!

Az öröm művészete 47 csillagozás

Flow a mindennapokban
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Csíkszentmihályi Mihály arra az örök kérdésre keresi a választ, hogy mi a boldogság titka, mitől is leszünk mi, emberek, elégedettek. Az öröm művészete a világhírű pszichológus korábbi műveiben lefektetett alapgondolatainak letisztult összegzése és azok gyakorlati alkalmazása a mindennapi életünkre. Emberek ezrein végzett széleskörű vizsgálatok alapján jutott a szerző arra a következtetésre, hogy a boldogtalanság, az elégedetlenség fő oka az, hogy az emberek többsége a mindennapok során egyáltalán nem foglalkozik, nem is vesz tudomást érzelmeiről. Csíkszentmihályi szerint a probléma megoldásának a kulcsa az lehet, ha olyan, változó kihívások elé állítjuk magunkat, amelyek magas fokú tudást és különböző képességek alkalmazását várják el tőlünk.

Elcserélné vagy eladná

imi

Ezután a könyv után határoztam el, hogy Kiteboardozni fogok. S lőn…

dontpanic P

Lehet önsegítő könyvként is tekinteni rá, ilyen szempontból nem tudom megítélni, mert én továbbképzésre olvastam, nem azért, mert segítségre van szükségem. Én nagyjából már most úgy élek, ahogy a könyvben le van írva, szóval engem csak megerősített ilyen szempontból.
Aki a gödör alján van, annak nem tudom, mennyire hasznos, függetlenül attól, hogy nekem hasznosnak tűnik.

De nem is ebben rejlik az igazi értéke, mert biztosan sok jó önsegítő könyv van még, bár ez azért különleges, mert Csíkszentmihályi fogalma, a flow felől közelít.
Szerintem az igazi értéke az utolsó fejezetben rejlik, ahol a szerző tulajdonképpen megoldja a modern kor egyik nagy problémáját. A vallások, mára jórészt kiüresedett formáit behelyettesíti egy olyan, transzcendens „mítoszrendszerrel”, ami a mai kor számára is érthető és hiteles tud maradni.
Azokra az alapokra fektetve mondja el, amit a vallások már rég elmondtak, és aminél többet úgysem lehet mondani (legyél jó, cselekedj jót), amiket ma tudunk a világról, amit a tudomány alapján ismerünk.
Szerintem ez nagyobb teljesítmény, mint amilyennek látszik, és bár a könyv egésze tetszett, de ez az utolsó fejezet egyenesen zseniális volt.

Galambdúc

Kicsit szárazkás, több példa elment volna még az én ízlésem szerint. De azért örülök, mert megtudtam, hogy átlagon felül sok flow-élményben van részem (csak eddig nem neveztem nevén a gyereket, meg nem is biztos, hogy az a lényeg, inkább a megélt, belefeledkezős pillanat maga).
Tetszett, amit a sors szeretetéról mond, meg hogy a munkát hogyan tehetjük élvezhetővé, esetleg flow-állapothoz közelítve. Az emberi kapcsolatok fontosságát is hosszan taglalja, piros pont érte.
A Flow-t (az eredetit) félbehagytam, nekem ez a kötet sokkal kézzelfoghatóbb, használhatóbb. (mert kevésbé tudományos talán)

kávésbögre

Úgy gondolom, Csíkszentmihályi könyve segített abban, hogy tudatosabban éljek. Hogy az élet szerethető, és sok múlik azon, hogyan állunk hozzá. Amolyan „léleksimogató”, elalvás előtti olvasmány esténként, mindig csak néhány oldalt olvasva, hogy azzal a gondolattal feküdjünk le, hogy az élet igenis rendben van.

Annamarie

Szerintem nagyon jókat gondol Csíkszentmihályi, csak nem tudja átadni annyira erőteljesen. Sokszor bő lére van eresztve, és elemi dolgokat magyaráz, miközben a lényeges dolgokon kevés a hangsúly. Ettől függetlenül, természetesen nagyon hasznos olvasmány, és mindenkinek ajánlom.

László_Benedek

A sima flow-ot szerettem volna kivenni a könyvtárból, de ez került bele a kosaramba.Annak ellenére, hogy viszonylag sok önfejlesztő könyvet olvasok, ez a mű világrengető. Biztosan elő fogom még venni a jövőben is.

Bankó_Ádám_Cassus

Tényleg ugyanaz mint a Flow, csak pepitában. Mivel azt már régebben olvastam, így ismétlésnek azért jó volt :)

szikszai_2 P

Remekmű! Ez a szemléletmód nekem teljesen új volt. Sokat tanultam belőle. Csíkszentmihályiban egy új mesterre leltem, akitől lehet tanulni. A könyv kiolvasása után már másként nézek a világra!

meseanyu MP

Az eredeti kötethez nekem nem tudott hozzátenni, inkább untam is egy kicsit. Persze aki ezt olvassa először, annak biztos nagyobb durranás.

Dora P

Az unatkozásra nincs mentség.

162. oldal - Az autotelikus személyiség c. fejezet

Dora P

Miután a munka az ember életének központi részét alkotja, feltétlenül élvezetes és kielégítő tevékenységnek kell lennie. Mégis sok ember úgy érzi, hogy amennyiben tisztességesen megfizetik, és állása biztonságot jelent számára, nem kell törődnie azzal, hogy munkája mennyire unalmas vagy elidegenítő. Ez a hozzáállás azonban azt eredményezi, hogy az illető eltékozolja az életéből az ébren töltött idejének majdnem 40 százalékát. És mivel rajtunk kívül senki mást nem érdekel, hogy munkánk élvezetes legyen, világos, hogy magunknak kell kezünkbe venni ezt a kérdést.

