Goldy ​és a svédasztalos gyilkosság (Goldy 1.) 69 csillagozás

Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Diane ​Mott Davidson első osztályú receptjeiért és ötcsillagos kosztjáért rajonganak a kritikusok, akárcsak Goldy kiváló partiszervizéért, olyannyira, hogy történeteik a sikerlisták éllovasai szerte az országban. Goldy színre lép, és gusztusos titkokat tálal fel, köretnek pedig jó néhány gyanús körülményt, a gyilkosságról nem is szólva…

No és azok a fantasztikus receptek!

Halotti torra svédasztalt varázsolni, nem épp a legvidámabb dolog, véli Goldy. Ám kitesz magáért, hogy enyhítse a negyven gyászoló fájdalmát. Mi sem alkalmasabb erre, mint a posírozott lazac és az omlós epertorta…
Kulináris erőfeszítései célt érnek, mintha csak az orvos rendelte volna, azonban volt apósa, Fritz Korman nőgyógyász hirtelen holtan esik össze. Goldyt gyanúsítják, hogy mérget csempészett az ételbe. A Közegészségügyi Hivatal rögvest lefoglalja a maradékot, az exférje bűnösnek kiáltja ki Goldyt, a vállalkozását bezárás fenyegeti. A nő tisztában van vele, hogy nem várhat, míg a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1990

Ulpius-ház, Budapest, 2012
394 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632546117 · Fordította: Hoppán Eszter

tündérrózsa>!
Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Három éve, egy Ulpius boltban vettem meg a könyvet, azóta itt pihent a polcomon. Sokszor rápillantottam, hogy olvasni kéne végre, de mindig találtam jobbat, érdekesebbet. Egészen mostanáig. Úgy képzeltem, kicsit Agatha Raisines lehet, de ha nyomokban akad is hasonlóság, nem éppen olyan. Talán annyiban, hogy ez is egy habkönnyű (ha használhatom ezt a szót itt), szórakoztató krimi. Kicsit sajnálom is, hogy nem jelent meg a többi része is magyarul. Goldy igazán szimpatikus, és tényleg nyomoz, nem csak véletlenül megtud információkat. Schulz is jópofa, csak kissé túl engedékeny. Kíváncsi voltam, Arch játszmáiból mi fog kisülni spoiler, és azért néha hitetlenkedve olvastam. Néhol kicsit összecsapottnak éreztem, és a receptekből is többet vártam. Valaki magyarázza már el, miért függ a liszt mennyisége a tengerszinttől? A gyilkos kiléte nem lepett meg spoiler.
Tulajdonképpen jól szórakoztam végig, annak ellenére, hogy néha felállt a szőr a hátamo… izé… hátazatomon a fordítástól. A kedvenceim: hajazat… csoportozat… szájam… szörnyedelem… viszegette…. Igen, tudom, hogy vannak ezek között helyesen írt szavak is, de viszegette??? Ezen akkor sem tudok túllépni. Nem merem állítani, hogy újraolvasós, de egynek jó volt, és talán a folytatások is jók lennének.

krlany I>!
Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Sem a hivatalos nyomozónk, sem a botcsinálta nincs a helyzet magaslatán. Nem kell túl eszesnek lenni hozzá, hogy rájöjj dolgokra, sokkal hamarabb, mint a detektívjeink. Mindenki elcseszett itt a lapokon, kezdve az anyával, aki úgy csinál, mintha törődne a fiával, de igazából nincs ott neki.
Nem egy nagy durranás, de egynek egyszer elment. A kajákat viszont végigkóstolnám…

h_orsi>!
Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Nem mondanám, hogy a legjobb krimi, amit valaha olvastam, de izgalmas és egyben aranyos is volt. A főszereplő néhol idegesített, főleg amikor mindenki és minden után engedély nélkül kutakodott. A vége nem volt valami meglepő, de szerintem a feszültség itt volt a leginkább érzékelhető. Az író szépen felépítette a történetet. Eljutottunk A-ból B-be és mindig egy kicsivel többet tudtunk meg, amivel fokozatosan izgalmasabbá tette a történetet.
Ami pedig a gasztronómiai tanácsokat illeti: nem is tudom, lehet, hogy párat használni is fogok belőlük ;) Viszont az nagyon idegesített, hogy a sok recept nem az aktuális fejezet végére volt beszúrva, csak úgy találomra valahova el lett helyezve, néhol egy szó közepén ott volt egy 4 oldalas leírás, ami pont nem a szöveghez tartozott. Nem tudom, hogy ezzel a szerkesztők mit akartak elérni. Talán azt akarták elkerülni, hogy az olvasó átugorja ezeket a részeket, mert Ők nem tartották fontosnak ezeket a részeket. EZt nagyon sajnáltam :(

