Az ​agyunk mi vagyunk 38 csillagozás

Hogyan gondolkodunk, küzdünk és szeretünk?
Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk

A ​fejlett világban hosszú évtizedekig általánosan elterjedt nézet volt, hogy a neveltetés határozza meg, milyen ember válik valakiből. A szülők, illetve a társadalom hibája, ha valahogy rosszra fordul a sorsa. Ugyanez a gondolatmenet vezet ahhoz a tévhithez, hogy a betegségek jó része az egészségtelen életmód következménye, tehát okozója maga a beteg. Dick Swaab hatalmas, összefoglaló munkájában tényeket és bizonyítékokat sorakoztat fel, hogy cáfolja ezt a gondolatot, és nem kevesebbet állít, minthogy minden – beleértve a tudatunkat érintő betegségeket is – már születésünk előtt jelen van az agyunkban.

Dick Swaab 1966 óta foglalkozik agykutatással, ráadásul azon ritka szakemberek közé tartozik, akik világosan és közérthetően tudnak elmagyarázni komplex problémákat. A Fejben dől el minden igencsak időszerű könyv, hiszen elöregedő társadalmunkban egyre nagyobb számban jelennek meg az olyan időskori betegségek, mint például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór, amelyek… (tovább)

Libri, Budapest, 2017
494 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633102275 · Fordította: Wekerle Szabolcs
Libri, Budapest, 2013

Debut P>!

Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk Hogyan gondolkodunk, küzdünk és szeretünk?

Mérhetetlen mód aktuális és meglepően progresszív könyv. A neurobiológia kutatások eredményeibe csak felszínes betekintést nyújt, de a szükséges igényességgel támasztja alá azokat. Elég jelentős mértékben betüremkedik a szerző – a saját kutatási területétől távol eső témákban alkotott – véleménye is, így a könyv végére magáról Dick Swaab-ról is elég részletes képet lehet kapni. A törzsanyag jelentős része a szerző korábban megjelent cikkeinek alapján, a legtöbb esetben csak minimálisan átdolgozva került be a könyvbe. Emiatt könnyen olvasható kisebb darabokban, nem kell órákat végigülni, hogy egy gondolati fonál végére érjen az ember. Részben emiatt az ismétlések száma is elég jelentős, sajnos ezek legtöbbje szóról-szóra olvasható többször is. Az adatlapon szereplő leírás jó képet ad a könyv tartalmáról. Hiánypótló kötet.

Iloonka>!

Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk Hogyan gondolkodunk, küzdünk és szeretünk?

Egyre inkább kezdem megkedvelni az ismeretterjesztő könyveket, habár nem Dick Swaab könyve lesz a kedvencem közülük, viszont tagadhatatlan ,hogy sok hasznos és érdekes információt tartalmaz, ha még vannak, amikkel nem értek egyet és nincs is pontos megállapítás, mivel még most is kutatják az adott területet.
Dick Swaab minden egyes témát megragad és próbálja felvázolni, hogy mi is megy végbe az agyunknál ilyen-olyan folyamatoknál. Kitér olyan témákra is, amik tabuknak számítanak, mint például a szexualitás vagy a vallás.

Igazából több kritikája is jogos a társadalom felé, de nem minden esetben tudok igazat adni neki, mivel nem bizonyított az állítása, tehát lehet, hogy máshogy van ,mint ahogy elgondolja. Továbbá, néha úgy éreztem ,hogy valahol konzervatív eszméket vall annak ellenére, hogy elfogadó az újításokkal szemben. Voltak azért olyan részek is, ahol inkább személyeskedésbe ment át, kissé úgy éreztem, hogy ezzel akar visszavágni azoknak, akik anno sarazták. Ezek a részek annyira nem jöttek be.

A könyv amúgy leginkább a betegségeket taglal és igazából az író szerint konkrétan mindannyiunk valamennyire el van kicsit rontva, saját bevallása szerint ő neki az arcfelismeréssel vannak gondjai. Eleinte magamra vettem ,aztán ahogy haladtunk a könyvben úgy kb. minden embert valamennyire hibásnak titulált. Hát ez van.
De legalább humora volt.

