Jelensokk 8 csillagozás

Amikor minden most történik
Douglas Rushkoff: Jelensokk

Ez az a pillanat, amelyre mind ez idáig vártunk, de úgy tűnik, nincs időnk megélni e pillanatot. Ehelyett a folyamatos készenlét állapotában veszteglünk, és elborít bennünket a mindig bekapcsolt, élőben sugárzott valóság, amelyet emberi valónk, testünk és lelkünk soha nem lesz képes belakni. Van azonban választásunk egyénekként és közösségekként is. Megpróbálhatjuk átverekedni magunkat az információ ostromló áradatán és beszállhatunk önmagunk utolérésének végeláthatatlan játékába. De választhatjuk azt is, hogy a jelenben élünk: sms-ezés helyett szemkontaktus; gyorsaság helyett minőség; a digitális tökéletesség helyett pedig emberi gyengeségek. Douglas Rushkoff médiateoretikus mindazoknak reményt nyújt, akik megpróbálják meghaladni a hamis mostot: látszatra össze nem illő eseményeket és folyamatokat sző egybe, gazdag, árnyalt képet adva arról, hogyan érinti biológiai működésünket, viselkedésünket, politikai körülményeinket és kultúránkat a létezés az örökkévaló jelenben.

HVG Könyvek, Budapest, 2014
HVG Könyvek, Budapest, 2014

Douglas Rushkoff: Jelensokk Amikor minden most történik

A szerző ismert és elismert médiateoretikus, a digitális műveltség szószólója. Megismertet minket, olvasókat azzal, hogyan érdemes viszonyulnunk a jelenünkhöz, hogyan ne szippantson be bennünket az információk végeérhetetlen spirálja, ahol egy pillanatra sincs megállás, szünet, holt idő. A jelent, a jelen pillanatot akkor érthetjük meg és fogadhatjuk el, amikor tisztában vagyunk az előzményekkel, a kultúra és a média fejlődésével, a múltunkkal. Éljünk meg mindent a jelenben a lehető legjobban, nem foglalkozva azzal, mennyire minden történik mindeközben. Adjuk át magunkat az adott pillanatnak, így nem lesz elvesztett nap, óra, perc.

Bővebben itt:

Douglas Rushkoff: Jelensokk Amikor minden most történik

Mindenkinek ajánlom, aki szereti a jelenre koncentráló, mai világot bemutató, gondolatébresztő műveket. Bár néha kézbe kell vennünk az Idegen szavak szótárát, ettől függetlenül a könyv rendkívül olvasmányos, gondolatmenete folytonos. A szerző sokszor hoz fel olyan példákat, amelyeket mi is megtapasztalhatunk, de személyes élményekeit is megosztja velünk. Számítógépőrülettől, tőzsdeügynökökön át a zombiapokalipszisig: minden, ami „jelensokk”!

A_Nevem_Petya>!

Douglas Rushkoff: Jelensokk Amikor minden most történik

Egy amerikai szemszögből végrehajtott világnézeti és fejlődéstörténeti munka. Rendkívül olvasmányos, mondhatni szuggesztív darab.

Kiss_Balázs_ I>!

Douglas Rushkoff: Jelensokk Amikor minden most történik

Olyan volt, mint egy klassz egyetemi kurzus, ami egy csomó tudományt ötvöz, hogy megismertesse velünk ezt az ominózus „jelensokkot”. Irtó informatív, szerintem kellőképpen tudományos, és közben még olyasmik is belefértek, mint például az, hogy miért és hogyan jöttek létre a zombifilmek. Voltak benne részek (kimondottan a gazdasági, tőzsdés, bankos dolgok), amiket kevésbé értettem, de amúgy összeállt a kép, és sok mindent tanultam belőle.

Citrompor>!

