A ​kuflik és a nagy eső (Kuflik 2.) 173 csillagozás

Dániel András: A kuflik és a nagy eső

Emlékeztek még a hét kuflira, Zödönre, Bélabára, Hildára, Tituszra, Valérra, Pofánkára, no meg Fityircre? Az elhagyatott réten laknak hét kis üregben a kuflikupacban, és egész nap hempergőznek, bukfenceznek és heverésznek. A kuflik visszatértek! Hatalmas eső szakadt a nyakukba, elárasztotta a rétet, és ők mindenféle fura alkalmatosságon csónakáznak a tóvá vált réten. Vajon sikerül visszajutniuk a kupacba? A második történetben a Bújócskázás Világnapját ünnepelheted meg a kuflikkal – és keresgélés közben felfedezheted az elhagyatott rét minden érdekes lakóját és növényét a réti zselétől a lábascsigáig.

Eredeti megjelenés éve: 2014

Kiadói ajánlás: 3 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

Tartalomjegyzék

>!
Pagony, Budapest, 2018
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155441349 · Illusztrálta: Dániel András
>!
Pagony, Budapest, 2017
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155441349 · Illusztrálta: Dániel András
>!
Pagony, Budapest, 2014
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155441349 · Illusztrálta: Dániel András

Enciklopédia 6

Szereplők népszerűség szerint

Fityirc · Pofánka · Zödön


Kedvencelte 2

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 15


Kiemelt értékelések

nicosia P>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

Nagyon imádom a kuflikat. Amikor elegem van a világból akkor belenézek egybe, és még egyszer sem csalódtam, mindig egy kicsit jobb lett tőlük minden. Ma épp esett az eső, így azt is mondhatnám, hogy hangulathoz választottam az olvasnivalót sítlszerűen.
Zseniális, még mindig. Hogy Dániel András honnét szedi ezeket a neveket?
„Szőrmók vakarc”, „borostapók”, „vicsormókus” – lassan kellene kiadni egy kis kulfi természetrajzot is. És a rajzok, na meg a történet…, megint minden a helyén volt. Köszönet érte!

Gelso>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

Annyira aranyosak, egyszerűen öröm volt most rábukkanni a könyvtárban és hazahozni.
Mindig az elején lévő csoportkép-nézegetéssel kezdem, nézegetem őket egy darabig.
Elolvasom a történetet, de nekem a ki-mit leltár a legfontosabb – kihez-mi tartozik, ki mit őriz. Melyiküknek mi a fontos? Kinek milyen esernyője van? Ki melyik növény mögé rejtőzködik a bújócska alkalmával… Nem tudtam, hogy Hedvig padlizsán szeretne lenni…

UI: Eldöntöttem, hogy elkezdem gyűjteni az új fajként jelentkező egyedeket, és rendszertani besorolási listát készítek, Dániel András félét – sok érdekesről tett ma is említést, többek közt: a vicsormókussal, borostapókkal, csőlakó kavicskukaccal, nagy rétizselével, sárga mézköpőfűvel vett le a lábamról…

Tanulság:
Az igazi fák sosem horkolnak

Továbbra is odavagyok ezekért az élőlényekért…

2023.07.02-án újraolvastam:
A kuflik és a nagy esők – a nagy eső, mint olyan – így különösen a villámárvizek nyarán – aggodalommal töltött el, sajnálni kezdtem a kuflikat, hogy talán nem marad semmijük, ill. az a kevés is, amijük van – elveszik az árban. Félelmetes volt látni, ahogy a kupac üregei fokozatosan megtelnek vízzel…
Boldog voltam, amikor megtudtam, hogy mit szeretnek a legjobban: hát heverészni! Kell ennél jobb? Aligha… Mert az is lehet szórakoztató…
Aki heverészni szeret, rossz kufli nem lehet…
Azt is megtudtam, hogy Bélabá egy igazi (idő)jós, de a kuflik nem igazán veszik komolyan…
Láthattam – rajzokkal is alátámasztva – hogy amellett, hogy segítőkészek, igen kreatívak, és Pofánka szociálisan igen érzékeny… és szeret közösséget vállalni a többiekkel. spoiler.
Új infó, hogy zsebásón és zsebreceptgyűjteményen kívül van nekik zsebesernyőjük is – mindenkinek külsejéhez illő. A legidősebb köztük Bélabá, a legerősebb pedig Zödön. Ezen kívül nem tudnak úszni, de szívesen eveznek és csónakáznak… egyik kedvenc képem a könyvben, amikor csónakon menekülnek – ki-ki a neki alkalmatos formájún – kicsit nekem Szutyejev két meséjét: A kis hajó-t és A négy kis ezermester-t idézte.
A vízi patkánynál lehettek volna óvatosabbak, mert azért a patkány, az patkány – csalárd és zsivány – spoiler.
Nagyon féltettem őket, le ne örvényeljenek csónakjaikkal a mélybe, amikor kihúzták a dugót, de végül Fityirc jelzése ismét megnyugtatott.
Antropológiailag ill. kuflipológiailag új ismeret – az ugródudor megléte.

