Frankenstein ​macskája 8 csillagozás

A Szép új világ állatai
Emily Anthes: Frankenstein macskája

Visszahozhatjuk-e ​a sírból a kedvenc macskánkat? Újjáéleszthetünk-e kipusztult fajokat? Huzalozott agyú méhek alkotják-e majd a jövő légierejét? A biotechnológia fejlődésével számos ehhez hasonló fantasztikus ötlet lép át a science-fiction könyvek lapjairól és a gondosan őrzött laboratóriumokból mindennapjaink világába.

Emily Anthes könyve olvasmányos útikalauzként szórakoztató körutazásra invitál az állatokat érintő legújabb kutatások világába: bekukkantunk a laboratóriumba, ahol távirányítású bogarak röpködnek, ellátogatunk a parkba, ahol kipusztulás szélén álló állatfajok klónozott egyedei kószálnak, és megismerkedünk a fluoreszkáló halak forgalmazásának nehézségeivel. A technológiák érthető bemutatása mellett a könyv személyes élményekkel és szórakoztató anekdotákkal emberi közelségbe hozza az új felfedezéseken munkálkodó tudósokat – no meg magukat az állatokat is.

Végül a szerzővel együtt eltűnődhetünk az új eszközeinkkel járó felelősségünkről, hiszen a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Új Polihisztor Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 2014
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630594806 · Fordította: Zsélyi Ferenc

óceán

Emily Anthes: Frankenstein macskája A Szép új világ állatai

Az állatokkal való tudományos babrálás egy érzékeny téma, amihez valamilyen szinten mind kötődünk érzelmileg, így nehéz elfogulatlanul írni és olvasni róla.
Ez a könyv többszörösen meglepett. Egyrészt, hihetetlenül érthetően, pont megfelelő mértékben egyszerűsítve ír a néha nehéz, tudományos témákról. Másrészt, annyira könnyeden kiegyensúlyozott! Körbejárja a pro- és kontra érveket is (anélkül, hogy érezném, hogy valami konkrét állásfoglalást próbálna lenyomni a torkomon), és az egészet valahogy személyesen csinálja: a kutatók emberiek lesznek (még ha néha furák is), az érvek pedig nem szárazok, hanem adatokkal ÉS történetekkel alátámasztottak. Harmadrészt pedig sokkal több érdekes témát feszeget, mint vártam.

Ha érdekel az állatok génmódosítása, klónozása, feltámasztása, megőrzése, nyomonkövetése, végtag-pótlása és robotizálása, akkor ez a könyv neked is szól. Különösen, ha hiteles (bár pár éves), ugyanakkor érthető, elgondolkodtató és szórakoztató formában szereted az ilyet. :)

Nekem nagyon tetszett. Főleg, hogy nem fekete vagy fehér. Mármint a mondanivaló.

Kinga_Kovács_2>!

Emily Anthes: Frankenstein macskája A Szép új világ állatai

Laikusok számára is könnyedén emészthető, rövid leírás arról, hol is áll a mai biotechnológia.

AnyAnonymous P>!

A biotechnológia önmagában se nem jó, se nem rossz: egyszerűen egy sor eljárást ad a kezünkbe, azt pedig mi döntjük el, hogy miként használjuk fel őket.

227. oldal (Akadémiai Kiadó, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: biotechnológia
Joya>!

A jég olvadása csak a kezdet – a globális felmelegedéssel emelkedik a vízszint és a víz hőmérséklete, és megváltozik a víz savassága és sótartalma. A szakértők azt jósolják, hogy hosszú távon változni fog a csapadékmennyiség és a viharok gyakorisága, megváltoznak az óceán áramlatai és körforgása. Ezek az átalakulások már ma is komoly hatással vannak a tenger élővilágára.

Kapcsolódó szócikkek: klímaváltozás · óceán
AnyAnonymous P>!

Miller a nők számára különleges Neuticles ékszerkollekciót dobott piacra; a finom hölgyek immáron jutányos áron vásárolhatnak és viselhetnek százszázalékosan hiteles hereutánzatokból készült nyakláncokat.

168. oldal (Akadémiai Kiadó, 2014)

Nerina>!

Ahhoz, hogy Snuppy megszülessen, a dél-koreai kutatók összesen 1095 klónozott embriót ültettek be 123 szukába. De csak két kutya született, és csak egyikük született élve.

92. oldal, 3. fejezet – Kétes kettősök (Akadémiai, 2014)

Joya>!

A klónozás nem jelent mindenre megoldást, de a bolygón a dolgok jelenlegi állása szerint nem árt, ha mindenre több megoldás kínálkozik. A hibernált állatkertek ezért jelentenek végső menedéket: olyan genetikai takarékbankok, amelyek biztosítékot adnak a jövőre.

Joya>!

Néhány amerikai városban olyan törvényt fogadtak el, ami kimondja, hogy az emberek az állatoknak nem tulajdonosai, hanem a gondviselői. Az Egyesült Államokban élő kutyatulajdonosok 70 százaléka tekinti kutyáját a család egyenjogú tagjának, és az amerikaiak évi 48 milliárd dollárt költenek kedvenceikre. Persze ez az összeg labdába se rúghat a mellett a tény mellett, hogy minden évben 300 milliárd dollár értében fogyasztunk húst.