Hírhedt ​diktátorok asszonyai 22 csillagozás

Diane Ducret: Hírhedt diktátorok asszonyai

A francia szerző 20. századi diktátorok (Mussolini, Lenin, Sztálin, Salazar, Bokassa, Mao, Ceauşescu, Hitler) párkapcsolatait mutatja be. A hatalom megszerzésének útján a diktátorok egytől-egyig felismerték, hogy csak akkor jutnak el a csúcsra, ha sikerül megnyerniük és saját céljaikra felhasználniuk a nőket. A diktátorok asszonyainak egy a sorsuk: párjuk oldalán belekóstolnak a hatalomba, ám cserébe megcsalják, megalázzák és kihasználják őket. A szexualitás a hatalom egyik mozgatórugója: a diktátoroknak teljhatalmuk megszerzéséhez zsigeri szükségük van rajongókra. A nők olykor a háttérből, máskor nyílt színen irányítják társukat, akár a bukásig, sőt a sírig is elkísérve.

Kossuth, Budapest, 2012
324 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630970488 · Fordította: Hotya Hajnalka
Kossuth, Budapest, 2012

Csiang Csing

Zulejka79>!
Diane Ducret: Hírhedt diktátorok asszonyai

Ajánlom mindazoknak, akiknek hiányzott a törtelemtanulós éveiből a sztorizós rész. Engem mindig jobban érdekelt a háttér, mint az eseménytörténet, így ez a könyv maradéktalanul azt adta, amire kíváncsi voltam.
Egy-egy fejezet lezárása nem tetszett, mert szinte elvágódott a történet. Az addig részletes beszámoló nagy hirtelenséggel ért véget. Viszont azt kiemelném, hogy néhány diktátor életútját a szerző összefűzi és ezek a szálak is igen érdekesek.

Joxer>!
Diane Ducret: Hírhedt diktátorok asszonyai

Ebből a lebilincselő és olvasmányos műböl megismerhetjük a kegyetlen és népírtó diktátorok eddig jórészt ismeretlen magánéletét és a nőkhöz füződő viszonyát.
Bár fotóikat látva, egyikük sem volt egy férfi-szépség, de mégis olyan karizmával rendelkeztek, hogy a nők már akkor bomlottak utánuk, amikor még nem lehetett tudni, hogy politikaformálók; a történelem meghatározó személyiségei lesznek. Ezt ők bőven ki is használták, és bár megnősültek (némelyikük többször is), de ez nem akadályozta meg őket az újabb és újabb nők meghódításában, így a feleségek sorsa a gazdagság és jólét mellett sokszor a megaláztatás volt.
Viszont voltak olyan feleségek (Elena Ceaușescu, és Mao felesége Csiang Csing), akik megirigyelve férjük politikai hatalmát, maguk is hasonlóan kegyetlen, ellentmondást nem tűrő politikussá váltak.

diskgirl>!
Diane Ducret: Hírhedt diktátorok asszonyai

Tetszett, hogy itt úgy „tanulhat” ezzel a könyvvel az ember törit, hogy észre sem veszi. De valóban, a sztoriknak egy huszárvágással vége szakadt, kivétel talán a Mussoliniről szóló fejezet, annak volt befejezése. Nagyon keveselltem a képeket is. Volt 1-2 a könyvben, de ha raknak bele képet, akkor legyen akiről csak lehet legalább egy, vagy inkább egy se. Ez egy ilyen tessék-lássék megoldás. Mint Mátyás király ajándéka: volt is, meg nem is volt. Egyébként nagyon érdekes, bár én az írónő helyében talán nem nőszemélyenként, hanem időrendi sorrendben haladtam volna, aki nem figyel, könnyen összezavarodhat.

repe993 P>!
Diane Ducret: Hírhedt diktátorok asszonyai

A sok romantikus címke után, amit az utóbbi időben olvastam, kissé száraznak tűnt, hiányoltam az érintett nők lelki vívódását, de aztán egyre inkább szembesültem azzal, hogy nem is volt.
A könyv olvasása közben egyre többször az a benyomás ért, hogy ezek a nők tudatosan választották ezeket a férfiakat valamilyen vélt vagy valós előny reményében, és aztán döntésüket igyekeztek romantikus bevonattal ellátni, még akkor is, ha mindez már nehezen volt védhető. Kitartottak a választott férfi mellett, akit, ha egyszerű halandó lett volna, rég elhagytak volna az ellenük elkövetett sérelmekért.
Ami magát a könyvet illeti: értem a szerkesztési elvet, de ettől az egyes szereplők története kissé kaotikus lett, és olykor elvesztettem a fonalat, hogy ki kivel van, a párhuzamosan futó események pedig nehezen voltak követhetők.

Pixelhiba>!
Diane Ducret: Hírhedt diktátorok asszonyai

Az elmesélés időszerkezetével nem mindig értettem egyet és több diktátor fejezete olyan, mintha egy hirtelen kardcsapással záródna, befejezetlennek hatott, a kép is kevés volt, de egyébként nagyon érdekes és megdöbbentő dolgokat olvastam, ezek azok, amik törióráról hiányoznak, de nem árt, ha teljes a kép (vagy más).

esztex>!
Diane Ducret: Hírhedt diktátorok asszonyai

Nagyon sok érdekes háttérinformációt tartalmaz, azoknak akik érdeklődnek a történelem iránt és szeretik sztorizós leírásokat mindenképpen ajánlom. Vannak benne eseménytelenebb fejezetek, de alapvetően izgalmas könyv arról, hogy milyen nagy szerepük volt a világtörténelmet meghatározó szereplők mellett álló nőknek.

marilyn_marilyn>!
Diane Ducret: Hírhedt diktátorok asszonyai

Érdekes volt olvasni, hogy valamennyi hírhedt diktátor alacsony növésű ember volt. Ez azért beszédes…
Sok mindent hallottam már, olvastam vagy láttam ezekről a magukat nagy embernek gondoló személyekről, de még mindig volt olyan, ami kiverte a biztosítékot.
Önimádó, beképzelt hímsoviniszták voltak valamennyien, akik a nőket csak eszközként használták, pedig nélkülük semmik lettek volna!
Nagyon felidegesítettem magam rajta !
Egyedül amiatt adtam 4 csillagot, mert időnként kicsit követhetetlen volt az időpontok tekintetében.
Jól megírt, nem száraz tényadatokat közlő könyv.