2023.07.06. Újraolvasás
A Kuflisorozat legújabb kötete (A kuflik és a puffpuding) megjelenése adta az ötlete, hogy olvassam el az összes eddig megjelent Kufliskönyvet és ehhez a Kuflis kihívás jó apropót szolgáltatott.
Az igazi fák sosem horkolnak történet főhőse Bélabá. És ehhez egy BújócskaVilágnapi szerdán játszott bújócska adta a hátteret. Mindenki könnyen elbújt, de Bélabának nem volt semmi jó ötlete, ám egy lábascsiga javaslatot tett neki – mialatt rejtőzködött, beleélte magát a szerepbe. És álmodozott: mi lett volna ha…? Az álmodozás következő lépése is bekövetkezett… Talán ez segített a kuflicsapatnak rátalálni Bélabára. Nemcsak Bélabá álmodozik arról, minek lehetne jó lenni, hanem Hilda is.
Alig játszották le a bújócskát, kitalálták a következő projektet: megvalósítani azt, hogy álmukban bújócskáznak – de szerintem elaludtak, mielőtt egy jót játszhattak volna álmukban és átadták magukat a horkolásnak.
Tanulság: mint fentebb.

Történeti előzmény:
Már a 2016. május 28-i olvasásom alkalmával elhatároztam azt, amit most (még nem kellett eltelnie 10 évnek sem) sikerült elkezdeni: megírni a Dániel András-féle kuflibotanikai szótárat…
https://moly.hu/karcok/1971667

1 hozzászólás
olvasóbarát>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

Megszerettem ezeket a figurákat szövegben és rajzban egyaránt. Az igazi fák sosem horkolnak a másik történet a kötetben. Ötletesek, vidámak a nevek is: vicsormókus, borostapók, recskeszú és a kéktollú nyihánc vidám figurák, szerethetőek.

3 hozzászólás
ziara>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

Csak ugyanazt tudom írni, mint az összes többiről:)))
Csillagos ötös, legalábbis nálam!!!!

pável>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

„-Segítség! Megfulladunk! -kiabált rémülten Fityirc. De gyorsan abbahagyta, mert rájött, hogy leér az ugródudora.”

A kuflik (Pofánka, Fityirc, Zödön, Hilda meg a többiek) teremtéstörténete (Kufl. Gen.1.) ezennel elérkezett a vízözönhöz. Nem hallgattak az okos szóra, konkrétan Bélabáéra, aki lehet hogy minden nap bejelenti az esőt, de ma igaza lett, mégis csak egy Lárifári!-t kapott érte.

Amiikor a nagy özönben csak hármuk kufliürege maradt szárazon, a mesélő akár arrafelé is elvihette volna a történetet, amit a históriából egyszerűsítve csak a vagyon újraelosztásnak nevezünk. A Genezis, a prehistorikus, mitikus korszak után akár elkezdődhetett volna végre a kuflik igazi, írott története, de aztán az Özön eldöntötte a kérdést, mindenkit kiöntött, mint Pelikánéknál, osztálykülönbség nélkül.

Szerencséjükre az arra úszó muffinhéjakat meg egyéb szemeteket bödönhajóvá hasznosították újra, és megkezdődhetett a nagy Dugaszkihúzó Projekt. (Elvégre ha gyűlik a víz, akkor egy Dugasz is lesz valahol.) Majd a a Második Négyórás Terv keretében ezt követte A Nagy Szárítkozás.