kuliga>!
Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Nagyon tetszett a regény, nagyon sajnálom, hogy Magyarországon nem jelent meg több része (talán majd egyszer valaki kiadja). Izgalmas, érdekes karakterekkel (bár még csak nyíladoznak, a további részekben nyílván kiteljesednek). Nagyon jó rejtvénnyel. Nem sablonos családi helyzetekkel. Rengeteg jó recept…
A történet alapfelállásban egy gyermekét egyedül nevelő anya, akinek legjobb barátnője a volt férjének a másik volt felesége. Nem egyszerű család, alkoholista anyós, gyanús após. A tettes sokáig nekem nem volt meg, valami bosszúra gondoltam és másokat is listába vettem, de végén egy kicsit meglepődtem. A szerelmi szál sem volt annyira egyértelmű, szóval nekem nagyon tetszett, mert végig izgalmas volt.

NewL P>!
Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Nem tetszett annyira ez a könyv, mint a Hannah Swensen kötetek. Az alapötlet kiváló, de a szereplők semmilyenek, a krimi szál nem volt érdekfeszítő, a szerelmi szálat meg fölöslegesnek éreztem. Egyszeri olvasásnak elment, de a többi kötetre nem vagyok kíváncsi.

Szelén>!
Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Kicsit tartottam tőle, mert sok negatívumot hallottam erről a könyvről. De nekem összességében tetszett.
Könnyed, laza kikapcsolódást nyújtó könyv. Talán egy kicsit túl sokszor hozták fel a bántalmazást, és nem tetszett benne az sem, hogy a főszereplő folyton a fia után leselkedett, nyomozott, így jutott el a megoldáshoz. Könnyen ki lehetett találni, hogy ki a gyilkos, mi áll a háttérben, bár az egész sztori kissé hihetetlen.
A receptek jók, bár ezt eddig még sosem hallottam, hogy a tengerszint feletti magasságtól is függ egy-egy hozzávaló mennyisége :)

Mary_J>!
Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Annyira közel se rossz, mint ahogy a csillagozás alapján számítottam volna. Szerintem egy egész jó kis sorozat indítás lett, igazán kár, hogy nem kapott esélyt nálunk a folytatásra, egész eltudtam volna képzelni, hogy szép lassan egy igazán kis kellemes sorozatot épít fel az író spoiler.
Főhősünk Goldy, az elvált és bántalmazott anyuka spoiler, aki egyedül neveli neveli kisfiát, a kis createring cégének a segítségével, ami rögtön veszélybe is kerül egy mérgezés kapcsán. És már indulhat is a nyomozás, hogy megmentse egyetlen bevételi forrását.
A helyszín egy kedves kisváros, ahol ugyan még nem sok mindenkit ismertünk meg, de ebben is elég jó lehetőséget láttam volna, az a baj, hogy képtelen vagyok elvonatkoztatni a folytatás hiányától :(

mokus33>!
Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Vannak pozitívumai és negatívumai is a könyvnek. Tény, hogy nem rágtam le a körmöm az izgalomtól, de azért szívesen olvastam, megkockáztatom, helyenként még érdekes is volt. Goldy karaktere erőteljes és friss volt, nyomokban Agatha Raisinre emlékeztetett, nála azért kedvesebbnek tűnt, bár Goldy is elég szúrósan tudott viselkedni néha :) Üzletasszonyként, baráként jól működött, anyaként viszont megbukott a szememben, szerintem Arch több odafigyelést igényelt volna, és erre nem mentség a pénzgond és a többi probléma. A krimi szál elég gyengécske volt a könyvben, holott a cselekmény végül is erre épült, mégis inkább Goldy karaktere mentette meg ezt a regényt, és nem a krimi. Ez az egész bűnügy roppant kuszának és életszerűtlennek tűnt, főleg a végét éreztem nagyon, de nagyon összecsapottnak. Mivel főleg a vége nem tetszett, így a négy csillagból most csak három és fél maradt :)

