Edward James (szerk.) · Farah Mendlesohn (szerk.)

The ​Cambridge Companion to Science Fiction 2 csillagozás

Edward James – Farah Mendlesohn (szerk.): The Cambridge Companion to Science Fiction

Science fiction is at the intersection of numerous fields. It is literature which draws on popular culture, and engages in speculation about science, history, and all varieties of social relations. This volume brings together essays by scholars and practitioners of science fiction, which look at the genre from different angles. It examines science fiction from Thomas More to the present day; and introduces important critical approaches (including Marxism, postmodernism, feminism and queer theory).

Tartalomjegyzék

>!
Cambridge University Press, Cambridge, 2003
314 oldal · ISBN: 9780521016575

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

Noro P>!
Edward James – Farah Mendlesohn (szerk.): The Cambridge Companion to Science Fiction

Ez az esszégyűjtemény a bevezető szerint olyan írók és kritikusok közös munkája, akik a SF egyetemi oktatásában érdekeltek. Mivel minden „fejezetet” más jegyez, a stílusa rendkívül hullámzó.
A történeti részek többsége nagyon száraz és tömény, leginkább szerzők és címek felsorolásában éli ki magát. Kellemes kivétel a 'Magazine Era', amely jól átláthatóan mutatja be a nagy amerikai magazinok szerepét és fejlődését. Érdekesnek tűnt még Broderick esszéje az ezredvégről, de kissé magasröptű.
Hasonló a probléma a kritikai megközelítések tárgyalásával is. Jellemző, hogy a posztmodernnel foglalkozó fejezet sikerült a legjobban: ennek szerzője ugyanis rájött, hogy a téma nem triviális, ergo érthetően kell megfogalmazni, nem pedig a műveltséget fitogtatni.
Végül a SF fő témáival foglalkozó részek között megint sok volt a felsorolás, de legalább nem azon a tömény szinten, mint a könyv elejében. A legtöbb szerző itt inkább példákon akarta bemutatni az adott témakört, de kevesen tudtak a példákból összehozni egy valóban összefüggő értekezést. A 'Gender' és 'Race' fejezetek sikerültek talán a legjobban – még ha az előbbi kissé agresszíven is állt a témához, de legalább nem untatott.


Népszerű idézetek

Noro P>!

„…science fiction is simply fiction in which some element of speculation plays such an essential and integral role that it can’t be removed without making the story collapse, and in which the author has made a reasonable effort to make the speculative element as plausible as possible.”

Chapter 13: Hard Science Fiction, quoting Analog editor Stanley Schmidt


Hasonló könyvek címkék alapján

M. Keith Booker – Anne-Marie Thomas (szerk.): The Science Fiction Handbook
Mark Bould – Andrew M. Butler – Adam Roberts – Sherryl Vint (szerk.): The Routledge Companion to Science Fiction
Christopher Bolton – Istvan Csicsery-Ronay Jr. – Takayuki Tatsumi (szerk.): Robot Ghosts and Wired Dreams
Robert Matthew: Japanese Science Fiction
Jad Smith: John Brunner
David Seed (szerk.): A Companion to Science Fiction
Adam Roberts: Science Fiction
Ursula K. Le Guin: The Language of the Night
Dale Knickerbocker (szerk.): Lingua Cosmica
Nader Elhefnawy: Cyberpunk, Steampunk and Wizardry