Bejártam ​Tolnát-Baranyát 3 csillagozás

Csányi László: Bejártam Tolnát-Baranyát

Vallomások a szülőföldről – így lehetne röviden jellemezni kiadónk sorozatát, amely tizenkét kötetben egy sokak számára kevéssé ismert, fölfedezésre váró országot mutat be: Magyarországot. Neves írók, költők vállalkoztak arra, hogy a fölnevelő táj arculatát megrajzolják, megcsodáltassák műemlékeit, népi művészetét, irdodalmi hagyományait, bemutassák az ott élők táj- és életformáló mindennapjait. Más-más hangon, de közös céllal szólnak hozzánk ezek az írások: országjárásra, fölfedezőutakra sarkallnak, jól tudva, hogy csak az átélt élmény maradandó.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ezerszínű Magyarország Móra

Móra, Budapest, 1988

Szekszárd · Séd

Csányi László: Bejártam Tolnát-Baranyát

Kedvenc könyveim közé került. Sok új információt kaptam a kis városomról. Szekszárd és környéke rengeteg emléket őriz, amit érdemes felkeresni, megismerni. Tolnát-Baranyát érdemes bejárni…:-)

szuzii>!

Tolna, mai a XVI. században egybekapcsolódott Baranya nevével. A népi játékos ritmikus szólás toronyát-boronyát emleget, de mögötte egészen más rejtőzik; a „Tolnát-Baranyát bejárni” mondás rövidült meg így, s azt jelentette, hogy aki bejárta ezt a vidéket, csak okos ember lehet, miután a Mohács utáni időkben itt voltak a török által megszállt országrész legjelesebb iskolái.

Kapcsolódó szócikkek: Baranya megye · Szekszárd · Tolna megye · XVI. század

A Szekszárdi Megyeháza udvarán
Szekszárd legfőbb művészettörténeti nevezetessége a régi megyeháza, egyik legszebb középületünk.

169

Kapcsolódó szócikkek: Szekszárd
szuzii>!

Mindig itt volt a város központja, római emlékek is kerültek elő bőven, középkori váráról pedig ezt írja Evlia Cselebi, hogy nyolc tornya volt, s keskeny árok vette körül. A török után több mint száz esztendő múlt el, amíg a dombon, a lerombolt középkori apátsági templom helyén szerény vármegyeháza épült, ami 1794 és 1820 között állt. Erről az épületről nincs képünk.

170

szuzii>!

Csakhogy az 1218-ból, a legkorábbról fennmaradt oklevélben a név nem utal ilyen összetételre, Sacsard a város neve, majd Saxard, Zuchard, Sceugzard is előfordul ugyanebben az évszázadban. A nyelvész Vadas Ferenc éppen ezért természetföldrajzi eredeztetésre gondol, mondván, a szeg jelentése szöglet, kiszögellés, a szár a folyó színe, vagyis sárga, s így érvel: „ A monostor alatt a Sár, északi oldalán a sárba torkolló s a lősztől ugyancsak sár-ga, szár színű patak folydogált és folyik ma is. A templom ezek szegébe, szegletébe épült. A folyócska mai neve Séd.”

172

Kapcsolódó szócikkek: 1218 · Séd
szuzii>!

1696-ban, Szekszárdot 12 családfő és 11 fiúgyerek jelentette, akik összesen húsz hold földet tudtak megművelni!

173

Kapcsolódó szócikkek: 1696 · Szekszárd
szuzii>!

Petőfit régen vonzotta a színészet, két évvel előbb statisztált is Pesten a Nemzeti Színházban, de ez, mint később az Úti jegyzetekben írta, abból állt, hogy a színpadra hordta a széket, pamlagot, „ s a színészek parancsára kocsmába szaladtam serért, borért, tormás kolbászért”.

161

Kapcsolódó szócikkek: Nemzeti Színház · Petőfi Sándor
szuzii>!

Könyvtárnyi irodalom foglalkozik Petőfivel, életének e rövid szakaszáról azonban kevés a hiteles adat.

162

Kapcsolódó szócikkek: Petőfi Sándor