A ​felfordult ország 2 csillagozás

Éhen Gyula: A felfordult ország

Éhen Gyula ügyvéd, Szombathely nagyhatású polgármestere (1895-1901). Könyveiben elméleti szintre emelte várospolitikai munkásságát. 66 éves volt, amidőn az 1919. évi kommünben letartóztatták. A diktatúra bukása után megjelent, elfeledett röpiratában körvonalazza a szociális állam eszményét, majd pamflet-szerű fejezetekben tollhegyre tűzi a Tanácsköztársaság jellegzetes vasi alakjait. A vármegyei direktórium élén álló, magának villámgyorsan milliókat összeharácsoló „Obál elvtárs” ugyanúgy megkapja a magáét, mint a kisgyerekeket felvilágosító „tanítónő elvtársnő”, a civilből hirtelen ezredessé avanzsáló vörösőrség-parancsnok, a szesztilalmat betartató részeges pártbizalmi vagy a kőszegi gyilkosságok felelőse: dr. Halász elvtárs. Éhen humora gyakran megcsillan, a szenvedélyektől fűtött korban is megőrzött józansága pedig – pl. a zsidókérdésben – mindmáig példamutató.

>!
104 oldal · ISBN: 9638665270

Enciklopédia 1


Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

Virágszépe>!
Éhen Gyula: A felfordult ország

Éhen Gyula 1920-ban írta A felfordult ország című emlékiratát, esszéjét, melyben őszintén megírja véleményét a tanácsköztársaság után kialakult politikai helyzetről. Valódi társadalomkritika, reálisan látja a szegénységet, viszont nemcsak a helyzetet elemzi, hanem megoldásokat javasol, feladatokat jelöl meg. A nyomor enyhítése a cél és nem a naplopók támogatása. A proletárdiktatúra lelketlenségét bizonyítja, hiszen Károlyi lemondásával a új kormányzó hatalom már nem ismer se családot, se vallást, se tulajdont. Félelmetes, milyen kicsinyes, torz lelkületű emberek kerülnek hatalomra, név szerint ír róluk, hogyan csaltak, használták ki a helyzetet saját hasznukra.(Természetesen Éhen Gyula nem kerülhette el a letartóztatását.) Érdekes téma, becsületes, határozott politikus, igényes fogalmazás néhol még humoros is. Mindig rácsodálkozom, hogy a múlt században született könyveknél sokkal többször találkozom magas színvonalú, választékos fogalmazással, mint napjainkban.

milegyenanevem>!
Éhen Gyula: A felfordult ország

Igényes, szép formátumú könyv. Éhen Gyula 1920-ban írta le gondolatait az aktuális politikai helyzetről, az ország éppen aktuális megoldandó problémáiról, a forradalmakról és a zsidókérdésről. Szerencsére sok minden megoldódott azóta, de érdekes, hogy 100 év elteltével is vannak olyan gondok, amelyek mai napig megmaradtak. Érdekesebb része talán a kötetnek a tanácsköztársaság (igen, tudom, nagybetűvel kellene írni!) a Vas megyei eseményei, azon belül is azok a portrék, melyeket Éhen elénk rajzol, legyen szó a szocialista eszmékkel rokonszenvező tanítónőről, vagy a verőlegényeket instruáló Dr. Fodorról. A zsidókérdésről írt eszmefuttatását is érdemes lenne sokaknak újraolvasni.


Népszerű idézetek

milegyenanevem>!

Az utca pora alkalmas anyag arra, hogy rakoncátlan kezek felkavarják, és az emberek szemébe szórják; de legkevésbé alkalmas arra, hogy ezen Magyarország jövendő léte és boldogsága felépüljön. Amit a proletárdiktatúra hozott és teremtett, nem egyéb, mint por, por; magyar könnyel és testvérvérrel átitatott por!

56. oldal

Virágszépe>!

A proletárdiktatúra mohó étvággyal kezdte meg világátalakító munkáját, melynek keretében jelentős helyet foglal el a tulajdon és hitélet gyökeres reformálásának kérdése. A féktelen gonoszsággal szaturált butaság azonban megfeledkezett arról, hogy Magyarország 18 milliónyi lakosából 14 millió földmíveléssel foglalkozik: tehát a nép ereje és hatalma ezen túlnyomó többségben koncentrálódik.

67. oldal

Kapcsolódó szócikkek: proletárdiktatúra

Hasonló könyvek címkék alapján

François Villon – Faludy György: François Villon balladái Faludy György átköltésében
Carlo M. Cipolla: Allegro ma non troppo
Móricz Zsigmond: Az Isten háta mögött
Ráth-Végh István: A könyv komédiája
Rényi Ádám: A bezzeggyerek és más felnőttmesék
Mark Forsyth: A részegség rövid története
Gróf Balázs: Képregények
Ráth-Végh István: Szerelem, házasság
Szentmihályi Szabó Péter: Egy menekült pandzs viszontagságai Budapesten
Karinthy Frigyes: Maud, a csodapók