Sok mindent lehet belőle tanulni, de ez sem szent írás, a tudomány folyamatosan változik, ezalatt a 7 év alatt is rengeteg minden történt, mióta ki lett adatva a könyv. Ezért is mondom ,hogy hasznos elolvasni, jó gondolatai vannak Swaabnak, de ő sem tévedhetetlen.

SinkaZsuzsanna>!

Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk Hogyan gondolkodunk, küzdünk és szeretünk?

Ez egy olyan ismeretterjesztő könyv, amit mindenkinek el kellene olvasnia. Nehéz olvasmány és ijesztő is, de szerintem megéri. Ismerjük meg az agyunkat egy kicsit, ha már van. ;)

papppege>!

Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk Hogyan gondolkodunk, küzdünk és szeretünk?

Dick Swaab kiírta magából azt amit az emberről,esetenkent a világról gondol. A jogging fejezetet kivéve, mely inkáb önvédelem, mint tudományos vélemény, kiváló könyv. Azt külön élvezet volt látni, hogy a jelenlegi agykutatásból kiinduló gondolatok, hogy vezethetnek olyan viták lefolytatásához, amelyek a dogmatikus gondolkodás számára tabuk. / lásd: eutanazia, nemi szerepek, büntethetőség, szabad akarat/. Ezen viták lefolytatása egy emberhez méltóbb életet hozhatna az egyénnek és a társadalmaknak egyaránt.

p_m_linda>!

Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk Hogyan gondolkodunk, küzdünk és szeretünk?

Fantasztikusan jó könyv. A szerző minden bizonnyal két lábbal áll a földön, egy agykutatótól amúgy sem várnék mást. Néhol mélyebb vizekre evez, és kényes témák felszínét kapargatja, mint pl. miért nem tehet róla a pedofil, hogy az. Mélyen vallásos emberek sem fognak örülni az olvasottaknak. Számos feljegyzendő gondolat van a könyvben, néhányat ki is írok majd.

Robert_Andrassy>!

Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk Hogyan gondolkodunk, küzdünk és szeretünk?

Ez egy nagyon jó könyv. Egyfajta komplett neorológiai áttekintés, mely laikusok számára érthető és izgalmas. A professzor stílusa és hozzáértése is sokat tesz hozzá a könyvhöz.

Lillanna>!

Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk Hogyan gondolkodunk, küzdünk és szeretünk?

Nagyon izgalmas könyv az elmúlt évtizedek legfrissebb agykutatásairól. Könnyedén értelmezhető bármiféle komolyabb biológiai tudás nélkül is, és az író humoros stílusának hála sokszor még meg is nevettetett. Szerettem az idézeteket a fejezetek elején, és az ábrák is hasznosak voltak, sokszor visszalapoztam hozzájuk hogy jobban megérthessek egy-egy folyamatot. Igazán átfogó mű, az élet sok területére kitér. Dick Swaab világnézete is nagy szerepet kapott benne, ám ezt se bántam, így sokkal személyesebbnek éreztem a könyvet minthogyha csupán csak a tanulmányok kerültek volna benne leírásra. Mindenkinek bátran ajánlom, aki minél többet szeretne megtudni magáról és legkomplexebb szerve működéséről.

pulse>!

Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk Hogyan gondolkodunk, küzdünk és szeretünk?

Ennek súlya van, olyannyira, hogy akár nyomasztó is tud lenni, nagyobb adagokban. Tömény, ámbár fölöttébb izgalmas infó.

Lovebooks>!

A modern ember evolúciója során öt jellegzetes viselkedésmód alakult ki, amelyekkel minden kultúrában találkozhatunk. Ezek a nyelv, az eszközgyártás, a zene, a művészet és a vallás.

dgyimesi>!

Minden különleges, a filozófiában, a politikában, költőként avagy művészként kitűnő ember melankolikus.