Arabella>!
Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Éppen nekem való könyv volt :) Sok párbeszéd, nagybetűk :) Még a humora is bejött :) Töredelmesen bevallom a recepteket nem olvastam el…. Mert nem érdekelt, mert nem akarok sütni-főzni, pláne nem ebből a könyvből. Goldy a maga nemében jó csaj, de az a helyzet, hogy egyetlen csókot azért hiányoltam belőle :) De hogy miért ???? :)

Diane Mott Davidson: Goldy és a svédasztalos gyilkosság

Ritkán olvasok krimiket. Az ok, amiért ez mégis felkeltette az érdeklődésemet, hogy nem tűnt kifejezetten szokványosnak. Tény, hogy ebben a könyvben rengeteget foglalkoztak az evéssel. Ez természetesen adódott a főszereplő foglalkozásából, akinek egy főző-vállalkozása van. Ráadásul még helyenként külön be is voltak szúrva, az általa elkészített ételek receptjei.

A történet egyértelműen Goldy karakterére épült. Ő egy nagyon talpraesett nő, mint minden egyedülálló anya, akinek állandóan ott lebeg a szeme előtt, hogy el kell tartania, fel kell nevelnie a gyerekét. Ennek lehetősége látszik elszállni, amikor a rendőrség bezáratja a vállalkozását, a bűneset miatt. Na és itt jön képbe igazán a talpraesettség, ugyanis Goldy a saját kezébe veszi az ügyet, túl lassúnak ítélve a rendőrség munkáját. Elkezd nyomozni és szépen lassan, sorra kezdenek kiderülni az egyre súlyosabb családi titkok. Mindenféle krimibe való elem.

Az eleje elég lassan indult, de aztán egyszer csak felpörögtek az események. Még humor is akadt benne itt-ott. Szóval nem egy túl bonyolult történet, elég színes szereplőgárdával, igazi kikapcsolódás. :)

h_orsi>!

A vásárnap a maga üresjárataival valóságos átok egy olyan szinglire nézve, aki már volt házas is. A pároknak és családoknak ez a templom, piknik, horgászás, focizás, pizzaevés és moziba menés napja.

190. oldal, 12. fejezet (Ulpius-ház, 2012)

zsorzsi>!

Rájöttem, hogy a nők is olyanok, mint a különböző tésztaféleségek. A túlsúlyos újoncok a hátsó sorban tekeregnek – mint óriási csőtészta a forró vízben. Aztán jönnek a lasagnák – egyik nézetből szélesek, a másikból vékonyak. Az előttük álló szélesmetéltek is hasonló széles-keskeny ellentétet hordoznak, csak nem olyan drámai különbséggel. Aztán jönnek a spagettik és végül a cérnametéltek […]

110-111. oldal (Ulpius-ház, 2012)

Timi_Nagy>!

„Halotti torra főzni nem épp szívderítő dolog”, gondolja Goldy, a catering-vállalkozó.

zsorzsi>!

Az öltözőszekrények kulcsai olyanok, mint a lélek kulcsai: külső és belső rejtélyeket tárnak fel.

113-114. oldal (Ulpius-ház, 2012)

zsorzsi>!

Vannak jó egerek meg rossz egerek. A jó egerek kalitkában és mesékben laknak. A rossz egerek viszont harapnak, betegséget terjesztenek, és megkezdik a kedvenc kekszeidet, és felfordulást csinálnak. Nem is beszélve arról, hogy miután megeszik a sütidet, kénytelen vagy elmenni a pékségbe, ahol a legjobb barátod megkérdezi, hogy szoktál-e rágcsáló elleni méreggel gyilkolászni.

106-107. oldal (Ulpius-ház, 2012)

s_l_m>!

Egy profi ételkészítőnek mindig a munkára kell koncentrálnia, nem a munka okára.

s_l_m>!

Nekem mégis kemény ügy volt ez, mint a mikróban felejtett pogácsa.

s_l_m>!

Elmosolyodott, és legszívesebben magamhoz öleltem volna szakadt ingével együtt. De ebben a korban már ez ciki a fiúknál, úgyhogy csak célzatosan a teára meredtem.

s_l_m>!

– Arch, az alibik olyanok, mint az ételek. Nem elég, ha jól néznek ki. Emészthetőnek is kell lenniük. A tiéd pedig még csak nem is néz ki jól.