!

Belém az ujját 11 csillagozás

Könyvtár

Kevés dolog bosszant annyira olvasás közben, mint amikor egy regény minden mondatából érzem, hogy ezt nő írta. Vagy férfi. Csobánka Zsuzsa az egyik ritka kivétel. (Ő nő.) Sokkal mélyebben nő, mint akiknél írás közben ez az istennek se tud evidenciává válni, és vagy rejtegetik, vagy mutogatják a nőségüket, férfiságukat. Természetesnek lenni annyi, mint hitelesnek lenni. És Csobánka Zsuzsa hitelességéhez, legalábbis számomra, nem fér kétség. Az irodalomban pedig hitelesnek lenni a legnehezebb.
(Bartis Attila)

„Jordán Éva jut eszébe, meg az a sor, hogy Tépd szét a csiklóm, Weér Andor borostával összevagdosott arca és háta, Fehér Eszter, ne tudd meg, ki lakik bennem, ekkor indul el hányni.”

„Hazaviszlek. Jó. Feljössz? Felmegyek. Kapcsolj be zenét vagy nézzünk valami filmet, egy porcelántányért mosogat reggel, míg Martin érkezik, pár órája arról szívta fel a kokaint.”

Csobánka Zsuzsa (Miskolc, 1983) költő, prózaíró, kritikus, magyartanár,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

vargarockzsolt MP
Csobánka Zsuzsa: Belém az ujját

Lírai próza nőiségről, szexről, sebekről. Nekem hiányzott belőle a forma fegyelmező ereje vagy az érthetőség világossága.

felonline U
Csobánka Zsuzsa: Belém az ujját

„Ami a versekben olykor-olykor szétszalad, azt itt egybefogja valami jól kitalált rend. A szereplők életvonalai összetalálkoznak, hatnak egymásra, a motívumok vissza-visszatérnek, pont meg megfelelő helyen, mintha csak képlettel számolta volna ki a szerző, hol kell őket újra elővenni. Ezek a motívumok – mint a szexualitás, halál, vagy akár csak egy szín, szókapcsolat – erősen szervezik a szöveget. Talán jobban is, mint a szereplők élettörténete. Tehát bátran ajánlhatjuk a történetekből és az elmesélhetőség lehetőségéből kiábrándult olvasók számára is.” Katona Ágota kritikája a könyvről: http://felonline.hu/2011/10/19/a-behatolas-modjai/

Csobánka Zsuzsa: Belém az ujját

Nem szeretnék rosszat mondani róla, nekem nem volt elég jó. Nehezen olvastam, nem érintett meg, nyelvileg sem találtam annyira egyedinek, pedig voltak benne jól kijátszható gondolatok, mondatok…

Nagy_Detti

el lehet engedni majd a szívtájéki szorítást, el a villamos acélkapaszkodóját, úgy, hogy mégsem dőlök el.

luckybringerstar

A test kimerült, messziről hordja a lelket, idegenséget hord felém, most megint valamire emlékeznem kell, test a testre, az összes kikapart névre, fiúk és lányok, de talán még mind nemtelenek, kiforratlan, kapkodó testek…

luckybringerstar

Én, Martin sosem haraptam nyomokat a testen. A test szent, ezt mondogattam, de legalábbis hittem benne. Aztán az élet arra tanít, nem az. A dühből és a kéjből nem marad semmi. A sikolyok elhalnak, el a nyöszörgések és a rágások is. Ami megmarad egy ideig, mert emlékeztet arra, ember vagy, lehet benned jóság is, hiszen szeretnek, az máshonnan való.

luckybringerstar

A végigpörgetett mondatok közül egyik sem használható. Mennyire egyedül marad az ember a szavakkal, az eltitkoltakkal és a bevallottakkal is. Használhatatlan az őszinteség, mert nem lesz tőle könnyebb, legfeljebb elégedetten hátradőlhetek, hogy éreztem előre, magamat nem csalom.