Hétpecsétes ​titok 54 csillagozás

Emma Donoghue: Hétpecsétes titok

A ​Hétpecsétes titok a 19. századi Londonba kalauzolja az olvasót. A megtörtént eseményeken alapuló történet két hősnője a korabeli nőmozgalmak egyik élharcosa, Emily 'Fido' Faithfull, és a jómódban élő, házasságába belefásult szépasszony, Helen Codrington. A két nő hosszú évek után találkozik újra az angol fővárosban, s Fido egyik pillanatról a másikra Helen házassági válságának kellős közepében találja magát. A válság végül botrányos váláshoz vezet, amelyben nemcsak Helen, de Fido jó híre is kockán forog.

A viktoriánus Angliában nem nézik jó szemmel sem a házasságtörést, sem a női egyenjogúsági mozgalmakat, s végképp elutasítóak a válással szemben. Amikor pedig felmerül a gyanú, hogy a két asszony viszonya több is lehetett barátságnál, Fidónak nemcsak a társadalom súlyos ítéletével kell szembenéznie, de önmagával is, és mindazzal, amit önálló, független nőként képviselt.

Emma Donoghue színes tablót rajzol a korabeli angol társasági élet képmutató világáról, a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

Alexandra, Pécs, 2014
456 oldal · ISBN: 9789633572566 · Fordította: Csonka Ágnes
Alexandra, Budapest, 2013
456 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633571668 · Fordította: Csonka Ágnes

Trixi>!

Szaftos viktoriánus válás.
Csak amíg eljutunk addig, az egy kissé hosszadalmas. Két régi barátnő sok év után újra találkozik, beszélgetnek (én meg úgy érzem magam, mint a gyertyát tartó harmadik fél), a barátságot ott folytatják ahol abbahagyták. Két különböző karakter, és mind a kettő az őrületbe kergetett. Fido végtelenül naiv, még akkor is hisz Helennek, mikor az újra és újra becsapja, kihasználja. Helen meg …. nos, őt gyűlöltem. Sose tudtam megérteni az ilyen unatkozó libákat, akik akkor sem fogják fel tetteik következményét, amikor az orruk előtt van. A tárgyaláson voltak pillanatok mikor majdnem megsajnáltam. A férj sem mentes a hibáktól, elég hideg ember. Helen ez elől menekül (meg szimplán egy nyughatatlan liba). Tehát értem én a karakterek hibáit is, erényeit is. A történet ugyan fikció, de nagyon is valós alapokon nyugszik, és inkább ez adta azt a pluszt ami miatt érdemes elolvasni a könyvet (bár az elején majdnem feladtam).

Skeletrino>!

Nagyon tetszett.
Fikció és valóság kiváló arányú keveréke.
Lassan ott fogok tartani, hogy ránézek a könyvborítóra, meglátom hogy írta Emma Donoghue, aztán nem is nézem tovább, megveszem.

Emma Donoghue: Hétpecsétes titok

Durva, hogy ez a könyv tíz évig rostokolt a várólistámon, mire végre elolvastam. Viszont szerencsére nem is okozott csalódást, ez tetszett a legjobban Emma Donoghue-tól az eddig olvasdottak (A rokon és a Menedék) alapján.

Nagyon szeretem benne, hogy ennyire sokrétű és minden regénye teljesen más élményt ad, mert azért vannak írók, akik hajlamosak lecövekelni egy bevált receptnél. A Hétpecsétes titok élénk és hiteles képet fest a viktoriánus Angliáról, különös tekintettel a nők helyzetére és a nemek közötti egyenlőtlenségekre. Az eleje egy picit nehézkesen indult, de aztán gyorsan megfogott az atmoszférája, Donoghue olvasmányos stílusa és a sok izgalmas társadalmi kérdés, amit felvetett.

Az értékeléseket olvasgatva úgy láttam, a legtöbb embernél Helen kiverte a biztosítékot, engem viszont inkább érdekelt a személyisége, és valamilyen szinten le is nyűgözött, ahogy manipulálta az környezetét és játszadozott az emberekkel. Egyébként néhány dologban még egyet is értettem vele, főleg a kettős mércével kapcsolatban, amivel a férfiak és a nők tetteit és ballépéseit megítélik.
Fido révén pedig bepillantást nyerhetünk a nőjogi mozgalmakba és az egyenlőségért tett erőfeszítésekbe a saját nyomdájában. Érdekes, hogy az önállósága ellenére is mennyire befolyásolható volt, legalábbis ami Helent illeti. De hát Helen nem csak rá volt ilyen hatással.

