Fantáziadarabok ​Callot modorában 1. (Fantáziadarabok 1.) 11 csillagozás

E. T. A. Hoffmann: Fantáziadarabok Callot modorában 1.

A szerző első gyűjteményes kötete: novelláival, meséivel, zenei elmélkedéseivel. A címben szereplő Callot egy francia grafikus-rézkarcoló művész, aki egy időben igen népszerű volt, és munkássága erősen hatott Hoffmannra. A kötet tartalmazza a Gluck lovag című fantasztikus elbeszélést is, amely a zeneszerző Gluck szellemét Hoffmann korának Berlinjébe idézi meg, hogy szembesítse a siralmas nyárspolgári ízléssel.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: E. T. A. Hoffmann válogatott művei Cartaphilus

Cartaphilus, Budapest, 2007
198 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789637448232 · Fordította: Horváth Géza · Illusztrálta: E. T. A. Hoffmann

Lahara IP>!

2012: spoiler ***

2023: Hangulat kell hozzá, és szokni kell. Berganza kutyán én most kifejezetten jót mulattam. Bár úgy tekintek erre a kötetre, mint egy zene hatása (és talán burgundi hatása) alatt írt ujjgyakorlatra. Kreatív írás Hoffmann-módra. ****

SignorFormica>!
E. T. A. Hoffmann: Fantáziadarabok Callot modorában 1.

Eme első kötet a zenei tárgyú mesés novelláit gondolattöredékeit tartalmazza Hoffmannak. Legismertebb darabja talán a Don Juan, mely Mozart oprájának igazi hoffmannos tálalása, titkos ajtókon át a vendég egy páholyból hallgatja Mozart remekét. A novellákban minden benne van, amit Hoffmann a zenéről, a zenehallgatásról, a zeneszerzésről gondol. Maga is operaszerző volt, színházi ember. Számára a zene a tökéletes romantikus műforma. Novellái felnőnek a feladathoz. A mai olvasónak elsősorban negatív előítéleteit kell levetkőznie ahhoz, hogy élvezni tudja eme remekeket. Mert ez a romantika nem az a romantika. Köszönő viszonyban sincs a fogalomra rakódott közgondolkodás sablonjaihoz. Ezek a darabok nem gyertyafényes, nippes vacsorák kellékei..

Tomori_Sándor>!

– Tudd hát, én ama Berganza kutya vagyok, aki több mint száz évvel ezelőtt a valladolidi Feltámadás Ispotályban…
Nem türtőztethettem magam tovább, annyira felvillanyozott a Berganza név.
– Drága barátom! – kiáltottam fel viharos örömmel. – Hogyan, hát ön volna a pompás, okos, értelmes, barátságos Berganza, akiben egyáltalán nem akart hinni Peralta licenciátus, kinek aranymondását viszont Campuzano zászlós az agyába véste? Ó, Istenem, mennyire örülök, hogy a kedves Berganzát szemtől szembe…

V. Tudósítás Berganza kutya sorsának legújabb fordulatairól

Zigó_Attila>!

A művészet célja nem más, mint hogy az embernek kellemes szórakozást nyújtson, és így kellemes módon elűzze a komolyabb, vagy még inkább a számára egyedül tisztességes foglalatosságoktól, nevezetesen azoktól, melyek kenyeret, az államban pedig megbecsülést biztosítanak neki, hogy aztán megkettőzött figyelemmel és erőfeszítéssel visszatérjen földi élete voltaképpeni céljához, vagyis hogy derék fogaskerékként működjön az állam kallózó műhelyében, és (a metaforánál maradva) ványolhassák és sulykolhassák. Nos, e cél elérésére egyetlen egy művészet sem alkalmasabb a zenénél.

44. oldal, 3. Gondolatok a zene magasztos értékéről

Zigó_Attila>!

A balgák állítják ugyan, hogy egészen különleges dolog a közönségesen való költői felülemelkedés, és hogy bizonyos nélkülözések előbb-utóbb élvezetté változnak; mert hisz még a bolondokházába zárt császárok és királyok is boldogok fejükön díszelgő szalmakoronájukkal!

49. oldal, 3. Gondolatok a zene magasztos értékéről

Tomori_Sándor>!

Egyetlen nő sem képes változtatni azon a tendencián, mellyel aranykorában rendelkezett, és amely kizárólagosan az életnek tűnt fel számára, és ha akkor az értelem vagy az ízlés tévelygéseinek a fogságába került, magával viszi őket a sírba is, még ha a kor szava, a kordivat azt kívánná is, hogy kínkeservvel letagadja őket.

V. Tudósítás Berganza kutya sorsának legújabb fordulatairól

Fantáziadarabok sorozat · Összehasonlítás