Caprioli ​újabb kalandjai (Caprioli 2.) 29 csillagozás

Dieter Ott: Caprioli újabb kalandjai

Emlékeztek még Capriolira, az ördöngös grófra? Hát az ő csodálatos kalandjaira? Nos, ezek a kalandok most más vidéken, más formában, de ugyanolyan meghökkentő szellemességgel folytatódnak, ahogy az első kötetben. Hősünk ezúttal Péter cárnak tesz jó szolgálatot, többek között azzal, hogy az acsarkodó török szultánt valósággal lefricskázza a Fekete-tenger térképéről. Közben persze fantasztikus kalandokat él át, de minden viszontagságon átsegíti derék embersége, parádés ötletessége és bátorsága. Újabb kalandjai újabb olvasókat csalogatnak majd a Delfin könyvek nagy olvasótáborába.

Eredeti cím: Des Grafen Caprioli abenteuerliche Wette mit dem Zaren

Eredeti megjelenés éve: 1966

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Delfin könyvek Móra

Madách / Móra, Budapest, Pozsony, 1971
214 oldal · puhatáblás · Fordította: Majtényi Zoltán · Illusztrálta: Benkő Sándor
Móra, Budapest, 1971

pwz I>!
Dieter Ott: Caprioli újabb kalandjai

Ahogy az első részt, úgy most a másodikat is felnőtt fejjel kellett bepótolnom, de egyáltalán nem bántam meg! :D
Szeretem az ilyen meséket, ami visszavisz a diafilmes, képregényes, régi keménytáblás mesekönyves gyerkőckorba! :)
Ilyen az, amikor a „showt” egy történelmileg ismeretlen kalandor, vagyis Caprioli elorozza Nagy Péter cár, vagy éppen Savoyai Jenő elől.
Ebben a részben is minden adott ahhoz, hogy Caprioli grófot egy sikeres Münchhausen/Háry János imitátornak tartsuk – ez a kijelentés itt most pozitívumként értékelendő! :)
Satan Diaboli, alias Satanov? Mint személy, elég gyorsan ki lett vezetve a történetből, ellenben mint a Rossz – így, nagy kezdőbetűvel – fel-felbukkan több szereplő jellemében is. Az a gyanúm, hogy az író még szeretett volna néhány folytatást írni, csak ez időhiány (halál) miatt kimaradt, úgyhogy ez a két rész készült el…
* * *
Ha valaki utánanéz az irónak (németül lehet!), azt lehetőleg a két rész elolvasása után tegye! Még a végén előítéletei lesznek! Én szóltam! :D

Madách / Móra, Budapest, Pozsony, 1971
Toto12>!
Dieter Ott: Caprioli újabb kalandjai

Diaboli és Caprioli kalandjai szánkázó hajó !
Amit farkasok húznak ! És természetesen a hős Habakkuk, aki a gazdáján mindig segít !
És sátán Diaboli! Ajánlom!

dokijano>!
Dieter Ott: Caprioli újabb kalandjai

Ez még jobb, mint az első rész. Ugyanolyan kalandos történetek, de kevésbé szétszabdalt az egész.
Ne várjon tőle senki olyasfajta izgalmakat és pörgést, mint egy mai kalandregénytől, hiszen majdnem 50 éve adták ki először a regényt. A fordítás jól visszaadja a kor hangulatát, élvezet volt olvasni és nosztalgiázni.

atomarcú P>!
Dieter Ott: Caprioli újabb kalandjai

Ebben a folytatásban összefüggőbb a történet, mint az első részben, de ebből eredően unalmasabb is, és sokkal kevesebb a vidám kaland, inkább csak ágyúkkal lődöznek meg kardélre hánynak meg fölszeletelnek.

Gabriella_Balkó>!
Dieter Ott: Caprioli újabb kalandjai

Ez a rész sem fogott meg igazán, néhol még el is vesztettem a fonalat. Nem volt világos, hogy miért is támadta meg a törököket, előtte meg még nekik akart valamit eladni (igen, nagyon mély nyomot hagyott bennem a regény, ha még erre sem emlékszem…). A legirritálóbb szereplő itt is Larissa volt, még jó, hogy annyit nem szerepelt benne (habár lehet, már erre is rosszul emlékszem).

dzsobacsi>!
Dieter Ott: Caprioli újabb kalandjai

Egységesebb történet mint az első. Fantáziadús, a természeti törvényeknek fittyet hányó mese.

Kecsüszo_geiko>!
Dieter Ott: Caprioli újabb kalandjai

Az első fordulatai jobban tetszettek, hiányoltam, hogy Diaboli csak úgy eltűnt a színről s utána se híre, se hamva.. már elege volt talán az írásból, ezt éreztem a könyv utolsó harmadában…

pwz I>!

– Ha egy talpraesett követ jó utat követ, akkor ügyesen talpra esik ott, ahol egy ügyetlen követ fejre esik, hiszen hiába mozgat meg minden követ, mégiscsak rossz utat követ…

Cheril>!

– Az ember fantázia nélkül olyan, mint a lombtalan fa, és ilyen fán nem teremhetnek meg az ötlet almái…

Cheril>!

– Mindannyian egymás sorsa vagyunk, ez már az ember végzete –

atomarcú P>!

Finom felhőfátylak suhantak el mellette. Unalmában kinyújtotta a karját, és hagyta, hogy a puha fonadék átszüremkedjék ujjai közt. De hamarosan csodálkozva visszahúzta a kezét. Ujjai közt hosszú, pókháló finomságú szálak akadtak fenn. Átnézett Habakukhoz: a szerecsen ugyanezt a felfedezést tette, s örömében, hogy talált valamilyen játékot, úgy vigyorgott, mint a perselymalac karácsonykor.