Mivel a történet nagy része egy per és a tárgyalás körül forog, ezért nálam már eleve nyert ügye volt. Nem tudom, mi ez a mánia, de imádok tárgyalásokról olvasni. A szerző remekül adagolja az információkat, imádtam, hogy mindig kiderült valami csavar, ami teljesen más fényben tüntette fel az egész ügyet, a karaktereket és a kapcsolataikat. Szóval én egyáltalán nem éreztem vontatottnak, és a befejezéssel is elégedett vagyok.
Az pedig még ad hozzá egy kis pluszt, hogy a történet alapját valós események és személyek adták.

anni_olvas>!
Emma Donoghue: Hétpecsétes titok

Tetszett! Érdekes, olvasmányos volt, kifejezetten tetszett, hogy betekintést engedett a 19. századi Anglia cseppet sem romantikus világába!

annie55>!
Emma Donoghue: Hétpecsétes titok

Nem is terveztem ennek a könyvnek az elolvasását, csak egy akció keretein belül akadtam rá. arra pedig végképp nem számítottam, hogy ennyire fogom szeretni, de a nőmozgalmak és a válás a viktoriánus Angliában olyan hangulatot kölcsönzött a könyvnek, hogy letenni is képtelen voltam. Megéri elolvasni!
Bővebben: http://anniekonyvesblogja.blogspot.hu/2015/09/emma-dono…

Dénes_Gabriella >!
Emma Donoghue: Hétpecsétes titok

Nem nagyon tudom, hogyan is mondjam… Ez a regény nekem abszolút csalódás volt. A karakterek jellemvonásai és viselkedése eléggé ellentmondásosnak tűntek itt-ott. Valahogy bennem nem állt össze a sztori, és nem tudom megmondani, miért. Az is eszembe jutott, lehet azért, mert végig azt éreztem, legyúrja a torkomon, s bizonygatja a régi barátság (úgy is mint "barátság") fontosságát s mindenek felett való voltát. Nekem ez így, ebben a formában erőszak volt.
Utólag olvastam még néhány, Emily Faithfullról szóló, angol nyelvű cikket, és ott meg azt olvastam, hogy gyanúsították csak, de igazából senki nem tudja, hogy mindaz, amiről például a regényben szó van, és amiért a könyv végén Helen Smith hozzá fordul, és amiről említést tesz, az tényleg megtörtént-e. Egyébként észrevevődik, az író dokumentálódott és próbálta követni a korabeli sajtóban is föllelhető eseményeket. Innen nézve meg azt mondom, azt, hogy a régi barátság (úgy is mint "barátság") fontosságának erőszakolása értelmet nyer, hiszen át kell tolnia az olvasón – aki talán tájékozottabb Faithfull-ügyben, mint én – a saját álláspontját.
A korrajz persze éles, a kor rémes… de hát minderről már értesültünk ennek előtte is.

Nitucee>!
Emma Donoghue: Hétpecsétes titok

A könyv elején az olvasható .."tele szexualitással"…hát nem is tudom. Ez volt az egyetlen magyarul megjelent könyve az írónőnek, melyet még nem olvastam, de a többi könyvében sokkal több ilyesmi volt. Úgy éreztem, visszafogta magát egy kicsit ezzel a sztorival. Ugyanúgy lekötött ez a műve is, mint a többi, és a kedvenc írónőm maradt továbbra is, mert az biztos hogy maga a nyelvezet és a történet is fantasztikus, és mit ad isten a végén ismét megtudhattam hogy ez a sztori sem volt teljes egészében légből kapott. Hihetetlenül imádom, hogy képes volt (ennél a könyvénél IS) egész kutatómunkákat végezni a korabeli lapokban, feljegyzésekben, és összerakosgatni egy rég történt esemény képkockáit, és ezek alapján ilyen lebilincselő történetet írni.

