Gödel, ​Escher, Bach 34 csillagozás

Egybefont Gondolatok Birodalma
Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach

Ritkán ​találkozunk olyan művel, amely a szó legszorosabb értelmében új világokat tár fel számunkra, s amely igazán mélyen megérint bennünket ismereteinek mélysége, stílusának játékos kreativitása és szépsége folytán. Az is egyedülálló, ha egy műnek sikerül a külön életet élő, egymással semmilyen kapcsolatban sem álló távlatokat és tudásterületeket összekötni és érthetővé varázsolni. Ez a könyv – Gödel, Escher, Bach – ilyen mű. Egy briliáns egyéniség, egy komputertudós szórakoztató, paradox-szürreális dialógusokat, Escher képeit, Bach zenéjét, továbbá egy csomó gondolatot használ fel olyan területekről, mint a logika, a biológia, a pszichológia, a fizika, a zen-buddhizmus, a matematika vagy éppen a neurológia, annak érdekében, hogy a modern tudomány legmélyebb titkára rávilágítson: nyilvánvalóan képtelenek vagyunk arra, hogy megértsük a gondolkodás természetét. Hofstadter könnyedén lépked az emberi szellem és a „gondolkodó" gépek közt húzódó határvonalon. Mindkét oldal szorosan… (tovább)

Typotex, Budapest, 2005
778 oldal · ISBN: 9637546995 · Fordította: Lipovszki Gábor
Typotex, Budapest, 2002
778 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637546995 · Fordította: Lipovszki Gábor
Typotex, Budapest, 2000
778 oldal · ISBN: 9637546995 · Fordította: Lipovszki Gábor

Acsai>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

Csodálatos, és egyben letehetetlen, a művészet, a matematika, a zene határterületeit boncolgató mű. Nem lehet egyszer elolvasni. Abszolút kedvenc.

silex>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

Zabáltatja magát. Első olvasás három nap alatt, aztán több hétig, emésztgetve, végiggondolva. A párbeszédes részek szerkesztése meg egyszerűen óriási.

Sceurpien I>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

A könyvet annál az egyszerű oknál szereztem be anno, mert Escher-ről akartam írni egy tudományos témájú cikket, mégpedig első sorban a matematikai geometria máig nem tökéletesen ismert részéről, a csempézésről. Persze egészen mást kaptam. Semmi csempézést. Helyette egy letehetetlen többkilós könyv volt, amit két hétig hurcoltam, mert nem értem rá olvasni, de ha épp volt egy percem, muszáj voltam folytatni.
Talán kicsit túl sok benne a reáltudományokra épülő gondolatfonál, de szerintem nincs olyan értő olvasó, aki ezen hosszú távon fenn tud akadni, mert ez a mű olyan varázslatos dolgokat mutat meg, amiket mindenkinek érdemes látni.

Video>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

Kicsit nehéz könyv, de mindenképpen megéri belevágni, mert rengeteg érdekességet tartogat. Valószínűleg érdemes lenne másodszor is elolvasni.

sarruken>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

Nem kevés szellemi befektetést igénylő mestermunka a mesterséges intelligencia kifejleszthetőségéről, a rekurzivitás rejtelmeiről és a matematika határairól.

rszabolcs>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

A könyv zseniális, mindenkinek, akit érdekel a gondolkodás, zene, logika el kell olvasnia. Akár világképet befolyásoló hatása is lehet.

Péter_Szombati>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

Helyenként nekem, mint humán érdeklődésű embernek túl matematikus, de láttam benne a szépséget. Van benne egypár rész, ami engem nem érdekelt, ezért a levonás. Egyébként az egész koncepció és a megvalósítás is nagyon-nagyon ügyes.

