Ülj ​figyelmesen, mint egy béka 35 csillagozás

Mindfulness-gyakorlatok gyerekeknek és szüleiknek
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

A mai gyerekek gyakran nyugtalanok, szétszórtak, szorongók. Eline Snel módszere – mely a tudatos jelenlét gyakorlásán alapul – hatékony segítséget nyújthat nekik. Könyve és a CD-melléklet olyan egyszerű meditációs gyakorlatokat tartalmaz, amelyek rávezetik a gyerekeket, hogyan legyenek tudatában annak, mi zajlik a testükben és a fejükben. A gyakorlatok segítenek nekik megnyugodni, összeszedettebbé válni, könnyen elaludni, csökkenteni a szorongást, kezelni a dühöt, türelmessé és tudatossá válni.

Eredeti megjelenés éve: 2010

Scolar, Budapest, 2015
140 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632445922 · Fordította: Szarvas Nikolett Diána

adrienn_szucs>!
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka Mindfulness-gyakorlatok gyerekeknek és szüleiknek

A figyelemfejlesztés leendő logopédusként és gyakorló anyaként is a vesszőparipám. Ennek tükrében is azt kell, hogy mondjam, hasznos, tényleg alkalmazható gyakorlatokat tartalmazó könyvet tart kezében az olvasó. Végre egy önsegítő könyv, amelyben nem teng túl a pozitív történetek hada, amit személy szerint mindig inkább nyomásként, mint megerősítésként éltem meg, de kinek a pap…
A szerző leírja, a dolog nyitja a rendszerességen van és szerintem tényleg lehet a legkülönfélébb habitusú gyerekekkel alkalmazni (természetesen kipróbáltuk a kisfiammal is). Pedagógusként és szülőként is kiválóan beépíhető a mindennapokba, a gyakorlatok játékosak és könnyedek.

Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

Köszönöm @pepita_ofelia-nak, hogy olvasta ezt a könyvet, így tudomást szereztem róla. Anyukám pedagógus, azt gondoltam, hogy akár neki is hasznára válhat, ezért megvettem neki ajándékba. Hazafelé a vonatúton kíváncsiságból elővettem, és egy szuszra el is olvastam!

Az egyik nagyon jó barátom pszichológus, akitől már sokszor hallottam a mindfulness fogalmáról, többször beszélgettünk is róla, és bár érdekelt, annyira azért mégsem, hogy esetleg utánaolvassak, vagy egy kapcsolódó tréningen részt akarjak venni. Mostanáig. Ugyanis ez a könyv annyira tetszett, hogy többet akarok tudni a témáról.

Mi is a mindfulness, avagy tudatos jelenlét?

„A mindfulness egyet jelent az öröm és a szenvedés megtapasztalásával, amikor és ahogyan történik, anélkül hogy bármit is kellene tenni vele, anélkül hogy reagálnánk vagy véleményt mondanánk róla.” (http://moly.hu/idezetek/553127)

„A mindfulness valami olyasmi, mint amikor érzed a Nap sugarait a bőrödön, a sós könnyeket, ahogy legördülnek az arcodon, vagy amikor a csalódottság lüktetését érzed a testedben.” (http://moly.hu/idezetek/553123)

Miben lehet a segítségünkre a tudatos jelenlét és annak gyakorlása?
– Hogy jobban tudjunk koncentrálni,
– hogy csökkentsük a stresszt, a szorongást,
– hogy megéljük a pillanatot (tudom, ez kicsit ezoterikusan vagy érzelgősen hangzik, de valójában komoly dolog!),
– hogy kezelni tudjuk az érzelmeinket és az extrém szituációkban is megőrizzük a higgadtságunk.

