Helló ​miszter, áj láv jú! 6 csillagozás

Befejezetlen festmény Indonéziáról
Décsy Eszter: Helló miszter, áj láv jú!

1987-ben született Décsy Eszter. Biológiaszak a Móricz Zsigmond Gimnáziumban, egyetemi tanulmányok a szegedi bölcsészkaron, pultos munka a londoni éjszakában.

A tetoválás mindig is érdekelte, tanulni 18 évesen kezdte.
Ki gondolná, hogy egy sörözés közben elkapott mondat 11000 kilométer utazáshoz, hét hónaphoz egy távoli, idegen országban, és a tetoválás ősi művészetében való elmélyüléshez vezethet.

Első önálló kötetében a szerző az indonéz kormánytól kapott művészeti ösztöndíja alatt szerzett élményeiről számol be. Ébresztették majmok a tengerparton, utazott több száz kilométert egy rakomány takarmánybanán tetején, gyűjtötte a helyi legendákat, ismerkedett varázslókkal, ismert meg úgy egy világot, ahogy könyvekből soha nem tudta volna.
Ezeket a kalandokat, élményeket olvashatja most kötetbe rendezve az olvasó. Kezdődjön hát az utazás!
Csepregi János

Ab Ovo, Budapest, 2013
Ab Ovo, Budapest, 2013

csobi P>!

Décsy Eszter: Helló miszter, áj láv jú! Befejezetlen festmény Indonéziáról

Ha újrakezdhetném az egyetemet, akkor egy dolgot biztosan másképp csinálnék. Elmennék eraszmuszolni mindegy merre, bármerre. Még az is lehet, hogy épp Indonéziába.

Eszter – akinek egy ösztöndíjjal sikerült eljutnia Indonéziába – leírása alapján például olyasmiket próbálnék ki, mint például a warungok, ezek általában kis boltok, kávézók, éttermek vagy együtt mind, többnyire indonéz családok működtetik őket, ahány család, annyiféle warung. Nem vetném meg az indonézek csípős szószait és a különböző halas, rizses, rákos, zöldséges kombókat sem.
Aztán ott a jó kis tömegközlekedés, ki tudja hány féle tradicionális és modern tákolmány, no meg a robogók. Érdekelnének az egyes rituálék, ételáldozások, melyek szerves részét képezik a helyi vallásoknak.
Jól esnének a spontán zenélgetések is – amik oly gyakoriak arrafelé – és még azt sem bánnám ha megtanulnék valamilyen hangszeren játszani.

Főhőseink gyakorlatilag átutazták Indonéziát, majdnem végig stoppal, néha olyan távokat megtéve, hogy csak győztem keresni a kis falvakat a guglitérképen.

Ami külön érdekes, hogy a kalandleírások és az egyes települések nevezetességeinek, látványosságainak leírása melett feltűnnek a helyi legendák, hiedelmek, rémtörténetek, melyek olykor nagyban befolyásolják a helyi közösség életét vagy magyarázatot adnak olyan jelenségekre, amik először furcsának tűnnek, de a történet ismeretében már érhetővé válik minden, például hogy a helyiek miért nem mernek halászni a Toliere-tavakban?

A könyvhöz ajánlatos folyamatosan képeket, videókat nézni, hogy az utolsó oldalon egyszerre vágyjunk vissza a könyv írójával Délkelet-Ázsiába, Indonézia bármelyik kis szigetkéjére.
Képek többek közt itt találhatók: https://www.facebook.com/HelloMiszter

A recenziós példányért köszönet jár az AbOvo kiadónak, az élményekért pedig @esteedecsy-nek.

TeresaM>!

Décsy Eszter: Helló miszter, áj láv jú! Befejezetlen festmény Indonéziáról

Egyszerűen imádtam ezt a könyvet. Véletlenül bukkantam rá és alig vártam, hogy kézbe vehessem. Nagyon nagy bátorság kell ahhoz, hogy valaki így neki induljon a nagyvilágnak hosszú hónapokra – én pl. sokkal jobban félnék, mint Eszter az elején – és becsülöm Esztert azért, mert bele mert vágni, végigcsinálta és még élvezte is a kalandot. Olvasás közben végig az járt a fejemben, hogy nekem is látnom kell, amiket Eszterék láttak és milyen jó lehetett átélni mindezt minden szépséggel és nehézséggel együtt. spoiler
Tetszettek Eszter leírásai, ahogy bemutatta a tájakat, városokat, falvakat ahol jártak, kicsit olyan volt, mintha az olvasó is ott lenne vele/velük. A leírt indonéz legendák és mítoszok pedig különösen a szívemhez nőttek, szeretek ilyeneket olvasni.

nayao>!

Décsy Eszter: Helló miszter, áj láv jú! Befejezetlen festmény Indonéziáról

Kedvem támadt a könyv alapján most rögtön nekivágni Indonéziának, és átélni az országot. Azt eddig is gyanítottam, hogy ebben az országban 1-2 hét semmire se elég; az útibeszámoló alapján már biztos vagyok benne. Külön tetszettek a legendák, mivel engem is érdekelnek, és így valahogy sikerült jobban megízleltetni az olvasóval az indonéz emberek gondolkodását.

Bene_Klári>!

Décsy Eszter: Helló miszter, áj láv jú! Befejezetlen festmény Indonéziáról

Érdekes, nagyon. De leginkább Indonézia és nem a szerző stílusa vagy világképe miatt.