Élet ​hidegvérrel (Élet) 18 csillagozás

A kétéltűek és hüllők természetrajza
David Attenborough: Élet hidegvérrel

Ez a pompásan illusztrált kötet David Attenborough bolygónk főbb állatcsoportjait bemutató könyvsorozatának utolsó darabja, amelyben a neves szerző a tőle megszokott, lenyűgöző részletességgel tárja elénk a kétéltűek és hüllők életét. Igazi kincsesbánya mindenki számára – a lesikló repülőgyíkról vagy emberevő krokodilról először olvasó gyermekektől a képzettebb zoológusokig, s mindenkinek rá kell döbbennie, hogy bőven van még mit tanulnia! Nemigen lesz, akit hidegen hagynak majd az olvasottak.

Eredeti megjelenés éve: 2007

Kossuth, Budapest, 2008
288 oldal · ISBN: 9789630958806 · Fordította: Farkas Balázs

David Attenborough: Élet hidegvérrel A kétéltűek és hüllők természetrajza

Bevallom, a hüllőket és kétéltűeket én mindig törékenyebbnek hittem. De a madarakkal is így vagyok. Aztán rájövök, hogy mi emlősök vagyunk a legjobban kiszolgáltatva az időjárás változásainak, a saját szennyezéseinknek… A hüllőknek ugyanis a dinoszauruszokkal korán sem áldozott le!
Sok evolúciós érdekességet is megtudtam: például, hogy a kígyók fejlődéstani szempontból fiatalabbak, mint a gyíkok, vagy más lábas hüllők!

XX73>!

David Attenborough: Élet hidegvérrel A kétéltűek és hüllők természetrajza

Nem csak a film, hanem a könyv is nagyon érdekes, élvezhető. A színes képek akár kisebb gyerekek érdeklődését is lekötik. A teljes könyv azonban élvezetes biológiaóra nagyobbak számára. Kétéltűek és hüllők, csupa érdekes lény.
Láss neki hidegvérrel!

Peger>!

Nagyon átgondolt és részletes

cassiesdream>!

Olykor olyan hevesen csapkod [t.i. a tarajosgőte], hogy szó szerint felpofozza párját. Bármilyen látványos is legyen ez a bemutató, a nőstény szívét nem mindig sikerül rabul ejtenie vele. Gyakran megesik, hogy az egyetlen farokcsapással a tó túlvégébe katapultálja magát.

lenne P>!

Amellett, hogy a környezetére reagál, a kaméleon kedélyállapota szerint is változtatja a színét. A mérges kaméleon dühében elfeketedik; a szerelmes színes pettyeket ölt magára; a megfélemlített egyed halványszürkére vált. A színösszetétel fajonként eltérő. Némelyek a kék és a zöld árnyalatait preferálják. Mások narancssárga vagy vörös foltokkal dolgoznak.

A sivatagok sárkányai 165.old.

Kapcsolódó szócikkek: kaméleon
lenne P>!

A létező legkisebb, a madagaszkári törpe-levélkaméleon (Brookesia minima) alig három centiméter hosszú, vagyis nagyjából akkora, mint egy átlagos sáska. Ebben az aprócska testben mégis elférnek azok a belső szervek -gerincoszlop, szív, gyomor, agy –, amik egy „normális” méretű hüllőben. Parányi nyelve, amellyel parányi rovarokat zsákmányol, majdnem olyan vékony, mint egy szempilla. A miniatürizáció csodája!

A sivatagok sárkányai 167.old.

Carmilla >!

A pöttömnyi ékszerteknős azonban megnő: páncélhossza a 20 centimétert is meghaladhatja, ezért hamarosan kinövi a szigetes-pálmafás műanyag medencét. A legtöbb állatkert befogadóképessége véges, ezért a megunt teknőc sokszor a szabadban végzi.

Vissza a vízbe!

Kapcsolódó szócikkek: teknős
cassiesdream>!

Az axolotl azért olyan izgalmas, mert ivarérettségét kopoltyús lárvaként éri el. Bár úgy tűnik, ennek elsődlegesen táplálkozásbeli okai vannak, a legújabb vizsgálatok szerint egy génmutáció is felelős lehet érte. A lárva átalakulását indukáló növekedési hormonokat – köztük a thyroxint – a pajzsmirigy termeli. A tóban azonban olyan kémiai és fizikai körülmények uralkodnak, hogy a pajzsmirigy alulműködik. Ezt azonban korrigálni lehet. Ha akváriumban tartjuk és egy kis thyroxint csepegtetünk a vizébe, az axolotl elveszti külső kopoltyúit, kimászik a vízből és szárazföldi életet kezd.

Kapcsolódó szócikkek: axolotl · növekedési hormon · thyroxin
Carmilla >!

Egy krokodil élete során negyvenötször is lecserélheti egy-egy fogát.

Az ősi vadászok

Kapcsolódó szócikkek: krokodil
Carmilla >!

A bordás krokodilok kimondottan pazarul vitatkoznak. Az ellenfelek egymás mellett fekszenek, fejük kiáll a vízből. Egyikük meglendíti a fejét, és olyan hangosan arcul csapja vele a másikat, hogy az több száz méterre is elhallatszik.

Az ősi vadászok

Kapcsolódó szócikkek: krokodil
Carmilla >!

A természetben komodói sárkánnyal találkozni messze nem olyan félelmetes, mint ahogy a nevéből hinnénk. Meglehetősen könnyen a bizalmába férkőzhetünk, hiszen megrögzött dögevő. Csupán egy régóta oszladozó, bűzös kecsketetemre van szükségünk hozzá!

A sivatagok sárkányai

Carmilla >!

Szemhéjaik hiánya „igéző” tekintetet kölcsönöz a kígyóknak. Mintha folyton alaposan szemügyre vennék környezetüket. A boák és pitonok a gyakorlatban azonban rendkívül rövidlátóak, és csak korlátozott távolságba tudnak fókuszálni. De azok az izmok is hiányoznak róluk, amelyek a szemet mozgatnák a szemgödörben. Tehát a látásuk gyenge.

Lábatlanul

Kapcsolódó szócikkek: boa · kígyó · piton
cassiesdream>!

A tuatara optimális testhőmérséklete 12oC körül lehet. Ilyen alacsony hőfokon a szervezet kémiája igen lassan üzemel, így a tuatara meglehetősen letargikus életet él. Aktívan is csak hét másodpercenként egyszer szippant levegőt, amikor azonban pihen, akár csak óránként.

Kapcsolódó szócikkek: tuatara