A könyv a mindfulness-gyakorlatokat a gyerekekre specializáltan mutatja be, jó tanácsokkal ellátva a szülőket, a gyerekek extrém kirohanásainak vagy bezárkózásának kezeléséhez. Bár nem vagyok még szülő, ill. gyereknek meg már elég öreg vagyok, mégis sok hasznos tippel gazdagodtam az olvasás során. A megértést számos példa segíti, érdekes anekdoták színesítik a magyarázatokat. Szórakoztató és tanulságos volt. A legtöbb itt bemutatott technikával akár saját magamon is kísérletezhetek, mert ezeket utólag szabták a gyerekekre, amelynek a szerző nagy szaktekintélye. Különösen megragadott két dolog:
– Szülőként sokan rákiabálnak gyerekükre, hogy az nyugodjon már meg végre, képzeljük ezt el egy hiszti közepén. De hogyan? Mégis, hogyan kell megnyugodni? Erre több lehetséges választ próbál adni a könyv, nekem szimpatikus volt a felvetés, miszerint tudni kell definiálni, hogy mit értünk megnyugvás alatt. (Maradjon titok! Olvassátok el ti is!)
– Attól, hogy a gyerekek esetleg sírnak, még nem bőgőmasinák, attól, hogy esetleg félnek, még nem gyáva nyulak, pedig gyakorta hallhatnak hasonló sértéseket egykorú társaiktól. Azt kell tudatosítani bennük, hogy az érzelmeket nem kell szégyellni; attól, hogy néha félelmet vagy szomorúságot érzünk, még nem leszünk gyáva nyulak vagy bőgőmasinák, az érzelmeink attól még nem mi magunk vagyunk, hogy mi érezzük őket.

És még egy tipp, amit lehet, hogy a gyakorlatban ki is próbálok, ugyanis van elég aggodalmam, amelyektől néha nehezen hunyom álomra a szemem: készítek egy aggodalmak szelencéjét, aztán alaposan bezárom őket éjszakára.

BZsofi P>!
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

Egyszerűen zseniális! Márk (7) minden este ezzel alszik el, pillanatok alatt. Az „altató” gyarkolaton kívül a „szünet”-et is többször alkalmaztuk, volt már, hogy ő maga kérte.
A könyv tele post-itekkel, hogy a többi gyakorlatot is szépen lassan kipróbáljuk. A CD is fantasztikus, Érsek-Obádovics Mercédesz hangja nagyon kellemes, megnyugtató.
Hálás köszönet @stippistop-nak, aki nélkül ez a könyv talán soha nem került volna a látóterembe. :))

Trudiz>!
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

A „bóklabda” alkalmazását minden iskolában, munkahelyen bevezetném.:)

Lovebooks>!
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

Hasznos kis könyv, elsősorban gyermekeknek a mindfulness, légzéstechnikák erejéről, használatáról. Hasznos volt elolvasni, megismerkedni a történetekkel, melyek által a szerző bemutatta, hogyan lehet jól alkalmazni ezt a módszert különböző helyzetekben.

Juca P>!
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

„A tengert nem tudod irányítani, nem vagy képes a hullámokat megállítani, de megtanulhatsz szörfözni rajtuk.”

Jelenlét, megértés, elfogás. Ezek köré építi fel a szerző a könyv mondanivalóját. Nem említ olyan sok technikát, mint más mindfulness könyvek. Legtöbb esetben a légzésre koncentrál a szerző. Az kívánságfa tetszett belőle a legjobban.

timeja>!
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

A mindfulness ma nagyon felkapott dolog, és érdemes is odafigyelni rá. Ahelyett, hogy „mai rohanó világunkban” mindenre egyszerre próbálunk figyelni, és pl. gépezés közben telefonálni, valamint tévét nézni, egy dologra figyelni és magunkra odafigyelni, időt szánni valóban sokkal kiegyensúlyozottabbá tesz. Míg olvastam, próbáltam figyelni a légzésemre, és a hasi légzés tényleg nagyon megnyugtató. Gyerekekkel is jól végezhető gyakorlatok vannak a könyvben, szóval szakemberként is érdemes figyelmet szentelni neki. De már maga az jó, ha egy szülő kézbe vesz egy ilyen könyvet, és időt szán arra, hogy a gyerekével együtt végezzék a gyakorlatokat. Közös program, közös tevékenység, egymásra figyelés… :) Minden jó és hasznos, ami közel hozza a gyereket és a szülőt!
Tulajdonképpen mondhatnánk, hogy nem egy nagy wasistdas ez a könyv (meg a mindfulness maga), mert figyelem, koncentráció, légzés, egyszerű dolgok. Valóban az, az egyszerűségében rejlik a nagyszerűsége.

karolka P>!
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

Érthető, világos. A feladatok egyszerűek. Bár a fiam miatt vettem, de én is kipróbáltam kettőt gyorsan. Hasznosnak tűnik, rendszeresen alkalmazni fogjuk.

Nyctea P>!
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

Kisfiam nagyon pörgős, nehezen nyugszik le este, szóval az altatás nálunk legtöbbször egy tragikomédia volt. Ez a könyv (illetve a hozzá tartozó hanganyag) azonban rengeteget segített abban, hogy nyugodtabban teljenek az esték, és könnyebb legyen neki az elalvás. Sok más jó dolog is van a könyvben, de ha csak ezt az egyetlen dolgot kaptam volna tőle, akkor is megadnám neki az öt csillagot.

