65. legjobb mese könyv a molyok értékelése alapján
87. legjobb kortárs könyv a molyok értékelése alapján
!

Süsü, a sárkány (Süsü 1.) 134 csillagozás

Csukás István: Süsü, a sárkány Csukás István: Süsü, a sárkány Csukás István: Süsü, a sárkány Csukás István: Süsü, a sárkány Csukás István: Süsü, a sárkány

Süsü nem mindennapi sárkány: nincs hét feje, csak egy, nem okád tüzet, csak olyankor, ha például kemencét kell begyújtani, nem aprítja miszlikbe az ellenséget, hanem segít a rászorulókon. Süsü ugyanis – a sárkányhagyománnyal ellentétben – jó sárkány, de olykor gyáva is. Ebből fakadnak azután bajai: sárkánycsaládja kitagadja, és végül a jó királyfi veszi őt pártfogásba, akivel barátságot köt életre-halálra, együtt élnek át különböző mulatságos vagy veszedelmes kalandokat. S végül, amikor a jó királyfi a szép királylány oldalán megtalálja a boldogságot, Süsü, a sárkány is velük marad, mert a jó sárkány számára is adódnak feladatok.

Eredeti megjelenés éve: 1980

Süsü

Elcserélné vagy eladná

1.200 Ft ★★★☆☆ Eladó
bodr könyve Csukás István: Süsü, a sárkány

Szávitrí SP

Azért a Süsü bábfilmen az igazi, azokkal a hangokkal, a remek zenével és dalokkal. Persze jó volt olvasni is, főleg hogy egymásnak olvastuk fel @csakGergő-vel, és a dalokat is elénekeltük, de sokszor képzeltem magam elé a bábokat, hogy most éppen hogy mozognának, és a fejemben hallottam Bodrogi Gyula, Sztankay István és Kaló Flórián hangját. Szóval Csukás István zseniálisat alkotott, de nekem a bábfilm teszi teljessé a Süsü-élményt.
(Az meg milyen, hogy miután ma reggel befejeztem a könyvet, bekapcsoltam a TV-t, miközben ott motoszkált a fejemben a gondolat, hogy de jó lenne, ha most menne a Süsü, és láss csodát, épp az utolsó rész volt! :))

Könyvmolyképző, Szeged, 2012
168 oldal · ISBN: 9789632452210 · Illusztrálta: László Maya
krlany I×+SMP

Örök kedvenc. Természetesen kívülről fújva a dalokat és imádva a bábfilmet majd a sorozatot. Szerintem ő is hungarikum.:)

worsi A×SP

Süsüt nem lehet nem szeretni. Az elején olyan kis bugyuta volt, de aztán egyre jobban tetszett, pláne, mikor kiderült, hogy ő is tud dühös lenni, nem csak szelíd. Főleg, mivel keménykötésű, nem kellemes, mikor az embert arconcsapják vele… :-D
És ezt én most olvastam hallgattam először végig, voltak benne számomra új részek is! (Hol a többi Csukás Istvánunk?)
(Kétszeresen dedikált példányunk van! :-))

Dark

Rettegj, félj és borzadj,
szörnyű sárkány körme nagy!
Sárga szeme villogó,
a bendője hat akó!
Körme negyven, foga húsz,
ne nézz oda, megvakulsz!
Vicsorít, s azt mondja: á!
Bújj gyorsan az ágy alá!

Süsü a mesében is rettentő… Rettentően aranyos és kedves. Nincs ez máshogy a papírlapon sem. Füzesi Zsuzsa rajzai bár nem hasonlítanak a bábfilmben látott szereplőkhöz, de nagyon aranyosak, és sokat tesznek hozzá a történethez. Süsü mindig nagy kedvencem volt, az olvasás után sem változott ez, sőt :) Minden gyereknek ismernie kell ezt a nagy behemótot és kedves történeteit, valamint meg kellene tanulnia a bűvös virág versikéjét:

Ha szereted, viszontszeret,
Orvosság ez minden bajra,
gondot s a bút űzi ám!
Szíved, lelked meggyógyítja,
míg merengsz az illatán!
És ha kapzsi és gonosz kéz
bimbót, levélt ráncigál,
megérzi és a gonoszon
előbb-utóbb bosszút áll!

Leoni IP

Újraillusztrálás miatti újraolvasás volt. Felnőtt fejjel jobb ez a mese:) Hiányozni fog.

