WikiLeaks-akták 4 csillagozás

Julian Assange háborúja a titkosítás ellen
David Leigh – Luke Harding: WikiLeaks-akták

Internetes ​Messiás vagy kiberterrorista? Információs szabadságharcos vagy szexbűnök elkövetője? Ki az az ember, aki a történelem eddigi legnagyobb kiszivárogtatása mögött áll? Julian Assange egyike a legkülönösebb figuráknak, akikből valaha világszerte ismert celebritás lett. „Találmánya”, a WikiLeaks internetes leleplező oldal felbőszítette az Egyesült Államokat, a világ egyetlen szuperhatalmát, a brit királyi famíliát, és forradalmat csinált Észak-Afrikában. A vita a WikiLeaks és Assange szerepéről odáig fajult, hogy amerikai politikusok a meggyilkolására szólítottak fel.
David Leigh és Luke Harding, a Guardian díjnyertes újságírói központi szerepet játszottak abban, hogy a WikiLeaks és öt, a világ legismertebb orgánumai közé számító lap közösen publikált válogatást a leleplező oldal által megszerzett több mint 250 ezer amerikai diplomáciai táviratból, valamint a sok százezer afgán és iraki titkosított hadinaplóból. Assange-ról és a WikiLeaksről sokan és sokat írtak már.… (tovább)

Geopen, Budapest, 2011
Geopen, Budapest, 2010
400 oldal · ISBN: 9789639973350 · Fordította: Győri Gábor, Hajdu András, Paller Katalin, Serény Péter, Szabó Imre Gergely

btunde P>!
David Leigh – Luke Harding: WikiLeaks-akták

David Leigh – Luke Harding: WikiLeaks-akták Julian Assange háborúja a titkosítás ellen

Mint mindent, ezt is fenntartással kezelem, sosem tudhatom, mikor olvasok igazat, de örülök, hogy vannak ilyen emberek is.

Molu P>!

A politikusok közül Franco Frattini olasz külügyminiszter az elsők között ismerte fel, hogy a kiszivárogtatást nem lehet meg nem történtté tenni, és ennek megfelelően kezdte kezelni. „Ez a világdiplomácia 9/11-e lesz!” – deklarálta. Ezúttal nem látszott erős túlzásnak az összehasonlítás. Beszédtéma volt a Fehér Házban, a Kremlben, az Élysée-ben, foglalkozott vele Berlusconi és az ENSZ, Chávez, tárgyaltak róla Canberrában és a világ összes fővárosában.

Kapcsolódó szócikkek: Silvio Berlusconi
Molu P>!

– Manning: El sem hiszem miket vallok meg neked… Sokáig annyira el voltam szigetelve. Csak jó akartam lenni, és normális életet élni, de az események arra kényszerítettek, hogy kitaláljam, hogyan lehet túlélni. Elég értelmes vagyok, hogy tudjam, mi történik, de képtelen vagyok tenni valamit…. Senki nem figyelt fel egyetlen megjegyzésemre sem.. Gyógyszerezem magam, mint őrült, amikor nem az ellátóirodában robotolok.
– Lamo: Milyen botrányról van szó?
– Több száz van.
– Mifajta? Őszintén kíváncsi vagyok a részletekre.
– Nem tudom. Annyi van. Már nincs nálam az eredeti anyag… hm… a Szentszék és álláspontja a vatikáni szex-botrányról…. Egy ember számára lehetetlen elolvasni mind a negyedmilliót, anélkül, hogy ne érezné, rászakad az egész, és talán érzéketlenné is válik.

Molu P>!

…hamarosan fölfedezte a hackelést. 17 éves volt, amikor azt gyanította, hogy Victoria állam rendőrsége lecsapni készül az otthonára…. a rendőrség végül bekerítette illegális hackercsoportját, a felesége elköltözött, és magával vitte 20 hónapos fiukat…

Az 1996-os hackelési tárgyalásán védőügyvédje azt hozta fel enyhítő körülménynek, hogy a számítógép lett Assange „egyetlen barátja”.

Molu P>!

Érdekes módon a világ legtehetségesebb programozói közül többen is felbomlott családból származnak. Jacob Appelbaum, aki majd a WikiLeaks képviselője lesz az Egyesült Államokban, azt mondja, hogy ő paranoid skizofrén anya és heroinfüggő apa fia. Gyermekkora nagy részét nevelőotthonban töltötte. Kisfiúként egy alkalommal látott egy nőt apja fürdőszobájában, tű állt ki a karjából és rángatózott. Appelbaum a Rolling Stone magazinnak kifejtette: a programozás és a hackelés tette lehetővé, hogy „úgy érezzem, a világ nem elveszett hely. Az internet az egyetlen oka annak, hogy még élek”.