Amikor olyan vállalatoknak dolgozom, amelyek javítani kívánják digitális eszközeik alkalmazásának színvonalát, gyakran azt javaslom az irodai alkalmazottaknak, próbálják egy – vagy akár két – órán keresztül megválaszolatlanul hagyni emailjeiket, vagy meg se nyissák a levelezőprogramot. Ilyenkor általában mindenki összerezzen. Miért olyan nehéz ez? Hiszen nem azért figyeljük folyton a postafiókunkat, mintha erre a termelékenység szempontjából szükség lenne. Valójában azért vagyunk az emailek rabjai, mert arra várunk, hogy végre valami fantasztikus információt csemegézhessünk ki belőlük. Ahogy a megszállott szerencsejátékosok próbálkoznak a nyerőgéppel, amely tucatnyi próbálkozás után kicsenget némi aprót, újra és újra megnyitjuk postafiókunkat egy kis szerotoninlöket – a kronosz világából érkező örömteli értesítés – reményében.

yakarinagyi>!

Ahogy régebben a pincében felállított modellvasút esélyt adott a való világban alulteljesítőknek, hogy saját világot teremtsenek és irányítsanak, a jelensokk letaglózott áldozatainak a túlélőbunker ad lehetőséget a véglegesség jelentette megnyugvás és a régimódi időfelfogáshoz való visszatérés átélésére.

Citrompor>!

Az ókori görögök valószínűleg azt mondanák, problémáink abban gyökereznek, hogy képtelenek vagyunk különbséget tenni az idő két fő megjelenési formája, a kronosz és a kairosz között. Úgy tűnik, mint ha a görögök megértették volna: az idő túl sok arcú, nem írható le egyetlen szóval. A kronosz az időnek az a fajtája, amelyet az óra mér: kronológia. Nem maga az idő, hanem annak az óra által közvetített sajátos értelmezése.
    A kairosz fogalma nehezebben megragadható. Kissé leegyszerűsítve, a helyes vagy megfelelő pillanatot jelenti. Míg a kronosz az időt a mennyiség fogalmaihoz köti, a kairosz inkább az idő jellemzőit emeli ki. Általában a lehetőségek körülmények, Isten vagy sors által szélesre tárt kapujaként értelmezik. Az ideális idő a támadásra, a házasságkötésre vagy egy cselekvéssor elvégzésére. Az idő kihasználása. A kairosz az adott körülmények közötti tökéletes időzítés, a kronosz pedig számszerű leírása annak, ami az órán éppen látható. A kronosz jelölhető egy számmal, a kairoszt viszont nekünk kell megtapasztalnunk és értelmeznünk.

Kapcsolódó szócikkek: idő
yakarinagyi>!

A telefonok okosabbak, mi viszont ostobábbak lettünk.

yakarinagyi>!

A tavacska önmagában teremti meg a változás lehetőségét, azáltal, hogy mozdulatlan marad. Az ér önmagán túl hoz létre változást, azáltal, hogy mozgásban marad.

Lovebooks>!

Ha a világot történetek sorozataként tapasztaljuk meg, az a kontextus képzetét kelti, ami egyszerre megnyugtató és irányadó. Segít,hogy átverekedjük magunkat az előttünk tornyosuló akadályokon, amelyek egy jobb hely – vagy legalább a vándorlásunk vége – felé vezető utunkat szegélyezik. Mindaddig, amíg van elegendő lendület, hajtóerő és drámai feszültség, félretesszük kételyeinket annak érdekében, hogy a történet részei maradjunk.

Lovebooks>!

A tradicionális lineáris történetmesélés úgy működik, hogy megteremtik a szereplőt, akivel azonosulhatunk, veszélybe kerül, majd lehetősége nyílik arra, hogy kiutat találjon szorult helyzetéből.

yakarinagyi>!

A jelensokk áldozatainak talán ezt a leckét a legnehezebb feldolgozniuk: a világ nem róluk szól.

Citrompor>!

A drónpilóták villamosszékkel álmodnak?

Lovebooks>!

Amikor a világ zabolátlan gyorsulásba kezd, néha a türelem az egyedüli helyes válasz. Nyomjuk meg a pillanatmegállító gombot, és tartsunk egy lélegzetvételnyi szünetet!
Van rá időnk.