Vizsla

Hát lehet nem szeretni ezt a mesét?
Ez a jószívű, kedves, buta, kétbalkezes sárkány elérte, hogy végigmosolyogjam a történetét. Egyszerűen….
Hát nem is tudom, hogy hogyan tudnám dicsérni.
Mindenkinek el kell olvasnia!

letty01 P

Mindig is szerettem Süsüt, állandóan néztem az epizódokat a TV-ben, vagy videón, de a könyvről akkor még nem tudtam. Közben elteltek az évek, de én még mindig imádtam ezt az egyfejű sárkányt. Akkor találkoztam a könyvvel, és azóta szerettem volna beszerezni. Végre sikerült, és nagyon örülök neki. Nagyon szerettem. Nemcsak magát a mesét, hanem az illusztrációkat is, gyönyörűek. A történetre nagyjából emlékeztem, de néhány rész még újdonságként hatott. Nem egyszer fordult elő olvasás közben, hogy a versikéket énekelve olvastam. Pláne azokat a bizonyos sorokat (ó, ha rózsabimbó lehetnék..) Süsü örök kedvenc marad!

blankaveronika P

A vonaton fél, talán háromnegyed órácska alatt végeztem vele. E-könyvolvasón olvastam, a többi utas biztos nézett rám furán, hogy min kuncogok magamban. De hát mikor még mindig kívülről tudom az összeset! Üdvözöllek dicső lovag , Ó ha rózsabimbó lehetnék.. , Én vagyok a jó királyfi , Én vagyok a bús királylány meg a többi. Annyira aranyos! Sajnáltam, hogy csak ennyi van belőle, de ezek után biztos megszerzem és nekiállok a többinek is! :)
A @Leoni által illusztrált változat pedig valamilyen formában tuti ott lesz a fa alatt :)

NannyOgg ×SP

A legkorábbi kézzel fogható emlék (a fényképeken kívül, persze), ami fennmaradt rólam, egy magnófelvétel, ahol két évesen elmesélem, aznap mi minden történt a Sárkány barátommal és velem. (Sárkány barátom aznap elesett, és megütötte a térdét.) Ugyanitt az „Ó, ha rózsabimbó lehetnék…” kezdetű örökzöld sajátos feldolgozása is meghallgatható, hiszen bár ez a könyv már megvolt, de elolvasni, érthető okokból, csak később tudtam – viszont az összes bakelit lemezt kívülről fújtam.
Ezzel mind csak azt szeretném szemléltetni, hogy mennyire meghatározó élmény volt nekem a Süsü – meggyőződésem, hogy a legjobb gyerekmese (sorozat), ami valaha is napvilágot látott. Alig várom, hogy a saját gyerekeimnek meséljek a szakadt, kissé összefirkált, jelenleg 27 éves példányomból, amit azóta is féltve őrzök. :)

Kaczagány

Mindenki klasszikusa. Nem fogom hagyni, hogy a gyermekeim enélkül nőjenek fel!
A külön viccessége,hogy nekem a piros feliratos borítójú példányom van, amin a piros kék kontraszt olyan erős, hogy durván vibrál a szemed előtt. Ettől állandóan az az érzésem volt, hogy a betűk mozognak és ez egy varázskönyv! :)

BookShe

Ó, ha rózsabimbó lehetnék!
Rám szállnának szépen a lepkék!
Kicsi szívem vélük dobogna!
Nem lennék ilyen nagy otromba!

Ezt a vágyam senki se érti,
se gyerek, se nő és se férfi
Senki, senki itt a világon,
mi is az én titkos nagy álmom!

Süsüt kitagadják

sztimi53 P

A csuda vigye el! A nyavalya törje ki! Az ördög szánkázzon a hátán! A holló vájja ki a szemét! A lapos guta üsse meg! A gömbölyű guta üsse meg! Mindenféle guta üsse meg! A mennykő csapjon belé! Nyíljon meg alatta a föld! Verje el a jégeső! Vigye el az árvíz! Temesse be a hó! A hóhér vágja hátba! A tésztakészítő asszony cakkozza ki a fülét! Csináljanak gumipuskát a füléből, és lőjék ki a fejét! A sírásó legyen az utolsó barátja! A… a… a…

28. oldal, A szénégető

sztimi53 P

Meg a múltkor is azt mondta valaki, hogy olyan magas vagyok, hogy ülve nyalhatnám a holdvilágot!

20. oldal, Süsü találkozik a kóbor királyfival

Boglárka_Madar

– Mondj egy átkot gyorsan!
– Nőjön be az orra luka! – vágta rá a királyfi.
– Köszönöm! – mondta a szénégető.