byBB>!
Emma Donoghue: Hétpecsétes titok

Ez a történet engem megdöbbentett!!
Végig úgy éreztem, kb. 400 oldalon keresztül, hogy valami nem stimmel és a fülszöveget sem igazán értettem. Aztán a történet vége felé, amikor már szépen megfogalmaztam magamban az értékelést, az utolsó kirakós darabka a helyére ugrott, összeállt a kép és az én gondosan megfogalmazott kis mondataim ezer darabra hullottak szét!!
A szereplők együtt dagonyáznak a mocsokban és miközben mindenki a saját „makulátlanságát” próbálja megmenteni úgy, hogy a másikat próbálja cipője sarkával lejjebb taposni, garantáltan mindenki bepiszkolódik. ("Az igazat, a részben igazat, és csakis az igazat nem!")
Amíg olvasás közben olyan általános kérdések merültek fel bennem, mint: "létezik e igaz barátság, ("Csitt, csitt Júdás!") a szerelem éghet e mindkét fél számára azonos intenzitással és hőfokon vagy ez minden esetben törik valamelyik fél oldalán, az együttélés (házasság) menthetetlenül elérkezik előbb-utóbb az elhidegülés végstádiumába?) rádöbbentem, a történet lényege messze túlnyúlik ezeken a kérdéseken!
Mindenkinek ajánlom, aki bepillantást kíván nyerni a 19. századi angol társadalom mélyebb bugyraiba.
Kedvenc mondatom a könyvből: „Egy úriember mindig úriember marad, kivéve, ha egy úrinő megfeledkezik az úrinői mivoltáról.”

konyvkritika>!
Emma Donoghue: Hétpecsétes titok

Valóság és fikció találkozik ebben a regényben. Valóság az a történelmi és társadalmi háttér, amit a könyv ábrázol, fikció a kitalált történet egy-egy része, még akkor is ha egy rég történt esemény mozzanatai lettek újra feldolgozva.

Nagyon érdekes volt a viktoriánus Angliáról olvasni, ami egy különleges hangulatot adott a könyvnek. Kőkemény valóság, kőkemény hiedelmek és előítéletek, kevés romantikával. Főleg a válásról alkotott korhű kép az, ami leginkább visszaadta a könyvben, azt a komor és cseppet sem igazságos korrajzot, amiben az akkori emberek éltek.

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/emma-donoghue-hetpecsetes-titok/h…

weakup>!
Emma Donoghue: Hétpecsétes titok

Sajnos ez volt az első olyan olvasmányom Emma Donoghue-tól, ami nem igazán tetszett. Maga a korbemutatás és a társadalmi viszonyok leírása érdekes és jó volt, de a két nő, főleg Helen iszonyat ellenszenves volt. Kezdve az ő úgynevezett „barátságukkal”, ami minden volt, csak barátság nem. Fido meg idegesítően naív és megbocsájtó volt mindig. Igazából inkább a történet és a karakterek azok, melyek nem nyerték el a tetszésemet, ráadásul vontatott volt a cselekmény is, helyette volt sok ármánykodás, hazudozás és így tovább. Számomra eddig ez volt a leggyengébb Donoghue regény, az írónő a korábbi könyveivel elég magasra is tette a lécet. A vontatott cselekményt leszámítva itt sem az írásmóddal volt gondom. Nem szeretek könyvet félbehagyni és időm is volt rá, de ha nincs egy kihívás, lehet végig sem olvasom.

Trixi>!

Minden esküdtszék a közvélemény kicsinyített mása, asszonyom, és a közvélemény minden logikát nélkülöz.

cassiesdream>!

A függetlenség, a saját otthon, az utazás… – Fido az ujjain számlálja. – A szabadság jobb társa sokunknak. mint a szerelem.

cassiesdream>!

Lehet, hogy az ember egyszer rossz vasárnapi ebédet eszik, de attól még nem dönt úgy, hogy eltörli a vasárnapi ebéd intézményét.
– Én tizenöt esztendeje gyűröm magamba azt az ebédet – feleli Helen halkan.

cassiesdream>!

A hosszú szünet, a hét esztendő, mialatt Fido és Helen ismeretlenek voltak egymás számára, résként tátog közöttük, akár egy kínos hasadás a harisnyán.

sheni I>!

a visszaemlékezés kemény , ahhoz hasonlatos, amikor az ember egy merev, sajgó izmát kezdi újra mozgatni

Belle_Maundrell>!

Senki nem az, akinek látszik, az ember önmagát sem ismeri.

Belle_Maundrell>!

– Mr. Poe történetei jogi szempontból igen tanulságosak.

Kapcsolódó szócikkek: Edgar Allan Poe
Belle_Maundrell>!

Fido mindig irodalmárként gondol magára, a szöveg az a közeg, amelyben lélegzik, de nemrég rájött, milyen veszedelmesek a szavak, ezek a fekete, borotvaéles csőrű madarak, melyeknek színlelt és valós támadásait teljességgel lehetetlen előre megjósolni.