2. rész
„Az igazi fák sosem horkolnak.”

A második mesében bújócskáznak, itt hívnám fel a figyelmet Valér leleményességére, aki drónokkal keresteti elrejtőzött pajtásait (ezt ezennel le is védetem, erre talán még az USA-ban sem használják!) Elmondom, ki hová bújt, hátha a ti példányotokban már nem látszódik ki a rojtos fülük sem a susnyásból: Zödön például a lepénybokorba, Fityirc a kavicskukacok közé – míg a vén Bélabá vén, kiszáradt fának álcázza magát. (A csiga javasolta neki, szerinte arra hasonlít a legjobban. Te csak akkor bújócskázz, Kedves Olvasó, ha a mimikri-sminkkészleted nálad van, hogy vonzó dolgok mögé tudj elbújni – feltűnés nélkül.)

Sajnos Bélabá nem csak árnyékot adott, bár annak terebélyeset, de egy idő után hangokat is. Álmában igazi fa lett, sajnos a lombsusogásnál kissé karcosabban horkolt. Gyönyörű faunát álmodott magára: szőrmók vakarcot és pohos résbogarat, borostapókot és vicsormókust – csak azt a kéktollú nyiháncot nem kellett volna, mert harsány kvákkogásával az ébresztette fel. A többiek szerencséjére, mert már visszhangzott Bélabá „susogásától” a rét.
Mikor a mesélő itt tartott, bizonyára emlékezetébe ötlött az Eredet című film, neki is lát elaltatni mindenkit: hőseink innentől álmukban bújócskáznak…
(2014-ből)

clarisssa P>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

Negyedik találkozásom a kuflikkal most egy icuri-picuri lábascsiga-szükkenésnyivel kevésbé volt üdítő, mint a korábbiak. Először nem tudtam mire vélni, hiszen most is kedves volt a történet, ötletesek és jópofák a rajzok… azonban rájöttem, hogy hiányzott valami: a furcsa szerzet mellékszereplőket csak nézegetni lehetett, szóhoz sajnos ezúttal alig jutottak. Hiába, no, korábban el lettem már kényeztetve ezekkel a nem várt, de vicces kis szösszenetekkel, így most egy kuflihajszálnyit csalódott vagyok. De persze csak egy nagyon picike kuflihajszálnyit!
@Gelso-hoz csatlakozom abban, hogy élveztem végigbogarászni a szöveg mellett a rajzokon is, hogy kihez mi tartozik: például mit őrizget a kufliüregében, milyen zsebernyője van. Apropó: én is szeretnék egy zsebernyőt, vajon hol kapható? És vajon milyen színű lenne az enyém? De az biztos, hogy egy Dániel András-féle növény- és állathatározóra is igen-igen kíváncsi lennék. :)

>!
Pagony, Budapest, 2014
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155441349 · Illusztrálta: Dániel András
1 hozzászólás
worsi P>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

Kihoztuk a könyvtárból, most ez a napontamesélős könyv. Gondban lennék, ha egy teljes függvényanalízist kéne végeznem, viszont álmomból fölkeltve is fel tudom sorolni, hogy melyik kufli miben csónakázott. Az apró részletek (pl. rétizselébokor, lábascsiga, pipázó hal és társai) még leginkább csak nekem viccesek, a kiskorúnak egyelőre csak bogarásznivaló részletek (csomó ideig elnézegeti, BogyóésBabóca mindig csak egy átlapozásnyi időt kapott) vannak benne és semmi viccesség, de a történetet már ő is élvezi. A családunkban két kuflirajongó biztosan van. :-)
(Ugye lesz következő kötet?)

