Egészség, ​betegség, gyógyítás 1 csillagozás

Csabai Márta – Molnár Péter: Egészség, betegség, gyógyítás

Az ​egészségi állapot változásai, az egészség-betegség folyamatának komplex történései, a megelőzés, akárcsak a gyógyítás, pszichológiai történésekkel színezett események. Az orvosi pszichológia jelen tankönyve, ezek rendszerezett áttekintésekor hangsúlyozza a mentális reprezentációk fontosságát. Az egészséggel kapcsolatos kontroll érzés csökkenését kísérő reakciók, a tanult tehetetlenség és a kiégés, valamint az azok „ellenszereként” egyre jelentősebbnek tartott társas támogatás részletes ismertetése, az „egészségvédő” személyiség bemutatása, a gyógyító helyzetekben megjelenő kommunikációs formák finomszemcsés elemzése, a „nehéz beteg” kérdéskör részletes kifejtése, a hospitalizált illetve a haldokló betegekkel kapcsolatos pszichológiai ismeretanyag bemutatása ugyancsak olvasható a kötetben. Az orvos-beteg kapcsolatot gyógytényezőként szemlélve a szerzők külön fejezetet szentelnek a pszichés krízis és a krízisintervenció kérdéskörének. A kötet elsősorban orvostanhallgatók részére… (tovább)

Springer Hungarica, Budapest, 1999

dontforgettosmileandread P>!

az orvos személyisége gyakran nagyobb hatással van a betegre, mint a gyógyszer, amit felírt.

dontforgettosmileandread P>!

Orvostanhallgatók körében meglehetősen gyakori, hogy tanulmányaik során hajlamosak súlyos – néha gyógyíthatatlan- betegségek tünetetit észlelni magukon. Ez leggyakrabban a vizsgaidőszakban fordul elő, még a szorgalmi időszakban általában enyhül , a nyári szünetre pedig többnyire el is múlik a „betegség”.

dontforgettosmileandread P>!

Mert az orvos nem az embereknek van alávetve, hanem egyedül Istennek, a természet által.

dontforgettosmileandread P>!

Nem tudom , nem érzem magam egészségesnek. Azt hiszem, nincs ugyan kimutatható bajom, de sokszor érzem magam kedvtelennek, gyengének. És hát ez is lehet a betegség jele. Persze, kérdés, mi az egészség. Ha az-az egészséges, aki egészen jól van, én nem vagyok az.

dontforgettosmileandread P>!

; mégpedig, ha az egész van rosszul, lehetetlne, hogy a rész egészséges legyen.