A szénégető

– Megjöttem!
– Látom! – morgott az apasárkány első feje.
– Mit csináltál az ellenségemmel?! – dirmegett a második feje.
– He?! – dörmögött a harmadik feje, mivel egy kicsit nagyot hallott.
De Süsü csak állt és mosolygott.
Az apasárkányban rettenetes gyanú ébredezett.
– Megnyúztad?! – morgott az első feje.
– Porrá törted a csontját?! – dirmegett a második feje.
– He?! – dörmögött a harmadik feje.
Süsü a fejét rázta minden kérdésre. Majd összeszedte a bátorságát, és megmondta az igazat.
– Gyógyfüvet szedtem neki! Vizes borogatást raktam rá!
Az apasárkány nem hitt a hat fülének.
– Mi?! Mi?! Mi?! – kérdezte mind a három fejével.
– Beteg volt! – védekezett Süsü. – Influenza! Csak nem hagyhattam ott betegen?! De most már meggyógyult!

6. oldal, Süsüt kitagadják

Boglárka_Madar

Én vagyok a jó királyfi,
könnyű engem megtalálni,
itt vagyok és amott vagyok,
hol nagyok a gondok-bajok!

Erdő, mező, hegy és berek –
azt nézem, hol segíthetek!
Karom erős, szívem vidám,
nincs is több ily királyfi tán!

Emitt sírás? Amott bánat?
Ott termek, s a könny felszárad!
Mosoly nyílik, és dal fakad,
bú, baj, bánat messze szalad!

Én vagyok a jó királyfi,
könnyű engem megtalálni!
Karom erős, szívem vidám,
nincs is több ily királyfi tán!

Süsü találkozik a kóbor királyfival

Uzsonna

Üdvözöllek, dicső lovag, szép a ruhád, szép a lovad! Mi szél hozott, mondssza, erre, és mi vajon szíved terve?

Uzsonna

S büszkén mosolygott, a képe ragyogott, mint egy réztepsi.

krlany I×+SMP

– Hm, hm! – hümmögött az orra alatt halkan.
De Süsüt minden érdekelte, ami a plakáton van s megkérdezte:
– Miért hümmögsz?
– Azért hümmögök, mert egy kis baj van!
Süsünek mindjárt elfancsalodott a képe.
– Nem lesz enyém a királylány? Nem lesz enyém a fele királyság? Mégsem lesz otthonom? – kérdezte sírós hangon.
– De, de! – vigasztalta a királyfi. – Nem az a baj!
– Hanem mi a baj? – kérdezte Süsü sírásra álló szájjal.
– Az a baj, hogy nincs páncélom! Meg kardom sincs!
– Minek a kard? Minek a páncél? – kérdezte Süsü.
– Hát a bajvíváshoz!
– Miféle bajvíváshoz?!
– Hát ami itt van a plakáton!
Süsü a plakáthoz cammogott, és most látta csak, hogy egy kard is oda van festve.
– Ki vív, kivel? – kérdezte gyanakodva.
– Te, meg én! – mondta a királyfi. – És a győztesé a királylány! Világos! Ide van rajzolva!
Süsünél újra eltört a mécses, szipogott, hüppögött, a könnyeit törölgette.
– Mégsem lesz enyém a fele királyság! És potyára tanultam meg az illemszabályokat is! Mert én nem vívok a barátommal! Nem én! És nem lesz enyém a királylány sem! Hüp-hüp-hüp!
A királyfi türelmesen vigasztalta a hüppögőt:
– Ne bőgj! Mondtam már, hogy a tied lesz!
– De nem kell vívni! – mondta könnyek között Süsü.
– De vívni kell! De nem igazándiból!
– Nem igazándiból? – csodálkozott Süsü. – És akkor ki győz?
A királyfi körülnézett, hogy nem hallgatózik-e valaki? De nem volt senki a környéken.
– Te győzöl! Figyelj, elmagyarázom! Én kihívlak, te kiállsz! Vívunk, vívunk, és mikor én akarattal elesem, te leszel a győztes. Érted?
Süsü tétován bólogatott.
– Értem. Te elesel, és én győzök! Vagyis akarattal elbotlasz, én pedig akarattal győzök! Te véletlenül lehasalsz, és én akarattal talpon maradok! Világos, mint a vakablak!

Páncél is kell a bajvíváshoz

Összehasonlítás

Süsü sorozat