m6tika>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

Ez igazán szuper könyv. Méltán érdemelte meg a Pulitzer-díjat. Nagyszerű a szerkezete, hogy ugyanazokat a koncepciókat több különféle módon is bemutatja. Bár alapvetően elvont matematikai dolgokról van szó, mindegyikhez kapunk egy is állatmese-szerű kis sztorit, egy zenei példát és egy képzőművészetit is mielőtt a matekos fejtegetés következik. Így a különböző műveltségi szintű olvasók is be tudják fogadni a nekik megfelelő módon a tárgyalt témákat. Így tehát ennél a méretes könyvnél nem bűn ha valaki nem olvassa el minden oldalát, elégséges ha csak a számára érthetőeken megy végig, így is magáévá teheti a lényeget. A matematikai szövegek helyenként nekem is magasak vagy szárazak voltak, de mókás epizódok érthetőek és szórakoztatóak is voltak.

mapat>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

Ez egy brutalisan okos konyv.
Mindharom cimszereplot ismertem korabbrol, de ilyen osszekotesuk es ilyen alapos, erdekes leirasokon keresztul osszekapcsolni oket nem tunik emberileg vegrehajthatonak.
A befogadasa is komoly feladat, nem tudom elkepzelni, hogy ezt egyetlen ember egyetlen elet alatt kepes felfogni, rendszerbe foglalni es megirni.

István_Zachar>!

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach Egybefont Gondolatok Birodalma

A magyar fordítás helyenként zseniális, helyenként siralmas. A párbeszédek magyartalanok, és ez nem csak a rengeteg beleszőtt Furcsa Hurok bizonyára nehéz magyarítása miatt van. Azon kívül a könyvben értelemzavaró hibák is vannak, például az Állítás Kalkulusnál, amely megnehezíti az olvasó dolgát (pl. 182. oldal, zárójel-hiány). Ráadásul úgy tűnik, az angol verzióban is hibásak a megoldások néhol.

vargarockzsolt>!

Jōshū megkérdezte Nansentől, a tanártól: „melyik az igaz Út?”
„Mindegyik út igaz Út” – válaszolta Nansen.
„Tanulmányozható az Út?” – kérdezte Jōshū.
„Minél inkább tanulmányozod, annál távolabb leszel az Úttól” – válaszolta Nansen.
„Ha nem tanulmányozom, akkor hogyan ismerhetem meg az utat?” – kérdezte Jōshū.
„Az út se nem látható, se nem láthatatlan. Se nem ismert, se nem ismeretlen. Ne keresd, ne tanulmányozd, ne nevezd meg. Ahhoz, hogy rákerülj, tárd ki magad olyan szélesre, mint az ég” – válaszolta Nansen.

Venyicska idézetei

Rocketdog>!

Senki sem tudja, hogy hol a határvonal az intelligens és a nem intelligens viselkedés között, mi több, azt állítani, hogy létezik éles határvonal, valószínűleg butaság. De az biztos, hogy az intelligencia alapvető tényezői:
a helyzetekre adott rugalmas válasz;
a kedvező körülmények kihasználása;
a kétértelmű vagy ellentmondó üzenetek értelmezése;
egy adott helyzetben az elemek egymáshoz viszonyított fontosságának felismerése;
hasonlóságok keresése a helyzeteket elválasztó különbségek ellenére;
különbségek tétele a helyzeteket összekapcsoló hasonlóságok ellenére;
a régi gondolatokból új összetétellel új gondolatok előállítása;
új gondolatok alkotása.

Fehérló_Filozó_Fia >!

N határozatlan, emiatt az érvelés általános érvényű.

Psyche>!

Azzal a megfigyeléssel kezdjük, hogy ha a részecskék nem lennének kölcsönhatásban egymással, akkor a dolgok elképzelhetetlenül egyszerűek lennének. A fizikusok kedvelnék az efféle világot (ha léteznének fizikusok egy efféle világban, ami eléggé kétes feltételezés), mivel az összes részecske viselkedését egyszerűen ki tudnák számítani.

Psyche>!

Ha tetszőleges típusú részecskék között kölcsönhatás van, akkor a fizikusok a renormalizáció gondolatait használják a jelenség megértésére. Így a protonok és neutronok, pi-mezonok, kvarkok – a szubnukleáris állatkert összes fenevada – rendelkezik magányos és renormalizált változatokkal a fizikai elméletekben. Ezekből a buborékokon belüli buborékoknak a billióiból áll a világ összes bestiája és bizgentyűje.

Kapcsolódó szócikkek: proton