik róla beszélni.
Nekem nagyon tetszett, ahogy az író megteremti a kissé borzongató hatású hátteret a történetben, szívesen olvastam volna még, részletesen, hogyan uralja el a gyanú, milyen kísérletekbe bocsátkozik és hasonlók. Akárcsak az események alakulását, amire szintén a gyorsaság és célratörés jellemző. Semmi mellékzönge, holmi tévedés, keresgélés. Minden pontos és illúziómentes.

(A könyvet köszönöm @kriszmanesz -nek, akitől molykarácsony keretén belül kaptam)

negoti P>!
Éric Faye: Nagaszaki

Vannak könyvek amik rövidségük ellenére is nyomot hagynak az olvasóban. Nem is kell hozzá bonyolult történet, elég két ember életébe bepillantani. Az egyik egy teljesen hétköznapi férfi, a másik egy nő, akiről érdemlegeset csak a könyv végén tudunk meg és, igazság szerint, én olvastam volna róla még tíz-húsz oldalt. Egy francia író tollából nagyon jó japán történet született. Érdemes elolvasni!

kriszmanesz P>!
Éric Faye: Nagaszaki

vajon mit tennél, ha szembesülnél vele, hogy valaki hónapok óta él a lakásodban – veled együtt – úgy, hogy észre sem vetted? egy elszigetelődött átlagember magányos átlagvilágának nem mindennapi felfedezése, és a precízen felépített élet összeomlása a változás felé… érdekes kis kötet. néhol japánabb a japánnál, de mégsem.

Katherine_Grey>!
Éric Faye: Nagaszaki

Rövid, megható és filozofikus kisregény, amely, bár francia, valóban Japánban játszódik, aki elolvassa, végiggondolhatja, miért. Talán az utolsó oldal volt számomra túl gyorsan lezárt, de egyébként kiváló tempójú, több-elbeszélős, nagyon elgondolkodtató és érdekes kötet. Mindenkinek ajánlom a könyvecskét, érdemes felfedezni.
Lásd:

Annamarie P>!

A mai felnőtt már tudja, hogy nem szabad hagyni életre kelni az emlékeket a múlt tükörpalotájában, mert megbolondulnak, mint a szobába véletlenül bezárt sirály.

Annamarie P>!

Ha a gyomor megkapja a magáét, a lélek is kevésbé gyötrődik.

Annamarie P>!

Szerintem a világ összes alkotmányába bele kellene foglalni az ember elévülhetetlen jogát, hogy visszatérhessen élete fontos helyszíneire. Mindenki kapna egy kulcscsomót gyermekkora lakásaihoz, házaihoz, kertjeihez, hogy órákig barangolhasson az emlékezet téli palotáiban. Az új tulajdonosok nem akadályozhatnák az idő zarándokait. Őszintén hiszek e gondolatban, és ha egyszer még visszatérnék a politizáláshoz, ez lenne az egyetlen programpontom, az egyetlen kampányígéretem.

Annamarie P>!

Lassanként megértettem, a földcsuszamlás bennem folytatódik. A tájfunnal és áldozataival kezdődött, aztán pedig rajtam volt a sor. Az erózió lassan, rejtetten folytatódott, morzsáról morzsára hordta el az életet, amelyet élni szerettem volna.

putumayo >!

Sosem szerettem az érvényesülni tudókat.
Nem azért, mert érvényesülnek, hanem mert saját sikerük, elvakult egójuk játékszerévé válnak. A mindenek feletti egó végez az emberrel.

Annamarie P>!

Olyan kevés keresztény él Japánban, az amerikaiak által ránk szabadított őrjöngő atomok mintha valami fatális tréfaként éppen őellenük irányult volna.