Légió (The Horus Heresy 7.) 41 csillagozás

Titkok és hazugságok
Dan Abnett: Légió

Nagy Háború közeledik, és elborítja majd az Emberiség Birodalmát. Az Alpha Légió, az Astartes testvériségének legutolsó és legtitokzatosabb egységének űrgárdistái megérkeznek egy pogány világra, hogy a támogassák a Birodalmi Hadsereget egy különös és titokzatos erő ellen folytatott rendteremtő hadjáratban. De mi hajtja az Alpha Légiót? Vajon meg lehet bízni bennük, és melyik oldalt választják majd, amikor a Nagy Háború megkezdődik? Próbára tétetik a hűség, és egy idegen intelligencia fortélyos tervei is napvilágra kerülnek az úttörő SF sorozat legújabb részében, amelyben az emberiség sorsa a tét.

Dan Abnett: Legion

Eredeti mű

Eredeti megjelenés éve: 2008

Tuan, Budapest, 2016
314 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639940505 · Fordította: Bajer Katalin, Molnár Orsolya

girion>!

Dan Abnett: Légió Titkok és hazugságok

Ez az első Horus Heresy regény, amire őszintén tudom mondani hogy élveztem. Egzotikus karakterek, egzotikus helyszín, cselekmények amiknek volt értelmük és nem csak párás szemű idióták szaladgálása. Abnett lényegében az Alpha Légió és a Kabal szervezetén keresztül bemutatta hogyan kellene működnie az Inkvizíciónak a 40k-ban. Alpharius bandája a puritánabb vonalat, míg a Kabal a már önmagát kiforgató radikális irányt. Már csak azt nem értem hogy akkor mi ez a tökölés Eisenhornnal és Ravenorral?

Amit bánok benne, az a vége. A Nurth elhagyása után érezhetően csökkent egy kicsit a színvonal. Ráadásul az Alfák kifejezetten tisztánlátó és bölcs csapatnak tűntek az elején, így csalódás volt hogy a végén a Káosz Kabal így meg tudta őket voodoo-zni. Csak egy kicsivel volt jobb mint McNeill „Csiribú-csiribá! Hórusz legyen gonosz!” megoldása.A Kabalról egyértelműen látszik hogy egy tévképzetektől és az Old One filozófia káros maradványaitól szenvedő korcs szervezet. Ráadásul képesek voltak egy végtelen változójú eseménysort egy két végkimenetelű áldöntéssé redukálni és behülyíteni vele a jelen lévőket. Szégyen!

Profundus_Librum>!

Dan Abnett: Légió Titkok és hazugságok

Abnettnek volt egy remek ötlete – vagy a Games Workshopnél valakinek, akinek a 40.000-es univerzum szereplőinek háttértörténelmét kellett kidolgoznia még valamikor régen. Volt egy fix pontja, ahová el kellett érnie a történettel, egy áll-leejtős csattanó, és annak az érdekében, hogy az az egy jelentős drámai momentum a legnagyobbat szólja, mindent bevetett. A nurthének káoszfertőzöttsége az egyetlen pont, ami nagyjából az egész könyvben rögtön tudható, ám a Birodalmi Flotta néhány tagjáról, de főleg a háttérben bujkáló nagyobb csoportokról a cselekedeteik és a párbeszédeik alapján egyszerűen nem lehetett eldönteni, hogy a könyv végén majd a jók (a Császár) vagy a rosszak (Hórusz) táborát fogják erősíteni. Akár akaratuk, személyiségük vagy vágyaik ellenében is. Ez a konstans bizonytalanság pedig jót tett a regénynek.

…A várakozásaimmal ellentétben viszont, ahhoz képest, hogy a regény egy háborús konfliktus kellős közepén játszódik, alig egy-két akciós rész van a kötetben, ilyen tekintetben – a Gaunt Szellemei sorozathoz képest például mindenképpen – talán nem túlzás egy kisebb csalódást felemlegetnem.

Bővebben a blogon:

KerekesCs P>!

Dan Abnett: Légió Titkok és hazugságok

Abnettben még nem csalódtam. Most is feledtette az előző rész keserű szájízét. Azért is az egyik kedvencem, mert mindig eléri, hogy izguljak, elborzadjak, nevessek, szóval, hogy élvezzem az olvasást.
Nem mondom, hogy olvasás közben nagyon meglepődtem bármin is, de a történet így is izgalmas volt a kémkedéssel, a nem éppen hagyományos elveket valló astartesekkel, valamint a halandóbb birodalmi katonákkal – akiknek a karaktere, jelleme piszkosul szórakoztató volt számomra. (Gaunt szellemeit is ezért imádom.)
Ezen kívül pedig mindig kíváncsian olvasok a különböző légiókról, ebben a könyvben éppen az Alphákról tudhatunk meg többet.

Balázs_Erőss>!

Dan Abnett: Légió Titkok és hazugságok

Az első fele nem tetszett. Túl sok ármány, túl sok a csavargatás, keveredett csak a matéria, de érdemben nem sokat tett hozzá a sztorihoz. A Horus Heresyhez történő kapcsolódása pedig az utolsó 40 oldalra korlátozódik.
Szóval, ez inkább egy előjáték, amit egy ügyetlen kamasz végez boxkesztyűben, egy nem túl lelkes résztvevővel.
Mondjuk az Angyalok eljövetelénél klasszisokkal jobb. Ennek legalább nyomokban megvan a hangulata, de kevés, mint mackósajtban a brummogás.

Tograh_Silur>!