Deák_Nikoletta>!
Eline Snel: Ülj figyelmesen, mint egy béka

Érdekes írás. Egy mindfulness előadáson ajánlotta a könyvet az előadó. Egészen eddig azt hittem, hogy a gyermekek a jelenben élnek, csak a felnőttek nem tudják a múltjukon rágódva vagy a jövő miatt szorongva átélni a jelent. Most már értem a gyermeki oldalt is. Ajánlom minden szülőnek és pedagógusnak.

Jeffi P>!

A kedvesség a legnagyobb erejű emberi tulajdonság.

Kapcsolódó szócikkek: kedvesség
Citrompor>!

Légy türelmes! […] A hernyóból sem lesz egy éjszaka alatt pillangó!

21. oldal - 1. Bevezetés a tudatos jelenlétbe (Scolar, 2005)

pepita_ofelia>!

25. oldal, Gyereknevelés fokozott tudatossággal

imma P>!

Amikor úgy véled, hogy meggondolatlanul cselekszel, goromba vagy akár magaddal akár másokkal, tedd át a karkötőt a másik csuklódra! Minden alkalommal tedd ezt! Ez arra késztet, hogy észrevedd, ha barátságtalanul viselkedsz. Ahelyett, hogy leszidnád magad, amikor megtörténik, csak helyezd át a karkötőt, és mosolyogj! Azt viszont ne hagyd, hogy mások szóljanak bele, hogy mikor vagy kedves, vagy mogorva. Te magad döntsd el!

stippistop>!

[…] azt a benyomást kelthetik, hogy a negatív érzelmek nem normálisak, sőt a gyermeked úgy érezheti, hogy ő nem megfelelő. Semmi nem állhat távolabb az igazságtól. Az érzelmek egyszerűen csak érzelmek, és nagyon fontos, hogy a gyermekedhez eljusson az az üzenet, hogy „te nem az érzelmeid vagy, hanem neked vannak érzelmeid”. Ellentétben azzal, amit gyakran hiszünk, az érzelmek nem tartanak sokáig. Sokszor úgy tűnik, mintha tovább tartanának, mint ahogy valójában, de csak azért, mert aggodalmaskodunk miattuk.
Azzal, hogy megtanítod gyermekeidnek, hogy ismerjék fel, érezzék és fogadják el az érzelmeiket, megtanítasz nekik valami alapvetően fontosat. Semmilyen érzelmet nem szükséges elnyomni, megváltoztatni vagy azonnal kimutatni. Elég, ha átérzed őket és odafigyelsz rájuk.

84-85. oldal, 7. Nehezen kezelhető érzelmek (Scolar, 2015)

stippistop>!

Íme egy kicsi gyerekeknek szóló gyakorlat:
Ez egy vicces gyakorlat, amit útban az iskola felé el lehet végezni: próbálj meg emlékezni öt dologra, amit láttál (például egy fa, egy jelzőtábla, egy szokatlan ház, az iskolád bejárata, az osztályterem ajtaja). Hogyan néztek ki? Képezheted magad, hogy minél több jellemzőjét lásd a fának vagy a jelzőtáblának, mint például a szín, a forma, foltok és sávok. Ha nem úgy nézed a dolgokat, hogy szépek-e vagy csúnyák, sokkal többet fogsz látni a körülötted lévő világból.

55. oldal - 4. A figyelemizom edzése (Scolar, 2015)

Trudiz>!

A tudatos figyelem gyakorlást igényel.

PerczeneNiki>!

Lennétek szívesek, Te és a dühöd megfogni a téli kabátot, és elindulni az iskolába?

Citrompor>!

A mindfulness nem más, mint a jelen pillanat tudatossága, nyitott és szelíd hajlandóság arra, hogy megértsd, mi is történik benned és körülötted. A fogalom a tudatnak azt az állapotát jelöli, amikor teljesen jelen vagyunk (ami nem egyezik meg azzal, hogy a jelen pillanatról gondolkodunk), mégpedig ítélkezésmentes állapotban, semmit nem hagyva figyelmen kívül, és nem engedve, hogy a hétköznapi élet magával ragadjon.

13. oldal - 1. Bevezetés a tudatos jelenlétbe (Scolar, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: mindfulness
Citrompor>!

13. oldal - 1. Bevezetés a tudatos jelenlétbe (Scolar, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: mindfulness