2 hozzászólás
krlany I>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

A kuflik még mindig nagyon menők; ázottan, lucskosan, félig hajléktalanul is. A rajzokon elhintett humorcseppek, pedig fokozzák még ezt az élményt. Itt egy búvársisakos csiga, ott egy csontot rágó hal, a redőnnyel záródó odú pedig mindent visz.:D Bélabá pedig bújócskában verhetetlen!
https://kulturleny.wordpress.com/2015/03/29/a-kuflik-es…

Dénes_Gabriella>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

Nagyon tetszik ez a könyv, úgyhogy a kisgyerekes ismerőseim így jártak, ilyet kapnak ajándékba az utódok.
Tetszenek a kreatív rajzok, és a szép szöveg. Sajnos nincs nálam példány, de ami megmaradt, hogy az esőt milyen szépen írta le, több hangulatfestő szót használva. Azaz nemcsak ledarálja a dolgot mint más, igen népszerű gyerekkönyvszerző, hanem mesél, gyönyörködtet, és (szerintem) tanít is. Ja, és vicces is. :) A történetek pedig pont olyanok, amilyeneket gyerekkoromban én is simán elképzeltem volna, mert például miért is ne lehetne spoiler.
Nagy örömmel állapítottam meg, hogy a nívós kortárs gyerekirodalom is népszerű itt, a Molyon, jelenleg a 72. legjobb ez a kötet.

5 hozzászólás
Juci I>!
Dániel András: A kuflik és a nagy eső

Olyan rávetődés volt itthon, ne tudjátok meg! Az apró részleteken szórakoztunk a legjobban. És hát lábascsiga! Hiánypótló. És akkor most jöhet egy újabb Kicsibácsi és Kicsinéni-könyv :3

5 hozzászólás

Népszerű idézetek

olvasóbarát>!

Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics. Kufli. Egy kufli sok mindenre hasonlít, és semmire sem. Pattog, mint egy gumilabda, pedig nem is az. Színes, mint egy nyalóka, pedig nem ehető. Van kicsi, van nagy. Van kövér és van sovány. Jönnek-mennek, sosem tudni, honnan hova…

krlany I>!

Az elhagyatott réten szerdánként van a Bújócskázás Világnapja. Persze csak azokon a szerdákon, amikor mindenkinek van kedve hozzá.

Kapcsolódó szócikkek: bújócska
Chöpp >!

– Minden olyan, mint reggel volt, csak mégsem – állapította meg Pofánka.
– Sőt, még csónakáztunk is – tette hozzá Fityirc.
– Meg minden – dörmögte Zödön.
És ez annyira igaz volt, hogy többet már nem is mondott senki aznap délután.

A kuflik és a nagy eső

Kapcsolódó szócikkek: Fityirc · Pofánka · Zödön
lenne P>!

– Nem bírom a szerdákat – szólalt meg bosszúsan egy közelben olvasgató varázsgomba. – Szétmegy a fejem ettől a hangzavartól.

Sicc>!

Hová, hová, cimborák? – kiáltott oda nekik egy idős, ám derűs kedélyű vízi patkány. Csónakja végében egy színes kalapú varázsgomba szundikált.

16. oldal

7 hozzászólás
krlany I>!

– Szerintetek látott már valaha is kádat ez a patkány? – kérdezte suttogva a többiektől Pofánka.
– Nem úgy néz ki, mint aki gyakran fürdik…

Kapcsolódó szócikkek: fürdőkád · patkány · Pofánka
krlany I>!

Álmában igazi fa volt. Mindenfelé friss levelek zöldelltek rajta. Az odújában egy vicsormókus lakott, ágai között pedig egy öreg borostapók szövögette hálóját. Göcsörtös gyökerei alatt egy szőrmók vakarc, ráncos kérgén pedig néhány recskeszú, más néven pohos résbogár vert tanyát. Úgy érezte magát, mintha egy nagy ház lenne, sok boldog lakóval…

krlany I>!

Hogy fogunk ennyien elférni három üregben? – kérdezte a többiektől Zödön, aki a legnagyobb volt közülük.
Amikor ezt elképzelték, egyáltalán nem tűnt mulatságosnak.
Na jó, egy kicsit…

Kapcsolódó szócikkek: Zödön

A sorozat következő kötete

Kuflik sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

Czernák Eszter: Irány a nagycsoport!
Majoros Nóra: Ramszesz 80 gyereke
Farkasházi Réka: Életmesék
Csukás István: Pom Pom újabb meséi
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög
Palásthy Ágnes: Elrabolták a siklót
Tóth Krisztina: Ezt jól kifőztük!
Tóth Gyula Gábor: Mese a Mindenről, a Semmiről és más furcsa mesék
Melovics Konrád: Meló, a büdibogár
Vibók Ildi: Sibi újabb meséi