Dan Abnett: Légió Titkok és hazugságok

A könyv kissé más mint az eddigiek, itt a birodalmi hadseregnek, sokkal több szerep jut mint az űrgárdístáknak, de Abnet mestertől ez nem meglepő. A könyv hiába tartalmaz csak nyomokban csatákat, letehetelen és izgalmas.

Lice>!

Dan Abnett: Légió Titkok és hazugságok

Kifejezetten egy letehetetlen könyv! (Abnett bácsihoz méltóan) Kicsit lassan indul be a cselekmény, de a végén annál több a fordulat benne… :)

Dan Abnett: Légió Titkok és hazugságok

A Légió Dan Abnett-től egy eléggé közepes olvasmány. És bár lényegében az Alfa légióról szólna, akiknek a legfőbb módszerei között az ármányt, manipulációt, és a megtévesztést tudhatjuk, mégis inkább az átlag emberi katonák vannak a történet középpontjában, akikkel valamilyen szinten könnyebb azonosulnia az olvasónak(, és az írónak).

Nagyon érződik, hogy Dan Abnett lényegében akkor van a leginkább elemében, ha átlag emberi katonákról kell írnia. A történet nem is annyira az akcióra helyezi hangsúlyt, mint azt az ilyen regényeknél megszokhattuk, hanem inkább a folytonos titkolózás, alakoskodás, és manipuláció foglalja el a központi helyet, ami viszont nagyon illik az Alfa légióhoz. Ez a része a regénynek nagyon megfelel a W40K világnak.
Ellenben a háttérben a szálakat mozgató szervezet, és annak céljai, módszerei, és karakterei, már eléggé kilógnak a W40k világból, amit viszont nem tudtam mire vélni. Erre való utalások vannak más Dan Abnett regényben is (pl. Know no fear). Olyan érzésem volt, hogy az író megpróbálja a saját kis világát kialakítani a W40K-n belül (az erre való ráébredés volt a legnagyobb csavar, amit a könyvben tapasztaltam). Azt is sikerült elérnie az írónak, hogy az utolsó pillanatig ne tudja az olvasó, hogy ki kinek az oldalán áll.

Összességében sajnos elmarad a többi W40K regénytől, amit eddig olvastam.

Artnecro IP>!

Dan Abnett: Légió Titkok és hazugságok

Az Angyalok Eljövetele után egy igazi felüdülés volt. Sőt, ami azt illeti, az egész Hórusz Eretneksége szempontjából is egy meglepetés. Elsősorban azért, mert nem az astartesek vannak a fókuszban, hanem egyszerű katonák. Abnett-től amúgy sem áll messze a téma, elég csak a Gaunt ciklusra gondolni.
Másrészről a témaválasztás piszkosul elüt az előbbi kötetektől, ugyanis a megszokott őrült, vérgőzös kaszabolás és bolter durrogtatás helyett egy sokkal lassabb, „hidegháborús-kémkedős-ármánykodós” sztorit kapunk.
Lehet, hogy a rendellenes vonzódásom az ilyen jellegű írásokhoz nem segít abban, hogy objektív maradjak, de szerintem eddig ez a légérdekesebb könyv a sorozatban. De, az is lehet, hogy egyszerűen a vérfrissítés az oka. Mindenesetre engem nagyon magával ragadott a hangulat, végig lehetett izgulni, hogy ki kinek az oldalán áll, kinek milyen önös érdekei vannak és ez milyen kihatással lesz a végkifejletre.
Aztán ott van az a tény is, hogy az Astra Militarum harcosai képesek könnyen megsebesülni, így sokkal jobban is lehet aggódni értük.
És végül ott van az Alpha Légió, akiket (mint azt már korábban is tudtuk) a többi primarcha nem különösebben szívlel, (nyilván nem ok nélkül) de végre megtudhatjuk, hogy ennek mi az oka.
Összességében csak ajánlani tudom ezt a könyvet, először is az Angyalok Eljövetele utáni rossz szájízt képes feledtetni, másodszor amaitt, hogy ugyan nagyon meredek volt bevonni az új nézőpontot, mégis működik és piszkosul jól árnyalja ezzel az egyszerű Birodalmi katona és űrgárdisták közötti különbségeket.

Sirius>!

– Nem lehet előidézni a tökéletesség állapotát vagy erőszakkal kieszközölni, hogy létrejöjjön – jelentette ki Pech. – A tettek ilyenfajta láncolata csak katasztrófához vezethet, mert a tökéletesség abszolút, amelyet nem érhetnek el tökéletlen fajok.
– Utópia egy veszélyes mítosz – mondta Herzog –, és csak egy bolond kergetné.
– Jobb az ember hibáit folyamatában rendezni és megoldani – mondta Pech.

Mzoltan1>!

Gahet egyszer megjegyezte, hogy a Császár az egyetlen emberi lény, aki valaha is használható tagja lehetne a Kabal Belső Körének.
– Ő látja a nagyobb képet – mondta Gahet. – Ő megérti a hatalmas, lassú ciklust, és hajlandó hagyni, hogy az bejárja az útját.
– Találkoztál már vele valaha?
– Nem, John, nem találkoztam.
– Akkor fogalmad sincs, milyen vérszomjas barom valójában.

Sirius>!

Egy brutális, érzéketlen galaxisban élünk, het. Az egyetlen mód, ahogy megbirkózhatunk vele, hogy hasonló módszereket alkalmazunk. Áldozatokat kell hoznunk. És nem számít ki mit mond, az áldozat mindig fáj.

OldNile I>!

A régi időkben úgy tartották, hogy az ókori Zhongguo Nagy Fal a világűrből is látszana. A Birodalmi Palotát a Marsról is látni lehet.

7. fejezet (Tuan, 2016)

Ben Counter: Harc a Mélységért Testvérem, ellenségem