132. oldal - Az életvitel átalakítása fejezet

Dora P

Csak úgy meríthetünk egy beszélgetésből valamit, ha új ismeretre vagy új érzésre teszünk szert. Ez azonban a beszélgetés mindkét résztvevőjétől figyelemösszpontosítást igényel, vagyis lelki energia befektetését, amire nemigen vagyunk hajlandóak. Pedig az igazi beszélgetésben elérhető flow-állapot az élet legizgalmasabb élményei közé tartozik.

147. oldal - Az életvitel átalakítása c. fejezet

dontpanic P

Amikor az ösztönök felszabadításának bátor élharcosai a szabad szerelemben a társadalmi elnyomás megszüntetésének eszközét üdvözölték, aligha gondolták volna, hogy fél évszázad múlva a nemiség a dezodorok és üdítők reklámozását fogja szolgálni.

dontpanic P

Eddig egyetlen társadalom sem volt képes a házasságot valamilyen más társadalmi intézménnyel helyettesíteni – a Szovjetunió, Izrael és a kommunista Kína sem. Korunk egyik nagy ellentmondása, hogy a liberális kapitalizmus az összes jó szándékával együtt minden eddiginél jobban meggyengítette a családokat – anélkül, hogy ki tudna találni valamit helyette.

Dora P

Jó, hogy ez az ember több mint nyolcvan évesen rájött, nem kell passzívan beletörődnie az unalmas életbe. Még akkor sem, ha a közbenső hatvan év értelmetlenül és siváran telt. De vajon hány olyan ember van, aki soha életében nem ismeri fel, hogy lelki energiáinak némi átalakításával a lehető legjobbat hozhatja ki az életéből? Ha pontos az a felmérési eredmény, hogy a lakosságnak körülbelül a 15 százaléka soha nem élt át flow-élményt, azt jelenti, hogy az Egyesül Államokban emberek tízmilliói fosztják meg magukat mindattól, amiért egyáltalán érdemes élni.

128. oldal - Az életvitel átalakítása c. fejezet

RitaVitrol

A boldogsághoz nem elég a kiváló élet. Az a lényeg, hogy olyan tevékenységek során legyünk
boldogok, amelyek próbára teszik képességeinket, hozzásegítenek, hogy fejlődjünk, és beteljesítsük lehetőségeinket.

HBrigi

Ahogy az ilyen kreatív emberek az élethez viszonyulnak, azt sugallja, hogy az ember lehet egyszerre extrovertált és introvertált. Mi több, lehetséges, hogy a belülről és kívülről irányítottság teljes skálájának megjelenítése a normális emberi viselkedés. Éppen az nem normális, ha valaki odacövekeli magát ennek az intervallumnak az egyik végéhez, és vagy csak mások között, vagy csak magányosan tud élni. Bizonyos vérmérséklet vagy szocializáció az egyik vagy másik irányba lökheti az embert, és egy idő után könnyen hozzászokik, és úgy gondolja, hogy vagy a társas kapcsolatok, vagy a magány, de nem mindkettő. Így viszonyt leszűkíti az átélhető élmények körét, és behatárolja az élet élvezetének lehetőségeit.

robii

Linus Pau-ling életével kapcsolatos. A huszadik század legelején
az Egyesült Államokban az Oregon állambeli Portlandban
született. Kilencéves korában meghalt az édesapja, és a
család elszegényedett. Szenvedélyesen szeretett olvasni,
és ásványokat, növényeket, rovarokat gyűjtött, arra
azonban gondolni sem mert, hogy középiskola után
továbbtanulhat. Szerencsére az egyik barátjának a szülei
szinte kényszerítették, hogy iratkozzon be egy egyetemre.
Aztán ösztöndíjjal bejutott a Kaliforniai Műszaki Egyetemre,
ahol később bekapcsolódott a kutatómunkákba. 1954-ben
kémiai Nobel-díjat, 1962-ben Nobel Békedíjat kapott.
Egyetemi éveiről így ír:
Alkalmi munkákkal szereztem némi pénzt. Az egyetem
megbízásából a gyermekláncfüvet irtottam a pázsiton oly
módon, hogy egy nátriumarzenátot tartalmazó vödörbe
merített bottal döfködtem. Mindennap felaprítottam egy
nagy halom, úgy egy köbméter tűzifát, amivel a lányok
hálótermét fűtötték. Hetente kétszer felszeleteltem vagy tíz
kiló marhahúst, és mindennap felmostam egy óriási részt a
konyhán. Aztán a másodév végén útmérnöki munkát
kaptam Dél-Oregon hegyi útjainak aszfaltozásánál.
Az volt a bámulatos, hogy Linus Pauling még
kilencvenéve-sen is megőrizte gyermeki lelkesedését és
kíváncsiságát. Bármit csinált vagy mondott, pezsgett az
energiától. A korai évek szegénysége és a későbbi
nehézségek ellenére nyilvánvaló életörömről tanúskodik.
Semmi titok nincs abban, hogyan sikerült ez neki. Az ő
szavaival: „Mindig csak olyasmivel foglalkozom, amit
szívesen csinálok.”

RitaVitrol

A kivételes élethez szükségképpen hozzátartozik az aktív felelősség az emberiségért és a világért, amelynek mi magunk is részét képezzük.